[Deutscher Text bald]
[English text soon]

Zostań Dziedzicem Gryfa!

Dziedzice, którzy dotychczas zebrali się w ramach projektu, wybrali cel! Stał się nim urokliwy Zamek Gryf, położony niedaleko Gryfowa Śląskiego. Dołącz do nich i stań się Dziedzicem lub Dziedziczką Gryfa!

Jak to działa?

Ty wpłacasz pieniądze na projekt tutaj i tym samym zyskujesz tytuł Dziedzica z Nadania dla pierwszego wykupionego w ramach projektu gotyckiego założenia. Tytuł Dziedzica z Nadania da Ci szereg przywilejów - najważniejszym jest prawo głosu równe głosowi członków zarządu podczas wszelkich obrad dotyczących przyszłości założenia. Zyskasz też wiele innych przywilejów w tym np. Prawo podatkowe, umożliwiające czerpanie zysku w przypadku nadania obiektowi komercyjnej funkcji, czy Prawo stacji - możliwość zatrzymania się w obrębie zabytku, jeśli tylko stan techniczny na to pozwala. Wpłacając pieniądze na cel odkupienia zaniedbanej, gotyckiej twierdzy w chwili jej wykupienia zyskasz dożywotnie prawa decydowania o jej losie! Fundacja zadba o zarządzanie obiektem i jego odbudowę, Ty zaś zyskasz ważny głos w sprawie jego funkcji i kierunków rozwoju równy każdemu z członków zarządu, lub jeśli zechcesz i znajdziesz czas - zasiądziesz w organach Fundacji celowej powołanej dla zamku. Twoje prawa zostaną potwierdzone na piśmie w chwili zakupu gotyckiej twierdzy.

Dlaczego warto?

Dziesiątki twierdz, kaszteli, wież i warowni wciąż popada w ruinę. W niedoświadczonych, lub nieodpowiedzialnych rękach na naszych oczach chylą się ku upadkowi. Zamiast na to biernie patrzeć, we współpracy z grupą Tajne Stowarzyszenie Jawnych Przeciwników Barokizowania Budowli Gotyckich postanowiliśmy oddać w Twoje ręce narzędzie do zmiany takiego stanu rzeczy. Nikt z nas samodzielnie nie udźwignie ciężaru kupna, zabezpieczenia i odbudowy gotyckiej twierdzy, ale z łatwością możemy zrobić to wspólnymi siłami!

FAQ:

->Co zyskam jako "dziedzic"?

Każdy Dziedzic zyska poniższe prawa i przywileje:
*Prawo głosu – prawo do udziału w głosowaniach organów fundacji celowej
 *Prawo stacji  - prawo do nieodpłatnego zatrzymania w obiekcie
 *Prawo podatkowe - prawo do czerpania zysku, jeśli w obiekcie będzie prowadzona komercyjna działalność gospodarcza (adekwatne do procentowego udziału w wykupieniu obiektu)
 *Prawo Dziedziczenia - Dziedzic ma prawo wskazać jedną osobę, która odziedziczy po nim tytuł Dziedzica na zamku. Nie musi być to osoba spokrewniona, ale musi być wskazana notarialnie (np. w formie testamentu). Tytuł Dziedzica przechodzi na wskazaną osobę w chwili, w której Dziedzic umiera. W przypadku braku wskazania Dziedzica w testamencie, najbliższa rodzina Dziedzica (rodzice, rodzeństwo, małżonkowie, dzieci) ma prawo wytypować spośród siebie jedną osobę, która otrzyma tytuł. W przypadku braku zgody, kto ma to być, pozostali Dziedzice wybierają nowego Dziedzica spośród zgłoszonych przez rodzinę kandydatów w głosowaniu tajnym. W przypadku niemożności wskazania następcy zmarłego Dziedzica przez okres 6 miesięcy od daty zgonu, Prawo Dziedziczenia wygasa.
 *Prawo veta - w sprawach kluczowych, jak np. zbycie obiektu, decyzja Dziedziców musi być jednomyślna
 *Prawo zabawy - w przypadku organizowania imprez biletowanych o charakterze masowym, Dziedzic ma pierwszeństwo obecności o ile wszystkie bilety nie zostały wyprzedane
 *Prawo troski - w przypadku, gdy konieczne jest podjęcie natychmiastowych prac remontowych lub naprawczych, każdy z Dziedziców ma prawo zarządzić dobrowolną zbiórkę na ten cel, lub - jeśli zakres koniecznych prac na to pozwala - ogłosić Pospolite Ruszenie Dziedziców, którzy własnymi siłami podejmą się prac, kończąc dzień wspólnym ogniskiem, tańcami i różnymi swawolami
 *Prawo pierwszej nocy - każdy Dziedzic ma prawo do spędzenia jednej nocy w towarzystwie Białej Damy lub Rycerza bez głowy - o ile uda mu się takową zjawę wypatrzyć ;)

->Ile realnie potrzeba zebrać (zakup i podstawowy remont)?

W zależności od wybranego celu kwota zakupu i pierwszych prac remontowych może być różna. Dla zamku Gryf jest to około miliona złotych, który pozwoliłby na wykupienie i wstępne zabezpieczenie obiektu. Gdy obiekt będzie należał do fundacji celowej, Fundacja Twoje Dziedzictwo będzie udzielać wsparcia, by pozyskać niemal 100% środków potrzebnych na remont ze źródeł zewnętrznych - Polskich i Unijnych.

->Po zebraniu kasy i zakupie naprawdę każdy z wpłacających będzie miał głos w sprawie dalszych losów zamku (chodzi mi o podejmowanie decyzji - za każdym razem będą to wszyscy "dziedzice")?

Tak. Niemniej tak jak zarząd ma obowiązek brać udział w obradach Zarządu, tak obecność i głos Dziedzica będą dobrowolne. Wyłączając najważniejsze kwestie, w których głosowanie będzie wymagało kworum Dziedziców. Ale takie głosowania będą prowadzone online, po odpowiedniej weryfikacji głosujących.

->Jakie plany na sam zamek po ewentualnym zakupie i remoncie?

Nasza propozycja jako Fundacji Twoje Dziedzictwo, to jak najszerszy wachlarz funkcji otwartych, nie ingerujących trwale w substancję zabytku - festiwale, plenery, gry terenowe, konwenty, koncerty, wydarzenia kulturalne. Ale o docelowej funkcji zdecydują ludzie, którzy się na obiekt zrzucają. Fundacja Twoje Dziedzictwo jest w tym projekcie narzędziem i organem doradczym.

->Czy nie lepiej byłoby wzorem francuskim powołać firmę, w której udziały mieliby wszyscy wpłacający (adekwatne do wysokości wpłaty) zamiast fundacji i niejasnego statusu dziedzica?

Fundacja celowa będzie działała na podstawie statutu, a statut, zarejestrowany w KRS, będzie gwarantował dożywotnie prawa wszystkim Dziedzicom. Wśród tych praw będzie między innymi prawo głosu równe członkom Zarządu. Prawo to będzie dobrowolne i nie będzie wymagało stawiennictwa na każdym zebraniu Zarządu (fizycznie lub online), ale będzie dawało taką możliwość w dowolnym czasie. Fundacja jest też formalnie pewniejszym podmiotem dla zagwarantowania dobrej przyszłości gotyckiemu założeniu, które zostanie kupione. Niemniej, jeśli taka będzie wola większości Dziedziców - w grę wchodzi powołanie do życia spółki celowej, w której udziały zostaną podzielone między wszystkich Dziedziców.

->Czy Dziedzic będzie mógł odwiedzać zamek? Na jakich zasadach?

Oczywiście każdy z Dziedziców miałby prawo do odwiedzin. W gestii wybranego Zarządu byłoby jedynie dopilnowanie, by nieplanowo nie przyjechało jednocześnie 10.000 osób. Choć oczywiście spotkanie wszystkich Dziedziców też jest planowane po zakończeniu projektu. Trzeba jednak wziąć pod uwagę stan techniczny poszczególnych elementów założenia i tam, gdzie występowałoby zagrożenie życia lub zdrowia dostęp będzie wyłączony nawet dla Dziedziców do czasu podjęcia odpowiednich prac remontowych, zabezpieczających lub konserwatorskich.

->Co jeśli nie uda się zebrać pełnej kwoty a wybrany zamek zostanie sprzedany?

Jeśli wybrany zamek zostanie sprzedany, cała zebrana kwota pozostanie w projekcie i posłuży zakupowi innego gotyckiego założenia, które również wymaga ratunku i zainteresowania. Taki obiekt zostanie wybrany przez Dziedziców na utworzonej dla nich grupie zamkniętej w portalu Facebook. Projekt będzie trwał, aż do czasu przejęcia takiego założenia.

zdjęcia: Wikipedia (Jerzy Strzelecki)

Aktualności

 • Fundacja Twoje Dziedzictwo - awatar

  Fundacja Twoje Dziedzictwo

  22.05.18
  22.05.18

  Dziedzice! Wybraliście nowy cel - od dziś walczymy o Zamek Gryf!

  Zdjęcie aktualności 15 461

Komentarze

 • Irek Gronczewski - awatar

  Irek Gronczewski

  24.05.18
  24.05.18

  Świetna inicjatywa! Całkiem niedawno chciałem zwiedzić zamek Gryf, niestety odbiłem się od drewnianych płotów, bram i palisad. Przerażał zwłaszcza wszechobecny bałagan :O Biedny Gotsche przewraca się zapewne w grobie :(

  • Fundacja Twoje Dziedzictwo - awatar

   Fundacja Twoje Dziedzictwo - Organizator zbiórki

   24.05.18
   24.05.18

   Pod wspólnym zarządem chętnych Dziedziców, którym zależy na losie obiektu, Gryf nie będzie przerażał i odstraszał. :) Witamy na pokładzie!

 • Piotr Walkowiak - awatar

  Piotr Walkowiak

  24.05.18
  24.05.18

  Naprawdę ciekawa inicjatywa :)

  • Fundacja Twoje Dziedzictwo - awatar

   Fundacja Twoje Dziedzictwo - Organizator zbiórki

   24.05.18
   24.05.18

   Cieszy nas taka opinia. Oby więcej ludzi jak Pan, Panie Piotrze. :)

 • Igor Słowiński - awatar

  Igor Słowiński

  23.05.18
  23.05.18

  Bardzo dobra inicjatywa, popieram.

  • Fundacja Twoje Dziedzictwo - awatar

   Fundacja Twoje Dziedzictwo - Organizator zbiórki

   24.05.18
   24.05.18

   Cieszy nas to bardzo. Dziękujemy.

 • Monika Butowska - awatar

  Monika Butowska

  23.05.18
  23.05.18

  Nie mogę doczekać się spotkania Dziedziców! P.S. super inicjatywa ;)

  • Fundacja Twoje Dziedzictwo - awatar

   Fundacja Twoje Dziedzictwo - Organizator zbiórki

   23.05.18
   23.05.18

   My również. :) Cieszymy się, że jest coraz więcej osób podzielających pozytywne nastawienie do projektu.

 • Marzena Fremel - awatar

  Marzena Fremel

  27.03.18
  27.03.18

  Wspaniały pomysł!

  • Fundacja Twoje Dziedzictwo - awatar

   Fundacja Twoje Dziedzictwo - Organizator zbiórki

   27.03.18
   27.03.18

   Dziękujemy! Cieszymy się, że jest coraz więcej osób podzielających Pani zdanie. :)

Wpłaty - 323

Irek Gronczewski - awatar
100
Irek Gronczewski
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Piotr Walkowiak - awatar
100
Piotr Walkowiak
Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
grzegorz czarnota - awatar
10
grzegorz czarnota
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
300
Anonimowy Darczyńca
Igor Słowiński - awatar
100
Igor Słowiński
Iga Zwierzynska - awatar
30
Iga Zwierzynska
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Pomagam.pl korzysta z plików cookie na zasadach opisanych w polityce prywatności, która uległa zmianie. Dowiedz się więcej.