Zbiórka Nadajniki na łabędzie krzykliwe - miniaturka zdjęcia

Nadajniki na łabędzie krzykliwe

Zbiórka Nadajniki na łabędzie krzykliwe - zdjęcie główne

Nadajniki na łabędzie krzykliwe

7 040 zł z 6 800 zł (Cel)
Wpłaciło 117 osób
Wpłać teraz
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

CEL

Mój cel to zebranie funduszy na zakup 2 nadajników GPS/GSM, które w lipcu tego roku zostaną założone na łabędzie krzykliwe w południowej Polsce. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń będzie możliwe śledzenie ich codziennego przemieszczania się, także w miejscach, gdzie liczba obserwatorów ptaków jest niewielka, lub ich brak. Jeśli zbiórka uda się, będą to pierwsze w Polsce zaopatrzone w nadajniki łabędzie krzykliwe i jedne z nielicznych w Europie.

KIM JESTEM I CO OSIĄGNĄŁEM?

Nazywam się Krzysztof Dudzik, mieszkam w woj. świętokrzyskim. Na obserwacje i badania ptaków przeznaczam każdy wolny czas od ponad 18 lat. Łabędź krzykliwy jest gatunkiem, któremu poświęcam najwięcej uwagi. Prowadzę badania między innymi nad procesem zasiedlania przez niego kolejnych stanowisk na południu kraju. Więcej o zakresie moich prac badawczych związanych z tym łabędziem znajdziesz tutaj:

https://www.researchgate.net/project/Long-term-study-of-the-population-of-Whooper-Swan-Cygnus-cygnus-in-south-Poland-Dlugoterminowe-badania-populacji-labedzia-krzykliwego-w-poludniowej-Polsce

Na co dzień pracuję w administracji, natomiast współdziałam i publikuję wyniki badań z zawodowymi naukowcami. Jednym z takich wspólnych efektów jest świeży artykuł pod kierownictwem Kasi Kucharskiej o zawartości rtęci we krwi łabędzi niemych, które badaliśmy w okresie zimowym w Krakowie i na lęgowiskach południowej Polski:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0269749119301691

Inne artykuły, których jestem współautorem, znajdziesz tutaj:

https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof_Dudzik/research

Aktualnie zakończyłem prace nad opisami trzech gatunków łabędzi do powstającej monografii ptaków regionu świętokrzyskiego.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU

Od 2004 roku badam populację łabędzi krzykliwych z południa Polski, między innymi z wykorzystaniem metody obrączkowania. Pozwala ona śledzić losy poszczególnych osobników na obszarze, który jest dość dobrze pokryty przez sieć obserwatorów ptaków. Jednak wiele z naszych młodocianych łabędzi krzykliwych, zanim przystąpi do pierwszego lęgu (zwykle po 4-5 latach życia), „znika” na okres lata z kraju, prawdopodobnie odlatując w bardzo odległe miejsca północno-wschodniej Europy. Uzyskane dotychczas nieliczne wiadomości powrotne z zaobrączkowanych osobników wskazują, że wyklute u nas łabędzie krzykliwe przelatują późną wiosną i jesienią przez Litwę, Łotwę, Estonię, Danię, Szwecję, Finlandię, Białoruś i Rosję. Jednak ich miejsca docelowe nie są znane. Biorąc pod uwagę skrajnie niskie zagęszczenie ludności na północy kontynentu i niedostępność terenu, jedynym sposobem, aby poznać krańcowe miejsca wędrówki tych ptaków jest założenie nadajników GPS/GSM. Ponadto dzięki tym urządzeniom będziemy mogli znacznie lepiej poznać aktywność dobową, sezonową i międzysezonową wyposażonych w nadajniki ptaków. Wyniki badań przyczynią się do znaczącego polepszenia stanu wiedzy o tym interesującym gatunku, który obecnie kolonizuje nasz kraj. Po zgromadzeniu odpowiedniej serii danych wyniki zostaną publikowane. Przewiduję również założenie fanpage na Facebooku, gdzie będą pojawiały się aktualizacje na temat oznakowanych ptaków.

Punkty fioletowe - miejsca obrączkowania piskląt; zielone - obserwacje wiosenne (kwiecień - I połowa czerwca), czerwone - obserwacje z okresu lata (lipiec - sierpień), pomarańczowe - obserwacje z okresu przelotu jesiennego (wrzesień - listopad).

DLACZEGO ZWRACAM SIĘ O POMOC?

Nadajniki GPS/GSM wciąż są kosztowne. Cena jednego z nich wynosi 3099 zł netto. Miesięczny abonament przesyłu danych to 39 zł netto. Czas działania takiego nadajnika, w zależności od żywotności baterii, to około 3 lata. Pamięć urządzenia może w tym czasie zgromadzić tysiące danych środowiskowych i dziesiątki tysięcy danych na temat zachowania ptaka.

Dzięki przekazanemu przez Ciebie wsparciu będę miał możliwość zakupu dwóch nadajników, a przez to znacznego rozszerzenia dotychczas prowadzonych badań nad łabędziami krzykliwymi. Jeśli suma wpłat przekroczy oczekiwaną, pieniądze zostaną przeznaczone na opłatę abonamentu za przesył danych z nadajników. W przypadku znaczącego przekroczenia oczekiwanej sumy wpłat, rozważę możliwość zakupu trzeciego nadajnika, który założę jeszcze w tym roku. Prowadzone działania związane z badaniami łabędzi krzykliwych stanowią moją wielką pasję. Bardzo liczę na okazane przez Ciebie wsparcie. Będę wdzięczny za każdą wpłatę.

JAK PODZIĘKUJĘ ZA OKAZANĄ PRZEZ CIEBIE POMOC?

Dwie osoby, które przekażą najwyższe wpłaty, będą mogły nadać imiona łabędziom, którym założymy nadajniki. Osoby, które wpłacą 200 zł lub więcej na zakup urządzeń, zostaną w przyszłości wymienione w podziękowaniach w publikacjach powstałych na podstawie danych uzyskanych z nadajników. Dla 10 osób, które dokonają najwyższych wpłat i ujawnią się, po zakończeniu zbiórki przekażę egzemplarz monografii łabędzia krzykliwego opatrzony dedykacją. Każde, nawet niewielkie wsparcie okazane przez Ciebie jest bardzo ważne i pozwoli rozpocząć nowy rozdział badań nad krajową populacją tego łabędzia. Już w lipcu przeprowadzimy odłowy i znakowanie łabędzi. Czas szybko upływa, wierzę, że do tego czasu szczęśliwie uda się zgromadzić wystarczającą sumę środków na zakupu rządzeń. Bardzo proszę o Twoje wsparcie. Dziękuję!

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualności


 • Krzysztof Dudzik - awatar

  Krzysztof Dudzik

  09.09.19
  09.09.19

  Szanowni Darczyńcy, nie informowałem wcześniej o losach młodych łabędzi krzykliwych wyposażonych w nadajniki, które Państwo ufundowali, czekając do chwili, aż uzyskają lotność. Udało się wszystkim – niektóre odwiedzają już okoliczne zbiorniki wodne, a jeden ruszył dziś w dalszą podróż w dolinę górnej Odry. W ciągu zaledwie dwóch godzin pokonał dystans 70 km. Od chwili wyposażenia ptaków w transmitery, urządzenia przesłały tysiące danych o dokładnym miejscu ich przebywania i aktywności w tym czasie. Poniżej mapa obejmująca okres ostatniego miesiąca, a dotycząca łabędzia, który dziś wykonał swój pierwszy, kilkukilometrowy lot na sąsiadujące, większe stawy. Pozdrawiam serdecznie! – Krzysiek Dudzik.

  Zdjęcie aktualności 36 969

Komentarze


 • Anna-Maria (Miss Swan) - awatar

  Anna-Maria (Miss Swan)

  20.06.19
  20.06.19

  Teraz powinno się udać założyć nadajniki, a może to jeszcze zmotywuje ludzi do wsparcia abonamentu. Oby baterie starczyły na jak najdłużej i ptaki dały wiele odczytów. Mam nadzieję, że kiedyś zawitam w te okolice, by zobaczyć krzykliwce w akcji, na razie pozostaję przy niemych i będę szukała krzykliwych w swojej okolicy. Ale wiem u kogo szukać informacji o łabędzich krzykliwych. Pozdrawiam serdecznie. :)

 • Miss Swan - awatar

  Miss Swan

  12.06.19
  12.06.19

  Te kluchy nadal stanowią dla mnie tajemnicę, chciałabym je kiedyś zobaczyć. A tymczasem niech projekt owocuje. Najpierw dwa nadajniki, a potem kolejne. Im więcej wiemy, tym lepiej chronimy. Pewnie wiele osób z uwagą chciałoby śledzić losy tych ptaków. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia :)

 • Michał S. - awatar

  Michał S.

  11.06.19
  11.06.19

  Powodzenia ;)

 • Wojciech Ćwikliński - awatar

  Wojciech Ćwikliński

  10.06.19
  10.06.19

  powodzenia!

 • Adrian Ochmann - awatar

  Adrian Ochmann

  07.06.19
  07.06.19

  Powodzenia!!

7 040 zł z 6 800 zł (Cel)
Wpłaciło 117 osób
Wpłać teraz
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 117

Mateusz - awatar
Mateusz
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anna-Maria (Miss Swan) - awatar
Anna-Maria (Miss Swan)
220
Mirek - awatar
Mirek
20
Kasia N - awatar
Kasia N
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij