Zbiórka Nadajniki na łabędzie krzykliwe - miniaturka zdjęcia

Nadajniki na łabędzie krzykliwe Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Nadajniki na łabędzie krzykliwe - zdjęcie główne

Nadajniki na łabędzie krzykliwe

7 140 zł  z 6 800 zł (Cel)
Wpłaciło 118 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

CEL

Mój cel to zebranie funduszy na zakup 2 nadajników GPS/GSM, które w lipcu tego roku zostaną założone na łabędzie krzykliwe w południowej Polsce. Dzięki zastosowaniu tych urządzeń będzie możliwe śledzenie ich codziennego przemieszczania się, także w miejscach, gdzie liczba obserwatorów ptaków jest niewielka, lub ich brak. Jeśli zbiórka uda się, będą to pierwsze w Polsce zaopatrzone w nadajniki łabędzie krzykliwe i jedne z nielicznych w Europie.

KIM JESTEM I CO OSIĄGNĄŁEM?

Nazywam się Krzysztof Dudzik, mieszkam w woj. świętokrzyskim. Na obserwacje i badania ptaków przeznaczam każdy wolny czas od ponad 18 lat. Łabędź krzykliwy jest gatunkiem, któremu poświęcam najwięcej uwagi. Prowadzę badania między innymi nad procesem zasiedlania przez niego kolejnych stanowisk na południu kraju. Więcej o zakresie moich prac badawczych związanych z tym łabędziem znajdziesz tutaj:

https://www.researchgate.net/project/Long-term-study-of-the-population-of-Whooper-Swan-Cygnus-cygnus-in-south-Poland-Dlugoterminowe-badania-populacji-labedzia-krzykliwego-w-poludniowej-Polsce

Na co dzień pracuję w administracji, natomiast współdziałam i publikuję wyniki badań z zawodowymi naukowcami. Jednym z takich wspólnych efektów jest świeży artykuł pod kierownictwem Kasi Kucharskiej o zawartości rtęci we krwi łabędzi niemych, które badaliśmy w okresie zimowym w Krakowie i na lęgowiskach południowej Polski:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0269749119301691

Inne artykuły, których jestem współautorem, znajdziesz tutaj:

https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof_Dudzik/research

Aktualnie zakończyłem prace nad opisami trzech gatunków łabędzi do powstającej monografii ptaków regionu świętokrzyskiego.

KRÓTKI OPIS PROJEKTU

Od 2004 roku badam populację łabędzi krzykliwych z południa Polski, między innymi z wykorzystaniem metody obrączkowania. Pozwala ona śledzić losy poszczególnych osobników na obszarze, który jest dość dobrze pokryty przez sieć obserwatorów ptaków. Jednak wiele z naszych młodocianych łabędzi krzykliwych, zanim przystąpi do pierwszego lęgu (zwykle po 4-5 latach życia), „znika” na okres lata z kraju, prawdopodobnie odlatując w bardzo odległe miejsca północno-wschodniej Europy. Uzyskane dotychczas nieliczne wiadomości powrotne z zaobrączkowanych osobników wskazują, że wyklute u nas łabędzie krzykliwe przelatują późną wiosną i jesienią przez Litwę, Łotwę, Estonię, Danię, Szwecję, Finlandię, Białoruś i Rosję. Jednak ich miejsca docelowe nie są znane. Biorąc pod uwagę skrajnie niskie zagęszczenie ludności na północy kontynentu i niedostępność terenu, jedynym sposobem, aby poznać krańcowe miejsca wędrówki tych ptaków jest założenie nadajników GPS/GSM. Ponadto dzięki tym urządzeniom będziemy mogli znacznie lepiej poznać aktywność dobową, sezonową i międzysezonową wyposażonych w nadajniki ptaków. Wyniki badań przyczynią się do znaczącego polepszenia stanu wiedzy o tym interesującym gatunku, który obecnie kolonizuje nasz kraj. Po zgromadzeniu odpowiedniej serii danych wyniki zostaną publikowane. Przewiduję również założenie fanpage na Facebooku, gdzie będą pojawiały się aktualizacje na temat oznakowanych ptaków.

Punkty fioletowe - miejsca obrączkowania piskląt; zielone - obserwacje wiosenne (kwiecień - I połowa czerwca), czerwone - obserwacje z okresu lata (lipiec - sierpień), pomarańczowe - obserwacje z okresu przelotu jesiennego (wrzesień - listopad).

DLACZEGO ZWRACAM SIĘ O POMOC?

Nadajniki GPS/GSM wciąż są kosztowne. Cena jednego z nich wynosi 3099 zł netto. Miesięczny abonament przesyłu danych to 39 zł netto. Czas działania takiego nadajnika, w zależności od żywotności baterii, to około 3 lata. Pamięć urządzenia może w tym czasie zgromadzić tysiące danych środowiskowych i dziesiątki tysięcy danych na temat zachowania ptaka.

Dzięki przekazanemu przez Ciebie wsparciu będę miał możliwość zakupu dwóch nadajników, a przez to znacznego rozszerzenia dotychczas prowadzonych badań nad łabędziami krzykliwymi. Jeśli suma wpłat przekroczy oczekiwaną, pieniądze zostaną przeznaczone na opłatę abonamentu za przesył danych z nadajników. W przypadku znaczącego przekroczenia oczekiwanej sumy wpłat, rozważę możliwość zakupu trzeciego nadajnika, który założę jeszcze w tym roku. Prowadzone działania związane z badaniami łabędzi krzykliwych stanowią moją wielką pasję. Bardzo liczę na okazane przez Ciebie wsparcie. Będę wdzięczny za każdą wpłatę.

JAK PODZIĘKUJĘ ZA OKAZANĄ PRZEZ CIEBIE POMOC?

Dwie osoby, które przekażą najwyższe wpłaty, będą mogły nadać imiona łabędziom, którym założymy nadajniki. Osoby, które wpłacą 200 zł lub więcej na zakup urządzeń, zostaną w przyszłości wymienione w podziękowaniach w publikacjach powstałych na podstawie danych uzyskanych z nadajników. Dla 10 osób, które dokonają najwyższych wpłat i ujawnią się, po zakończeniu zbiórki przekażę egzemplarz monografii łabędzia krzykliwego opatrzony dedykacją. Każde, nawet niewielkie wsparcie okazane przez Ciebie jest bardzo ważne i pozwoli rozpocząć nowy rozdział badań nad krajową populacją tego łabędzia. Już w lipcu przeprowadzimy odłowy i znakowanie łabędzi. Czas szybko upływa, wierzę, że do tego czasu szczęśliwie uda się zgromadzić wystarczającą sumę środków na zakupu rządzeń. Bardzo proszę o Twoje wsparcie. Dziękuję!

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Krzysztof Dudzik - awatar

  Krzysztof Dudzik

  09.09.2019
  09.09.2019

  Szanowni Darczyńcy,
  nie informowałem wcześniej o losach młodych łabędzi krzykliwych wyposażonych w nadajniki, które Państwo ufundowali, czekając do chwili, aż uzyskają lotność. Udało się wszystkim – niektóre odwiedzają już okoliczne zbiorniki wodne, a jeden ruszył dziś w dalszą podróż w dolinę górnej Odry. W ciągu zaledwie dwóch godzin pokonał dystans 70 km. Od chwili wyposażenia ptaków w transmitery, urządzenia przesłały tysiące danych o dokładnym miejscu ich przebywania i aktywności w tym czasie. Poniżej mapa obejmująca okres ostatniego miesiąca, a dotycząca łabędzia, który dziś wykonał swój pierwszy, kilkukilometrowy lot na sąsiadujące, większe stawy. Pozdrawiam serdecznie! – Krzysiek Dudzik.

  Zdjęcie aktualizacji 36 969

Komentarze


 • Anna-Maria (Miss Swan) - awatar

  Anna-Maria (Miss Swan)

  20.06.2019
  20.06.2019

  Teraz powinno się udać założyć nadajniki, a może to jeszcze zmotywuje ludzi do wsparcia abonamentu. Oby baterie starczyły na jak najdłużej i ptaki dały wiele odczytów. Mam nadzieję, że kiedyś zawitam w te okolice, by zobaczyć krzykliwce w akcji, na razie pozostaję przy niemych i będę szukała krzykliwych w swojej okolicy. Ale wiem u kogo szukać informacji o łabędzich krzykliwych. Pozdrawiam serdecznie. :)

 • Miss Swan - awatar

  Miss Swan

  12.06.2019
  12.06.2019

  Te kluchy nadal stanowią dla mnie tajemnicę, chciałabym je kiedyś zobaczyć. A tymczasem niech projekt owocuje. Najpierw dwa nadajniki, a potem kolejne. Im więcej wiemy, tym lepiej chronimy. Pewnie wiele osób z uwagą chciałoby śledzić losy tych ptaków. Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia :)

 • Michał S. - awatar

  Michał S.

  11.06.2019
  11.06.2019

  Powodzenia ;)

 • Wojciech Ćwikliński - awatar

  Wojciech Ćwikliński

  10.06.2019
  10.06.2019

  powodzenia!

 • Adrian Ochmann - awatar

  Adrian Ochmann

  07.06.2019
  07.06.2019

  Powodzenia!!

7 140 zł  z 6 800 zł (Cel)
Wpłaciło 118 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 118

Ola Suchowiejko - awatar
Ola Suchowiejko
100
Mateusz - awatar
Mateusz
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anna-Maria (Miss Swan) - awatar
Anna-Maria (Miss Swan)
220
Mirek - awatar
Mirek
20
Kasia N - awatar
Kasia N
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Animals
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij