Zbiórka Renowacja pojazdu - grzybowozu - zdjęcie główne

Renowacja pojazdu - grzybowozu

1 145 zł  z 1 145 zł (Cel)
Wpłaciły 42 osoby
Michał Dziurzyński - awatar

Michał Dziurzyński

Organizator zbiórki

Witam. Z tej strony SmardzowyWariat (znaczy Michał, grzybiarz). Lubię zbierać grzyby i dlatego w domu posiadam: dwadzieścia pięć różnych atlasów (+1 sam robię), dwa Terabajtowe dyski (w każdym jest 94526 plików [2346 folderów], a 90% z nich to grzyby), mikroskop, aparat do zdjęć macro (niektóre grzyby [dorosłe stadium] mają poniżej 1mm wielkości] oraz grzybowóz (ten na zdjęciu). Jest to niezastąpiony wehikuł każdego grzybiarza. Nie ważna pogoda, nieistotna pora (Tak! - grzyby rosną także zimą!). Pan Ford Mondeo MK2 to wóz iście wielozadaniowy. Mimo dość niskiej sylwetki, doskonale radzi sobie w błotnistym terenie. Wystarczy mieć saperkę oraz worek żwiru w bagażniku i żaden teren mu nie straszny. Zima? Zimowe opony i kontrola trakcji z pewnością pomogą Ci wyjechać z podwórka. Za bramą już takiej gwarancji nie ma. Klima działa, ale trzeba nabić. Uszczelki bocznych szyb są, tylko trzeba je przykleić. Ogrzewanie przedniej szyby działa (w 90%), a wycieraczki idealnie nadają się na przytrzymanie ewentualnego mandatu za złe parkowanie przy lesie. Wóz igła lecz od ostatniego czasu trapi go dość poważna choroba (grzybica podprogowo-nadkolasta). Od dwóch lat można było zauważyć zalążki dziwnego tworu coś na kształt rdzy. Nikt tym zbytnio się nie przejął, aż do teraz... Po dwóch latach użytkowania w końcu stało się... Pojawił się ON. W literaturze oraz w środowisku grzybiarzy nazywany jest potulnie Chicken of The Woods (z tłumaczenia: kurczak leśny/kurczak na drzewie). Niech Was nie zwiedzie ta nazwa, bowiem grzyb ten ma swoje drugie, ponure oblicze. Niczym człowiek maska skutecznie zabija czujność właściciela danego pojazdu (a także sam pojazd). Nazywany niekiedy "Grzybem Śmierci" żółciak siarkowy (bo taka jego oficjalna nazwa) skazuje na nieubłaganą, powolną śmierć sam pancerz jak i resztę ruchomych części grzybowozu. Na nic pianka podprogowomontażowa się zdaje. Cement również wydaje się nie mieć tutaj żadnego pozytywnego zastosowania (obciąża strasznie pojazd i podwyższa spalanie). Niestety mój grzybowóz ma raka (grzyba). Umiera. Widzę to w jego oczach, woła o pomoc, a ja nie mam jak mu pomóc... Sytuacja w kraju spowodowała, że ciężko jest odłożyć sobie jakąkolwiek kwotę (na przykład) na pyszną serową bułkę z Auchan (tą samą z Real'a). Skazany jestem na bułki kajzerki, parówki z Lidla i czteropak Kustosza z Biedronki (chociaż jestem nie pijący). A gdzie tu mówić o moim Mądziaku (bo tak się nazywa). Swoją drogą nie bez powodu go tak nazywam, bowiem w mykologii istnieje taki grzyb o nazwie "Mądziak psi" oraz "Mądziak malinowy". Specjalnie nie nadałem mu drugiego członu nazwy, bo... sami wiecie... Gdyby był malinowy to nie było by problemu, więc pozostaje Mądziak. 


Dlatego proszę Was... (choć ciężko mi to przychodzi, bo nigdy żadnej zbiórki w swoim życiu nie założyłem i nie lubię "się prosić", wstydzę się i jest mi głupio). Jeśli ktoś z Was byłby w stanie dorzucić niewielką cegiełkę i pomóc w uratowaniu grzybowozu... Ciężko mi to przychodzi i nie spodziewałem się, że będę zmuszony tutaj się pojawić. Ciężko mi też było określić konkretny cel, bo ja zwykły grzybiarz jestem, nie mechanik (i cen nie znam). Wóz ten pozwala mi udać się w każdy zakątek polskiego (a nawet zagranicznego) lasu z dodatkową pomocą mBDL'a (mobilnego banku danych o lasach). Dzięki temu potrafię zapolować na konkretny gatunek grzyba znając jego dokładny habitat (typ gleby, drzewostan, stan ściółki, wiek samych drzew) lecz bez pomocy Mądziaka nie będę w stanie nigdzie się ruszyć... Jestem sentymentalistą i nie mogę - od tak - pozwolić mu umrzeć... Zbyt wiele ze mną przeżył, zbyt wiele dał mi radości, zbyt wiele miał grzybów w bagażniku i tylnych siedzeniach, by powiedzieć mu prosto w oczy: "Wybacz, Mądziaku, Twój czas przeminął!". 


Dodatkowa notatka: Jeszcze dwa zdania na temat umieszczonej przeze mnie fotografii tutaj. Oczywiście grzyb ten nie wyrósł z tego pojazdu, ale opis grzyba (to co potrafi zrobić) doskonale obrazuje jego możliwości i to w jakim zdrowiu jest owy grzybowóz. Grzyb (żółciak siarkowy) jest groźnym pasożytem drzew liściastych. Atakuje zazwyczaj drzewa z rodziny różowatych (grusze, śliwy, jabłonie), ale nie pogardzi również dębem, robinią akacjową, wierzbą czy jesionem. Gdyby mógł - atakował by także samochody i powodował brunatną zgniliznę danego materiału (kolor by się zgadzał). 


Pozdrawiam wszystkich serdecznie, Michał (licencjonowany grzyboznawca z numerem licencji 2290), pasjonat przyrody, miłośnik wycieczek górskich, amator fotografii i SmardzowyWariat. Więcej informacji znajdziecie na moim prywatnym profilu na Facebooku pod linkiem poniżej :)


https://www.facebook.com/profile.php?id=100006700231496

Aktualizacje


  • Michał Dziurzyński - awatar

    Michał Dziurzyński

    21.02.2022
    21.02.2022

    18.01.22r

    Nawet nie wiem co mam powiedzieć...
    Może wprost...

    To chyba odpowiedni czas i moment na to, by podziękować wszystkim darczyńcom za datki, które miały uratować Forda, a dokładnie jego zagrzybiałą blachę. Dobrze szło bowiem progi zostały uratowane i zostało już całkiem niewiele by sprawić, by Ford Mondeo Mk II stał się pełnoprawnym grzybowozem. Niestety, ale los chciał inaczej i nasz kochany wóz odszedł do żelaznej krainy. Już nie cierpi. Jest mu dobrze. Silnik cicho zgasł. Żegnaj, Mondziaku. 😭

    Więcej zdjęć na: https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=3252951551604821&id=100006700231496&m_entstream_source=timeline&ref=bookmarks

    Zdjęcie aktualizacji 88 411

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    03.06.2021
    03.06.2021

    Działaj! Nie lubię grzybów :-)) delikatnie rzecz ujmując ;-) zbieranie to kara z Olimpu za pyskowanie matce w szczeniecych latach - chyba ;-) Ale uwielbiam pasję! Dawaj ten album! Też kupię ;-) Pozdrowienia najserdeczniejsze!

  • Mateusz - awatar

    Mateusz

    30.05.2021
    30.05.2021

    Pozdrowienia. Dziękuje wróżko za pomoc

  • Michał Gursiel - awatar

    Michał Gursiel

    25.05.2021
    25.05.2021

    ;)

1 145 zł  z 1 145 zł (Cel)
Wpłaciły 42 osoby
Michał Dziurzyński - awatar

Michał Dziurzyński

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 42

SZMA - awatar
SZMA
20
Wojciech Wiercioch - awatar
Wojciech Wiercioch
90
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Pacha - awatar
Pacha
10
Kamila Klimaszewska - awatar
Kamila Klimaszewska
5
Niedźwiedź - awatar
Niedźwiedź
24
Julia - awatar
Julia
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Anna Lukianiuk - awatar
Anna Lukianiuk
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij