Zbiórka Jak cieżko byc mukolinkiem - zdjęcie główne

Jak cieżko byc mukolinkiem

5 000 zł  z 8 000 zł (Cel)
Wpłaciło 106 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Sylwia Kruk-Barchan - awatar

Sylwia Kruk-Barchan

Organizator zbiórki

Nieuleczalna choroba genetyczna jest jak klątwa, rzucona przez złą wróżkę w kołysce. Dziecko dorasta, cały czas licząc się z możliwością zagrożenia zdrowia lub życia. Najtrudniejsze jest jednak to, że choroba kładzie się cieniem na codzienności, komplikuje sprawy pozornie zwyczajne, utrudnia cieszenie się życiem. Tak jest w przypadku Oskara, który od urodzenia zmaga się z mukowiscydozą. Chłopiec nigdy nie uwolni się od tej choroby, potrzebuje jednak wsparcia, aby w codziennym życiu choć na chwilę wyrwać się spod jej złych czarów.

Kiedy Oskar przyszedł na świat, był piękny październikowy dzień 2009 roku. Trzy miesiące wcześniej wszedł w życie obowiązek wykonywania badań przesiewowych na terenie całego kraju. Tak jak tysiącom innych dzieci, także i jemu pobrano krew z pięty jeszcze na oddziale noworodkowym. Po kilku tygodniach, kiedy rodzice Oskara cieszyli się magią, jaką synek wniósł do ich życia, przyszło pismo o konieczności powtórzenia badań. Uczynili to, powtarzając sobie jednak, że to nic nie znaczy, że to na pewno pomyłka, że podejrzenie choroby nie oznacza jeszcze pewności. Potem mijały długie tygodnie bez odpowiedzi zwrotnej, bez żadnych wieści. Rodzice nie posiadali się z radości – to znaczy, że Oskar jest zdrowy! Chcąc jednak usłyszeć te słowa od lekarza i ostatecznie w nie uwierzyć, jego mama znalazła numer do laboratorium. Przez telefon usłyszała słowa, które sprawiły, że w jednej sekundzie zawalił jej się świat: Pani dziecko jest chore. To choroba genetyczna. Nieuleczalna. Wiadomość o wyniku badań nie dotarła? Musiała zawieruszyć się gdzieś na poczcie. Wraz z szokiem, złością, niedowierzaniem kołatała się myśl: Co teraz?

Mukowiscydoza – nazwa zupełnie obca – stała się wrogiem, który podporządkował nie tylko życie Oskara, ale i całej rodziny. To okrutna przeciwniczka. Dusicielka. Jest chorobą ogólnoustrojową – w miarę postępowania wykańcza różne części organizmu. Najczęściej atakuje układ oddechowy, sprawiając, że płuca wypełniają się gęstym, lepkim śluzem, a oddech znika. Trzy lata temu w atakach na Oskara do mukowiscydozy dołączyła groźna sojuszniczka - bakteria Pseudomonas aeruginosa, pałeczka ropy błękitnej. Przyspiesza rozwój choroby, siejąc spustoszenie w organizmie Oskara. Bywają momenty, kiedy wydaje się, że przeciwnik słabnie – bakteria nie pojawia się w badaniach, stan chłopca poprawia się. Po chwili jednak atakuje ze wzmożoną siłą, zatruwając organizm Oskara infekcjami. Każdy taki przypadek skazuje chłopca na dwutygodniowy pobyt w szpitalu.

Oskar stara się walczyć, ale ma tylko siedem lat. Często się poddaje. Dlaczego? Dlaczego ja? – dopytuje, a nikt nie potrafi mu odpowiedzieć. Dlaczego znów choruję? Dlaczego znów szpital? Nienawidzę być mukolinkiem – płacze, buntuje się podczas codziennej walki z chorobą. Inhalacja kilka razy dziennie, leki, oklepywanie, pobyty rehabilitacyjne… Choroba przewrotnie pokazuje mu namiastkę życia, które prowadziłby, gdyby był zdrowy, żeby zaraz brutalnie je odebrać. Wiosną i latem Oskara rzadko dręczą infekcję. Biega po dworze, bawi się z rówieśnikami, chodzi na zajęcia, trenuje ju-jitsu – jak inni chłopcy w jego wieku. Ale potem przychodzi jesień i zima i odporność Oskara drastycznie spada. Aby nie złapać zagrażających jego życiu infekcji, nie może opuszczać domu – każde przeziębienie, które dla jego rówieśników jest niczym groźnym, u niego kończy się zapaleniem płuc, antybiotykami, pobytem w szpitalu… Jest zamknięty w domu, a jego jedynym oknem na świat jest telewizja i Internet. Mama Oskara stara się bezustannie wymyślać dla niego nowe zajęcia i zabawy, Oskar jednak tęskni za szkołą i kolegami. Jedynym jego przyjacielem jest kot syberyjski, z którym bawi się w domu. Uwielbia biegać, wygłupiać się, jeździć na rowerze, uprawiać sport. Jak to robić w domu? Cztery ściany mieszkania, które powinny być dla niego ostoją, są jednak więzieniem. Oskar powinien chodzić do szkoły, choroba mu to jednak nie zawsze na to pozwala.

Rodzice powtarzają Oskarowi, że w walce z mukowiscydozą musi być dzielnym przeciwnikiem. Że choroba nie oznacza wyroku, tylko wymaga więcej determinacji, obowiązków, odpowiedzialności. Aby jednak Oskar uwierzył w ich słowa i zaczął walczyć, potrzebują wzmocnienia swoich słów – postępów w walce z chorobą. To jednak wymaga nakładów finansowych. Rodzice czasami muszą wybierać między zakupem leków a środków do rehabilitacji – inhalatora, nebulizatora. Pomóż Oskarowi odeprzeć następny atak choroby i wspomóż go w tej walce. 

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


  • Sylwia Kruk-Barchan - awatar

    Sylwia Kruk-Barchan

    28.02.2020
    28.02.2020

    Wszystkich którzy chca śledzić dalsze losy Oskara na bieżąco bardzo zapraszamy serdecznie na stronę poświęconej Oskarowi i chorobie.
    https://www.facebook.com/Mukowiscydoza-walka-o-każdy-dzien-1523814460967216/

    Zdjęcie aktualizacji 45 205

Komentarze


  • EDYTA - awatar

    EDYTA

    19.06.2017
    19.06.2017

    Zdrówka!! Pozdrawiam :-)

  • DLA OSKARA BAZAREK - awatar

    DLA OSKARA BAZAREK

    23.02.2017
    23.02.2017

    Powodzenia - zdrowia!

  • Na zdrowie !!! - awatar

    Na zdrowie !!!

    21.02.2017
    21.02.2017

    Dalej idź przez życie jak taran, nie poddawaj się nigdy!

  • DLA OSKARA BAZAREK - awatar

    DLA OSKARA BAZAREK

    16.02.2017
    16.02.2017

    Powodzenia w tej nierównej walce!

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    11.01.2017
    11.01.2017

    Oby przyszedl czas ze znajdzie sie jakies lekarstwo na to i rzadne z was nie bedzie musialo sie wiecej martwic.Goraco wam tego zycze.

    • Sylwia Kruk-Barchan - awatar

      Sylwia Kruk-Barchan - Organizator zbiórki

      27.04.2017
      27.04.2017

      Dziekujemy z calego serca.

5 000 zł  z 8 000 zł (Cel)
Wpłaciło 106 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Sylwia Kruk-Barchan - awatar

Sylwia Kruk-Barchan

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 106

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
85
Monika - awatar
Monika
35
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Magda - awatar
Magda
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
40
Monika - awatar
Monika
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij