Zbiórka Historia o 3 życiach Szymona - miniaturka zdjęcia

Historia o 3 życiach Szymona

Zbiórka Historia o 3 życiach Szymona - zdjęcie główne

Historia o 3 życiach Szymona

17 324 zł z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 266 osób
Wpłać teraz
 
Karolina Knach - awatar

Karolina Knach

Organizator zbiórki

Poznajcie historię Szymona Knach, naszego kolegi i przyjaciela, któremu bezsensowny, nieprawdopodobny wręcz wypadek odebrał całe dotychczasowe życie. W 2009 roku wskutek pobicia i następujących po nim wydarzeń Szymon doznał uszkodzenia mózgu. Miał wtedy 24 lata. Stracił kontakt ze światem, zapadł w 3-letnią śpiączkę, z której wybudził się w 2013 roku. Od tamtej pory Szymon wraz z rodzicami nieustannie walczy, by odzyskać sprawność. 

Utworzyliśmy tę zbiórkę, aby zebrać pieniądze na roczną rehabilitację Szymona. Dzięki intensywnym ćwiczeniom, leczeniu, turnusom rehabilitacyjnym i specjalistycznym konsultacjom istnieje szansa odzyskania przez Szymona zdrowia i pełnej sprawności, pozwalającym na samodzielne funkcjonowanie. Obecnie Szymon jest w 100% zależny od innych. Chcemy to zmienić. Pragniemy, by Szymon wrócił do nas, do świata. By zaczął chodzić i mówić, by był sprawny i szczęśliwy jak kiedyś. 

Oto pełna historia Szymona, historia życia podzielonego na 3 części.

Życie pierwsze

To była zwykła środa, 30. września 2009 roku. Tego dnia rano Szymon jak co dzień udał się do pracy w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lipnie. Odbywał tam staż, choć jako świeżo upieczony ratownik medyczny rozglądał się za pracą na pogotowiu. Zawsze miał w sobie potrzebę pomagania innym, kochał sport i aktywny styl życia. Łącząc obie te pasje - pomoc i sport - w 2005 roku ukończył także kurs ratownika WOPR. 

Po południu tamtego dnia umówił się z kolegami na piłkę nożną. Wracając po meczu spotkali grupę chłopaków. 

Od tej chwili zdarzenia toczą się błyskawicznie. 

Wymiana zdań, głupia sprzeczka, szamotanina. Szymon otrzymuje cios, po którym upada, uderzając głową o krawędź chodnika. Traci przytomność. W tej jednej sekundzie zaczyna się historia, w którą trudno uwierzyć. Sprawny, zdrowy, 24-letni chłopak, pełen życia i planów na przyszłość, zostaje przewieziony do szpitala nieprzytomny, w stanie krytycznym. 

W tym miejscu rozpoczyna się drugie życie Szymona. Po pierwszym, fantastycznie zwyczajnym i szczęśliwym życiu, nie ma już śladu.

Życie drugie

Po przewiezieniu karetką do szpitala nadal nieprzytomnemu Szymonowi natychmiast wykonano tomograf głowy oraz intubację, a następnie pilnie przetransportowano do oddalonego o 30 km specjalistycznego szpitala we Włocławku. Tam w trybie natychmiastowym dokonano pierwszej operacji głowy. Rodzice usłyszeli: “Państwa syn ma 3% szans na przeżycie”. Jeszcze rano - zdrowy, sprawny, wysportowany chłopak. Wieczorem już nie ma z Szymonem żadnego kontaktu - zapada w trwającą 3 lata śpiączkę. 

Po około 2 tygodniach od operacji Szymon trafił na oddział neurochirurgii. Tam zaczęły się powikłania pooperacyjne: wodogłowie, wodniaki, zapalenie opon mózgowych, obustronne zapalenie płuc. W wyniku tych komplikacji doszło do dramatycznego pogorszenia stanu Szymona. Diagnoza: uszkodzenie pnia mózgu i mózgowia. 

Co czuje matka?

Żadne słowa nie są w stanie opisać szoku i bólu rodziców, którzy rano widzą syna zwyczajnie wychodzącego do pracy, a wieczorem stoją nad jego szpitalnym łóżkiem na oddziale ratunkowym. Pierwsze tygodnie po wypadku to był horror dla rodziców i bliskich Szymona. Nieludzki strach o jego życie, doby czuwania nad łóżkiem i rozmowy z lekarzami, którzy nie pozostawiali złudzeń. My, przyjaciele i znajomi Szymka nie mogliśmy uwierzyć w to, co się wydarzyło. Nikt nie zdawał sobie nie jeszcze wówczas sprawy, jak długa i trudna będzie walka o życie Szymona. 

Druga operacja głowy - założenie zastawki - miała polepszyć bardzo ciężki stan Szymona, który był na krawędzi życia i śmierci. Na oznaki powrotu do zdrowia po operacji najbliżsi czekali przez 6 miesięcy. Poprawy niestety nie było. 

Wtedy Szymon, decyzją rodziców, został przewieziony do Szpitala Wojskowego w Bydgoszczy. Tam, na oddziale rehabilitacji przez kolejne miesiące toczyła się walka o jego życie.

Po 9 miesiącach spędzonych w szpitalach Szymon w śpiączce, z porażeniem czterokończynowym, został wypisany do domu. Założono mu PEG umożliwiający podawanie jedzenia prosto do jamy brzusznej oraz cewnik. W rok po wypadku pojawiły się kolejne komplikacje - padaczka, z napadami trwającymi od 2 do 3 godzin a także związane z nią powikłania. Obecnie Szymon jest leczony na padaczkę u profesora Zdzisława Maciejek z Bydgoszczy.

Przez ponad 3 lata od wypadku życie Szymona nie różniło się od życia rośliny. Pogrążony w śpiączce, całkowicie zależny od innych, bez kontaktu ze światem. Był to bardzo ciężki czas dla życia rodziny. Szymon wymagał pełnej, 24 godzinnej opieki, którą zapewniali mu rodzice i starszy brat. Przyjaciele Szymona oraz mieszkańcy rodzinnego Lipna również wspierali go w tamtym czasie. Szymek był bardzo lubiany, miał dziewczynę, wielu znajomych i kolegów. Zorganizowano szereg akcji charytatywnych, m.in. turniej ratowników WOPR, występy i zbiórkę pieniędzy w Publicznym Gimnazjum nr 1 czy zbieranie nakrętek organizowane przez Urząd Miasta i PUK. 

Dochód z nich bardzo wspomógł Szymona, zapewniając mu m.in. wyjazd na rehabilitację do specjalistycznego ośrodka oraz pokrycie części kosztów stałego leczenia. Rodzina przez cały czas poszukiwała informacji, specjalistów i miejsc, które umożliwiłyby Szymonowi powrót do zdrowia i sprawności. W 2013 roku bliscy zawieźli Szymona na konsultację do profesora Marka Harat, neurochirurga. Profesor zaproponował założenie zastawki w głowie, z którą Szymek miał szansę wybudzić się ze śpiączki. Operacja się udała - po ciężkiej walce i latach oczekiwania Szymon obudził się. 

Życie trzecie

Po wybudzeniu ze śpiączki stan Szymona nadal był wegetatywny. Nie poruszał rękami ani nogami, nie rozumiał i nie wykonywał żadnych poleceń. Nie było także wiadomo, co z jego psychiką zamkniętą w uszkodzonym mózgu. 

Obecnie Szymon jest poddawany wyczerpującej, trwającej już kilka lat rehabilitacji, która ma przywrócić jego sprawność. Cztery razy w tygodniu wraz z dwoma rehabilitantami wykonuje ćwiczenia fizyczne, a także - pod opieką logopedy - na nowo uczy się mówić. Rodzina Szymona również uczestniczy w rehabilitowaniu poprzez tłumaczenie i objaśnianie mu codziennych czynności. 

Tuż po przebudzeniu ze śpiączki nie było wiadomo, czy świadomość Szymona powróciła, jednak obecnie widać jej oznaki - Szymek rozumie część poleceń i kiwa głową w odpowiedzi na niektóre pytania. Potrafi również ruszać rękami i nogami, przy czym z powodu nieodwracalnych zmian w mózgu jego prawa strona ciała jest mniej sprawna.

Szymon codziennie jest pionizowany i na nowo, przy chodziku i z pomocą rehabilitantów, uczy się chodzić. Rehabilitacja i ćwiczenia są bardzo wyczerpujące, jednak Szymon ma wielką wolę walki. On i jego rodzice nie poddają się. Wierzą i wiedzą, że dzięki temu stopniowo, małymi kroczkami, będzie powracać jego sprawność i zdrowie. 

Oprócz stacjonarnej rehabilitacji Szymon raz w roku wraz z rodzicami wyjeżdża na 13-dniowy turnus rehabilitacyjny do Ośrodka Neuron w Małym Gacnie w Borach Tucholskich. Turnus taki kosztuje 6,5 tysiąca złotych. Rodzina Szymona, głównie dzięki wpływom z 1% podatku, może pozwolić sobie na jeden taki wyjazd w roku. Aby efekty rehabilitacji były lepsze i Szymon szybciej wracał do sprawności potrzebne są 3 takie wyjazdy rocznie.

Gdzie jest sens?

Choćbyśmy ukończyli 10 uniwersytetów, nigdy nie uda nam się zrozumieć sensu niektórych zdarzeń. My, najbliżsi, przyjaciele i koledzy Szymona nadal nie odnaleźliśmy sensu w tym, co przydarzyło się Szymonowi tamtego dnia i później w szpitalu. Nie wiemy, dlaczego musiało się to stać? Dlaczego w ten sposób, tak dramatycznie zmieniło się życie naszego kolegi? Dlaczego los był dla Szymona tak okrutny?

Jednak Szymon przeżył ten wypadek - i w tym upatrujemy sensu. Mając 3% szans - przetrwał. Przeżył pomimo bardzo ciężkich powikłań po operacjach i śpiączki. Nie dał się pokonać, choć śmierć zaglądała mu w oczy codziennie przez 9 miesięcy ciężkiej walki. Jakaś moc trzyma Szymona przy życiu, dając mu i jego najbliższym siłę i nadzieję. 

Obecnie Szymek ma 32 lata. Nie chodzi, nie je samodzielnie, wymaga opieki 24 godziny na dobę. 

Przed Szymonem jeszcze długa droga i ogrom ciężkiej pracy. Jego rodzice bardzo boja się o przyszłość, ponieważ nie stać ich na zapewnienie synowi rehabilitacji, której potrzebuje. 

Koszty miesięczne leczenia i opieki nad Szymonem wynoszą około 2,5 tysiąca złotych. Jest to duże obciążenie finansowe dla rodziny, ponieważ obecnie tylko jego mama pracuje - jest pielęgniarką w szpitalu. Tata Szymona z powodu 3 przebytych zawałów, cukrzycy i reumatoidalnego zapalenia stawów przebywa na rencie chorobowej. Traumatyczne przeżycia związane z wypadkiem oraz wysiłek wieloletniej opieki nad synem mocno nadwyrężyły ich zdrowie i siły. Z roku na rok mają ich po prostu coraz mniej.

Dlatego zwracamy się się do Was z wielką prośbą o wsparcie Szymona na jego drodze do ponownej sprawności. Na chwilę obecną potrzebuje on pieniędzy na długą i kosztowną rehabilitację, której przerwanie oznaczałoby powrót do początku. 

Prosimy, pomóżcie Szymonowi w tej walce! 

Na Facebooku utworzyliśmy grupę "Zbieramy na rehabilitację Szymona", znajdziecie ją tutaj: https://www.facebook.com/groups/1847328585521977/. Prosimy, dołączcie i wesprzyjcie Szymka.

Liczy się każda złotówka. Dzięki Waszej pomocy Szymon ma wielką realną szansę na powrót do zdrowia i sprawności! Szansę, której nie wolno zmarnować.

Mamy nadzieję, że przyjdzie dzień, w którym Szymon usiądzie nad grubą teczką dokumentacji medycznej swojego wypadku, pokiwa z niedowierzaniem głową i powie: "Udało mi się".

Rodzice Szymona wiedzą o naszej zbiórce i kibicują jej. Składają serdeczne podziękowania każdemu, kto okaże wsparcie i wierzą, że kiedyś ich syn uczyni to osobiście.

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Karolina Knach - awatar

  Karolina Knach

  13.01.20
  13.01.20

  Minęło 10 lat od wypadku Szymka :-( Każdy rok szybko mija. Wasza wszelka pomoc jest nieoceniona. Każda złotówka przekazana na pomoc Szymonowi, wydana jest rozsądnie. Co roku Szymon wyjeżdża z Rodzicami na 2 - tygodniowy turnus rehabilitacyjny do Gacna. Oprócz tego, jego codzienna rehabilitacja odbywa się w domu. Z roku na rok jest coraz ciężej, gdyż Rodzice nie mają już tyle siły, a Szymek raz ma lepsze, raz gorsze dni. Z tego miejsca chcemy bardzo podziękować wszystkim , którzy wsparli rehabilitację Szymka. Nie zdajecie sobie sprawy ile to dla Rodziców Szymona znaczy. Mamy nadzieję, że w tym roku uzyskamy kwotę 25 tys. Pozdrawiamy wszystkich i jeszcze raz WIELKIE DZIĘKUJĘ :-)

  Zdjęcie aktualizacji 42 717

Komentarze


 • Roksana - awatar

  Roksana

  16.01.20
  16.01.20

  Zdrówka 👍

 • DariuszWasilewski - awatar

  DariuszWasilewski

  12.01.20
  12.01.20

  Niech zdrowiej i jestem szczęśliwy że mogę pomóc

  • Karolina Knach - awatar

   Karolina Knach - Organizator zbiórki

   13.01.20
   13.01.20

   Bardzo dziękujemy za pomoc :-)

 • Mariusz Krzyzanski - awatar

  Mariusz Krzyzanski

  16.08.18
  16.08.18

  Powodzenia!

  • Karolina Knach - awatar

   Karolina Knach - Organizator zbiórki

   16.08.18
   16.08.18

   Bardzo dziękujemy za pomoc :-)

 • Sylvia - awatar

  Sylvia

  13.08.18
  13.08.18

  Trzymam kciuki za uzbieranie całej sumy 🤞

  • Karolina Knach - awatar

   Karolina Knach - Organizator zbiórki

   16.08.18
   16.08.18

   Bardzo dziękujemy za okazaną pomoc :-)

 • Aneta Wiśniewska - awatar

  Aneta Wiśniewska

  21.03.17
  21.03.17

  "Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów. Nie ważne jest to co się ma, ale czym się dzieli z innymi."

  • Karolina Knach - awatar

   Karolina Knach - Organizator zbiórki

   22.03.17
   22.03.17

   W imieniu Szymka, dziękujemy :-)

17 324 zł z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 266 osób
Wpłać teraz
 
Karolina Knach - awatar

Karolina Knach

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 266

Marco Polo Alkohole Świata - awatar
Marco Polo Alkohole Świata
200
Małgorzata Migdalska - awatar
Małgorzata Migdalska
50
Dariusz Łańcucki - awatar
Dariusz Łańcucki
500
Kuba Gr. - awatar
Kuba Gr.
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Leszek Ruszkowski - awatar
Leszek Ruszkowski
500
Lukasz - awatar
Lukasz
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Pal Azji - awatar
Pal Azji
99
Iza , Kuba - awatar
Iza , Kuba
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 30 września zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij