Zbiórka Jagnięta – śledztwo Vivy! - miniaturka zdjęcia

Jagnięta – śledztwo Vivy!

POMÓŻ NAM UJAWNIĆ PRAWDĘ O LOSIE ZWIERZĄT PRZEZNACZONYCH NA MIĘSO

Wyniki naszych poprzednich śledztw wstrząsnęły opinia publiczną. Materiały obejrzało kilka milionów osób. Wiele z nich spróbowało diety bezmięsnej i przy niej pozostało. Prosiliśmy Was wtedy o wsparcie obiecując, że będziemy realizować następne śledztwa. Prezentujemy Wam wyniki kolejnego z nich.


822 zaledwie kilkutygodniowe jagnięta. 1450 km. 0,14m2 na zwierzę w przyczepie TIRa. 68 godzin – z Podhala do włoskiej rzeźni w Acqapendente. Wszystkie jagnięta zostały zabite i trafiły na wielkanocne stoły Włochów po wyczerpującej, długiej podróży, podczas której złamano wiele przepisów. 

POMÓŻ NAM SFINANSOWAĆ KOLEJNE ŚLEDZTWA!

Jagnięta z Podhala każdego roku skupowane są przez Włochów, by po długiej podróży trafić do rzeźni. Pojechaliśmy za jednym z tych transportów, by obnażyć nieudolne kontrole urzędowe i udowodnić, że prawo w zakresie transportu zwierzęcych dzieci musi ulec zmianie. 

Obserwowaliśmy i dokumentowaliśmy warunki w skupie jagniąt w Bańskiej Niżnej. 

 • Zwierzęta w skupie rozładowywano w sposób mogący powodować u zwierząt stres i cierpienie – zwierzęta są przerzucane przez burty samochodów, noszone i podnoszone za nogi, skórę czy wełnę, następnie wrzucane do pojemnika na wadze.

 • Samochody przewożące zwierzęta do skupu były nieprzystosowane do transportowania zwierząt.

 • Jagnięta nie były karmione ani pojone.

Przeprowadziliśmy kontrolę transportu w Rogoźniku, która udowodniła iluzoryczny nadzór nad tym transportem Powiatowej Inspekcji Weterynarii w Nowym Targu:

 • Jagnięta były załadowane zbyt ciasno. Powierzchnia, jaką miało do dyspozycji każde z jagniąt, to zaledwie 0,14m2, choć przepisy nakazują zapewnienie każdemu jagnięciu minimum 0,2m2.

 • Wiele z transportowanych zwierząt leżało, co mogło świadczyć o wyczerpaniu.

 • U wielu jagniąt stwierdzono wysięki z nosa świadczące o infekcjach górnych dróg oddechowych.

 • Załadunek zwierząt do TIRa rozpoczął się o 11:55, co zgodnie z przepisami oznacza początek transportu zwierząt. Tymczasem w dokumentach podpisanych przez Powiatową Lekarz Weterynarii w Nowym Targu jako początek transportu wpisana została godzina 15:00, co jest niezgodne ze stanem faktycznym i umożliwiło przedłużenie transportu o 3h.

 • Jagnięta deptały się nawzajem.

 • Automatyczne poidła znajdowały się tylko po prawej stronie naczepy, a jagnięta znajdujące się po lewej stronie naczepy nie miały jak dotrzeć do poideł. 

 • Za poidła służyły urządzenia, z których większość jagniąt nie potrafiła korzystać, co naraziło je na długotrwałą podróż bez możliwości uzupełniania płynów. 

 • Choć w transporcie znajdowały się zwierzęta karmione mlekiem matki, ciężarówka nie była wyposażona w preparaty mlekozastępcze ani w elastyczne smoczki.

 • U wszystkich jagniąt stwierdziliśmy nadmierne pobudzenie, wokalizację i próby przemieszczania się w tłoku. 

 • Konstrukcja naczepy nie zabezpieczała tak małych zwierząt przez zranieniem lub cierpieniem. Zwierzęta klinowały się pomiędzy przegrodami wewnątrz naczepy, a kierowcy nie reagowali na nasze prośby o pomoc dla tych jagniąt.

 • Choć w transporcie znajdowały się zwierzęta małe, karmione mlekiem matki, transportowano je jak zwierzęta dorosłe. Zamiast po 9 godzinach podróży przerwę na karmienie i pojenie, niezgodnie z przepisami, zapewniono im dopiero po 14 godzinach. Taki sposób transportu naraził te dzieci na ogromny stres i cierpienie, wynikające z głodu i pragnienia. 

Zwierzęta, wbrew planowi podróży, zostały rozładowane na Węgrzech na 24h. Jedno z nich leżało pod rampą rozładunkową, umiejscowioną pomiędzy dwoma budynkami gospodarczymi. Było wycieńczone i nie wykazywało reakcji na bodźce. Przy jagnięciu nie było wody, a miejsce w którym przebywało nie było też w żaden sposób zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Z relacji węgierskiego urzędowego lekarza weterynarii wynika, że jedna z owiec po rozładunku była w złym stanie i musiała być odizolowana od stada w celu odpoczynku. Izolacja zwierzęcia powinna się odbywać w pomieszczeniu do tego przeznaczonym, a nie pod rampą rozładunkową, niezabezpieczającą zwierzęcia przed negatywnymi skutkami warunków atmosferycznych oraz ucieczką. Rampa przede wszystkim nie umożliwia właściwej opieki nad zwierzęciem chorym.

Jagnięta po 30 godzinach zostały ponownie załadowane na ciężarówkę, która udała się w kierunku Włoch. Podczas tego etapu podróży przekroczono całkowity dopuszczalny czas transportowania zwierząt pozostających na diecie mlecznej o niemal 4 godziny. Im dłużej trwała podróż – tym więcej zwierząt leżało i nie miało siły wstać. Wraz z upływem czasu coraz mniej zwierząt wokalizowało. Pod koniec podróży wysięki z nozdrzy jagniąt były znacznie większe, niż na jej początku. Podczas niemal całego czasu otwory wentylacyjne przyczepy były w pełni otwarte – nawet kiedy temperatura spadła do 6oC, choć optymalna temperatura utrzymania jagniąt wynosi 17oC. To z pewnością naraziło jagnięta na choroby układu oddechowego. 

Jagnięta zostały załadowane do TIRa jadącego do Włoch w poniedziałek, 3 kwietnia, o 11:55. Bramę rzeźni w Acquapendente przekroczyły we czwartek, 6 kwietnia, o 8:20. Po 24 h zostały tam zabite. 

Fundacja Viva stworzyła wyczerpujący raport z tego śledztwa, który wkrótce trafi do wszystkich najważniejszych urzędów w Polsce. Po przetłumaczeniu na język angielski wyślemy go również do europarlamentarzystów, którzy powinni zmienić przepisy dotyczące transportu zwierząt (Rozporządzenia Rady (WE) nr 1/2005) tak, by zwierzęcych dzieci nie można było transportować dłużej niż przez 8h. Tylko tak można zapobiec dalszym nadużyciom i zapobiec cierpieniu bardzo młodych zwierząt podczas długodystansowych transportów.


Teraz również TY możesz pomóc pokazać ludziom, jak wygląda życie i śmierć zwierząt przeznaczonych na talerz. Potrzebujemy Twojego wsparcia w prowadzeniu śledztw, które dokumentują i ujawniają, jak są traktowane zwierzęta w chowie, transporcie i uboju. Dzięki temu więcej osób wybierze dietę bez mięsa, więcej zwierząt uniknie tragicznego losu.


Potrzebujemy kwoty 5.000 na realizację kolejnych śledztw! Środki przeznaczymy na:

- zakup i serwis profesjonalnego sprzętu do filmowania - odpornego na złe warunki atmosferyczne z niezawodnymi źródłami  energii;

- pomoc prawną w prowadzeniu spraw przeciwko firmom i osobom znęcającym się nad zwierzętami;

- finansowanie kosztów transportu i logistyki związanej ze śledztwami.

Prosimy Was o wsparcie finansowe oraz o udostępnianie zbiórki - pomożecie nam dotrzeć z materiałami zarejestrowanymi podczas transportu jagniąt do większej liczby osób i zebrać potrzebne środki na kolejne śledztwo. 

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Komentarze

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  19.09.17
  19.09.17

  B. Kucharska

 • daniel pawlowski - awatar

  daniel pawlowski

  17.09.17
  17.09.17

  powodzenia!

 • Rafał Trzebiński - awatar

  Rafał Trzebiński

  15.09.17
  15.09.17

  Bardzo Was wspieram, to ogromnie smutne co potrafi robić człowiek dla pieniędzy. Jednocześnie jest mi też przykro, że w kraju rzekomo tak bardzo katolickim jest tyle akceptacji dla takich działań i obojętności względem samych siebie i innych stworzeń żyjących obok nas.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  15.09.17
  15.09.17

  Bardzo to przykre ,to przecież też dzieci ,okrutne!!

 • Aleks Jagla - awatar

  Aleks Jagla

  15.09.17
  15.09.17

  Tyle cierpienia za chwile w gebie i po kilku godzinach w postaci kupy splukiwane w kiblu. Obrzydliwi sa "ludzie"

Wpłaty - 176

Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
skykacper - awatar
10
skykacper
Adriana - awatar
20
Adriana
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Ewa Leszczyńska - awatar
40
Ewa Leszczyńska
Emilia FORYSIAK - awatar
20
Emilia FORYSIAK
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
EwaIdominik - awatar
20
EwaIdominik

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij