Zbiórka Jeleń Bartek, pomoc prawna - zdjęcie główne

Jeleń Bartek, pomoc prawna

26 134 zł  z 15 000 zł (Cel)
Wpłaciło 635 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Jeleń Bartek był atrakcją Szklarskiej Poręby. Nie bał się ludzi. Podchodził pod domostwa. Był oswojonym przyjacielem lokalnej społeczności. Do 17.12, gdy ktoś go zastrzelił.

Jesteśmy Niech Żyją!, koalicja 50 organizacji przyrodniczych walczących o zakaz polowań na ptaki i społeczną kontrolę łowiectwa (https://niechzyja.pl/kampania/kim-jestesmy/).

Nie zostawimy tej sprawy! Chcemy sprawiedliwości dla Jelenia Bartka!

Potrzebujemy waszej pomocy finansowej, aby opłacić pomoc prawną i doprowadzić do skazania winnego. Jako fundacja złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa, wnioskując m.in. o dowód z zeznań świadków, wykonanie analizy balistycznej, czy przeprowadzenie sekcji zwłok zwierzęcia przez biegłego sądowego.

Co się wydarzyło? 

Jeden z mieszkańców około godziny 23:30 usłyszał strzał przed swoim domem. Wyszedł przed dom i ok. 20 metrów od ogrodzenia zobaczył myśliwego i postrzelonego, oswojonego jelenia, któremu mieszkańcy dali na imię Bartek (który jeszcze wtedy stał o własnym siłach, ale już zaczynał się chwiać). Myśliwy na widok mieszkańca powiedział, że poluje na dziki i idzie na psy, świecił w tym czasie bardzo jasnym światłem. Jednak oddalił się i już nie wrócił.

Mieszkaniec, w pobliżu domu którego strzelano, zadzwonił na komisariat do Jeleniej Góry, gdzie został odesłany do Polskiego Związku Łowieckiego (PZŁ). Nam Policja sugerowała że to wewnętrzna sprawa myśliwych, nie prokuratury. Nie możemy pozwolić, aby myśliwi byli sędziami we własnej sprawie. Angażujemy w tej sprawie prawników (właśnie zakończyła się inna nasza sprawa: https://niechzyja.pl/utrzymany-wyrok-skazujacy-mysliwego-sukces-niech-zyja/), potrzebujemy waszego wsparcia na pokrycie wszystkich kosztów prawnych.

Dodatkowo, na miejscu okazało się, że myśliwi wezwani do "wyjaśnienia sprawy" odcięli Bartkowi głowę i zamierzają ją gotować. "trofeum musi być spreparowane" i "tak się postępuje z głową z polowania". Ciało Bartka jest dowodem w sprawie i powinno być zbadane przez biegłego sądowego. Co więcej, ciało zwierzęcia zostało wypatroszone. Myśliwi niszczą już dowody w sprawie, aby utrudnić znalezienie sprawcy i przeprowadzenie rzetelnego postępowania.

Myśliwy nie tylko prowadził polowanie zbyt blisko zabudowań mieszkalnych (ok. 50m zamiast 150m), ale złamał przepisy również polując na jelenia szlachetnego w nocy. Polowanie było niezgodne z prawem, aktem tchórzostwa i barbarzyństwa, myśliwy odebrał mieszkańcom wyjątkowe stworzenie, które obdarowało ich tak dużym zaufaniem.

Zrobimy wszystko, aby doprowadzić do odnalezienia sprawcy i surowego wyroku, który wskaże, że nie ma miejsca na wdzieranie się myśliwych do naszego życia i bezkarne łamanie przepisów.

Z podobnymi sprawami stykamy się non stop. Zastrzelone żubry, wilki, chronione gatunki ptaków w czasie polowań na stawach. Właśnie zakończył się nasz proces z myśliwym sadystą: https://niechzyja.pl/utrzymany-wyrok-skazujacy-mysliwego-sukces-niech-zyja/. Każde postępowanie to ogromne i trudne początkowo do przewidzenia koszty. Nie do każdego możemy w związku z tym przystąpić. Nic nie zwróci nam Bartka, ale może stanie się symbolem tak koniecznych zmian i sygnałem, że głos społeczeństwa jest ważniejszy niż lobby myśliwych. Wszystkie ew. nadwyżki z niniejszej zbiórki przeznaczymy na postępowania w innych sprawach związanych z patologiami łowiectwa.

Niech Żyją!

Źródła informacji i zdjęć:

https://24jgora.pl/artykul/kto-zastrzelil-jelenia/1509158
https://jeleniagora.naszemiasto.pl/mieszkancy-szklarskiej-poreby-zrozpaczeni-i-oburzeni-ktos/ar/c1-9559903

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Niech Żyją - awatar

  Niech Żyją

  21.12.2023
  21.12.2023

  Bardzo wszystkim dziękujemy za wsparcie. Uwierzcie, chcielibyśmy podzielić się różnymi informacjami, ale na razie nie możemy, ze względu na dobro śledztwa. Gdy tylko będziemy mogli coś ujawnić, zrobimy to. Tak czy inaczej, tryby sprawiedliwości są powolne i musimy uzbroić się w cierpliwość. Nasza ostatnia sprawa myśliwego sadysty zakończyła się prawomocnym wyrokiem dopiero po 2 latach.

  Niech Żyją!

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Michał - awatar

  Michał

  31.12.2023
  31.12.2023

  Powodzenia!

 • Sprawiedliwy - awatar

  Sprawiedliwy

  23.12.2023
  23.12.2023

  Niech sprawiedliwości stanie się zadość!

 • Darek - awatar

  Darek

  22.12.2023
  22.12.2023

  Mam nadzieję, że sprawiedliwość dopadnie sprawcę tej zbrodni

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  21.12.2023
  21.12.2023

  Proszę nie zostawić tej sprawy bez wyjaśnienia.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  21.12.2023
  21.12.2023

  Oby psychol, który nocą czai się i zabija oswojone zwierzę dostał dożywotni zakaz posiadania broni. A jego ziomki z koła łowieckiego wypatroszyli wypatroszyli ciało jelenia, żeby zabrać pocisk i zatrzeć ślady? Tak się zachowują zwykli przestępcy.

26 134 zł  z 15 000 zł (Cel)
Wpłaciło 635 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 635

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Piotr Kubiszewski - awatar
Piotr Kubiszewski
90
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
17
Magdalena Lewna - awatar
Magdalena Lewna
50
Jakub Nadolny - awatar
Jakub Nadolny
33
Małgorzata - awatar
Małgorzata
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij