Zbiórka Prace na cmentarzu żydowskim - miniaturka zdjęcia

Prace na cmentarzu żydowskim Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Prace na cmentarzu żydowskim - zdjęcie główne

Prace na cmentarzu żydowskim

3 478 zł  z 3 000 zł (Cel)
Wpłaciło 10 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim / Jewish cemetery in Koźmin Wielkopolski

(English below)


Cmentarz żydowski w Koźminie Wielkopolskim to jedna z nielicznych nekropolii wyznawców judaizmu zachowanych w Wielkopolsce. To miejsce o ponad dwustuletniej historii, miejsce spoczynku wielu zasłużonych mieszkańców miasta. To najcenniejsze świadectwo obecności Żydów w tej okolicy.

CO ROBIMY?

W latach 2020-2022 prowadziliśmy na cmentarzu prace inwentaryzacyjne i porządkowe, a ich efekt można zobaczyć na portalu www.jewishwlkp.pl. Są tam sukcesywnie dodawane kolejne opracowane nagrobki. Działania te wsparte były dotacjami otrzymanymi z Narodowego Instytutu Dziedzictwa w konkursie "Wspólnie dla dziedzictwa". Ponadto w poprzednich latach zrealizowaliśmy film dokumentalny o ostatnim koźmińskim Żydzie, Nathanie Mośkiewiczu.

Podczas inwentaryzacji naliczyliśmy w sumie 519 miejsc pochówku, zarówno posiadających macewy, jak też tylko obramowania czy ślady po nagrobkach. Odnaleźliśmy 4 przewrócone macewy, przykryte grubą warstwą liści, a także liczne elementy dekoracyjne. Co roku w pracach pomagają nam wolontariusze z całej Polski. Nasze działania wspierają także lokalne podmioty - począwszy od urzędu gminy, na restauracji dostarczającej wolontariuszom posiłki.

Wszystkie prace na cmentarzu wykonujemy społecznie. Oprócz wspomnianej inwentaryzacji, coraz częściej oprowadzamy po cmentarzu grupy szkolne, gości z innych miast. Organizujemy spacery po Koźminie Wielkopolskim śladami społeczności żydowskiej.

Dzięki portalowi JewishWLKP odzywają się do nas potomkowie osób pochowanych na cmentarzu.

Dla nas praca na cmentarzu to nie tylko inwentaryzacja, to przede wszystkim edukacja i przywracanie w powszechnej świadomości znaczenia tego zabytku. To miejsce wyjątkowe na mapie Wielkopolski, ale także w historii Koźmina Wielkopolskiego.

CZEGO POTRZEBUJEMY?

Zwracamy się do Was z prośbą o wsparcie tegorocznych działań. Aby utrzymać na cmentarzu porządek i możliwość wejścia, teren musi być koszony przynajmniej dwa razy w roku. Koszt jednego koszenia to około 3000 zł. Brak wykoszenia terenu powoduje,  że cmentarz zarastają chwasty wysokie nawet na 1 metr. A to uniemożliwia przeprowadzanie jakichkolwiek prac porządkowych.

NA CO PRZEZNACZYMY ZEBRANE ŚRODKI?

1. zlecenie profesjonalnego wykoszenia terenu

2. zakup niezbędnych do pracy materiałów, w tym rękawic, worków, grabi czy sekatora

3. zakup wody dla wolontariuszy oraz do czyszczenia nagrobków (w okolicy brak jakiegokolwiek ujęcia wody)

Każde, nawet najmniejsze wsparcie, jest dla nas niezwykle istotne. Serdecznie dziękujemy!


Jedna z alejek przed pracami porządkowymi / One of the alleys before the cleaning works:

I ta sama alejka po przeprowadzeniu prac porządkowych / And the same alley after cleaning:

/ENG/

The Jewish cemetery in Koźmin Wielkopolski is one of the few necropolises of Jews preserved in Greater Poland. It is a place with over two hundred years of history, the resting place of many distinguished inhabitants of the city. It is the most valuable testimony to the presence of Jews in this area.

WHAT WE DO?

In the years 2020-2022, we carried out inventory and cleaning works at the cemetery, and their effect can be seen on the website www.jewishwlkp.pl. Successively developed tombstones are successively added there. These activities were supported by grants received from the National Heritage Board of Poland in the "Together for Heritage" competition. In addition, in previous years we made a documentary about the last Jew of Kozmin, Nathan Mośkiewicz.

During the inventory, we counted a total of 519 burial places, both with matzevot and only frames or traces of tombstones. We found 4 overturned matzevot, covered with a thick layer of leaves, as well as numerous decorative elements. Every year, volunteers from all over Poland help us in our work. Our activities are also supported by local entities - starting from the commune office, to the restaurant providing meals to volunteers.

We do all work in the cemetery voluntarily. In addition to the inventory mentioned above, we more and more often show school groups and visitors from other cities around the cemetery. We organize walks around Koźmin Wielkopolski in the footsteps of the Jewish community.

Thanks to the JewishWLKP website, we are contacted by descendants of people buried in the cemetery. We are currently in contact with four families whose ancestors were related to Koźmin Wielkopolski.

For us, work in a cemetery is not only an inventory, it is primarily education and restoring the importance of this monument to the general awareness. This is a unique place on the map of Greater Poland, but also in the history of Koźmin Wielkopolski.

WHAT DO WE NEED?

We are asking you to support this year's activities. To keep the cemetery tidy and accessible, the grounds must be mowed at least twice a year. The cost of one mowing is about PLN 3,000((around USD 750). The lack of mowing of the area causes that the cemetery is overgrown with weeds up to 1 meter high. And this makes it impossible to carry out any cleaning work.

WHAT ARE WE USING THE COLLECTED FUNDS FOR?

1. commissioning a professional mowing of land

2. purchase of materials necessary for the work, including gloves, bags, a rake or pruner

3.purchase of water for volunteers and for cleaning tombstones (no water intake in the vicinity)

Each, even the smallest support, is extremely important to us. Thank you very much!


Teren cmentarza przed koszeniem / Cemetery area before mowing:

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online
3 478 zł  z 3 000 zł (Cel)
Wpłaciło 10 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 10

Avraham Groll - awatar
Avraham Groll
3 048
Sabina i Marcin - awatar
Sabina i Marcin
100
Agnieszka - awatar
Agnieszka
100
Adam Konski - awatar
Adam Konski
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
maciek - awatar
maciek
20
Anna kropp-piechocka - awatar
Anna kropp-piechocka
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij