Zbiórka Grób wychowawcy bohaterów 1920 r - miniaturka zdjęcia

Grób wychowawcy bohaterów 1920 r Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Grób wychowawcy bohaterów 1920 r - zdjęcie główne

Grób wychowawcy bohaterów 1920 r

270 zł  z 8 000 zł (Cel)
Wpłaciło 5 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Grzegorz Gładyszewski - awatar

Grzegorz Gładyszewski

Organizator zbiórki

Szanowni Państwo,

Przedstawiam informację dotyczącą nieżyjącego już, wspaniałego nauczyciela Szkoły Lubelskiej i wychowawcy wielu pokoleń młodych patriotów. Przywróćmy o Nim pamięć.

 Kazimierz Juszczakowski (1884 – 1969)

Urodzony 23 stycznia 1884 roku w Bolesławcu, w powiecie wieluńskim. Skończył szkołę średnią w Łodzi,  a w latach 1902 – 1905 studiował na Politechnice Warszawskiej, kontynuując przez kolejne dwa lata studia na Politechnice Czeskiej w Pradze. W 1913 roku na Uniwersytecie w Odessie uzyskał uprawnienia nauczyciela chemii w szkołach średnich.

W 1909 roku Kazimierz Juszczakowski rozpoczął pracę w Szkole Lubelskiej (późniejszym Liceum im. Stefana Batorego w Lublinie). W latach 1913 – 1916 należał do Komendy Skautowej w Lublinie. Był wieloletnim opiekunem II Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. Związany silnie z endecją działał aktywnie w Towarzystwie Straży Kresowej w Hrubieszowie. W listopadzie 1918 roku, po wyparciu wojsk okupacyjnych z terenów Chełmszczyzny, został wyznaczony na hrubieszowskiego komisarza rządowego. W latach 1923 – 1925 pełnił funkcję Kierownika Lubelskiej Ekspozytury Oddziału Finansowego Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego. W latach 1928 – 1931 był Przewodniczącym Zarządu Okręgu ZHP w Lublinie. W 1937 roku zaangażował się w powołanie Lubelskiego Klubu Radionadawców (jako SP3CI) z siedzibą w Gimnazjum im. Stefana Batorego w Lublinie.

Podczas II wojny światowej prowadził tajne nauczanie, a po jej zakończeniu podjął pracę w Liceum Przemysłu Chemicznego w Lublinie. Był także współtwórcą pierwszej, powojennej lubelskiej księgarni wydawniczej „Lamus”, przy ulicy Świętoduskiej 18 (wspólnie z Zofią Cupiałową i Bolesławem Matyjewiczem). Wydawnictwo współpracowało między innymi z Feliksem Araszkiewiczem i Juliuszem Kleinerem. W 1948 roku zostało zlikwidowane. Niedługo później, w 1950 roku, zaczęły się problemy Kazimierza Juszczakowskiego z władzą ludową. Zarząd Wojewódzki ZMP w Lublinie złożył na niego donos do Zarządu Głównego ZMP
 w Warszawie, a negatywną opinię wzmocnił Naczelnik Wydziału Personalnego Dyrekcji Okręgowej Szkolenia Zawodowego w Lublinie, Adam Romaniuk, pisząc:

>>Ob. Juszczakowski poprzez swe charakterystyczne wykłady, poprzez przemycanie zdań wrogich Polsce Ludowej, podczas lekcji wpaja w młodzież swe szowinistyczne i burżuazyjne poglądy. Fabrykantów i kapitalistów określa: „Byli to ludzie, dobroczyńcy klasy robotniczej”. Młodzieży, która ma iść za 1 ½  roku w pierwsze szeregi frontu o wykonanie Planu 6-letniego wpaja teorie nie związane z praktyką. Członkowie ZMP w Liceum i Gimnazjum Chemicznym wyrażają się o nim jak najgorzej twierdząc, że pomimo miłej powierzchowności prowadzi szkodliwe roboty.<<

Sprawa ostatecznie trafiła do Wydziału Oświaty KC PZPR. Dyrektor Biura Kadr Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, Zofia Bartel, zapewniła, że z końcem roku szkolnego Kazimierz Juszczakowski zostanie zwolniony z pracy. Tak też się stało. W późniejszym okresie pracował już tylko dorywczo w różnych ośrodkach wychowawczych, w bibliotekach oraz w archiwum lubelskiego kuratorium oświaty.

Kazimierz Juszczakowski zmarł 3 maja 1969 roku. Pochowano go w Lublinie na cmentarzu przy ulicy Lipowej. Zmarł na skutek komplikacji, które pojawiły się po złamaniu nogi. Został potrącony na przejściu przez ulicę  3 Maja w Lublinie. Kierowca, syn znanego lubelskiego chirurga nie przejął się zbytnio wypadkiem. Odjechał. Noga nie zrastała się, a samotnym profesorem nie miał się kto na stałe zająć.  Przeniósł się do domu opieki  i tam pozostał już do końca swych dni.

Czas nie był łaskawy dla piaskowca, z którego wykonano nagrobek. Wymaga gruntownego odrestaurowania. Jak widać na zdjęciu konieczna jest wymiana płyty nagrobkowej
 i prace renowacyjne.

Spoczywa na nas dług i zadanie przywrócenia pamięci o tym wciąż zapomnianym, nieuhonorowanym przez potomnych nauczycielu, który swoje życie poświęcił wychowaniu i kształceniu licznych pokoleń młodych patriotów, uczniów Szkoły Lubelskiej  i harcerzy II LDH im. Zawiszy Czarnego. Dlatego zwracam się do Państwa o pomoc w przywracaniu pamięci o Kazimierzu Juszczakowskim.

Zebrane wpłaty zostaną w całości przekazane do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, na utworzone tam konto celowe. 

Liczę, że zechcecie Państwo zaangażować się w tę akcję. Przywróćmy pamięć o tej pięknej postaci.

Grzegorz Gładyszewski

Szczegółowe informacje o Kazimierzu Juszczakowskim znajdziecie Państwo w publikacji:

https://journals.umcs.pl/f/article/view/7439/6365


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Grzegorz Gładyszewski - awatar

  Grzegorz Gładyszewski

  08.11.2020
  08.11.2020

  Szanowni Państwo,
  Grób jest już odrestaurowany. Serdecznie dziękuję za wsparcie tej inicjatywy. Szczegóły na stronie http://www.lfits.pl/lipowa/
  Jeszcze raz dziękując - serdecznie pozdrawiam,
  Grzegorz Gładyszewski

  Zdjęcie aktualizacji 57 822

270 zł  z 8 000 zł (Cel)
Wpłaciło 5 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Grzegorz Gładyszewski - awatar

Grzegorz Gładyszewski

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 5

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Adam - awatar
Adam
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Pawel - awatar
Pawel
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij