Zbiórka Grób wychowawcy bohaterów 1920 r - miniaturka zdjęcia

Grób wychowawcy bohaterów 1920 r Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Grób wychowawcy bohaterów 1920 r - zdjęcie główne

Grób wychowawcy bohaterów 1920 r

270 zł  z 8 000 zł (Cel)
Wpłaciło 5 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Grzegorz Gładyszewski - awatar

Grzegorz Gładyszewski

Organizator zbiórki

Szanowni Państwo,

Przedstawiam informację dotyczącą nieżyjącego już, wspaniałego nauczyciela Szkoły Lubelskiej i wychowawcy wielu pokoleń młodych patriotów. Przywróćmy o Nim pamięć.

 Kazimierz Juszczakowski (1884 – 1969)

Urodzony 23 stycznia 1884 roku w Bolesławcu, w powiecie wieluńskim. Skończył szkołę średnią w Łodzi,  a w latach 1902 – 1905 studiował na Politechnice Warszawskiej, kontynuując przez kolejne dwa lata studia na Politechnice Czeskiej w Pradze. W 1913 roku na Uniwersytecie w Odessie uzyskał uprawnienia nauczyciela chemii w szkołach średnich.

W 1909 roku Kazimierz Juszczakowski rozpoczął pracę w Szkole Lubelskiej (późniejszym Liceum im. Stefana Batorego w Lublinie). W latach 1913 – 1916 należał do Komendy Skautowej w Lublinie. Był wieloletnim opiekunem II Lubelskiej Drużyny Harcerskiej im. Zawiszy Czarnego. Związany silnie z endecją działał aktywnie w Towarzystwie Straży Kresowej w Hrubieszowie. W listopadzie 1918 roku, po wyparciu wojsk okupacyjnych z terenów Chełmszczyzny, został wyznaczony na hrubieszowskiego komisarza rządowego. W latach 1923 – 1925 pełnił funkcję Kierownika Lubelskiej Ekspozytury Oddziału Finansowego Kuratorium Okręgu Szkolnego Warszawskiego. W latach 1928 – 1931 był Przewodniczącym Zarządu Okręgu ZHP w Lublinie. W 1937 roku zaangażował się w powołanie Lubelskiego Klubu Radionadawców (jako SP3CI) z siedzibą w Gimnazjum im. Stefana Batorego w Lublinie.

Podczas II wojny światowej prowadził tajne nauczanie, a po jej zakończeniu podjął pracę w Liceum Przemysłu Chemicznego w Lublinie. Był także współtwórcą pierwszej, powojennej lubelskiej księgarni wydawniczej „Lamus”, przy ulicy Świętoduskiej 18 (wspólnie z Zofią Cupiałową i Bolesławem Matyjewiczem). Wydawnictwo współpracowało między innymi z Feliksem Araszkiewiczem i Juliuszem Kleinerem. W 1948 roku zostało zlikwidowane. Niedługo później, w 1950 roku, zaczęły się problemy Kazimierza Juszczakowskiego z władzą ludową. Zarząd Wojewódzki ZMP w Lublinie złożył na niego donos do Zarządu Głównego ZMP
 w Warszawie, a negatywną opinię wzmocnił Naczelnik Wydziału Personalnego Dyrekcji Okręgowej Szkolenia Zawodowego w Lublinie, Adam Romaniuk, pisząc:

>>Ob. Juszczakowski poprzez swe charakterystyczne wykłady, poprzez przemycanie zdań wrogich Polsce Ludowej, podczas lekcji wpaja w młodzież swe szowinistyczne i burżuazyjne poglądy. Fabrykantów i kapitalistów określa: „Byli to ludzie, dobroczyńcy klasy robotniczej”. Młodzieży, która ma iść za 1 ½  roku w pierwsze szeregi frontu o wykonanie Planu 6-letniego wpaja teorie nie związane z praktyką. Członkowie ZMP w Liceum i Gimnazjum Chemicznym wyrażają się o nim jak najgorzej twierdząc, że pomimo miłej powierzchowności prowadzi szkodliwe roboty.<<

Sprawa ostatecznie trafiła do Wydziału Oświaty KC PZPR. Dyrektor Biura Kadr Centralnego Urzędu Szkolenia Zawodowego, Zofia Bartel, zapewniła, że z końcem roku szkolnego Kazimierz Juszczakowski zostanie zwolniony z pracy. Tak też się stało. W późniejszym okresie pracował już tylko dorywczo w różnych ośrodkach wychowawczych, w bibliotekach oraz w archiwum lubelskiego kuratorium oświaty.

Kazimierz Juszczakowski zmarł 3 maja 1969 roku. Pochowano go w Lublinie na cmentarzu przy ulicy Lipowej. Zmarł na skutek komplikacji, które pojawiły się po złamaniu nogi. Został potrącony na przejściu przez ulicę  3 Maja w Lublinie. Kierowca, syn znanego lubelskiego chirurga nie przejął się zbytnio wypadkiem. Odjechał. Noga nie zrastała się, a samotnym profesorem nie miał się kto na stałe zająć.  Przeniósł się do domu opieki  i tam pozostał już do końca swych dni.

Czas nie był łaskawy dla piaskowca, z którego wykonano nagrobek. Wymaga gruntownego odrestaurowania. Jak widać na zdjęciu konieczna jest wymiana płyty nagrobkowej
 i prace renowacyjne.

Spoczywa na nas dług i zadanie przywrócenia pamięci o tym wciąż zapomnianym, nieuhonorowanym przez potomnych nauczycielu, który swoje życie poświęcił wychowaniu i kształceniu licznych pokoleń młodych patriotów, uczniów Szkoły Lubelskiej  i harcerzy II LDH im. Zawiszy Czarnego. Dlatego zwracam się do Państwa o pomoc w przywracaniu pamięci o Kazimierzu Juszczakowskim.

Zebrane wpłaty zostaną w całości przekazane do Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina, na utworzone tam konto celowe. 

Liczę, że zechcecie Państwo zaangażować się w tę akcję. Przywróćmy pamięć o tej pięknej postaci.

Grzegorz Gładyszewski

Szczegółowe informacje o Kazimierzu Juszczakowskim znajdziecie Państwo w publikacji:

https://journals.umcs.pl/f/article/view/7439/6365


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


  • Grzegorz Gładyszewski - awatar

    Grzegorz Gładyszewski

    08.11.2020
    08.11.2020

    Szanowni Państwo,
    Grób jest już odrestaurowany. Serdecznie dziękuję za wsparcie tej inicjatywy. Szczegóły na stronie http://www.lfits.pl/lipowa/
    Jeszcze raz dziękując - serdecznie pozdrawiam,
    Grzegorz Gładyszewski

    Zdjęcie aktualizacji 57 822

270 zł  z 8 000 zł (Cel)
Wpłaciło 5 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Grzegorz Gładyszewski - awatar

Grzegorz Gładyszewski

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 5

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Adam - awatar
Adam
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Pawel - awatar
Pawel
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij