W Borysławiu - na ziemi lwowskiej - działa wyjątkowe polsko-ukraińskie prywatne muzeum - skansen, z mnóstwem żywych pamiątek. Pokazuje ono barwne realia życia codziennego z czasów gdy Polacy, Ukraińcy, Rusini, Wołosi żyli razem na tej ziemi.
Zobacz krótki film PAP o tym muzeum.
https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1226569%2Cpasja-do-kultury-i-tradycji-polskich-przodkow-kazdy-kto-tu-przyjezdza-musi
Fundacja Odtworzeniowa Dziedzictwa Narodowego współpracuje z tym muzeum od wielu lat. Polacy z Towarzystwa w Borysławiu od lat nie tylko zbierają pamiątki, ale też ratują okoliczne cmentarze, prowadzą zajęcia szkolne z języka i kultury polskiej, własnymi siłami ratują też zabytki w okolicy - takie jak maleńki drewniany stary kościółek w Ilniku.
Muzeum-skansen prowadzi pan Sergiusz Sylantiew - prezes towarzystwa. Zbiera on nie tylko pamiątki ale też ratuje i przywozi stare chałupy z okolicy.
Obecny główny cel zbiórki to zabezpieczenie i przetransportowanie chałupy zagrożonej zniszczeniem, Wies Łybochora, pow. Turka. (4000zł), a także zakupienie wyposażenia do zorganizowania w środku kolejnej izby pokazującej styl życia i codzienności wraz z dostępnością dla dzieci i wycieczek szkolnych.
Muzeum-skansen - pełni świetną rolę w przywracaniu prawdy o dawnym życiu tamtych terenów. Dysponując dużym zasobem zabytków może stać się miejscem przyciągającym turystykę do tego bardzo zapomnianego a przepięknego regionu, położnego wśród pogórza karpackiego, blisko Drohobycza i Truskawca, ale też Schodnicy, czy ruin zamku Tustań. Przepiękny przełom rzeki Stryj jest niezwykle urokliwym miejscem. Rejon jest jednak wciąż stosunkowo biedny z racji na słabo przyciąganie turystyczne.To wielka strata, ale
To muzeum może znacznie zmienić sytuację. Muzeum utrzymuje się doraźnie z turystów - jednak jest to kropla w morzu potrzeb - co szczególnie dotknęło jeszcze w okresie COVIDu. Bez wsparcia społecznego nie może się rozwijać - a jest to naprawdę dobry i przede wszystkim bardzo mądry cel.
UWAGA !!!! 16.4.2023 SKANSEN SPALIŁ SIĘ!To wielka strata, ale organiyatoryz postanowili że będą tworzyć ten skansen dalej. Wszystkie zebrane pieniądze teraz bądą zbierane na odbudowę.
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Stanisław Zolczynski
Mój Tata, Tadeusz Żólczyński urodził się w Borysławiu w chyba 1908 roku.