Mission... possible! Katondwe.

22 958 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciły 204 osoby
Filip Styrzyński - awatar

Filip Styrzyński

Organizator zbiórki

Ad rem: o co chodzi?

Na początku listopada wyruszam na 1,5 miesiąca jako lekarz do szpitala misyjnego w Katondwe. Jednak bardzo zależy mi, aby ten wyjazd nie okazał się do prywatną "afrykańską przygodą", a stał się przede wszystkim okazją do wymiernej pomocy dla tej placówki.

Jak się domyślacie, potrzeby Szpitala są ogromne, a dostępne środki materialne na poziomie minimalnym. Pracujący tam personel (m.in. Siostry Służebniczki NMP ze Starej Wsi) przy tak ograniczonych możliwościach (m.in. agregat prądu jedynie 3h dziennie) dokonuje wielkich rzeczy. I w wielu sytuacjach jest ostatnią deską ratunku dla ludności z całego regionu.

Stad pomysł mojej (pierwszej w życiu) internetowej zbiórki. Doskonale zdaję sobie sprawę, że powodzenie tego szalonego planu nie ma szans na realizację bez Was i Waszego wsparcia - wszelkiego rodzaju. Sam poza dwiema rękami do pracy, wbitą do głowy wiedzą, chęcią do działania i (znacznie ograniczonymi w stosunku do potrzeb) funduszami mogę niewiele więcej. 

Dlatego wszystko, co tylko uda się z tego pomysłu wycisnąć - to już kawałek Waszego serca dla Afryki. Chciałbym tutaj jedynie zadziałać jak katalizator, bo wiem że potencjał jest co najmniej... duży! Od Was zależy bardzo wiele, dlatego nie ukrywam, że szczerze liczę na Wasze zaufanie.

Nie będę płacił mu za wyjazd!

Wiem. Też bym nie płacił.

Dlatego oświadczyć, że zgromadzone fundusze będą w całości przeznaczone na pomoc Szpitalowi w Katondwe, a koszty samego wyjazdu (transport, szczepionki, pobyt) pokrywam z własnych (i rodziców :D) środków.

Skąd pomysł? I co to w ogóle to Katondwe?

Od dłuższego czasu idea wyjazdu na misje chodziła mi po głowie. Czas między ukończeniem stażu a rozpoczęciem specjalizacji stwarza mi możliwość, żeby dotychczas zdobytą wiedzę, poświęcony na naukę czas, ale przede wszystkim... niespożyte jeszcze pokłady energii wykorzystać w dobrym celu. 

Szukając różnych możliwości, przez czysty przypadek i życzliwe osoby spotkane po drodze, udało mi się skontaktować z s. Mirosławą Górą, która mieszka w Zambii od ponad 25 lat i jest dyrektorem Sacred Heart Hospital w Katondwe. S. Mira jest lekarzem chirurgiem i zarazem jedynym(!) lekarzem pracującym w tym szpitalu.

Katondwe to miejscowość w Zambii, 250km na wschód od stolicy kraju - Lusaki. To właśnie tutaj, w głębokiej Afryce, znajduje się Sacred Heart Hospital - szpital, dzięki któremu ludność rejonu ma dostęp do opieki medycznej. Placówka może przyjąć do 100 chorych i posiada 3 oddziały: internistyczny męski, żeński (z dziecięcym) oraz chirurgiczny. Jest to jedyny szpital w promieniu 250km.

No dobra... ale na co ta zbiórka? Konkretnie?

Żebyście mieli świadomość na co konkretnie zbieramy pieniądze, przygotowałem listę osiągalnych dla nas potrzeb Szpitala (będę Was informował o postępach):

1. aparat do KTG (cena nowego sprzętu to ok 6000zł, jestem w trakcie poszukiwania dobrej jakości używanego sprzętu, więc koszty będą odpowiednio niższe)
2. aparat do EKG (Siostry dysponują starym, wysłużonym modelem, którego dalsza przyszłość stoi pod dużym znakiem zapytania. Cena zakupu nowego aparatu to ok 2500zl, sytuacja podobna jak powyżej - szukam dobrej jakości używanego)
3. narzędzia chirurgiczne, urologiczne oraz płytki i śruby ortopedyczne - s. Mira nie ma na czym działać
4. zapas leków (p/nadciśnieniowe, p/astmatyczne, moczopędne, antybiotyki, p/alergiczne, stosowane w ginekologii i położnictwie, w terapii oparzeń oraz przy SLA)
5. nebulizatory i paski do glukometrów
6. materiały medyczne i opatrunkowe, środki dezynfekcyjne

Ponadto Katondwe brakuje aparatu USG z Dopplerem oraz stacjonarnego aparatu RTG (służący od kilkudziesięciu lat sprzęt radziecki ostatecznie odmówił posłuszeństwa, a koszty jego naprawy znacznie przekraczają granice sensu). To są najważniejsze potrzeby, ale również wiążące się z ogromnymi kosztami, dlatego nie wymieniłem ich na pierwszym miejscu. Niemniej jednak całą ewentualną "nadwyżkę" z tej zbiórki chciałbym przeznaczyć na te właśnie sprzęty. A kto wie... Może wśród Was znajdzie się ktoś, kto przez przypadek produkuje USG ;-)?

W załączniku znajdziecie list od s. Miry.

Napisy końcowe

Z góry dzięki piękne za każdy rodzaj pomocy i wsparcia - zarówno tego materialnego, jak i społecznego. Wierzę, że dzięki temu razem uda nam się zrobić wielką rzecz! Jeśli ktoś z Was ma jeszcze jakieś pomysły czy sugestie, kontaktujcie się proszę bezpośrednio ze mna ;)

Obiecuję pamiętać o każdym z Was w czasie mojego pobytu w Zambii oraz jak najrozsądniej rozłożyć wszelkie działania. Jestem pewien, że każdy okazany przez Was gest wielokrotnie zaprocentuje. I jestem za to ogromnie wdzięczny!

Więcej o szpitalu w Katondwe: http://katondwe.pl.tl
oraz dzięki uprzejmości p. dr. Justyny Fox, której również gorąco dziękuję za pomoc i udostępnienie zdjęć: http://www.medicus.ump.edu.pl/onas/redemptoris-missio-aktualnosci/273-katondwe-mission-hostpital

Zdjęcie opisu zbiórki Mission... possible! Katondwe.Zdjęcie opisu zbiórki Mission... possible! Katondwe.Zdjęcie opisu zbiórki Mission... possible! Katondwe.Zdjęcie opisu zbiórki Mission... possible! Katondwe.Zdjęcie opisu zbiórki Mission... possible! Katondwe.Zdjęcie opisu zbiórki Mission... possible! Katondwe.Zdjęcie opisu zbiórki Mission... possible! Katondwe.Zdjęcie opisu zbiórki Mission... possible! Katondwe.Zdjęcie opisu zbiórki Mission... possible! Katondwe.Zdjęcie opisu zbiórki Mission... possible! Katondwe.

Aktualizacje


 • Filip Styrzyński - awatar

  Filip Styrzyński

  19.10.2016
  19.10.2016

  Uf. Wow. Ogromne podziękowania i gratulacje dla Was!

  Wspólnie udało się znacznie przekroczyć ambitny cel, jaki pojawił sie na początku. Ten projekt dosłownie zaczął żyć własnym życiem, ...i chyba nabrał (znaną nam z gimnazjum) silną potrzebę samostanowienia 😁na dobre wyszlo!

  Odzew z Waszej strony, chęć zaangażowania się na rożnych polach, cenne sugestie, a przede wszystkim wielki entuzjazm do samego pomysłu - to są sprawy nie do przecenienia. Otrzymałem od Was tyle, ze spokojnie starczyłoby dla kilku!

  Chce, żebyście mieli swiadomosc w jak wielkiej sprawie macie swoj udział. Ja nie miałem 😄

  Za wszystko - dzięki! Nie pozwoliliście mi się w żadnym stopniu rozczarować i pokazaliście, ze warto. Po prostu. 👍🏻

  Dobrego dnia! Tionana!

  Zdjęcie aktualizacji 1 484

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  16.10.2016
  16.10.2016

  Filip. Powodzenia. Realizuj swoje plany. Dbaj o bezpieczeństwo (vide uwagi KF). Wracaj bezpiecznie, pokolenie twoich rodziców czeka na twoje kompetencje podobnie jak mieszkańcy Katondwe. Uświadomienie sobie 3-godzinej elektryfikacji na dobę pokazuje skalę wyzwań z jakimi przychodzi ludzkości w globalnej wiosce się mierzyć. Pewnie nie naprawimy świata, w którym miliard ludzi głoduje ale próbować pewnie trzeba. A ponad wszystko trzeba spełniać podszepty swojego wewnętrznego ja, znaczy duszy. Adam

  • Filip Styrzyński - awatar

   Filip Styrzyński - Organizator zbiórki

   04.11.2016
   04.11.2016

   Adamie (chociaz nie wiem który) - bardzo Ci dziekuje za dobre słowo, wsparcie i wiadomosc. Wszystkiego dobrego! f

 • Krzysztof Florczak - awatar

  Krzysztof Florczak

  11.10.2016
  11.10.2016

  Cześć Jestem przyjacielem twojego starego. tak się złożyło że trochę podróżuję i byłem w paru miejscach. chcę ci coś podpowiedzieć choć pewno wszystko wiesz. Uważaj ma komary i malarie. Zambia nie jest ekstremalna jeśli chodzi o malarie, ale jednak problem tam występuje. Pewnie to wiesz ale DEET minimum 20%, wg moich 20 letnich podróży w tropikach najlepiej sprawdza się mugga. na 6 tygodni zabrałbym 8 butelek. bo powinieneś się pryskać rano i wieczorem. Musisz też mieć swoją moskitierę. Nagadałem już Robertowi więc zakładam że ci kupi. to nic nie waży i ratuje życie. Nie licz na to że lokalesi cie ochronią. Oni żyją w swoim systemie a my na 6 tygodni nie zrozumiemy tego. Ich też nie stać i nie zdrowe jest używanie stałe DEEta. to paraliżuje układ nerwowy owadów. Ale tez w wieloletnim używaniu wpływa na ssaki. uważaj na malaron. Czasem powoduje objawy gorsze od samej malarii. zależy od raganizmu. Ja tego nie biore i używam odstraszacze, Nie złapałem malarii a byłem wszędzie.

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  07.10.2016
  07.10.2016

  Powodzenia.Jestesmy z Toba..Aneta,Marek I Magdalenka

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  29.09.2016
  29.09.2016

  Powodzenia !

  • Filip Styrzyński - awatar

   Filip Styrzyński - Organizator zbiórki

   04.11.2016
   04.11.2016

   Dzieki!

 • Wiola - awatar

  Wiola

  28.09.2016
  28.09.2016

  Powodzenia Filipie ! :)

  • Filip Styrzyński - awatar

   Filip Styrzyński - Organizator zbiórki

   04.11.2016
   04.11.2016

   Dzieki, Wiolu!

22 958 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciły 204 osoby
Filip Styrzyński - awatar

Filip Styrzyński

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 204

Kamil - awatar
Kamil
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Monika Gołaszewska - awatar
Monika Gołaszewska
10
Maciej Truszkowski - awatar
Maciej Truszkowski
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
500

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij