Zbiórka przeznaczona na poszukiwania, podróże, nagrania filmowe przeznaczone na YouTube: ostatnich świadków, byłych mieszkańców Wołynia, którzy przeżyli ukraińskie ludobójstwo. Wywiady, fotografie, kronika losów Rodu, powiat, gmina, parafia i wieś lub chutor. Dotyczy we wstępie szeroko pojętego życia przodków ich mowa- gwara wołyńska, tradycje, obyczaje, religijność i patriotyzm. Opisy krajobrazów, miejsc, architektury, wnętrz oraz stroje codzienne i świąteczne- różne pory roku. Majętność i sytuowanie wśród gromady, pełniące funkcje zawodowe, rzemieślnicze oraz hierarchia przy pracy w rolnictwie oraz rodzinie. Pochodzenie nazwisk, "przydomków" czyli nazw osób- uliczny, familijny. Tło historyczne i życie bohaterów w okresie między wojennym. Oblicze i trwoga wojny: zniszczenia, Sybir, obozy koncentracyjne i pracy, wywózki do III Rzeszy na roboty, więzienia, prześladowania oraz zagrożenie bytu i życia. Rok 1943, ludobójstwo i jego następstwa: sieroctwo, urazy psychiczne, tułaczka, bieda, głód, brak dachu nad głową- poniewierka, w najlepszy wypadku transport lub ucieczka za Bug. Charakteryzacja najważniejszych osób z prawdziwymi nazwiskami i imionami, które uratowały życie lub pomogły przetrwać mordy (w tym dobrych Ukraińców). Lata powojenne i obraz przeżytych tragedii w życiu bohaterów, którzy przeżyli i widzieli to w dzieciństwie, a potem w wieku wczesnego dojrzewania, macierzyństwa lub ojcostwa, i wieku starości: patrzą na swój los i nagle zakończone życie Polaków na Wołyniu. Dźwiganie losu: otwarcie się na rozmowy "ludobójstwa" lub zamknięcie tragedii w sercu i lęk przed przekazywaniem w mowie- innym oraz rodzinie. Spojrzenie na świat i ludzi w dojrzałej starości- cenę życia, miłości, pracy oraz poświęceń wobec bliskich i ojczyzny.
Wywiady i spotkania z Wołyniakami w najbliższych miesiącach, ocalą historię wielu miejsc, dołów śmierci, tragedii i przeżyć- samotności, bólu w święta i Dzień Zaduszny. Są to ostatnie lata, a nawet miesiące około 90 letnich naocznych świadków lub przekazu dawno nie żyjących rodziców i krewnych. Ich śmierć, przerwie badania historyczno-literackie, pozostawiając czas zmagań (o ile Pan Bóg pozwoli żyć i uratuje świat przed wojną i nowymi tragediami. Zebrane materiały pozwolą na uporządkowanie historii 11 powiatów Wołynia, z których zeznający świadkowie, jeszcze żyją. Będzie to literackie opracowanie kolejnych książek dokumentujących życie obyczajowe, patriotyzm, przywiązanie do Kresów wołyńskich oraz domniemane przyczyny w strasznej tragedii w XX wieku. Przedstawienie Ukraińcom prawdy (którą ukrywają w historii i sąsiedztwie z Polakami) przypomnienie- osadnictwa polskiego o którym świadczą do dzisiaj najstarsze kościoły i zamki z XIV i XV wieku. Wymazanie twierdzenia i uświadomienie współczesnej Europie, że nie kolonizowaliśmy Kresów ani nie byliśmy zaborcami. Losy naszych Przodków z różnych stanów od zawsze wpisują się w te ziemie w wiekach nowożytnych.
Zwracam się z prośbą o wsparcie finansowe w najbliższych miesiącach, chociażby z możliwości podróżowania na dłuższe odległości (poza region) koszty, często kilkudniowe wypraw dwuosobowych. Będąc uzależnionym od wynajęcia kierowcy wraz z samochodem (nie posiadam własnego).
Dziękuję w imieniu własnym oraz współpracującego od 5 lat ze mną Rafała Stepczuka: moich licznych czytelników, fascynatów Kresów oraz młodego pokolenia, które być może nie zdaje sobie sprawy co naród polski, kultura i całe dziedzictwo utraciły w skutek wymordowanego i spalonego Wołynia.
Dotychczas opublikowałem 27 książek poetyckich oraz 7 tytułów prozy łącznie ponad 4 tys. stron. Filmy ponad dwadzieścia są możliwe do odtworzenia na youtubie pod hasłami: Krzysztof Kołtun, Wołyń w ogniu, Życie Polaków na Wołyniu, Świadectwa i zeznania świadków.
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!
Maria Adamczyk
Powodzenia
Anonimowy Darczyńca
Dziękujemy w Imieniu tych którzy nie mogą ....
Artur Bania
Pozdrawiam serdecznie Pana Krzysztofa Koltuna, serdecznie dziekuje za utrwalanie historii ukrainskiego ludobojstwa na Polskim Narodzie!
Marzena Niegoda
Dziękuję za pracę nad tym by historia o Wołyniu nie została zapomniana.