Zbiórka Remont organów - zdjęcie główne

Remont organów

605 zł z 90 000 zł (Cel)
Wpłaciło 15 osób
Wpłać teraz
 
Waldemar Nycek - awatar

Waldemar Nycek

Organizator zbiórki

Szanowni darczyńcy z powodów nie zależnych ode mnie  zbiórka na kilka dni została przeze mnie zawieszona informuję wszystkich którzy chcieli by zaszkodzić temu szczytnemu celowi że  jest to wyłącznie moja inicjatywa dla tego Kościoła .

  Zakon Braci Mniejszych  Kapucynów Prowincji Warszawskiej posługujący przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bydgoszczy, zwanym popularnie kościołem klarysek prosi pokornie o wsparcie. Nie jesteśmy kościołem parafialnym, lecz rektoralnym, a właścicielem nie są kapucyni, lecz diecezja bydgoska. Jest to jeden z najstarszych obiektów sakralnych    w naszym mieście, gdzie w ciągu dnia jest wystawiony do adoracji Najświętszy Sakrament i jest całodzienna spowiedź św.

Podczas Mszy św. 11 sierpnia 2019 r. silnik organowy stanął w ogniu. To zdarzenie całkowicie uniemożliwiło wykorzystywanie podczas liturgii tego instrumentu. Własnym staraniem braci udało się naprawić silnik, ale organy potrzebują gruntownego remontu na co konieczne są poważne nakłady finansowe. Obecnie organy działają tylko częściowo.

Moim pragnieniem jest przywrócenie instrumentu do jego pełnej używalności. Z tego powodu zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc finansową. Każdy datek będzie mile widziany, za który bracia kapucyni obiecują codzienną modlitwę. Załączamy kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę.

                                                                                                          Waldemar Nycek


Dokumentacja, zakres prac i kosztorys remontu organów w kościele klarysek pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy

Tekst – Wojciech Błaszak. Bydgoszcz, styczeń 2020 r.


Dyspozycja i obecny stan instrumentu.


Pochodzenie i budowniczy organów w Kościele Wniebowzięcia N.M.P. w Bydgoszczy nie są znane.


Jest to instrument o trakturze pneumatycznej, posiadający dwa manuały i klawiaturę pedałową. Zakres manuałów od C - g3 (56 tonów), zakres klawiatury pedałowej od C- f  (30 tonów). Miech pływakowy zasilany jest dmuchawą elektryczną starego typu. Jej głośna praca szczególnie przy rozruchu, oraz stan turbiny kwalifikują ją  do wymiany przy okazji remontu. Miech jest w dobrym stanie, należy go oczyścić   i zaimpregnować preparatem owadobójczym. Znajduje się on w centralnym miejscu szafy organowej, piszczałki rozmieszczone są: po lewej stronie instrumentu I manuał i pedał, po stronie prawej II manuał umieszczony      w częściowo zdemontowanej szafie ekspresyjnej (brak żaluzji) . Obecny stan techniczny bardzo utrudnia, czasami wręcz uniemożliwia grę. Głosy można włączać jedynie przez wolną kombinację, niektóre dźwięki „podgrywają” lub „wieszają” się, a część nie odpowiada. Piszczałki drewniane są pomalowane, co może świadczyć o wcześniejszych próbach ich uszczelniania. Nie grające należy wymienić na nowe.


Dyspozycja instrumentu jest następująca:

I manuał: Burdon 16’, Prycypal 8’, Gamba 8’, Rożek 8’, Flet koncert 8’,                         Oktawa 4’, Mikstura 3x.

II Manuał: Kwintadena 8’, Kryty łagodny 8’, Aeolina 8’, Flet trawers 4’, Fugara 4’, Piccolo 2’.

Pedał: Subbas 16’, Viollon 16’, Octawbas 8’, Block flet 4’.

Połączenia: Subcopel II – II, Super copel II – I, PedalcopelI, Pedalcopel II, Manual copel.

Urządzenia dodatkowe: Wzmacniacz rotacyjny, Dźwignia szafy ekspresyjnej (zdemontowana), Wolna kombinacja,Tremolo.

Organy są w złym stanie techniczno - muzycznym. Piszczałki które jeszcze grają są rozintonowane i rozstrojone. Traktura częściowo niesprawna i nieprecyzyjna. Dalsza eksploatacja instrumentu w obecnym stanie może w niedługim czasie okazać się niemożliwa.

 

 Zakres prac i kosztorys ogólny remontu.

            W obecnym stanie organy nadają się do kapitalnego remontu.

 • Całkowity demontaż instrumentu, oczyszczenie, dwukrotna impregnacja wszystkich elementów drewnianych preparatem zabezpieczającym przed działaniem drewno jadów HYLOTOX PLUS.
 • -5-
 • Wymiana dmuchawy elektrycznej.
 • Wymiana wszystkich mieszków traktury (tonowe i rejestrowe ok. 950 szt.).
 • Naprawa piszczałek drewnianych: wymiana uszczelek piszczałek krytych, dotoczenie uszkodzonych nóg, wymiana uszkodzonych szpuntów i stroików.
 • Naprawa piszczałek metalowych: uzupełnienie wyłamanych stroików,
 • baczków itp.)
 • Usunięcie starej farby z piszczałek prospektowych i pomalowanie lakierem chromowym.
 • Wymiana uszczelek kartonowych i filcowych na wiatrownicach, wycięcie otworów.
 • Wykonanie i zamontowanie uszkodzonych ławeczek piszczałkowych.
 • Generalny remont elementów wnętrza kontuaru w warsztacie organomistrzowskim.
 • Montaż piszczałek na wiatrownice, intonacja i strojenie.

Koszt remontu szacuję na około. 48 tys. zł (netto). Prace potrwają około 6 – 7 miesięcy, w czasie trwania prac instrument będzie nieczynny. Wymiana traktury pneumatycznej na elektro – pneumatyczną sterowaną cyfrowo jest konieczna. Koszt takiej wymiany jest porównywalny z remontem pneumatyki, z tym że traktura sterowana cyfrowo jest nowocześniejsza, dużo mniej awaryjna i poza okresowym strojeniem instrumentu co 2 lata praktycznie nie wymaga serwisu.

                                                                                          Wojciech Błaszak, organmistrz


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online
605 zł z 90 000 zł (Cel)
Wpłaciło 15 osób
Wpłać teraz
 
Waldemar Nycek - awatar

Waldemar Nycek

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 15

Jacek Mateja - awatar
Jacek Mateja
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
15
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Stanisław Nycek - awatar
Stanisław Nycek
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Barbara - awatar
Barbara
20
Krzysztof Haja - awatar
Krzysztof Haja
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 15 lipca zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij