Zbiórka Remont organów - zdjęcie główne

Remont organów

1 024 zł  z 90 000 zł (Cel)
Wpłaciły 24 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Waldemar Nycek - awatar

Waldemar Nycek

Organizator zbiórki

Szanowni darczyńcy z powodów nie zależnych ode mnie  zbiórka na kilka dni została przeze mnie zawieszona informuję wszystkich którzy chcieli by zaszkodzić temu szczytnemu celowi że  jest to wyłącznie moja inicjatywa dla tego Kościoła .

  Zakon Braci Mniejszych  Kapucynów Prowincji Warszawskiej posługujący przy kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Bydgoszczy, zwanym popularnie kościołem klarysek prosi pokornie o wsparcie. Nie jesteśmy kościołem parafialnym, lecz rektoralnym, a właścicielem nie są kapucyni, lecz diecezja bydgoska. Jest to jeden z najstarszych obiektów sakralnych    w naszym mieście, gdzie w ciągu dnia jest wystawiony do adoracji Najświętszy Sakrament i jest całodzienna spowiedź św.

Podczas Mszy św. 11 sierpnia 2019 r. silnik organowy stanął w ogniu. To zdarzenie całkowicie uniemożliwiło wykorzystywanie podczas liturgii tego instrumentu. Własnym staraniem braci udało się naprawić silnik, ale organy potrzebują gruntownego remontu na co konieczne są poważne nakłady finansowe. Obecnie organy działają tylko częściowo.

Moim pragnieniem jest przywrócenie instrumentu do jego pełnej używalności. Z tego powodu zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc finansową. Każdy datek będzie mile widziany, za który bracia kapucyni obiecują codzienną modlitwę. Załączamy kosztorys sporządzony przez rzeczoznawcę.

                                                                                                          Waldemar Nycek


Dokumentacja, zakres prac i kosztorys remontu organów w kościele klarysek pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bydgoszczy

Tekst – Wojciech Błaszak. Bydgoszcz, styczeń 2020 r.


Dyspozycja i obecny stan instrumentu.


Pochodzenie i budowniczy organów w Kościele Wniebowzięcia N.M.P. w Bydgoszczy nie są znane.


Jest to instrument o trakturze pneumatycznej, posiadający dwa manuały i klawiaturę pedałową. Zakres manuałów od C - g3 (56 tonów), zakres klawiatury pedałowej od C- f  (30 tonów). Miech pływakowy zasilany jest dmuchawą elektryczną starego typu. Jej głośna praca szczególnie przy rozruchu, oraz stan turbiny kwalifikują ją  do wymiany przy okazji remontu. Miech jest w dobrym stanie, należy go oczyścić   i zaimpregnować preparatem owadobójczym. Znajduje się on w centralnym miejscu szafy organowej, piszczałki rozmieszczone są: po lewej stronie instrumentu I manuał i pedał, po stronie prawej II manuał umieszczony      w częściowo zdemontowanej szafie ekspresyjnej (brak żaluzji) . Obecny stan techniczny bardzo utrudnia, czasami wręcz uniemożliwia grę. Głosy można włączać jedynie przez wolną kombinację, niektóre dźwięki „podgrywają” lub „wieszają” się, a część nie odpowiada. Piszczałki drewniane są pomalowane, co może świadczyć o wcześniejszych próbach ich uszczelniania. Nie grające należy wymienić na nowe.


Dyspozycja instrumentu jest następująca:

I manuał: Burdon 16’, Prycypal 8’, Gamba 8’, Rożek 8’, Flet koncert 8’,                         Oktawa 4’, Mikstura 3x.

II Manuał: Kwintadena 8’, Kryty łagodny 8’, Aeolina 8’, Flet trawers 4’, Fugara 4’, Piccolo 2’.

Pedał: Subbas 16’, Viollon 16’, Octawbas 8’, Block flet 4’.

Połączenia: Subcopel II – II, Super copel II – I, PedalcopelI, Pedalcopel II, Manual copel.

Urządzenia dodatkowe: Wzmacniacz rotacyjny, Dźwignia szafy ekspresyjnej (zdemontowana), Wolna kombinacja,Tremolo.

Organy są w złym stanie techniczno - muzycznym. Piszczałki które jeszcze grają są rozintonowane i rozstrojone. Traktura częściowo niesprawna i nieprecyzyjna. Dalsza eksploatacja instrumentu w obecnym stanie może w niedługim czasie okazać się niemożliwa.

 

 Zakres prac i kosztorys ogólny remontu.

            W obecnym stanie organy nadają się do kapitalnego remontu.

  • Całkowity demontaż instrumentu, oczyszczenie, dwukrotna impregnacja wszystkich elementów drewnianych preparatem zabezpieczającym przed działaniem drewno jadów HYLOTOX PLUS.
  • -5-
  • Wymiana dmuchawy elektrycznej.
  • Wymiana wszystkich mieszków traktury (tonowe i rejestrowe ok. 950 szt.).
  • Naprawa piszczałek drewnianych: wymiana uszczelek piszczałek krytych, dotoczenie uszkodzonych nóg, wymiana uszkodzonych szpuntów i stroików.
  • Naprawa piszczałek metalowych: uzupełnienie wyłamanych stroików,
  • baczków itp.)
  • Usunięcie starej farby z piszczałek prospektowych i pomalowanie lakierem chromowym.
  • Wymiana uszczelek kartonowych i filcowych na wiatrownicach, wycięcie otworów.
  • Wykonanie i zamontowanie uszkodzonych ławeczek piszczałkowych.
  • Generalny remont elementów wnętrza kontuaru w warsztacie organomistrzowskim.
  • Montaż piszczałek na wiatrownice, intonacja i strojenie.

Koszt remontu szacuję na około. 48 tys. zł (netto). Prace potrwają około 6 – 7 miesięcy, w czasie trwania prac instrument będzie nieczynny. Wymiana traktury pneumatycznej na elektro – pneumatyczną sterowaną cyfrowo jest konieczna. Koszt takiej wymiany jest porównywalny z remontem pneumatyki, z tym że traktura sterowana cyfrowo jest nowocześniejsza, dużo mniej awaryjna i poza okresowym strojeniem instrumentu co 2 lata praktycznie nie wymaga serwisu.

                                                                                          Wojciech Błaszak, organmistrz


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


  • Waldemar Nycek - awatar

    Waldemar Nycek

    14.07.2023
    14.07.2023

    Dziękuję serdecznie za wpłatę:)

1 024 zł  z 90 000 zł (Cel)
Wpłaciły 24 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Waldemar Nycek - awatar

Waldemar Nycek

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 24

Bartłomiej Opaliński - awatar
Bartłomiej Opaliński
5
Bartłomiej Opaliński - awatar
Bartłomiej Opaliński
4
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
40
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Jacek Mateja - awatar
Jacek Mateja
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij