Zbiórka Koszulka dla Kazachstanu - zdjęcie główne

Koszulka dla Kazachstanu

4 700 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 51 osób
Ewelina Fuminkowska - awatar

Ewelina Fuminkowska

Organizator zbiórki

Ks. Szymon Grzywiński z włocławskiej diecezji rozpoczął piąty rok misjonarskiej służby w diecezji Ałmaty w Kazachstanie. Jest proboszczem  siedmiu podgórskich parafii na południu diecezji. Są to dwa niewielkie miasta i pięć wiosek. -  Mieszkańcy tych społeczności, to głównie Kazachowie, lecz grono parafian stanowią przede wszystkim potomkowie naszych rodaków. Życie przebiega tu spokojnie, bez napięć na tle religijnym czy kulturowym. Jedyny niepokój wzbudza sytuacja związana z pandemią – opowiada ks. Szymon Grzywiński.

Obecnie mieszka w parafii Żanaszar, która znajduje się w centrum wszystkich pozostałych parafii, których jest proboszczem. Większość mieszkańców to muzułmanie, którzy są przyjaźnie nastawieni do chrześcijan.
- Życie na wiosce ma swoją szczególną specyfikę. Już o 4 rano do uszu dociera wezwanie do modlitwy z pobliskiego meczetu. Chwilę potem do okien docierają pierwsze promyki wschodzącego słońca. To o tej porze można kontemplować piękny widok na monumentalne pasmo Alatau z ośnieżonymi szczytami, z których najwyższy ma prawie 5000 m n.p.m. Duża część mieszkańców Żanaszaru to muzułmanie, którzy ku mojej radości są otwarci na dialog. Codziennie muzułmańska sąsiadka, miła starsza pani, przynosi nam mleko i śmietanę od swojej krowy. To bardzo miłe doświadczać dobroci innych ludzi, którzy nie bacząc na różnicę wiary czy pochodzenia dzielą się tym, co sami posiadają. Przynosząc słoik własnego dżemu i konfiturę, mówią tylko jedno słowo – „podarok”, co oznacza, że odpłatą będzie uśmiech i zapewnienie o modlitwie.

Ks. Szymon buduje dla dzieci boisko. Powstanie właśnie w Żanaszar. To będzie jedyny orlik i plac zabaw w okolicy, a dzieci nie mają sprzętu sportowego i sportowych strojów. Ksiądz, który wcześniej grał w piłkę nożną, chce stworzyć tam drużynę, ale do tego potrzebne są stroje. 

- Warunki ekonomiczne na wioskach nie są najlepsze – średni zarobek to około 65 tys. tenge (czyli 590 zł) – jeśli ktoś ma stałą pracę. W czasie epidemii wzrosły ceny produktów żywnościowych. Ludzie jednak nie narzekają, są bardzo pogodni, delikatni w mowie i przyjaźni. Są bardzo wdzięczni. Żanaszar nie ma przychodni, a leki również są drogie, szczególnie gdy choroba dotyka członków rodziny. Nasze siostry mają wykształcenie medyczne i przyjmują chorych w znajdującym się obok kościoła ambulatorium – opowiada misjonarz.

Rodziców nie będzie stać na stroje sportowe  czy piłki. 

Z boiska korzystać będą wszyscy mieszkańcy, bez względu na wyznawaną religię i pochodzenie. W Kazachstanie mieszka wiele narodowości i są to często potomkowie narodów represjonowanych w latach terroru stalinowskiego, dlatego cudzoziemiec jest przyjmowany i goszczony ze szczególną czcią. Tu nie ma różnić, nie ważne, jakiego kto jest wyznania. Muzułmańskie dzieci chętnie przychodzą do polskiego kościoła, by tam uczyć się angielskiego lub … polskiego.


Teraz coś o nas, organizatorach zbiórki. OSP Krzyżówki razem z Eweliną Fuminkowską, dziennikarką "Tygodnika Lipnowskiego" proszą wszystkich o wpłaty. Nawet te drobne.

W ubiegłym roku dla dzieci z polskich domów poleciały przybory szkolne i zabawki. Udało się zebrać kilkanaście kartonów. W tym roku, koronawirus pomieszał plany. Nie możemy zorganizować zbiórki, ani charytatywnego pikniku.

Każda nawet drobna wpłata, to uśmiech na twarzy dziecka i wymarzona koszulka. Do dzieła Polacy! Pokażmy, że choć często jesteśmy podzieleni, potrafimy dzielić się dobrem.

Aktualizacje


  • Ewelina Fuminkowska - awatar

    Ewelina Fuminkowska

    21.02.2021
    21.02.2021

    Drodzy Darczyńcy, zebranej kwoty już 1500 zł przekazaliśmy ks. Szymonowi. To kropla w morzu potrzeb, ale już udało się kupić sprzęt na boisko. Ciężko opisać radość dzieci, jeszcze koszulki i może kilka innych zabawek. Wszyscy jesteście WSPANIALI! Dziękujemy!

    Zdjęcie aktualizacji 63 671

4 700 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 51 osób
Ewelina Fuminkowska - awatar

Ewelina Fuminkowska

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 51

Ania - awatar
Ania
20
Marek - awatar
Marek
100
Anna - awatar
Anna
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Damian Pawela - awatar
Damian Pawela
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Ania - awatar
Ania
30
Anna - awatar
Anna
20
Beata - awatar
Beata
200
Katarzyna Stempin - awatar
Katarzyna Stempin
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij