Zbiórka Pomoc dla Kubańczyków w Camaguey - miniaturka zdjęcia

Pomoc dla Kubańczyków w Camaguey

Agata Kosmalska - awatar

Agata Kosmalska

Organizator zbiórki

Podróżuję po świecie, bo tak podpowiada mi serce. Na poczatku chciałam poznawać miejsca, ludzi i ich kultury. Teraz chciałabym robić coś dla nich. Dla mnie życie jest łaskawe, dlatego jako wieczny wolontariusz marzę by sprawić je tym samym dla innych.

Na Kubie poznałam dwie wspaniałe siostry, młode kobiety, które za głosem serca wspierają ludzi, bo taką obrały drogę życiową. Siostra Filipina Szwed - Archidiecezja Warszawska Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i Siostra Filipa Bąk - Diecezja Koszalińsko-Kołobrzeska Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które prowadzą misję świecką dla ludzi, w szczególności dzieci w Camagüey na Kubie. Właśnie one podjęły się mimo wszystkich trudności dokonać czegoś, co jeszcze do niedawna wydawało się być mrzonką. Projekt, nasunął im odważną myśl, prowadząc zajęcia z dziećmi i wspierając ludzi przez dwa lata "pod drzewem". Zdecydowały zaangażować się w kupno terenu pod budowę Domu Rekolekcyjnego Świętej Siostry Faustyny na obrzeżach miasta Camagüey.

Postanowiłam wspierać ich misję na Kubie. Znam ten kraj bardzo dobrze i wiem, że realia w nim są zupełnie inne niż na całym świecie. Jestem przekonana, że należy im pomóc, bo pieniądze mają znaczenie tylko wtedy, kiedy się je dobrze spożytkuje. Ludzi nie ocenia się po ich wyglądzie, ani ich majątku, ale wyłącznie po tym, czy mają rozum, serce i jak postępują w życiu.

Pomoc dla Kubańczyków w Camaguey

          Celem projektu jest kupno terenu pod budowę Domu Rekolekcyjnego Świętej Siostry Faustyny na obrzeżach miasta Camagüey na Kubie. Odpowiedzialnym za projekt jest Ojciec Iván Evaristo Rodríguez Jevey. Kwota projektu wynosi 76 tysięcy $. Przez 16 lat istnienia Apostolatu Bożego Miłosierdzia udało się zgromadzić kwotę 2.400$. Kwota pochodzi ze zbiórek członków Apostolatu i sprzedaży drobnych materiałów religijnych. Założeniem projektu jest umożliwienie wybudowania Domu Rekolekcyjnego dla osób świeckich, które będą mogły poza miastem znaleźć wypoczynek i miejsce wewnętrznego uzdrowienia. Place zabaw dla dzieci i miejsca spędzania wolnego czasu.

          Kuba to wspaniała i gorąca wyspa Karaibów. Coraz częściej znajdujemy oferty wczasów pod palmą, ale.... rzadko można poznać realistyczne życie Kubańczyków. Każdy mieszkaniec Kuby jest tej samej klasy, nie ma biednych i bogatych. Wszyscy znają rewolucję, która doprowadziła do wolności - do prawa do edukacji, rozwoju lecznictwa, prawa do pracy i spokojnego życia. Dzięki spokojowi, jaki mają Południowcy i dużej dawce słońca Kubańczycy są weseli i szczęśliwi.

          W latach 80. wraz z upadkiem Związku Radzieckiego upadł export i wsparcie, a potem zostało NIC. Do tego czasu kraj rozwijał się podobnie, jak Polska i zatrzymał się w tym miejscu. Dwie księgarnie w Hawanie i książki związane z mentorami rewolucji, małe domki dla kilku pokoleń, dojazdy do szkoły i pracy wozami konnymi, ciężarówkami do przewozu bydła lub autobusami, które pozostały na Kubie po opuszczeniu jej przez Amerykanów. Kubańczycy mają dostęp do edukacji, mają uniwersytety, nie mniej większość żyje raczej egzystując. Wakacje na wsi, równe wynagrodzenia dla wszystkich, kartki na tańszą żywność, a w sklepach podstawowe artykuły spożywcze. Na Kubie poznałam realia zupełnie nieznanego nam świata. Pamiętam naszą czarno-białą Polskę czterdzieści lat temu - to właśnie tak można wrócić do dzieciństwa.

Wierzę, że zebranie środków zostanie sfinalizowane dzięki ludziom dobrej woli, którzy zdecydowanie przedkładają pomoc i dobro ponad pieniądze. Środki zostaną zebrane w gotówce i przekazane bezpośrednio do Misji w Camaguey. Każdy Ofiarodawca zostanie poinformowany, kiedy zostanie zebrana cała kwota i zakupiona nieruchomość. Indywidualne podziękowania dla każdego Ofiarodawcy bezpośrednio z Kuby. Jednocześnie zawsze, kiedy wybiorą się Państwo na Wielkie Antyle, Misję w Camagüey można będzie odwiedzić.

          Prośbę kieruję do ludzi, którzy swoim spojrzeniem i pojmowaniem świata potrafią się dzielić i wspierać innych. Każda najmniejsza kwota wpłacona na projekt będzie niezwykle wielka, jak wielkie będą serca jej Ofiarodawców. Zawsze wierzę, że jeśli pomagam innym, pomoc i radość do mnie wraca.

          Siostry Filipa i Filipina to nasze rodaczki, które swój czas młodości poświęcają, a raczej z wielką przyjemnością darują innym - potrzebującym. Każdy z nas, niezależnie od wieku i zamożności może oddać cząstkę siebie i wesprzeć projekt, który do niedawna jeszcze pozostawał w marzeniach i wyobraźni Kubańczyków.

Poza miejscem i świetlicą dostarczane są corocznie akcesoria do zabaw dla dzieci: piłki, gry, rakietki do badmintona, tenisa, koszulki, spodenki i inne zabawki. Tego rodzaju sprzęt jest dostępny w nielicznych sklepach komercyjnych i kosztuje fortunę. Wyobraźcie sobie, że większość nie trzymała nigdy prawdziwej piłki do gry...

Wierzę, że jesteśmy gotowi i dokonamy kolejnego cudu pomagając Kubańczykom, dając niewiarygodną ilość szczęścia ludziom, którym trudno uwierzyć, że ono istnieje.

’Przedstawiamy ten projekt z prośbą o pomoc w realizacji tego dzieła, tak by mogło służyć ono osobom potrzebującym ciszy i odpoczynku nie tylko fizycznego ale także duchowego. Przedstawiamy ten projekt wszystkim osobom zainteresowanym pomocą i wsparciem. Dziękujemy za zainteresowaniem się nim i za każdą pomoc w realizacji tego dzieła. Obiecujemy pamięć w modlitwie i już prosimy Boga, by hojnie wynagrodził każdy gest dobroci z Państwa strony. ´  (Padre Iván Evaristo Rodriguez Jevey)
                                                                       

Aktualności

 • Agata Kosmalska - awatar

  Agata Kosmalska

  26.03.18
  26.03.18

  Kochani, wiem jak trudno jest wspierać, jak trudno znaleźć czas, aby wejść na konto bankowe i zrobić przelew. Jednak są tacy ludzie dobrego serca, którzy go znajdują, za co chciałabym serdecznie podziękować. Szkoda, że jest ich tak niewielu. Zbiórka trwa, dajmy więc z siebie wszystko! W lipcu do naszych dzieciaków trafi pierwszy zapas zabawek i ubrań, który dzięki staraniom mam już spakowany. Zebrane pieniądze zostaną podarowane gotówką zgodnie z planem, który mimo przeciwieństw realizujemy. Chociaż przez rok zebraliśmy mniej niż Kubańczycy, których pensja wynosi 35 EUR, to wierzę, że to się zmieni. Pozdrawiam i zapraszam ludzi dobrej woli.

  Zdjęcie aktualności 13 471

Agata Kosmalska - awatar

Agata Kosmalska

Organizator zbiórki

Wpłaty - 5

Irena Kaminska - awatar
200
Irena Kaminska
Adam Sieracki - awatar
20
Adam Sieracki
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Agata Kosmalska - awatar
20
Agata Kosmalska
Anonimowy Darczyńca - awatar
1
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Pomagam.pl korzysta z plików cookie na zasadach opisanych w polityce prywatności, która uległa zmianie. Dowiedz się więcej.