Zbiórka Dzieci i kobiety z Camaguey - miniaturka zdjęcia

Dzieci i kobiety z Camaguey

Agata Kosmalska - awatar

Agata Kosmalska

Organizator zbiórki

W pogoni za szczęściem

Wyobraźmy sobie, że świat jest doskonały, a to oznacza, że wszyscy jesteśmy szczęśliwi, nikt nie głoduje, każdy wybiera drogę życiową, realizuje swoje marzenia i cele. Wyobraźmy sobie, że nie dotykałyby ludzi ciężkie choroby, nikt nie byłby skrajnie biedny. Jednak w różnych stronach świata, na wszystkich kontynentach, spotykamy osoby, które z radością spełniają marzenia i oddają swój czas potrzebującym, niosą pomoc i malują świat na kolorowo.

   Siostra Filipa i Siostra Filipina z misją na Kubie

Obie młode kobiety rozpoczęły swoją działalność misyjną na Kubie w 2016 roku. Bardzo ciężką pracą zdobywały zaufanie lokalnej społeczności. Wielkim staraniem
w kilkudziesięciostopniowym upale Filipa i Filipina każdego dnia budowały przyjaźń z chorymi
i dziećmi w dzielnicach miasta Camaguey. Teraz po dwóch latach otrzymują w zamian miłość swoich podopiecznych i szacunek całej społeczności.

      Siostra Filipina opiekuje się dziećmi z dzielnicy La Belem, jak Daniel, Dany, Brayan, Saletny, Yan Carb, Naomi, Yimny, Yaser, czy Rey. Dzieci są grzeczne, spokojne i uśmiechnięte, często żyją w skrajnym ubóstwie. Dzielnica La Belem jest miejscem dla bardzo ubogich rodzin, w tym schronieniem osób starych i schorowanych. Uposażenie miesięczne wynosi około 20 CUC (ok. 90 zł). Nie pokrywa to podstawowych kosztów codziennej egzystencji. Dlatego matki i ojcowie korzystają z przyznanego jedzenia na kartki, które muszą wystać w długich kolejkach, wymieniać się zdobytą żywnością, środkami drogeryjnymi, dorabiać, aby codziennie był posiłek. 

      Siostra Filipina stara się eliminować zagrożenie wykluczeniem społecznym w szczególności młodzieży i dzieci. Pracuje z nimi, wprowadza elementy wychowania i nauki poprzez gry, zabawy, śpiewy i matczyną opiekę. Jest powiernikiem smutków i radości, towarzyszem – gorszych i lepszych dni. Siostra Filipa zajmuje się osobami chorymi i starymi, którzy potrzebują opieki i pomocy w przeżyciu każdego nadchodzącego dnia.

    Obie siostry prowadzą w mieście spotkania dla kobiet w każdym wieku, które są często wykorzystywane, bite, nieszanowane, bez pracy, pieniędzy, możliwości edukacji i rozwoju osobistego. Przemoc, znęcanie się, prostytucja wśród młodocianych, wzrastająca liczba aborcji i przypadków AIDS wymaga ciągłego wsparcia, aby problemy te eliminować.

     Dzieci z dzielnicy La Ceiba Maikal, Anniuris, Anelis, Yustin, Mgdiel, Gisel, Luicito, Doliana i wiele innych czekają na każdy dzień spędzony z siostrami, kiedy rozmawiają o marzeniach, piszą, rysują i spacerują. Na zorganizowane „Polskie popołudnie” przyszli szczęśliwi, ubrani odświętnie w butach, których na co dzień nie noszą. Opowiadali o swoich marzeniach, pomysłach, smutkach i radościach popijając kubańską kolę i zajadając się ciastkami, które mogą spróbować tylko w takich rzadkich chwilach. 

Zawiezione prezenty kredki, zabawki, piłki do piłki nożnej, latające talerze, skakanki, bumerangi i inne do zabaw indywidualnych i zespołowych znalazły się w rękach dzieci, którym szczęście i radość dała nowe życie. Dużym problemem jest fakt, że ciężko jest kupić te rzeczy na Kubie. Dostępne są bardzo drogie, większości nie ma wcale. Przewiezienie kilku ciężkich torb to połowa sukcesu, druga połowa to przejście przez granicę. Ale widząc zadowolenie i słysząc śmiechy dzieci warto pomagać.

Postanowiłam wspierać ich misję na Kubie, bo nie ma większej przyjemności, jak uśmiech dziecka, skromnego, ciekawego i ufającego, że oprócz NIC będzie COŚ i warto żyć.

          W latach 80. wraz z upadkiem Związku Radzieckiego upadł export i wsparcie, a potem zostało NIC. Do tego czasu kraj rozwijał się podobnie, jak Polska i zatrzymał się w tym miejscu. Dwie księgarnie w Hawanie i książki związane z mentorami rewolucji, małe domki dla kilku pokoleń, dojazdy do szkoły i pracy wozami konnymi, ciężarówkami do przewozu bydła lub autobusami, które pozostały na Kubie po opuszczeniu jej przez Amerykanów. Kubańczycy mają dostęp do edukacji, mają uniwersytety, nie mniej większość żyje raczej egzystując. Wakacje na wsi, równe wynagrodzenia dla wszystkich, kartki na tańszą żywność, a w sklepach podstawowe artykuły spożywcze. Na Kubie poznałam realia zupełnie nieznanego nam świata. Pamiętam naszą czarno-białą Polskę czterdzieści lat temu - to właśnie tak można wrócić do dzieciństwa.

     Celem projektu jest zebranie, dzięki przyjaznym ludziom środków, za które zostanie zakupione wyposażenie sportowe oraz wyposażenie gier edukacyjnych, zabawki, buty i artykuły szkolne. Na miejscu podczas kolejnego spotkania polskiego - posiłek i napoje - przygotowane będą tym razem konkursy i zawody. W 2018 roku każde dziecko dostało zdjęcie zrobione podczas wspólnych zabaw. Będzie ono pamiątką, być może jedyną z dzieciństwa. Ponadto część środków będzie przekazana na rozpoczętą budowę domu dla Rafaeli. W 2018 wymurowane zostały ściany i dach, który nie przecieka. W 2019 roku planujemy wyposażyć dom w toaletę i nowe dwa łóżka dla chłopców.

    Wierzę, że zebranie środków zostanie sfinalizowane dzięki ludziom dobrej woli, którzy zdecydowanie przedkładają pomoc i dobro ponad pieniądze. Indywidualne podziękowania dla każdego Ofiarodawcy bezpośrednio z Kuby. Jednocześnie zawsze, kiedy wybiorą się Państwo na Wielkie Antyle, Misję w Camagüey można będzie odwiedzić.

          Prośbę kieruję do ludzi, którzy swoim spojrzeniem i pojmowaniem świata potrafią się dzielić i wspierać innych. Najmniejsza kwota wpłacona na projekt będzie niezwykle wielka, jak wielkie będą serca jej Ofiarodawców. Kochani każda złotówka wpłacona na zbiórkę poświęconą młodym kochającym życie ma niesamowicie ogromny wymiar uśmiechu i radości. W dzieciach zostaje wiara, że warto, że życie dorosłe i świat stoi otworem, a oni też będą mogli pomagać kolejnym potrzebującym. Zawsze wierzę, że jeśli pomagam innym, pomoc i radość do mnie wraca.

          Siostry Filipa i Filipina to nasze rodaczki, które swój czas młodości poświęcają, a raczej
z wielką przyjemnością darują innym - potrzebującym. Każdy z nas, niezależnie od wieku
i zamożności może oddać cząstkę siebie i wesprzeć projekt, który do niedawna jeszcze pozostawał w marzeniach i wyobraźni Kubańczyków.

      Poza miejscem i świetlicą dostarczane są corocznie akcesoria do zabaw dla dzieci: piłki, gry, rakietki do badmintona, tenisa, koszulki, spodenki i inne zabawki. Tego rodzaju sprzęt jest dostępny w nielicznych sklepach komercyjnych i kosztuje fortunę. Wyobraźcie sobie, że większość nie trzymała nigdy prawdziwej piłki do gry...

Wierzę, że jesteśmy gotowi i dokonamy kolejnego cudu pomagając Kubańczykom, dając niewiarygodną ilość szczęścia ludziom, którym trudno uwierzyć, że ono istnieje.


                                                                       


Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Aktualności

 • Agata Kosmalska - awatar

  Agata Kosmalska

  26.03.18
  26.03.18

  Kochani, wiem jak trudno jest wspierać, jak trudno znaleźć czas, aby wejść na konto bankowe i zrobić przelew. Jednak są tacy ludzie dobrego serca, którzy go znajdują, za co chciałabym serdecznie podziękować. Szkoda, że jest ich tak niewielu. Zbiórka trwa, dajmy więc z siebie wszystko! W lipcu do naszych dzieciaków trafi pierwszy zapas zabawek i ubrań, który dzięki staraniom mam już spakowany. Zebrane pieniądze zostaną podarowane gotówką zgodnie z planem, który mimo przeciwieństw realizujemy. Chociaż przez rok zebraliśmy mniej niż Kubańczycy, których pensja wynosi 35 EUR, to wierzę, że to się zmieni. Pozdrawiam i zapraszam ludzi dobrej woli.

  Zdjęcie aktualności 13 471

Agata Kosmalska - awatar

Agata Kosmalska

Organizator zbiórki

Wpłaty - 5

Irena Kaminska - awatar
200
Irena Kaminska
Adam Sieracki - awatar
20
Adam Sieracki
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Agata Kosmalska - awatar
20
Agata Kosmalska
Anonimowy Darczyńca - awatar
1
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij