Jesteśmy organizacją harcerską z Krakowa, która prowadzi Społeczne Archiwum. Naszym Harcerzom udało się uratować przez zniszczeniem (jeszcze w okresie stanu wojennego) cenne harcerskie pamiątki związane z harcerstwem w Legnicy. Jest to około 150 jednostek archiwalnych z lat 1945 - 1949 związanych z postacią phm. Władysława Wojciechowskiego - pierwszego hufcowego w Legnicy.
Nasi harcerze przekopali się przez dostępne archiwa idąc tropem posiadanych dokumentów. Zorganizowali zimowisko w Legnicy, odtwarzali w starym kinie Polonia (Ognisko), skecze i monologi z Rewii Harcerskiej sprzed blisko 80-lat, nawiązali kontakty z harcerzami i harcerkami z Legnicy.
W roku 2025 minie 80-lat samoistnego powstania w Legnicy pierwszych drużyn harcerskich. Historia harcerstwa z lat 1945-1950 była przez wie lat celowo skrywana i zapominana. Wiele dokumentów z tych lat nie przetrwało nawet w Archiwach. Nadal szukamy powiazań Legnickiego Harcerstwa z podziemiem niepodległościowym, wyjaśnienia tragicznej śmierci pierwszego hufcowego Legnicy, śladów po represjach względem harcerzy w związku z zamieszkami na Zlocie w Szczecinie odbywającego się pod hasłem: "Trzymamy Straż nad Odrą" w 1946 roku. Pomimo, że tematy te powinny być w kręgu zainteresowań włodarzy miasta, nie udało nam się ich zainteresować tematem początków harcerstwa w Legnicy na tyle aby chcieli wesprzeć finansowo nasze działania.
Po co ta zbiórka?
- Po pierwsze
Zeskanujemy i udostępnimy w sieci w formie skanów wszystkie posiadane przez nas dokumenty i materiały związanie z Legnicą (około 150 jednostek archiwalnych)
- Po drugie
Nasze Archiwum Społeczne zorganizuje wystawę "Harcerska Legnica 1945-1949" aby uczcić 80-lat Harcerstwa na Dolnym Śląsku.
- Po trzecie
Nadal będziemy prowadzić kwerendy w archiwach i badania terenowe dla wyjaśnienia legnickich zagadek związanych z harcerstwem i informować o wynikach tych działań.
Jak widać wiele pamiątek z tych lat wymaga zabiegów konserwatorskich, aby mogły zostać zachowane dla potomnych.
Jak możesz pomóc?
- Wpłać dowolną wpłatę na tę zbiórkę.
- Wspieraj też naszą Fundację ZWHP Szare Polówki w każdy możliwy sposób. Znajdziesz nas pod adresem www.zwhp.pl
- Przeszukaj swoje szuflady i zakamarki w piwnicy i na strychu, być może masz jakieś harcerskie zdjęcia, listy po dziadku lub dokumenty. Każda taka informacja będzie dla nas cenna.
- Jeśli posiadasz jakieś rodzinne wspomnienia (o harcerstwie) opowiadane przez rodziców lub dziadków (dotyczące początków Legnicy 1945-1949) daj nam znać.
Pozdrawiamy wszystkich miłośników historii i patriotów.
Czuwajcie, bo nie znacie dnia ani godziny!
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Anonimowy Darczyńca
Dziękujemy, Czuwaj!