Kim jesteśmy?

Pod nazwą Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei kryje się grupa pasjonatów zainteresowanych zagadnieniami związanymi z koleją – przede wszystkim jej historią. Pomimo krótkiego czasu działania udało się nam dokonać paru drobiazgów:

uratowaliśmy od zniszczenia zabytkowy wagon towarowy z 1917 roku. Zabytek udało się przejąć na stan Stowarzyszenia, przetransportować do Rzeszowa, a nawet pozyskać część funduszy niezbędnych do jego remontu;

nawiązaliśmy współpracę z Prywatnym Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, dzięki czemu mamy swój własny kącik. Powoli i mozolnie powstaje w nim Kolejowa Izba Tradycji, w oparciu o którą będziemy chcieli ciekawie i z pasją opowiadać o przeszłości;

uczestniczyliśmy w Europejskiej Nocy Muzeów (edycja 2017), prezentując „kolejową” część ekspozycji w ramach w/w muzeum. Liczba odwiedzających i ich reakcje pokazały nam, że warto.

… a to nie koniec naszych pomysłów.

Co chcemy osiągnąć?

Krótko pisząc – chcemy kupić lokomotywę. Dokładniej jest to 409Da, czyli popularna "kaczka", produkcji Zastal Zielona Góra . Lokomotywa stacjonuje obecnie w Bełżcu, tuż pod ukraińską granicą, jest sprawna i posiada sporą wartość historyczną. Byłby to kolejny eksponat w naszych zbiorach w skali 1:1.

W dłuższej perspektywie chcemy ocalić od zniszczenia jeszcze kilka innych zabytków kolejnictwa, gromadząc je w Rzeszowie. Cel minimum to ekspozycja zabytkowego taboru w obrębie rzeszowskiej stacji, chociaż bardziej dalekosiężnych pomysłów też nam nie brakuje…

A po co wam to?

Oprócz tego, że zakup pojazdu uratowałby go od pocięcia, moglibyśmy go wykorzystywać w naszej działalności muzealnej. Na przykład do przejazdów specjalnych w obrębie węzła rzeszowskiego (takim drobiazgiem raczej nigdzie dalej nie zajedziemy…) z okazji Dnia Kolejarza czy Dnia Dziecka.

Podobne inicjatywy podejmowane w innych miejscach Polski cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Nas też cieszy, że w kolei dostrzega się potencjał turystyczny, ratując przy tym kawał historii od zniszczenia. Jesteśmy przekonani, że i w tym przypadku inwestycja będzie trafiona.

Utrzymanie takiej lokomotywy w dobrym stanie technicznym jest relatywnie niedrogie i mieści się w możliwościach finansowych Stowarzyszenia. Jednak aby ją pozyskać, musimy poprosić o wsparcie.

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Wpłaty - 18

Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
18
Anonimowy Darczyńca
seweryn blasiak - awatar
100
seweryn blasiak
Grzesiek T - awatar
100
Grzesiek T
Anonimowy Darczyńca - awatar
2
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
40
Anonimowy Darczyńca
Kacper Szynalski - awatar
100
Kacper Szynalski
Krzysztof Dobrzański - awatar
240
Krzysztof Dobrzański
Michał Kręzel - awatar
50
Michał Kręzel
Seweryn W - awatar
50
Seweryn W

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij