Kim jesteśmy?
Pod nazwą Podkarpackie Stowarzyszenie Sympatyków Kolei kryje się grupa pasjonatów zainteresowanych zagadnieniami związanymi z koleją – przede wszystkim jej historią. Pomimo krótkiego czasu działania udało się nam dokonać paru drobiazgów:
uratowaliśmy od zniszczenia zabytkowy wagon towarowy z 1917 roku. Zabytek udało się przejąć na stan Stowarzyszenia, przetransportować do Rzeszowa, a nawet pozyskać część funduszy niezbędnych do jego remontu;
nawiązaliśmy współpracę z Prywatnym Muzeum Techniki i Militariów w Rzeszowie, dzięki czemu mamy swój własny kącik. Powoli i mozolnie powstaje w nim Kolejowa Izba Tradycji, w oparciu o którą będziemy chcieli ciekawie i z pasją opowiadać o przeszłości;
uczestniczyliśmy w Europejskiej Nocy Muzeów (edycja 2017), prezentując „kolejową” część ekspozycji w ramach w/w muzeum. Liczba odwiedzających i ich reakcje pokazały nam, że warto.
… a to nie koniec naszych pomysłów.
Co chcemy osiągnąć?
Krótko pisząc – chcemy kupić lokomotywę. Dokładniej jest to 409Da, czyli popularna "kaczka", produkcji Zastal Zielona Góra . Lokomotywa stacjonuje obecnie w Bełżcu, tuż pod ukraińską granicą, jest sprawna i posiada sporą wartość historyczną. Byłby to kolejny eksponat w naszych zbiorach w skali 1:1.
W dłuższej perspektywie chcemy ocalić od zniszczenia jeszcze kilka innych zabytków kolejnictwa, gromadząc je w Rzeszowie. Cel minimum to ekspozycja zabytkowego taboru w obrębie rzeszowskiej stacji, chociaż bardziej dalekosiężnych pomysłów też nam nie brakuje…
A po co wam to?
Oprócz tego, że zakup pojazdu uratowałby go od pocięcia, moglibyśmy go wykorzystywać w naszej działalności muzealnej. Na przykład do przejazdów specjalnych w obrębie węzła rzeszowskiego (takim drobiazgiem raczej nigdzie dalej nie zajedziemy…) z okazji Dnia Kolejarza czy Dnia Dziecka.
Podobne inicjatywy podejmowane w innych miejscach Polski cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Nas też cieszy, że w kolei dostrzega się potencjał turystyczny, ratując przy tym kawał historii od zniszczenia. Jesteśmy przekonani, że i w tym przypadku inwestycja będzie trafiona.
Utrzymanie takiej lokomotywy w dobrym stanie technicznym jest relatywnie niedrogie i mieści się w możliwościach finansowych Stowarzyszenia. Jednak aby ją pozyskać, musimy poprosić o wsparcie.
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!