Fundacja Mali Wojownicy powstała we wrześniu 2017 roku z inicjatywy Sylwii Wesołowskiej - mamy wcześniaczki z 25 tc. Po wielu rozmowach wśród rodziców wcześniaków stwierdziła, że potrzebna jest w Białymstoku organizacja, która wesprze rodziny od momentu przedwczesnego porodu poprzez walkę w szpitalu, wyjście do domu i codzienne funkcjonowanie.
W tej chwili działania skupiają się głównie wokół:
1) wsparcia rodziców na oddziale
Co to znaczy mieć dziecko na intensywnej terapii, patologi noworodka czy wcześniakach tak naprawdę wie tylko ktoś kto to przeżył. Sami przeżyliśmy to samo... rozumiemy... zachęcamy do walki i nie poddawania się. Chcemy dostarczać wiedzę na temat "Co dalej? Co po szpitalu?". Prowadzimy linie wsparcia.
Utrzymując również kontakt poprzez media społecznościowe jesteśmy w stanie "być" na co dzień z rodzicami nie tylko z Białegostoku, ale i w całej Polsce.
2) wsparcie rodziców, którzy zabierają swoje dziecko do domu
Czasami wystarczy informacja do jakiego specjalisty najlepiej się udać, gdzie są najmniejsze kolejki. Kiedy indziej potrzeba wagi, monitora oddechu czy innego sprzętu na, który po porostu rodziny nie stać lub jest pilnie potrzebny. Inny razem strach przed tym, że w razie czego nie będę umaił pomóc swemu dziecku jest paraliżujący.
Temu wszystkiemu i wielu innym problemom próbujemy zaradzić. Poprzez kontakt indywidualny, media społecznościowe czy stronę internetową dostarczamy wiedzę na temat specjalistów, terapiach, świadczeniach. Uruchomiliśmy "Wypożyczalnię sprzętu", którą sukcesywnie mamy zamiar powiększać. Chcemy na bieżąco uczyć rodziców pierwszej pomocy - zwłaszcza RKO i zakrztuszeń.
3) spotkania rodzin
Czasami po prostu trzeba porozmawiać z kimś kto nas rozumie. Nie siedzieć i płakać jak to nam jest źle... tylko się wesprzeć wzajemnie. Umożliwiają to spotkania rodzin, które staramy się organizować regularnie. To okazja aby dzieci się pobawiły, a rodzice spotkali i porozmawiali. Wszystko w miłej i przyjaznej atmosferze.
4) szkolenia nie tylko dla rodziców
Nie tylko rodzice wcześniaków potrzebują wiedzy jak się nimi zajmować, jak reagować na to co się dzieje. Bieżąca wiedza jest potrzebna całemu otoczeniu Małych Wojowników. Dlatego organizujemy szkolenia i spotkania ze specjalistami, na które zapraszamy również personel medyczny, studentów, lekarzy rodzinnych, położne środowiskowe, nauczycieli, wychowawców i wszystkich zainteresowanych, którzy mają realny wpływ na rozwój naszych dzieci.
5) świadomość dla wszystkich
Wcześniak to nie jest malutkie dziecko, trochę wcześniej się urodziło i musi "poleżeć w inkubatorze". Inkubator nigdy nie była, nie jest i nie będzie brzuchem mamy. Chcemy aby społeczeństwo wiedziało kim są wcześniaki, jak się rozwijają i jak je wesprzeć. Ponieważ już co 10 dziecko rodzi się jako wcześniaka chcemy aby przyszłe rodziny, w których się pojawią nie były pozostawione same sobie. Chcielibyśmy aby otoczenie, w którym rodzi się wcześniak potrafiło wesprzeć całą rodzinę.
Dlatego przygotowujemy materiały, akcje społeczne, występujemy w mediach, organizujemy spotkania otwarte dla wszystkich... niech temat wcześniactwa przestanie być tematem tabu.
6) wsparcie materialne
Najtrudniejsze, bo dotyczy tych z naszych Wojowników, którzy mieli trochę niej szczęścia. Niektórzy z nich potrzebują wielu godzin rehabilitacji, specjalistycznego sprzętu, konsultacji z wieloma specjalistami, leków. To właśnie dla naszych podopiecznych organizujemy licytacje, zbiórki publiczne do puszek, kiermasze, koncerty, turnieje i wiele innych form. To o ich sprawność i życie walczymy.
7) wsparcie oddziałów "wcześniaków"
Personel oddziałów gdzie przebywają wcześniaki stara się zapewnić im wszystko co jest niezbędne do funkcjonowania. Opieka i sprzęt specjalistyczny to jedno... czasami brakuje jednak drobnostek. Staramy się na bieżąco i w miarę naszych możliwości zaopatrywać "nasze" oddziały w ubranka w rozmiarach 44 - 50 oraz inne akcesoria (pieluszki, emolienty, kocyki, gniazdka, itp.). Pośredniczymy w przekazywaniu darów od dobrych ludzi, często rodziców starszych wcześniaków.
8) wsparcie w opiece, edukacji, terapiach i rehabilitacji
Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych rodzin uruchomiliśmy przedszkole, w którym realizowane jest wczesne wspomaganie rozwoju i kształcenie specjalne. Zrobiliśmy to bez wsparcia projektowego - jedynie ze środków ze zbiórek publicznych i darowizn. Prowadzimy też żłobek, a od września będziemy zapewniać edukację pierwszej i drugiej klasie szkoły podstawowej.
To tylko główne kierunki naszych działań... rzeczy, które robimy na co dzień jest dużo więcej. Teraz pomagamy nie tylko wcześniakom ale też dzieciom z powikłaniami okołoporodowymi, zaburzeniami... dla rodzin dzieci niepełnosprawnych.
Na to wszystko potrzebujemy środków, których nie zawsze starcza... zarówno na bieżące działanie jak i na pomoc naszym bezpośrednim podopieczny. Dlatego prosimy Was o wsparcie. Zabrane fundusze przeznaczymy na naszą działalność statutową - głównie na działania opisane powyżej. Dzięki Waszemu wsparciu będzie nam łatwej pomagać
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!
Anonimowy Darczyńca
#działamwadwencie
Sylwia Wesołowska - Organizator zbiórki
💜💜💜
Kaska
#dzialamwadwencie
Sylwia Wesołowska - Organizator zbiórki
💜💜💜
Językiem emocji #działamwadwencie
#działamwadwencie
Sylwia Wesołowska - Organizator zbiórki
💜💜💜
Anonimowy Darczyńca
Dla Natalki
Anonimowy Darczyńca
Wszystkiego Najlepszego Dzielna Wojowniczko! :*
Sylwia Wesołowska - Organizator zbiórki
Dziękujemy 💜