Parafia Ewangelicko-Augsburska Pabianice
Scena na cmentarzu ewangelickim przy Kaplicy Kindlerów
Organizacja World Monuments Fund (WMF) co dwa lata publikuje listę atrakcji turystycznych, które mogą zniknąć z powierzchni Ziemi. W tym roku znalazł się na niej historyczny obiekt z Pabianic!
Zabytkowa Kaplica Kindlerów znalazła się na międzynarodowej liście 25 zagrożonych zabytków. Historyczny obiekt z Pabianic został zauważony przez organizację non-profit, która zajmuje się ratowaniem światowego dziedzictwa kulturowego.
Zorganizowaliśmy już większą część funduszy i remont trwa .
Ukończenie planowane jest na czerwiec 2021 roku .
Muzoleum Kindlerów przy pabianickim cmentarzu wpisane jest do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Łódzkiego i od 1911 r. pełni funkcję cmentarnej kaplicy. Mauzoleum wybudowano w latach 1907-1909. Jego fundatorką była Zofia Kindler. Zaprojektował je Johannes Wende.
Rewitalizacji podjęła się firma z Pabianic na zlecenie Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Św. Piotra i Św. Pawła w Pabianicach. Koszt ten inwestycji to ponad 3 mln zł, w tym 600 tys. zł dofinansowania od Fundacji "My Kochamy Pabianice" i ze środków unijnych.
Zakres prac obejmie m.in. przebudowę podziemi - w piwnicy znajdzie się sala spotkań, toaleta, pomieszczenie socjalne i magazynek, budowę niezbędnych instalacji, osuszenie fundamentów i ścian piwnicy, nową elewację, remont schodów, dachu czy wymianę okien.
Docelowo mają odbywać się tu wydarzenia takie jak koncerty, wystawy, spotkania historyczne .
Kaplica ma charakter ekumeniczny i odbywają się nabożeństwa wszystkich wyznań, również świeckie .
Jak dotąd zakończyły się prace przy elewacji, jest nowy dach, witraże, instalacje. Obecnie trwają prace wykończeniowe i na terenie wokół obiektu, który ma zazielenić się.
Ciekawostki :
Filmowcy wielokrotnie korzystali z kaplicy i cmentarza budując niezapomniane kreacje filmowe .
KARIERA NIKOSIA DYZMY
Sceny w Kaplicy i na cmentarzu
(reżyser: Jacek Bromski)
Rok 2001: ten film pokazuje kawał Pabianic. Już w pierwszej scenie tytułowy bohater, Nikoś Dyzma (Cezary Pazura), biegnie cmentarna aleją, bo spóźnił się prowadzić pogrzeb (jest pracownikiem firmy pogrzebowej). Biegnąc, przebiera się. W żałobnym kondukcie idą statyści - mieszkańcy Pabianic.
W następnych obrazach zobaczymy cmentarz ewangelicki przy ul. Ewangelickiej, kaplicę na nim, mauzoleum Kindlerów,
To miejsce idealnie zgrywało się ze scenariuszem.
Zabawna jest scena nakręcona na ulicy Ewangelickiej i przed starą kaplicą. Zamożny już Nikoś zajeżdża tu furgonetką po dach wypełnioną skrzynkami z wódką. To podarunek Dyzmy dla dawnych kolegów z cmentarza, grabarzy: Niemrawego (Tomasz Sapryk) i Waldeczka (Andrzej Beja-Zaborski). Grabarze siedzą na schodach kaplicy. Gdy dowiadują się, że dostali 1.000 półlitrówek wódki, szybko rachują – 500 litrów wystarczy im na rok picia.
Prosimy wszystkich Państwa o wsparcie .
https://www.facebook.com/mauzoleumkindlerow
Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Piotra i św. Pawła w Pabianicach
ul. Zamkowa 8
95-200 Pabianice
tel. 42 215-59-55
email: [email protected]
https://pabianice.luteranie.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=291&Itemid=12
Postępy rewitalizacji Kaplicy kindlerów : https://epainfo.pl/tak-zmienila-sie-architektoniczna-perelka-naszego-miasta/?fbclid=IwAR0P3CA7QFrQdjc26FZrl12TCJNZZpF9CKum9FUX3zfeHdOkA-ckl951BHw
Scena na cmentarzu ewangelickim przy Kaplicy Kindlerów
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: