Stowarzyszenie Przyjaciół MBP w Koninie
Tak prezentuje się oryginalne wydanie Konińskiej Księgi Pamięci z 1968 roku.
Lata temu na ręce dyrektora - wówczas Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Koninie - Lecha Hejmana, Bela Shepher przekazała tom Konińskiej Księgi Pamięci wydany staraniem Stowarzyszenia Konińskich Żydów w Tel Awiwie w 1968 r.
Konińska Księga Pamięci - Memorial Book Konin, to bogaty zbiór tekstów wielu autorek i autorów, którzy ocaleli z Holokaustu lub wyjechali przed II wojną światową z Konina. W tekstach ocalone i ocaleni snują opowieść o tym, jak wyglądał dawniej Konin, jak wyglądało życie żydowskie, ale i codzienność w Koninie. Wspominają ludzi ze społeczności konińskich Żydów, opowiadają o ich życiu, pracy, ale również i śmierci. W Konińskiej Księdze Pamięci znajdziemy na przykład świadectwo o tym, jak zginął morderczą śmiercią ostatni rabin Konina. Mowa jest o żydowskiej oświacie, życiu kulturalnym, historii gminy żydowskiej.
Ta księga, dotychczas nieprzetłumaczona na język polski, to arcybogate źródło o żydowskiej społeczności Konina - ponad 700 stron - ale też źródło wiedzy o naszym mieście po prostu. Żydzi w Koninie żyli od setek lat, ich życie i praca przeplatały się z życiem i pracą chrześcijańskich współobywateli. O życiu, wzajemnym przenikaniu się i budowaniu wspólnego miejsca, jakim był Konin opowiada właśnie ta księga. Wiedza zebrana w Konińskiej Księdze Pamięci jest na pewno ważnym uzupełnieniem dziejów naszego miasta. Księga została napisana w większości w języku jidysz, częściowo w hebrajskim. Dotychczas przetłumaczono na język angielski kilka fragmentów, jeszcze mniej na język polski, jednak są to tylko fragmenty całych tekstów.
Jako Stowarzyszenie Przyjaciół Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koninie we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną im. Zofii Urbanowskiej w Koninie chcemy zrealizować zamysł przetłumaczenia i wydania tego źródła wiedzy o naszej współnej przeszłości. Na to jednak potrzeba sporych nakładów środków, których nie posiada ani Stowarzyszenie ani Biblioteka. Wierzymy jednak, że wspólnymi siłami uda się zebrać potrzebną kwotę, aby wiedza zamknięta w tym tomie mogła stać się powszechna i dostępna dla czytelniczek i czytelników obecnie zamieszkujących Konin, ale również wszystkich osób, które zechcą do niej sięgnąć.
Tak prezentuje się oryginalne wydanie Konińskiej Księgi Pamięci z 1968 roku.
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Instytut "Równość i Dostępność"
Powodzenia!
Jan Wawrzyniak
Powodzenia
Jakub G.
Trzymam kciuki. Wierzę, że się uda!!!
Anonimowy Darczyńca
Jesteście wspaniali:)
Pan Tygrysek
Mniej Tygrysków na półce, ale cel jest wielce stosowny i szacowny!