Maki Ziel
We did it 🎉 many, many thanks to all who helped and supported building the memorial! 💙
We designed a monument at 5100m just at the foot of Kangchenjunga in tribute to one of the greatest mountaineers in history.
She was saying "Everyone has their own Everest to climb" motivating us to set up high goals in life.
Setting goals gives your life direction, and boosts your motivation and self-confidence.
WANDA RUTKIEWICZ (04.02.1943—13.05.1992) was one of the most outstanding Himalayan climbers of all time. On 16 October 1978 she was the third woman ever, the first European woman, and first Polish climber to conquer Mount Everest.
In 1986, she was the first woman in the world to stand atop K2, the second highest peak in the world.
She was the brainchild behind and leader of a number of women’s high-altitude expeditions, in 1975 organising an expedition to Gasherbrum III (7946 m), a record height for the first ascent in which a woman participated.
Wanda Rutkiewicz conquered Nanga Parbat (8126 m) in 1985 and Shishapangma (8013 m) in 1987, Gasherbrum II (8035 m) in 1989, Gasherbrum I (8068 m) in 1990, Cho Oyu (8188 m, alone) in 1991, and Annapurna I (8091 m, alone) in 1991.
Guarding India’s border with Nepal, Kangchenjunga, the third highest mountain in the world, was an important milestone in her ‘Caravan to the Dreams’ project, which sought to conquer the Crown of the Himalayas and the Karakorum—the 14 ‘eight-thousanders’.
Although Wanda’s body was never found, 13 May 1992, the day after she was seen for the last time, has been officially recognised as the date of her death.
When above us there is only the sky, everything can be seen more sharply. There are no half-truths; there are no grey areas. Everything is black or white, cold or hot. Either you survive, or you die’—Wanda Rutkiewicz.
The legend says that "White Woman" came back from the top of Kangchenjungathe to another side of Nepal and is still alive in the Buddhist monastery. She would now be 79 years old.
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Zaprojektowaliśmy pomnik w 30 rocznice zaginięcia jednej z najwybitniejszych himalaistek w historii -Wandy Rutkiewicz pod Kanczendzonga (8586 m) oraz kręcimy film dokumentalny.
WANDA RUTKIEWICZ (4.02.1943 - 13.05.1992) - jedna z najwybitniejszych himalaistek wszechczasów. 16 października 1978 roku jako trzecia kobieta w historii, pierwsza Europejka i pierwsza osoba z Polski zdobyła Mount Everest.
W 1986 roku jako pierwsza kobieta na świecie, stanęła na szczycie K2 – drugiego pod względem wysokości szczytu świata.
Była pomysłodawczynią i liderką kobiecych wypraw wysokogórskich. W 1975 r zorganizowała wyprawe na Gasherbrum III (7946 m). Jest to rekord wysokości pierwszego wejścia z udziałem kobiet.
Wanda Rutkiewicz zdobyła w 1985 roku Nanga Parbat (8126 m), w 1987 r. Shishapangma (8013 m), w 1989 r. Gasherbrum II (8035 m), w 1990 r. Gasherbrum I (8068 m), w 1991 r. Czo Oju (8188 m, samotnie) i w 1991 r. Annapurna I (8091 m, samotnie).
Choć nigdy nie odnaleziono ciała Wandy, 13 maja 1992, dzień po tym, gdy była po raz ostatni widziana, oficjalnie uznano za datę jej śmierci.
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
Zbierane pieniądze pokrywają koszty materiałów, rzeźby oraz koszty organizacyjne wyprawy Sióstr.
Pomysł budowy czortenu zainicjował Klub Polskie Himalaje, jednak kwota ze społecznej zrzutki, jaka została zorganizowana jest niewystarczająca i pokryła jedynie koszty pracy Szerpów i wydruk tablic. Koszty znacząco przewyższają możliwości finansowe Anny i Marii Zielińskich. W związku z tym, że projekt jest realizowany w przestrzeni międzynarodowej i przyczynia się do rozsławienia Polki, zawracamy się z gorącą prośbą o dofinansowanie projektu.
★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★★
WHO WE ARE
ANNA ZIELINSKA, PhD
www.zielinskaanna.com
Doktor Nauk Społecznych
Absolwentka studiów doktoranckich na Akademii Pedagogiki Specjalnej w
Warszawie
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof.
A. Myjaka
Absolwentka Liceum Plastycznego im. A. Kenara w Zakopanem
Stypendium w Accademia di Belli Arti w Carrarze we Włoszech
Jest wykładowcą Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz na Akademii
Pedagogiki Specjalnej w Warszawie. Autorka i współautorka wielu publikacji
naukowych. Zaangażowana jest w działania popularyzujące naukę. Członek i współzałożycielka grupy artystycznej Reaktor Laboratorium Rzeźby
skupiającej artystów rzeźbiarzy. Uczestniczyła w kilkunastu plenerach rzeźbiarskich w kraju i zagranicą.
MARIA ZIELINSKA
Absolwentka Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego
Absolwentka Uniwersytetu Panteon Sorbona w Paryżu z Filmu i Sztuk Audiowizualnych
Absolwentka Uniwersytetu w Katowicach z Psychologii i Lingwistyki Stosowanej
Stypendium w Hiszpanii z Psychologii
Stypendium we Francji z Dziennikarstwa
We did it 🎉 many, many thanks to all who helped and supported building the memorial! 💙
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Anagha
All the best, Maria! What an inspiring project!
Maki Ziel - Organizator zbiórki
❤️