Zbiórka Adaś i Stefek - zdjęcie główne

Adaś i Stefek

1 zł z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciła 1 osoba w ciągu 0 dni.
Wpłać teraz
 
Adam Słabiak - awatar

Adam Słabiak

Organizator zbiórki

Witam serdecznie.

Chciałbym uzbierać drobne fundusze dla mojej mamy koleżanki  na pomoc dla Adasia i Stefka którzy niestety urodzili się z rozszczepem wargi i podniebienia.

Codzienna rehabilitacja, odpowiednie pokarmy i sprzęty to duży wydatek dla samotnej matki.

Chociaż w ten sposób chciałbym pomóc.

Wiem że maja bardzo ciężką sytuacje i mam nadzieje że chociaż ta kropla w morzu wydatków im pomoże.


Dnia 22.07.2008 w 33 tygodniu ciąży przez cięcie cesarskie przyszły na świat nasze bliźniaki Adaś i Stefek. Stefek ważył 2190 g, a Adaś 1970 g.
Stefek posiadał rozszczep wargi i podniebienia, który był zoperowany 02.04.2009 w Warszawie. Od 9 doby życia przebywa w domu i jest karmiony specjalistyczną butelką Habermana firmy Medela dla dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia. Po wykonanym zabiegu konieczne są konsultacje lekarskie ze specjalistami takimi jak laryngolog, ortodonta, stomatolog, logopeda, foniatra itp.

Adaś również posiadał rozszczep wargi i podniebienia, skośną szczelinę twarzy na około 4 centymetry, zespół Goldenhar – brak lewej małżowiny usznej z brakiem otworu słuchowego zewnętrznego, prawa małżowina uszna dysplastyczna, wyrostki skórne na twarzy, brak powieki lewego oka, wrzód rogówki lewego oka, skórzak twardówkowo-rogówkowy prawego oka, asymetrię półkul mózgowych, VSD, czyli dziurę w sercu, niedomykalność mitralną II stopnia, krzywy kręgosłup – skolioza.
Miał wykonaną bronchoskopię, po której okazało się, że posiada za wąskie oskrzela i nieprawidłowo funkcjonującą tchawicę. Przechodził kilkakrotnie zapalenie płuc, długo utrzymywała się niedodma płuc.

Zmiany powyższe skutkują zaburzeniami połykania, zaburzeniami drożności dróg oddechowych, ślepotą lewego oka, głuchotą lewego ucha. Od urodzenia Adaś jest karmiony sondą dożołądkową. Wciąż ma trudności z przełykaniem, choć potrafi już przełknąć około 30 ml przez okres około pół godziny. Miał wykonaną tracheostomię, oddychał prawie dwa miesiące z pomocą respiratora, później był tlenozależny.

W szpitalu przebywał od urodzenia do 45 doby życia, po czym trafił na prawie dwa tygodnie do domu. Dnia 18 września 2008 trafił na Oddział Intensywnej Terapii szpitala im. Krysiewicza w Poznaniu, gdzie przebywał do dnia 04.02.2009. Trafił tam z powodu bezdechu i dużego niedotlenienia oraz ponownego zapalenia płuc.

Dnia 04.02.2009 lotniczym pogotowiem ratunkowym Adaś był przewieziony do Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Dnia 06.02.2009 Adaś został zoperowany. Operacja polegała na rekonstrukcji podniebienia miękkiego i twardego, udrożnieniu nozdrza, rekonstrukcji wargi, podcięciu wędzidełka oraz zamknięciu szczeliny twarzy. Tydzień później, tj. 13.02.2009 Adaś wrócił na Oddział Intensywnej Terapii szpitala im. Krysiewicza w Poznaniu, gdzie przebywał do dnia 27.02.2009. Od tego czasu przebywa w domu po uprzednim zorganizowaniu dodatkowych sprzętów typu koncentrator tlenu, pulsoksymetr, ssak do odsysania górnych dróg oddechowych, nebulizator. Ma bardzo dużo wydzieliny z tracheostomii oraz bardzo słabą odporność. Od przyjścia ze szpitala przeszedł już dwa zapalenia oskrzeli.  Jest niestety skolonizowany przez bakterię Pseudomonas.Często łapie infekcje. Stwierdzono, że prawe oskrzele jest małe, stąd częściej jest ta strona narażona na infekcje.

Dnia 29.04.2009 miał wykonana direktoskopię celem oceny tchawicy i możliwości intubacyjnych. Stwierdzono, że dostęp do krtani jest bardzo utrudniony przez nagłośnię przesuniętą na prawą stronę. Z tego też powodu w przypadku konieczności intubacji przez buźkę mogłoby dojść do niedotlenienia w razie niemożliwości szybkiej intubacji. W związku z tym z rurką tracheostomijną musimy się zaprzyjaźnić na lata.

Z uwagi na kilkumiesięczny pobyt na Intensywnej Terapii ruchowo Adaś jest kilka miesięcy za Stefkiem, który rozwija się ruchowo prawidłowo, wręcz książkowo. Konieczna jest codzienna rehabilitacja Adasia.
Po specjalistycznym badaniu słuchu – badanie Bera – stwierdzono, że Adaś ma umiarkowany niedosłuch; słyszy na 50 decybeli. Po ukończeniu roku mamy wykonać kontrolne badanie. Jeśli wyniki nie będę lepsze czeka go noszenie aparatu słuchowego.


Strona domowa: http://www.adasistefek.pl/


Oczywiście pieniążki przekaże w całości a szczere podziękowania wraz ze zdjęciem przekazanej kwoty udostępnię administracji serwisu.


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online
1 zł z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciła 1 osoba w ciągu 0 dni.
Wpłać teraz
 
Adam Słabiak - awatar

Adam Słabiak

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 1

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij