Zbiórka Cmentarz Żydowski w Tuszynie - miniaturka zdjęcia

Cmentarz Żydowski w Tuszynie Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Cmentarz Żydowski w Tuszynie - zdjęcie główne

Cmentarz Żydowski w Tuszynie

4 764 zł  z 50 000 zł (Cel)
Wpłaciły 42 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Robert Kobylarczyk - awatar

Robert Kobylarczyk

Organizator zbiórki

Jestem nauczycielem języka angielskiego z Tuszyna. Chcę upamiętnić ludzi pochowanych na cmentarzu żydowskim w Tuszynie. Pomaga mi pani Ellen Mains, której rodzina jest tu pochowana. Niemcy zniszczyli cmentarz, komuniści dokonali całkowidej jego dewastacji. W latach1950-tych zbudowali tu basen działający nawet na początku XXI wieku. 


Planujemy upamiętnienie ludzi pochowanych na cmentarzu tworząc tablicę upamietniającą. Zainstalujemy piękną dużą macewę z odpowiednim przekazem dla przyszłych pokoleń, otwartą bramę dla zwiedzających, trawniki z aleją im Jankiela Adlera. Chcemy aby z trasy A1 była widoczna tablica opisująca dojazd na cmentarz.

Bardzo wiele znaczy dla mnie Państwa pomoc- ona zmieni zaniedbany cmentarz żydowski - ogrodzony teraz drutem kolczastym, w miejsce przywracające pamięć tragicznej historii Żydów polskich.

Ważny dokument:

                   Gmina Żydowska w Łodzi jest prawnym właścicielem cmentarza żydowskiego    w Tuszynie i organizuje upamiętnienie tego bardzo ważnego miejsca w historii społeczności żydowskiej, a w szczególności w historii miasta Tuszyna. Współpracujemy ze Szkołą Podstawową Nr 1 w Tuszynie, z Panem Robertem Kobylarczykiem i Panią Ellen Mains, aby zorganizować zbiórkę funduszy i dokonać odpowiednich prac na cmentarzu. Otrzymaliśmy patronat Burmistrza Miasta Tuszyna, który podkreśla rangę tych działań. Prosimy darczyńców o wpłaty na cmentarz żydowski w Tuszynie.

Jednocześnie, jako właściciel prawny, zobowiązujmy się do odpowiedniego wykorzystania wszelkich środków finansowych, które zostaną przekazane na powyższe konto bankowe.

Prace na cmentarzy żydowskim w Tuszynie odbędą się pod nadzorem rabinicznym-Naczelnego Rabina Polski-Michaela Schudricha oraz Rabina Łodzi-Dawida Szychowskiego. Po otrzymaniu środków finansowych Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi i „Przyjaciele Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce” podpiszą umowę, w której zostaną wyszczególnione prace, które będą wykonane za pomocą otrzymanych funduszy.

Dziękuję za pomoc.


Odsłonięcie tablicy na cmentarzu żydowskim w Tuszynie

Po raz pierwszy od 1939 roku przywracamy pamięć o Żydach z Tuszyna oznaczając miejsce pochówku wielu rodzin żydowskich, które żyły przez kilkaset lat w naszym mieście. Informacje o wydarzeniu  są szeroko publikowane i komentowane. Widać, że wiele osób,  osób interesuje się lokalną historią, w tym mniejszości żydowskiej w Tuszynie. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele Rządu Polskiego na czele z panem Jarosławem Sellinem.

"Zanim do tej zabroni doszło, życie żydowskie było niezwykle bogate. To tutaj powstawały czołowe księgi religijne, na ziemi polskiej żyli najwybitniejsi rabinowie, cadykowie. Pozostało wiele śladów po bogatym życiu żydowskim w Polsce. Te ślady to przede wszystkim budynki synagog, bożnic, ale najbardziej wymierne i najliczniejsze z tych śladów są cmentarze żydowskie" - mówił Sellin.

Ellen Mains, która kilkakrotnie odwiedziła naszą szkołę i rozmawiała z uczniami i nauczycielami zaznaczyła, że w ten sposób przywracana jest nie tylko historia społeczności żydowskiej i ich dziedzictwa w Polsce.

"Bo przeszłość zawsze pozostaje częścią teraźniejszości, a relacje, które istniały w przeszłości jakoś nadal trwają. Kiedy więc Chrześcijanie i Żydzi spotykają się w czynności pamiętania, przez ten sprawiedliwy czyn lub po hebrajsku przez tę micwę, razem naprawiamy, uzdrawiamy nie tylko przeszłość, ale i siebie w teraźniejszości" - wyjaśniła.

Pan Moshe Lasman z Izraela, którego rodzina mieszkała w Tuszynie, ufundował tablicę z nazwiskami Żydów tuszyńskich. Do listy dodał nazwisko Fryd i podkreślił swój związek emocjonalny z Tuszynem – miejscem gdzie urodził się jego ojciec.

Uczennica SP Nr1 w Tuszynie z klasy 7a, (uczennica szkoły muzycznej w Pabianicach), Maja Piter zagrała na skrzypcach utwór muzyczny, co podkreśliło związek uczniów Szkoły Podstawowej Nr1 w Tuszynie ze społecznością żydowską Tuszyna. Wielu uczniów SP Nr1 w Tuszynie przed 1939 rokiem było pochodzenia żydowskiego.

Na uroczystość przybyli też uczniowie SP Nr2 w Tuszynie, którzy złożyli pamiątkowe kamyki na fragmentach macew.

Głównym organizatorem wydarzenia było Muzeum Żydów Polskich POLIN z Warszawy, Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz koordynator projektu i inicjator działań na cmentarzu - Robert Kobylarczyk.

Miejskie Ośrodek Kultury w Tuszynie zostało wybrane jako instytucja partnerska wspomagająca organizację uroczystości.

Linki dotyczące uroczystości przesłała pani Ellen Mains;

https://www.wnp.pl/parlamentarny/spoleczenstwo/tuszyn-cmentarz-zydowski-ze-specjalnym-oznakowaniem-narodowego-instytutu-dziedzictwa,167626.html

https://www.facebook.com/FriendsofPOLINMuseum/posts/917832398824816

https://lodz.tvp.pl/56338412/tuszyn-cmentarz-zydowski-ze-specjalnym-oznakowaniem-narodowego-instytutu-dziedzictwa

Aktualizacje


  • Robert Kobylarczyk - awatar

    Robert Kobylarczyk

    17.11.2023
    17.11.2023

    Dzień Dobry,
    Rozpoczęliśmy przygotowania do konserwacji, klejenia i ostatecznie stworzenia lapidarium na Cmentarzu Żydowskim w Tuszynie.
    Prosimy o wsparcie. Mamy już kilkanaście fragmentów macew i przewidujemy, że wróci jeszcze więcej. Dziękujemy mieszkańcom Tuszyna za pomoc i znaczące wsparcie.

    Zdjęcie aktualizacji 132 030

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    02.05.2022
    02.05.2022

    5 ZŁOTYCH O TYLE BŁAGAM NA KOLANACH NA CHLEB. DZIEŃ DOBRY, JA PRZEPRASZAM, ŻE TU SIĘ PODPIEŁAM Z ZBIÓRKĄ, ALE CHCIAŁABYM COKOLWIEK ZJEŚĆ, NIE MAM NIC, A W KOSZACH OD KILKU DNI NIE MA NIC DO ZJEDZENIA. NIE STAĆ MNIE NA LEKI ANI NA JEDZENIE. MAM 56 LAT, OD KILKU LAT CHORUJE NIEULECZALNIE, NIE MOGĘ NAWET DOROBIĆ DO RENTY. BŁAGAM O POMOC NA JEDZENIE.pomagam.pl/c9rrky

  • Jacek Barankiewicz - awatar

    Jacek Barankiewicz

    02.01.2022
    02.01.2022

    Bardzo mi się podoba to co robicie. Nigdy nie byłem w Tuszynie, może odwiedzę żeby zobaczyć jak Wam idzie. Trzymam kciuki. JB

  • Wlodek Gdanski - awatar

    Wlodek Gdanski

    05.06.2021
    05.06.2021

    To ja dziękuję za piękną inicjatywę. Serdecznie pozdrawiam. WG

    • Robert Kobylarczyk - awatar

      Robert Kobylarczyk - Organizator zbiórki

      05.06.2021
      05.06.2021

      Dzień Dobry Panu, W październiku 2021 będzie oficjalne odsłonięcie tablicy. Mam jeszcze wiele do zrobienia ale I am on the right track to achieve it indeed. Proszę śledzić i kibicować. Musimy upamiętnić Żydów pochowanych na cmentarzu żydowskim w Tuszynie. Oni są świadectwem dobra. Pozdrawiam, Robert

  • Jonathan Zisook - awatar

    Jonathan Zisook

    23.01.2020
    23.01.2020

    To bardzo ważny projekt! Dziękuję pan Robert!

  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    21.01.2020
    21.01.2020

    taka była nasza historia

4 764 zł  z 50 000 zł (Cel)
Wpłaciły 42 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Robert Kobylarczyk - awatar

Robert Kobylarczyk

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 42

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Aggg - awatar
Aggg
21
Glyn - awatar
Glyn
100
Israel Kantorowicz - awatar
Israel Kantorowicz
900
Paulina - awatar
Paulina
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Iza H - awatar
Iza H
50
Glyn - awatar
Glyn
100
Jacek Barankiewicz - awatar
Jacek Barankiewicz
50
Kristina Horowitz Krakus - awatar
Kristina Horowitz Krakus
200

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

fundraiser thumbnail
Załóż swoją zbiórkę

Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!

fundraiser thumbnail

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij