Zbiórka Anarchistyczne Archiwum Wrocław - miniaturka zdjęcia

Anarchistyczne Archiwum Wrocław Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Anarchistyczne Archiwum Wrocław - zdjęcie główne

Anarchistyczne Archiwum Wrocław

2 610 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 21 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Ewa Małkiewicz - awatar

Ewa Małkiewicz

Organizator zbiórki

Anarchistyczne archiwum społeczne - Wrocław

Historia i pamięć o działalności anarchistycznej i niezależnych ruchach wolnościowych jest dla nas ważna. Szczególnie we Wrocławiu, w mieście w którym żyjemy i z którym czujemy więź. Wspominając demonstracje, propagandowe akcje, benefity czy najróżniejszą makulaturę, wydaną przez wrocławską anarchistyczną społeczność zawsze miło spędzamy czas. Dostrzegamy potrzebę trwalszego przechowania tych wszystkich materiałów które w przyszłości mogą posłużyć za lekcje, inspirację czy chociażby ciekawostkę. Widzimy, że przydało by się na to wszystko jakieś archiwum. Są to bowiem fragmenty opowiadające o naszym wspólnym pragnieniu lepszego świata i walki o niego.

Wstępnym opracowaniem takiego archiwum część z nas zajęła się już jakiś czas temu. Trzy główne zadania archiwum jako takiego to – przechowywanie, opracowywanie i udostępnianie. Chcemy więc te trzy założenia spełniać. Archiwum będzie miało swoje stałe miejsce, materiały będą zabezpieczone w teczkach bezkwasowych oraz specjalnych pudłach. Przechowywać zamierzamy ulotki, plakaty, ziny, gazety, książki i najróżniejsze różności jakie tylko wpadną nam w ręce. W szczególności chodzi nam o materiały związane z wrocławskimi ruchami i grupami wolnościowymi. Chociaż oczywiście nie tylko – rzeczy związane z innymi miejscami w Polsce i na świecie również chcemy gromadzić Zebrany zasób będziemy opracowywać. Finalny schemat został do doszlifowania, jednak wszystko będzie zachowane w standardowym podziale na zespoły i jednostki. Wszystko by ułatwić wpisywanie przyszłych zbiorów i przeglądanie już dostępnych. Tak przygotowany zasób będzie dostępny dla wszystkich zainteresowanych. Czy będziemy organizowali regularne dyżury, czy raczej zwrócimy się w stronę wcześniejszego umawiania się będzie zależeć od zainteresowania i naszych możliwości. Poza udostępnianiem tradycyjnym planujemy także zasób digitalizować i udostępniać online.

Co jeszcze planujemy?

Tak jak w tytule, docelowo będziemy chcieli aby takie archiwum funkcjonowało jako archiwum społeczne. Wsparcie takich instytucji jak Centrum Archiwistyki Społecznej może nam pomóc w lepszej organizacji archiwum, a w szczególności w udostępnianiu – będziemy chcieli skorzystać chociażby z ichniej strony przeznaczonej dla takich archiwów jak nasze.

Chcemy przeprowadzić zbiórkę archiwaliów. Wszystkie wasze stare plakaty, zdjęcia, ziny, pamiątki – jeśli zdecydujecie się nam je przekazać to zawrzemy je w naszym archiwalnym zasobie. Mamy trochę materiałów stanowiących początek tego archiwum, jednak dobrze wiemy, że wrocławskie środowiska alternatywne wyprodukowały tego o wiele więcej. Może z waszą pomocą zbierzemy i zabezpieczymy je wszystkie?

Będziemy się angażować na miarę naszych możliwości w różne wydarzenia i imprezy mające miejsce we Wrocławiu. Chcemy robić wystawy tematyczne i spotkania dotyczące naszego zasobu, działalności czy archiwistyki jako takiej.

Chcemy zachować jak największą transparentność. Nie robimy tego archiwum dla siebie. Planujemy opisać i doprecyzować co przyjmujemy, a co nie. Jaki będzie zakres i profil tego archiwum. Co nami kierowało wybierając taką a nie inną formę porządkowania zasobu itp.

Naszą działalność w pełni chcemy zacząć w lipcu. Projekt tego archiwum jest dla nas w pełni społeczny, będziemy je prowadzić pro bono. Mamy swoje życia – prace, studia, inną działalność polityczną. Chcemy się przygotować i nabrać sił by w pełni wprowadzić się do Komitywy i zacząć na poważnie prowadzenie archiwum. 

No i właśnie, z tym związana jest nasza prośba o dorzucenie się na działalność archiwum. Część z was pewnie Komitywę zna – przez ostatnie parę lat służyła jako miejsce spotkań i różnych wydarzeń. Ostatnio zostało tam zamontowane centralne ogrzewanie, znaczy to pozbycie się wilgoci, a docelowo nawet naszego ulubionego komitywowego zapaszku! Poza regałem, wspomnianymi teczkami i pudłami, musimy wesprzeć finansowo Komitywę. Bez tego nie będzie stosownego miejsca na naszą działalność.

Aktualizacje


  • Ewa Małkiewicz - awatar

    Ewa Małkiewicz

    16.07.2024
    16.07.2024

    Hej! Zaczynamy Archiwum!
    Za nami już parę organizacyjnych spotkań, podczas których udało nam się omówić już większość rzeczy związanych z naszą działalnością. Trzymajcie konkrety:
    - Udało nam się (po wielu debatach i wewnętrznych rozterkach) wybrać model organizacyjny archiwaliów. Materiały będą podzielone na zespoły, a te z kolei będą podzielone według wytwórców. Także będzie można "zamówić" i przejrzeć teczkę (bądź teczki!) waszej ulubionej organizacji, miejsca czy ruchu.
    - Oglądanie materiałów będzie możliwe na trzy sposoby. (1) Umówienie się na wizytę w naszym archiwum i zamówienie sygnatur do obejrzenia. (2) Przeglądanie zdigitalizowanych materiałów online, poprzez stronę internetową (więcej informacji wkrótce!). (3) Oglądanie ich w ramach tematycznych wystaw, zarówno organizowanych przez nas jak i takich gdzie nasz zasób będzie gościnnie.
    - Mamy już statut. Dokładnie opisuje on funkcjonowanie kolektywu naszego Archiwum, procedury podejmowania decyzji, czy organizacje archiwaliów.
    - Powoli uzupełniamy karty inwentarzowe. Wszystko co udało nam się póki co zebrać jest teraz segregowane w zespoły i jednostki oraz nadawane są sygnatury.
    - Po wakacjach robimy otwarcie! Będą wystawy, będą opowieści jak to było kiedyś, będą rozmowy i będzie poczęstunek. Dokładną datę jeszcze dyskutujemy, poinformujemy was na naszych socialach.

    Do zobaczenia na otwarciu! Jeśli macie jakieś pytania, bądź materiały do przekazania to piszcie na maila: [email protected] bądź nasze sociale:
    https://kolektiva.social/@Wroc_Archiwum_Anarchistyczne/

2 610 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 21 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Ewa Małkiewicz - awatar

Ewa Małkiewicz

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 21

Wojtek Wójcik - awatar
Wojtek Wójcik
100
DSiPK - awatar
DSiPK
100
Walid Zanndouche - awatar
Walid Zanndouche
10
Powodzenia - awatar
Powodzenia
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Michał B. - awatar
Michał B.
200
161 CREW - awatar
161 CREW
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
500
Basia - awatar
Basia
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij