Zbiórka Nysa 501 z 1968 r. - Uratujmy ją - miniaturka zdjęcia

Nysa 501 z 1968 r. - Uratujmy ją Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Nysa 501 z 1968 r. - Uratujmy ją - zdjęcie główne

Nysa 501 z 1968 r. - Uratujmy ją

1 218 zł  z 15 000 zł (Cel)
Wpłaciło 28 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Andrzej Stadnik - awatar

Andrzej Stadnik

Organizator zbiórki


Projekt  - Nysa 501 z 1968 roku - uratujmy wspólnie klasyka polskich szos. 

 Witam,
  nazywam się Andrzej Stadnik i zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc w realizacji powyższego projektu. Polega on na zakupie i odrestaurowaniu zabytkowego samochodu Nysa 501 i użytkowania go dla promocji miasta w szerokim tego słowa znaczeniu. Wiele pomysłów i koncepcji przedstawiam poniżej.

   *****  Ogólne założenia  *******
 Historia tego przedsięwzięcia  rozpoczęła się w czerwcu 2020, gdy przypadkowo natknąłem się na powyższy samochód.

Jest to obecnie bardzo rzadki model i występuje tylko w prywatnych kolekcjach i muzeach. Już nie jest spotykany na polskich drogach. 

Pierwszy etap projektu został już zrealizowany i samochód został odkupiony. Poszukiwani są obecnie  sprzymierzeńcy, którzy pomogą samochód odrestaurować do stanu pierwotnego. 

Takie przedsięwzięcie siedziało mi w głowie od wielu lat. Nie mniej jednak bardziej skupiało się na młodszym modelu samochodu, a mianowicie na modelu  Nysa 521 lub Nysa 522.
 Organizacja w której działam, ani ja nie byliśmy w stanie wyłożyć wystarczającej sumy do zakupu pojazdu. 

Znaleźli się jednak darczyńcy i sponsorzy. 

Teraz wychodzimy z inicjatywą współpracy w celu zdobycia środków i zapewnienia korzyści osobom pomocnym.
 Ze względu na bardzo wiele sugestii od Was by pójść w kierunku zbiórki internetowej pieniędzy w formie popularnej strony zrzutka.pl  lub pomagam.pl i tym samym  do zwiększenia szans realizacji projektu został poczyniony ten krok.
 Tam  i tu w prosty i bezpieczny sposób można dokonać wpłat.
 I tak naprawdę każdy grosz może  przybliżyć do zrealizowania projektu. Każdy datek nawet ten najmniejszy jest na wagę złota.

 *****  Cel   *****
 Cel to  uratować rzadki samochód, który kiedyś wyjechał z naszego miasta, a jego głównym zadaniem będzie promocja miasta w szerokim tego słowa znaczeniu . Nasze starania będą dążyły do jak najszybszego wyremontowania pojazdu przy zachowaniu najlepszych proporcji w postaci czasu, pieniędzy i estetycznego efektu końcowego z zachowaniem oryginalności. Aby sytuacja była jasna i klarowna przedsięwzięcie zakłada dokumentować każdą wydaną złotówkę oraz prowadzić fotoreportaż z postępów prac renowacyjnych.
 Celem w przeważającej mierze są działania reprezentacyjne oraz marketingowe dla miasta Nysa i regionu z wykorzystaniem powyższego samochodu. Jest wiele pomysłów i koncepcji co do pozytywnego przeznaczenia samochodu. Głównym celem jest to, aby po renowacji pojazd był prezentowany lokalnej społeczności i przyjezdnym gościom w ogólnodostępnych miejscach (np. galerie, Hala Nysa, nyski rynek, itp.). Pozostałe dni zostaną przeznaczone na działania remontowe, przeglądy oraz marketing regionalny. Pojazd świetnie wkomponowałby się podczas wydarzeń takich jak:
 Dni Nysy,
 Festiwal Ognia i Wody
 MotoClassic Wrocław
 Legnickie Klasyki,
 i wiele innych przedsięwzięć promujących miasto Nysa przy współudziale np. z gminą, powiatem, stowarzyszeniami, przedsiębiorcami itd.
 To działanie ma także za zadanie pozostawić przyszłemu pokoleniu naszego miasta namacalny dowód rozkwitu i wielu niezapomnianych wspomnień.
 Nyska miałaby przypominać lokalną historię – RATUJMY JĄ.

 *****   O tym konkretnym samochodzie ******
 Jest to Nysa 501 z 1968r. Ten rocznik i model jest już unikatem nawet w naszym kraju w którym został wyprodukowany.
 Egzemplarz tego samochodu jest do gruntownego remontu, lecz cel jest by przywrócić go  do stanu z lat jego świetności.
 Samochód marki Nysa jest nieodzownym symbolem naszego miasta, który jednak może ulec zapomnieniu i w niedalekiej przyszłości może przestać być rozpoznawalnym elementem jakże ważnej historii naszego miasta. Przez dziesiątki lat przecież fabryka samochodów napędzała rozwój tego miasta. Nyska rozsławiła Nysę i stała się rozpoznawalna nie tylko w całej Polsce, ale i na świecie. Niestety nie mam wiedzy by w naszym mieście istniał zachowany egzemplarz Nysa 501, a w Polsce może istnieje tylko kilka egzemplarzy. Jeśli nie uratujemy tego konkretnego samochodu, może on zniknąć na zawsze - nie pozwólmy na to. Wierzę, że zachowanie tego egzemplarza będzie nie tylko wzruszające dla wielu mieszkańców, ale też będzie lekcją historii dla naszych dzieci, a miastu poza splendorem przyniesie wiele wymiernych korzyści materialnych.

 Powyższy projekt  składał z dwóch etapów.
 Zakupu samochodu (etap I ),  - ten etap zrealizowaliśmy 
 Remontu samochodu (etap II), 

 Wizualizacja kolorystyczna
 Projekt tego przedsięwzięcia przewiduje kolorystykę w kolorach zgodnych z heraldyką  Księstwa Nyskiego  (są  to pola  czerwone i  złote) i ściśle są związane z barwami miasta. W przypadku samochodu będą to kolory czerwony i żółty.
 W załączeniu przykłady wizualizacji z uwzględnieniu kilku kolorystyk.

 *****  Wizja społeczna  ******
 Cel pierwotny zakładal, że remontowany pojazd  będzie głównie oddany do dyspozycji Księstwa Nyskiego w celach promocyjnych (jest to organizacja o profilu rekonstrukcji historycznej i w dominującej części jej aktywność to okres letni – wakacyjny). 

Obecnie powstało Stowarzyszenie "Prosto z Nysy", które mocno zaangażowało się w powyższy projekt a dodatkowo poprzeczka została postawiona wyżej i by dążyć do utworzenia czegoś na wzór muzeum. 

Od czerwca 2020 wiele się zmieniło. Zostało zakupionych lub otrzymaliśmy wiele pamiątek, części, a nawet pozyskaliśmy kilka kolejnych samochodów co gorsza też  wymagających remontu. 

  Nie mniej jednak obecnie remontowany samochód ma pomagać innym, cieszyć oko szerokiemu gronu odbiorców, służyć w słusznych sprawach oraz dopuszcza się by samochód był udostępniany różnym podmiotom by nie generował dodatkowych kosztów uniemożliwiających jego utrzymanie.
 Nysa 501 w stanie jakim pomimo obecnie  jest może od samego początku być prezentowana w miejscu publicznym.  Nie jest to pojazd w najlepszej kondycji a wręcz fatalnej nie mniej jednak jest to tak rzadki model, że nawet w tym stanie będzie wzbudzał zainteresowanie.
 Jest taki zamysł by samochód za darmo uświetniał imprezy, eventy poprzez udostępnianie tym organizacjom , stowarzyszeniom,  itp.  które działają i pomagają charytatywnie, chcą zwyczajnie pomagać innym  i mają  przesłanki typowo społeczne. Udostępnianie będzie ukierunkowane ku tym wszystkim, którzy chcą pomagać i działać dla dobra lokalnej społeczności. W szczególności prawo pierwszeństwa w przypadku dyspozycyjności samochodu będą miały te organizacje, które opierają się w swoim profilu na różnych formach zaangażowania społecznego.
 To gdzie samochód będzie eksponowany będzie decydowało przedstawicielstwo -komisja Stowarzyszenia Księstwa Nyskiego  do której w przypadku dużego zainteresowania  dopuszcza się wkroczenia w jej skład osób uznawanych lokalnie za aktywne społecznie. Jeżeli samochód od samego początku będzie wzbudzał zainteresowanie grafik będzie ustalany z wszystkimi zainteresowanymi w ten sposób by  nie skutkowało to szkodą dla samego pojazdu.
 W dbałości o samochód będzie zasadniczy podział by w okresie letnim Nysa 501 jak najaktywniej promowała miasto z dopuszczeniem jej obecności pod przysłowiową chmurką . Zaś w okresie zimowym samochód ten będzie tylko eksponowany w zamkniętych pomieszczeniach np. hale, galerie, targi promocyjne, wystawy, itp.

 ******  O pomysłodawcy ******
 Nazywam się Andrzej Stadnik, z natury jestem społecznikiem i działam od blisko 20 lat w Stowarzyszeniu Księstwo Nyskie, w którym od 2007 roku jestem Prezesem.
 Moja natura i charakter nie pozwoliły przejść obojętnie obok tego samochodu. Dodatkowo zaszczepiłem nie tylko w Stowarzyszeniu, ale u osób życzliwych wolę pomocy w realizacji projektu. I nadal chcę zarażać i rozszerzać innych powyższą inicjatywą . 

 Mam nadzieję, że moja fascynacja tym samochodem też się Państwu udzieliła i będą Państwo zainteresowani współpracą. Nawet jeśli nie, byłbym ogromnie wdzięczny za wskazanie osoby/organizacji która mogłaby okazać się pomocna w realizacji tego projektu. Poniżej znajduje się kontakt do mnie. Niezależnie od Państwa decyzji, będę z niecierpliwością oczekiwał Waszej odpowiedzi.

 Kontakt:
 tel . 602 635 218, 607 473 323
 email: [email protected],
 lub przez Facebook

 

Poniżej część archiwalna postu z początkowego etapu projektu. Na szczęście nieaktualna bo samochód udało się pozyskać: 

"Jestem po kontakcie telefonicznym z obecnym właścicielem i przepraszam za takie określenie, ale jest to przysłowiowy handlarz samochodów, który popiera tą inicjatywę i nawet nie obraził się, że tym określeniem zwróciłem się też do niego. W rozmowie telefonicznej jest to sympatyczna osoba, ale zawodowo już nie jest takim społecznikiem jak ja. Tworzy to swoisty problem, że samochód nie będzie cierpliwie czekał i w każdej chwili może trafić do przypadkowej osoby. (Na chwilę obecną właściciel samochodu dał mi termin do 23 sierpnia 2020 i po tym czasie chce powtórnie wystawić go na sprzedaż).
 Posiadam od właściciela zgodę na publikację zdjęć co niniejszym czynię umieszczając w mojej wiadomości kilka fotek w propagowaniu mojego przedsięwzięcia.

 Samochód nie jest tani bo w stanie jakim obecnie jest to kwota 15 tyś zł.
 Proszę o kontakt ze mną osoby które mogą pomóc finansowo by na początek chociaż szybko zakupić ten samochód. I wszystkie te osoby, które podpowiedzą mi ciekawe rozwiązania by realizacja przebiegała płynnie i bez większych problemów, albo będą służyły poradami podczas realizacji samego remontu.
 Proszę udostępnijcie tą wiadomość komu się da i gdzie się da bo niestety mam już 46 lat i nie koniecznie w pełni ogarniam funkcjonowanie internetu, aby dotrzeć do jak największej grupy ludzi których to przedsięwzięcie by zainteresowało .

 Jeszcze raz zwracam się z prośbą o pomoc i pamiętajcie każdy grosz ma znaczenie oraz przybliża do realizacji  projektu. Każdy datek nawet ten najmniejszy jest na wagę złota.
 

 Pozdrawiam serdecznie,
 Andrzej Stadnik


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Andrzej Stadnik - awatar

  Andrzej Stadnik

  08.02.2022
  08.02.2022

  Działam cały czas by historia naszego miasta Nysa była świadectwem dla kolejnych pokoleń .
  Remont samochodu postępuje.👍👍
  Zaawansowanie na koniec stycznia 2022.
  Powoli, mozolnie, ale do przodu.👍✋👉🐢
  Kolejny etap to przymiarka do koloru. 📒📕
  Oby jak najszybciej maleństwo wróciło do miasta w którym powstało.
  Mam nadzieję, że ta inicjatywa i fakt , że działamy w kierunku upamiętnienia fabryki samochodów w naszym mieście da nam wszystkim kopa i teraz będzie tylko jeden kierunek dla tych emerytowanych dziadków motoryzacyjnych i już tylko Nyski będą wracały do Nysy.🏭🚐🧲
  Jeżeli chcesz w jakiś sposób pomóc skontaktuj się z nami.
  Masz możliwość wesprzeć projekt chociaż skromnym datkiem to pomóż nam.
  Każda kwota nas ratuje.
  Możesz wesprzeć projekt tutaj

  Zdjęcie aktualizacji 87 567

Komentarze


 • Ania&Grześ&Tofi - awatar

  Ania&Grześ&Tofi

  25.09.2021
  25.09.2021

  Powodzenia! Świetna inicjatywa!

  • Andrzej Stadnik - awatar

   Andrzej Stadnik - Organizator zbiórki

   30.09.2021
   30.09.2021

   Dziękuje za wsparcie. Całym sercem jestem wdzięczny za przejaw wrażliwości i chęci pomocy.

1 218 zł  z 15 000 zł (Cel)
Wpłaciło 28 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Andrzej Stadnik - awatar

Andrzej Stadnik

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 28

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
112
Tomek Meloni - awatar
Tomek Meloni
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Kamil Walecki - awatar
Kamil Walecki
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Mariusz Czech - awatar
Mariusz Czech
100
1969 - awatar
1969
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Ania&Grześ&Tofi - awatar
Ania&Grześ&Tofi
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Przekaż 1,5% Fundacji Pomagam.pl i pomóż nam pomagać!

Wystarczy, że przy wypełnianiu rocznego zeznania podatkowego PIT podasz w odpowiednim polu nasz numer KRS: 0000353888

Chcemy dalej zmieniać świat na lepsze i przywracać wiarę w ludzi. Angażujemy się w pomoc potrzebującym i pomagamy organizacjom działać skuteczniej. Organizujemy i wspieramy zbiórki charytatywne na ważne cele.

Pomożesz nam? To nic nie kosztuje!
Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapraszamy również na stronę Fundacji Pomagam.pl

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij