Zbiórka Obrączki na łabędzie i bociany - miniaturka zdjęcia

Obrączki na łabędzie i bociany Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Obrączki na łabędzie i bociany - zdjęcie główne

Obrączki na łabędzie i bociany

1 808 zł  z 1 600 zł (Cel)
Wpłaciło 36 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Cel

Moim celem jest zebranie środków na zakup obrączek ornitologicznych, które w tym roku zostaną założone na pisklęta bocianów czarnych i łabędzi krzykliwych w południowej Polsce, a także na zimujące łabędzie nieme w Krakowie.

Kim jestem i czym się zajmuję

Na badania i obserwacje ptaków przeznaczam każdy wolny czas od ponad 16 lat. Gatunkiem, któremu poświęcam najwięcej uwagi, jest łabędź krzykliwy. Prowadzę badania między innymi nad procesem zasiedlania przez niego kolejnych stanowisk w południowej części kraju. Więcej o zakresie moich prac badawczych związanych z tym ptakiem znajdziesz tutaj:

https://www.researchgate.net/project/Long-term-study-of-the-population-of-Whooper-Swan-Cygnus-cygnus-in-south-Poland-Dlugoterminowe-badania-populacji-labedzia-krzykliwego-w-poludniowej-Polsce

Do badań nowej populacji wykorzystuję specjalne obrączki o niepowtarzalnej numeracji, zakładane na szyje ptaków. Nie wyrządzają im one jakiejkolwiek krzywdy, pozwalają natomiast przez wiele lat śledzić losy poszczególnych osobników. W ten sposób wzbogacają naszą wiedzę o tym skrajnie nielicznie gniazdującym gatunku. W chwytaniu i obrączkowaniu od lat nieodłącznie pomagają mi przyjaciele.

Nie jestem zawodowo związany z ośrodkiem naukowym (na co dzień pracuję w administracji), jednak współdziałam i publikuję wyniki badań z zawodowymi naukowcami. Tutaj znajdziesz moje dotychczasowe publikacje. Część z nich oparta jest o metodę obrączkowania:

https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof_Dudzik

Od 2011 roku obrączkuję również bociany czarne na znanych stanowiskach w woj. świętokrzyskim. Od roku ubiegłego wspólnie z kolegami z regionalnego oddziału Komitetu Ochrony Orłów i Stowarzyszenia MOST z Kielc (przy zgodzie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska) instalujemy fotopułapki przy gniazdach tego ptaka w celu lepszego poznania tutejszej populacji. Już w połowie czerwca rozpoczniemy obrączkowanie monitorowanych w ten sposób piskląt. Jednym z naszych założeń jest realizacja tych działań na przestrzeni wielu lat, tak aby miały one charakter monitoringu zmian w populacji.

Dlaczego Twoja Pomoc jest tak ważna?

Kolorowe obrączki na duże gatunki ptaków są kosztowne. Cena jednej tylko obroży na łabędzia krzykliwego wynosi ponad 27 zł, obrączek nożnych na bociany i łabędzie nieme odpowiednio 6,40 i 6,36 zł:

http://www.stornit.gda.pl/download/kcop/CennikObraczekKolorowych_2018_02_22.pdf

Cena samych obrączek metalowych (typ A i V – zakładanych obligatoryjnie) jest niższa i zakupiłem je już z własnych środków. Jednak ich odczytanie na żywym ptaku jest bardzo trudne i czasochłonne. W przypadku łabędzi krzykliwych aż 97% wszystkich informacji pochodzi z odczytów obroży szyjnych. 

Przekazana przez Ciebie wpłata umożliwi zakup kolorowych znaczników i kontynuację badań monitoringowych w roku bieżącym. Na ten sezon zamówiłem 30 obroży na łabędzie krzykliwe, 50 obrączek nożnych na bociany czarne i 70 obrączek na łabędzie nieme. Jeśli okaże się, że suma wpłat przekroczy oczekiwaną, środki zostaną przeznaczone na zakup dodatkowych obrączek, sprzętu pomiarowego wykorzystywanego przy obrączkowaniu oraz na koszty związane z dojazdem do miejsc obrączkowania (niektóre są oddalone nawet o 130 km).

Dofinansowanie z Twojej strony jest dla mnie bardzo ważne i liczę na Twoje wsparcie. Będę wdzięczny za nawet najmniejszą wpłatę! Każda z nich ma znaczenie przy budowaniu naszej wiedzy o ptakach.

Co mogę zaoferować za okazaną przez Ciebie pomoc?

Dziesięciu osobom, które do 30 czerwca dokonają najwyższych wpłat i ujawnią się, przekażę autorskie egzemplarze monografii łabędzia krzykliwego z dedykacją.

Kontakt ze mną:

[email protected] (preferowany)

lub przez Facebook: https://www.facebook.com/krzysztof.dudzik.735

Wszystkim, którzy wspierali mnie podczas dotychczasowych akcji, zarówno w terenie, jak i finansowo, w tym miejscu raz jeszcze serdecznie dziękuję!


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


  • Rafał Pacanowski - awatar

    Rafał Pacanowski

    05.06.2018
    05.06.2018

    Warto wesprzeć tą akcję - polecam wszystkim

1 808 zł  z 1 600 zł (Cel)
Wpłaciło 36 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 36

Emiel Regis - awatar
Emiel Regis
50
Organizacja Natura - awatar
Organizacja Natura
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Zibi - awatar
Zibi
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Urszula - awatar
Urszula
20
Sławek - awatar
Sławek
30

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij