Zbiórka Obrączki na łabędzie i bociany - miniaturka zdjęcia

Obrączki na łabędzie i bociany

Zbiórka Obrączki na łabędzie i bociany - zdjęcie główne

Obrączki na łabędzie i bociany

1 808 zł z 1 600 zł (Cel)
Wpłaciło 36 osób
Wpłać teraz
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Cel

Moim celem jest zebranie środków na zakup obrączek ornitologicznych, które w tym roku zostaną założone na pisklęta bocianów czarnych i łabędzi krzykliwych w południowej Polsce, a także na zimujące łabędzie nieme w Krakowie.

Kim jestem i czym się zajmuję

Na badania i obserwacje ptaków przeznaczam każdy wolny czas od ponad 16 lat. Gatunkiem, któremu poświęcam najwięcej uwagi, jest łabędź krzykliwy. Prowadzę badania między innymi nad procesem zasiedlania przez niego kolejnych stanowisk w południowej części kraju. Więcej o zakresie moich prac badawczych związanych z tym ptakiem znajdziesz tutaj:

https://www.researchgate.net/project/Long-term-study-of-the-population-of-Whooper-Swan-Cygnus-cygnus-in-south-Poland-Dlugoterminowe-badania-populacji-labedzia-krzykliwego-w-poludniowej-Polsce

Do badań nowej populacji wykorzystuję specjalne obrączki o niepowtarzalnej numeracji, zakładane na szyje ptaków. Nie wyrządzają im one jakiejkolwiek krzywdy, pozwalają natomiast przez wiele lat śledzić losy poszczególnych osobników. W ten sposób wzbogacają naszą wiedzę o tym skrajnie nielicznie gniazdującym gatunku. W chwytaniu i obrączkowaniu od lat nieodłącznie pomagają mi przyjaciele.

Nie jestem zawodowo związany z ośrodkiem naukowym (na co dzień pracuję w administracji), jednak współdziałam i publikuję wyniki badań z zawodowymi naukowcami. Tutaj znajdziesz moje dotychczasowe publikacje. Część z nich oparta jest o metodę obrączkowania:

https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof_Dudzik

Od 2011 roku obrączkuję również bociany czarne na znanych stanowiskach w woj. świętokrzyskim. Od roku ubiegłego wspólnie z kolegami z regionalnego oddziału Komitetu Ochrony Orłów i Stowarzyszenia MOST z Kielc (przy zgodzie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska) instalujemy fotopułapki przy gniazdach tego ptaka w celu lepszego poznania tutejszej populacji. Już w połowie czerwca rozpoczniemy obrączkowanie monitorowanych w ten sposób piskląt. Jednym z naszych założeń jest realizacja tych działań na przestrzeni wielu lat, tak aby miały one charakter monitoringu zmian w populacji.

Dlaczego Twoja Pomoc jest tak ważna?

Kolorowe obrączki na duże gatunki ptaków są kosztowne. Cena jednej tylko obroży na łabędzia krzykliwego wynosi ponad 27 zł, obrączek nożnych na bociany i łabędzie nieme odpowiednio 6,40 i 6,36 zł:

http://www.stornit.gda.pl/download/kcop/CennikObraczekKolorowych_2018_02_22.pdf

Cena samych obrączek metalowych (typ A i V – zakładanych obligatoryjnie) jest niższa i zakupiłem je już z własnych środków. Jednak ich odczytanie na żywym ptaku jest bardzo trudne i czasochłonne. W przypadku łabędzi krzykliwych aż 97% wszystkich informacji pochodzi z odczytów obroży szyjnych. 

Przekazana przez Ciebie wpłata umożliwi zakup kolorowych znaczników i kontynuację badań monitoringowych w roku bieżącym. Na ten sezon zamówiłem 30 obroży na łabędzie krzykliwe, 50 obrączek nożnych na bociany czarne i 70 obrączek na łabędzie nieme. Jeśli okaże się, że suma wpłat przekroczy oczekiwaną, środki zostaną przeznaczone na zakup dodatkowych obrączek, sprzętu pomiarowego wykorzystywanego przy obrączkowaniu oraz na koszty związane z dojazdem do miejsc obrączkowania (niektóre są oddalone nawet o 130 km).

Dofinansowanie z Twojej strony jest dla mnie bardzo ważne i liczę na Twoje wsparcie. Będę wdzięczny za nawet najmniejszą wpłatę! Każda z nich ma znaczenie przy budowaniu naszej wiedzy o ptakach.

Co mogę zaoferować za okazaną przez Ciebie pomoc?

Dziesięciu osobom, które do 30 czerwca dokonają najwyższych wpłat i ujawnią się, przekażę autorskie egzemplarze monografii łabędzia krzykliwego z dedykacją.

Kontakt ze mną:

[email protected] (preferowany)

lub przez Facebook: https://www.facebook.com/krzysztof.dudzik.735

Wszystkim, którzy wspierali mnie podczas dotychczasowych akcji, zarówno w terenie, jak i finansowo, w tym miejscu raz jeszcze serdecznie dziękuję!


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


  • Rafał Pacanowski - awatar

    Rafał Pacanowski

    05.06.18
    05.06.18

    Warto wesprzeć tą akcję - polecam wszystkim

1 808 zł z 1 600 zł (Cel)
Wpłaciło 36 osób
Wpłać teraz
 
Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 36

Emiel Regis - awatar
Emiel Regis
50
Organizacja Natura - awatar
Organizacja Natura
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Zibi - awatar
Zibi
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Urszula - awatar
Urszula
20
Sławek - awatar
Sławek
30

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 15 listopada zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij