Zbiórka Obrączki na łabędzie i bociany - miniaturka zdjęcia

Obrączki na łabędzie i bociany

Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Cel

Moim celem jest zebranie środków na zakup obrączek ornitologicznych, które w tym roku zostaną założone na pisklęta bocianów czarnych i łabędzi krzykliwych w południowej Polsce, a także na zimujące łabędzie nieme w Krakowie.

Kim jestem i czym się zajmuję

Na badania i obserwacje ptaków przeznaczam każdy wolny czas od ponad 16 lat. Gatunkiem, któremu poświęcam najwięcej uwagi, jest łabędź krzykliwy. Prowadzę badania między innymi nad procesem zasiedlania przez niego kolejnych stanowisk w południowej części kraju. Więcej o zakresie moich prac badawczych związanych z tym ptakiem znajdziesz tutaj:

https://www.researchgate.net/project/Long-term-study-of-the-population-of-Whooper-Swan-Cygnus-cygnus-in-south-Poland-Dlugoterminowe-badania-populacji-labedzia-krzykliwego-w-poludniowej-Polsce

Do badań nowej populacji wykorzystuję specjalne obrączki o niepowtarzalnej numeracji, zakładane na szyje ptaków. Nie wyrządzają im one jakiejkolwiek krzywdy, pozwalają natomiast przez wiele lat śledzić losy poszczególnych osobników. W ten sposób wzbogacają naszą wiedzę o tym skrajnie nielicznie gniazdującym gatunku. W chwytaniu i obrączkowaniu od lat nieodłącznie pomagają mi przyjaciele.

Nie jestem zawodowo związany z ośrodkiem naukowym (na co dzień pracuję w administracji), jednak współdziałam i publikuję wyniki badań z zawodowymi naukowcami. Tutaj znajdziesz moje dotychczasowe publikacje. Część z nich oparta jest o metodę obrączkowania:

https://www.researchgate.net/profile/Krzysztof_Dudzik

Od 2011 roku obrączkuję również bociany czarne na znanych stanowiskach w woj. świętokrzyskim. Od roku ubiegłego wspólnie z kolegami z regionalnego oddziału Komitetu Ochrony Orłów i Stowarzyszenia MOST z Kielc (przy zgodzie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska) instalujemy fotopułapki przy gniazdach tego ptaka w celu lepszego poznania tutejszej populacji. Już w połowie czerwca rozpoczniemy obrączkowanie monitorowanych w ten sposób piskląt. Jednym z naszych założeń jest realizacja tych działań na przestrzeni wielu lat, tak aby miały one charakter monitoringu zmian w populacji.

Dlaczego Twoja Pomoc jest tak ważna?

Kolorowe obrączki na duże gatunki ptaków są kosztowne. Cena jednej tylko obroży na łabędzia krzykliwego wynosi ponad 27 zł, obrączek nożnych na bociany i łabędzie nieme odpowiednio 6,40 i 6,36 zł:

http://www.stornit.gda.pl/download/kcop/CennikObraczekKolorowych_2018_02_22.pdf

Cena samych obrączek metalowych (typ A i V – zakładanych obligatoryjnie) jest niższa i zakupiłem je już z własnych środków. Jednak ich odczytanie na żywym ptaku jest bardzo trudne i czasochłonne. W przypadku łabędzi krzykliwych aż 97% wszystkich informacji pochodzi z odczytów obroży szyjnych. 

Przekazana przez Ciebie wpłata umożliwi zakup kolorowych znaczników i kontynuację badań monitoringowych w roku bieżącym. Na ten sezon zamówiłem 30 obroży na łabędzie krzykliwe, 50 obrączek nożnych na bociany czarne i 70 obrączek na łabędzie nieme. Jeśli okaże się, że suma wpłat przekroczy oczekiwaną, środki zostaną przeznaczone na zakup dodatkowych obrączek, sprzętu pomiarowego wykorzystywanego przy obrączkowaniu oraz na koszty związane z dojazdem do miejsc obrączkowania (niektóre są oddalone nawet o 130 km).

Dofinansowanie z Twojej strony jest dla mnie bardzo ważne i liczę na Twoje wsparcie. Będę wdzięczny za nawet najmniejszą wpłatę! Każda z nich ma znaczenie przy budowaniu naszej wiedzy o ptakach.

Co mogę zaoferować za okazaną przez Ciebie pomoc?

Dziesięciu osobom, które do 30 czerwca dokonają najwyższych wpłat i ujawnią się, przekażę autorskie egzemplarze monografii łabędzia krzykliwego z dedykacją.

Kontakt ze mną:

krzysztof.dudzik1@gmail.com (preferowany)

lub przez Facebook: https://www.facebook.com/krzysztof.dudzik.735

Wszystkim, którzy wspierali mnie podczas dotychczasowych akcji, zarówno w terenie, jak i finansowo, w tym miejscu raz jeszcze serdecznie dziękuję!


Wybierz kwotę

Komentarze

  • Rafał Pacanowski - awatar

    Rafał Pacanowski

    05.06.18
    05.06.18

    Warto wesprzeć tą akcję - polecam wszystkim

Krzysztof Dudzik - awatar

Krzysztof Dudzik

Organizator zbiórki

Wpłaty - 36

Emiel Regis - awatar
50
Emiel Regis
Organizacja Natura - awatar
30
Organizacja Natura
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Zibi - awatar
30
Zibi
Anonimowy Darczyńca - awatar
30
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
10
Anonimowy Darczyńca
Urszula - awatar
20
Urszula
Sławek - awatar
30
Sławek

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Pomagam.pl korzysta z plików cookie na zasadach opisanych w polityce prywatności, która uległa zmianie. Dowiedz się więcej.