Zbiórka Ocal las na Lublinku w Łodzi - miniaturka zdjęcia

Ocal las na Lublinku w Łodzi Jak założyć taką zbiórkę?

Zielony las z brzozami w tle.

Ocal las na Lublinku w Łodzi

577 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 11 osób w ciągu 4 dni.
Wpłać terazUdostępnij
 

Ocal las na Lublinku w Łodzi! Wpłać dowolną kwotę na zbiórkę funduszy, z których opłacimy adwokata, ulotki, materiały biurowe związane z obsługą akcji protestacyjnej w obronie lasu na Lublinku.

Łódzkie Obywatelskie Forum Ekologiczne oraz Straż Ochrony Przyrody w Łodzi protestuje przeciwko planom wycinki ponad 30 ha lasów na Lublinku w Łodzi (okolice na wschód od lotniska - do ul. Dennej), co umożliwia przyjęty przez Radę Mista Łodzi miejski plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP) dla części obszaru miasta Łodzi położonej w rejonie ulic: Tadeusza Sołtyka, Pienistej i Laskowickiej (przystąpienie 286 do MPZP) - Uchwała nr XV/380/25 Radc Miejskiej w Łodzi z dnia 12 marca 2025 r.

Radni Miejscy zagłosowali za sklasyfikowaniem terenów polno-leśnych na wschód od lotniska na Lublinku jako obszar przemysłowo-usługowy, wbrew negatywnej opinii RDOŚ w Łodzi, która wskazuje na cenne walory przyrodnicze i hydrologiczne, a także tlenowe - dla miasta - rosnących tam lasów. Miasto Łódź - w oczywstej sprzeczności z opinią RDOŚ i wbrew zdrowemu rozsądkowi - chce nas, Łodzian, pozbawić Zielonych Płuc Łodzi! MPZP umożliwia wycinkę ok. 300000 drzew w naszym lesie...

Łódzkie Obywatelskie Forum Ekologiczne oraz Komenda Główna Straży Ochrony Przyrody w Łodzi wnioskują o powołanie użytku ekologicznego na obszarze oznaczonym na mapie MPZP żółtą obwódką: arkusze 14, 15, 23, 24. Ustanowienie użytku ekologicznego nie wymaga zmiany już przyjętego MPZP, nie narusza więc przyjętego ładu przestrzennego. Użytek ekologiczny uchwala Rada Miasta, w oparciu o zapisy Ustawy o ochronie przyrody.


Domagamy się również przeprowadzenia (zgodnie z zaleceniami RDOŚ w Łodzi) na całym omawianym obszarze dokładnych badań hydrologicznych i siedliskowo-botaniczno-faunistycznych – i ewentualne objęcie ochroną reszty z ponad 30 ha obszaru polno-leśnego (z przewagą lasu), przeznaczonego w uchwalonym MPZP pod zabudowę przemysłową, klasyfikując go jako ZP (zieleń urządzona), i przeniesienie planowanej lokalizacji hal produkcyjnousługowych i innej infrastruktury przemysłowej na teren ugorów rolnych położonych z drugiej strony lotniska, w kwartale ul. Sanitariuszek, droga ekspresowa S14 i rzeką Ner

Obszary przemysłowe (z możliwoscią zbudowania na nich 25-metrowych hal produkcyjnych) - które w miejcce lasu chcą nam "zafundować" miejscy Radni - rozerwą wąskie, 100-300 metrowe pasy zieleni przewidziane na Park Leśny Zielony Lublinek. W konsekwencji, poprzez wykopanie głębokich fundamentów, doprowadzą do osuszenia pozostałego terenu i zaniku drzewostanu na owych skrawkach zieleni sklasyfikowanej jako park. Do tego dojdzie tzw. ul. Nowolaskowicka, która przetnie cały teren na pół, przerywając naturalne korytarze ekologiczne. Poruszające się nią TIR-y wypłoszą resztę zwierzyny, przede wszystkim ptaki - zniknie cenna ostoja awiofany.

Cenne obszary leśne w granicach blisko 700-tysięcznego miasta, będące ostoją wielu gatunków ptaków (w tym z listy Natura 2000 i Dyrektywy ptasiej UE) i innej zwierzyny (w tym nietoperze i bobry), stanowiące ostatni wolny korytarz powietrzny dla Łodzi, będące naturalną gąbką, regulującą lokalne stosunki hydrologiczne - w MPZP przewidziano do wycinki! To skandal, hańba, to zbrodnia ekologiczna!!! Łódź znajduje się w samym centrum europejskiego obszaru suszy i pustynnienia, a Rada Miasta głosuje za wycinką lasu i przekształceniem go w teren przemysłowy... Hańba!

To piękny, stary las, dom wielu gatunków ptaków. Zalatuje tu bocian czarny. Gnieżdżą się m.in.: lerka, czeczotki w tym również tundrowa, zimorodek, dzięcioł czarny, wilga, dudek, słonka, gąsiorek, puszczyk, uszatka, pustułka, krogulec, i wiele innych gatunków. Spośród ssaków wymienić należy: liczne gatunki nietoperzy (w tym gacka wielkoucha), bobry, borsuki, dziki, sarny, i mnóstwo innych.

Jak opowiada lokalny fotograf przyrody, Pani Anna Wodzińska: „Przez lata zaobserwowałam tam wiele gatunków ptaków: dzięcioły czarne, zielone, duże, średnie i dzięciołki, sikorki modre, bogatki, sosnówki, czubatki, czarnogłówki, raniuszki, dudki, zięby, grubodzioby, kosy, czyże, dzwońce, jery, mysikróliki, trznadle, czeczotki w tym również tundrową, czyże, rudziki, mazurki, muchołówki żałobne i szare, piegże, mazurki, sójki, kwiczoły, sroki, płochacza pokrzywnicę, wilgi, kapturki, kowaliki, strzyżyki, pliszki siwe, lerki, pleszki, kukułki, myszołowy, pełzacze, krogulce, pustułki, piecuszki, bażanty, pierwiosnki, grzywacze, synogarlice, gile, świergotki, dzierzby gąsiorki, czaple siwą, bociana białego i zimorodki nad Jasieniem. Występuje tam dużo gatunków motyli: rusałki pawiki, admirały, ceiki, pokrzywniki, modraszki, czerwończyki, lśniaki szmaragdki, kraśniki sześcioplamki, szlaczkonie siareczniki, polowce szachownice oraz rzadziej spotykane dostojki malinowce, pazie królowej, paziki brzozowce, rusałki żałobniki, mieniaki strużniki, zieleńczyk ostrężyniec czy ogończyk wiązowiec. Są ćmy, ważki: płaskobrzuche, szablaki, pojawiają się czasem trzeple zielone. W wielu miejscach tego terenu mieszkają jaszczurki zwinki. Spotkałam również nietoperza. Są dziki, sarny, lisy, jeże, wiewiórki. Rosną prawdziwki, maślaki, koźlaki i inne grzyby jadalne oraz nie”.

Ten las, to także część naturalnego filtru powietrza, oczyszcza on powietrze docierające do wnętrza Miasta. Jest to naturalny leśny bufor, oddzielający Łódź od szkodliwego oddziaływania m.in. lotniska (zrzuty paliwa przy lądowaniach - w tym metale ciężkie), sortowni odpadów i fetoru osadników GOŚ na Sanitariuszek. Dzięki niemu nie dusimy się w smogu!

Ten fragment lasu stanowi rezerwuar wilgoci dla okolicznych obszarów leśnych. Jest to naturalna "gąbka" chłonąca i magazynująca wodę dla całego omawianego obszaru, której nie można się pozbywać w dobie katastrofy klimatycznej, gdy Łódź znajduje się w centrum obszaru suszy w Polsce i Europie. W ramach lasu przeznaczonego do wycinki (sklasyfikowanoego jako obszar przemysłowo-usługowy) znajduje się niezwykle cenny teren podmokły.Fragment lasu, o którym mowa, ma charakter (idąc od strony wschodniej – ku zachodowi) najpierw lasu mieszanego bagiennego (LMb) porośniętego przez osikę, aż po las mieszany wilgotny (LMw) i las mieszany świeży (LMśw), z dominacją brzozy, oraz udziałem osiki, dębu, sosny i innych gatunków. Zaznaczam, że ocena typologiczna lasu dokonana jest jedynie „na oko”, i dlatego wymaga dokładnej analizy runa i badań gleboznawczych. Jednak nawet „na oko” widać bogactwo przyrodnicze tego terenu, i jego podmokły charakter. Świadczą o tym liczne prosty i mchy na pniach drzew, mchy w runie leśnym, oraz skład drzewostanu z osiką (wybitnie wilgociolubną), brzozą (która tu bardzo dobrze się czuje, podczas gdy ogólnie w lasach zanika ze względu na suszę glebową). Omawiany tu obszar położony jest w większości w naturalnym zapadlisku, gdzie rośnie czysty ekologicznie las. Zabudowa tego obszaru może doprowadzić do całkowitego rozregulowania tutejszych stosunków wodnych, przesuszenia i stepowienia obszaru obu nowo powołanych parków leśnych (Zielony Lublinek i Park Lotników), oraz sąsiadującego Uroczyska Lublinek. W Uroczysku Lublinek już dochodzi do zamierania wilgociolubnych siedlisk leśnych, mokradła od strony ul. Zamiejskiej i ols od ul. Pilotów - kompletnie zasychają.

Jak można pozbywać się naturalnej "gąbki" magazynującej wodę i filtra powietrza dla blisko 700-tysięcznego miasta??? Ten las to Zielone Płuca Łodzi, filtr powietrza zatrzymujący m.in. metale ciężkie zrzucane w toku lądowań samolotów, to naturalna gąbka magazynująca wodę dla całej okolicy – a przecież Łódź leży w samym centrum europejskiej plamy suszy i gorąca! Ten las powstał samoistnie, w wyniku sterowanych wyłącznie przez przyrodę (bez udziału człowieka) procesów powrotu lasu na treny wcześniej przez las utracone. To prawdziwa miejska puszcza – nie pozwólmy jej zniszczyć! Jak się mają deklaracje tworzenia "zielonego pierścienia" sztucznie nasadzonych drzew wokół Łodzi – gdy w tym czasie uchwala się MPZP przewidujący wycinkę ok. 300000 drzew w naszym lesie!

OCALMY NASZ LAS!

Leszek Sławomir Pręcikowski Straż Ochrony Przyrody w Łodzi / Łódzkie Obywatelskie Forum Ekologiczne


Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • WANDA ŁUKOMSKA - awatar

    WANDA ŁUKOMSKA

    15.05.2025
    15.05.2025

    Całym sercem za Lublinkiem <3 Dziękuję Panie Leszku za Pańską działalność <3

    • ŁÓDZKIE OBYWATELSKIE FORUM EKOLOGICZNE - awatar

      ŁÓDZKIE OBYWATELSKIE FORUM EKOLOGICZNE - Organizator zbiórki

      15.05.2025
      15.05.2025

      To ja serdecznie dziękuję 🙂 Dziękuję w imieniu lasu, którego bronimy.

577 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 11 osób w ciągu 4 dni.
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 11

Krystyna Hejmanowska - awatar
Krystyna Hejmanowska
30
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Marta - awatar
Marta
100
Konrad Wietrzyński - awatar
Konrad Wietrzyński
2
Joanna - awatar
Joanna
20
Agnieszka Strzemecka - awatar
Agnieszka Strzemecka
50
Maciej Woźniak - awatar
Maciej Woźniak
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
WANDA ŁUKOMSKA - awatar
WANDA ŁUKOMSKA
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij