Zbiórka Ochrona popielic i nietoperzy - miniaturka zdjęcia

Ochrona popielic i nietoperzy

CEL

Naszym celem jest zgromadzenie środków na zakup 300 specjalistycznych skrzynek rozrodczych dla rzadkiego ssaka – popielicy i 100 schronów dla nietoperzy.  Budki zostaną rozwieszone latem 2017 roku w lasach Gór Świętokrzyskich i Ponidzia w ramach programu czynnej ochrony tych zwierząt w województwie świętokrzyskim.

KIM JESTEŚMY I JAKIE DZIAŁANIA PODEJMUJEMY?

Stanowimy grupę przyrodników skupionych w regionalnej organizacji pozarządowej – Stowarzyszeniu MOST www.mostedu.org założonym w 2009 roku. Od czasu jego powstania zrealizowaliśmy wiele lokalnych projektów na rzecz ochrony przyrody (m.in. ochrona popielicowatych, ochrona nietoperzy, ochrona polan śródleśnych), wykonywaliśmy plany ochrony rezerwatów przyrody, braliśmy udział w postępowaniach administracyjnych w sprawach ochrony miejsc przyrodniczo cennych. Ponadto prowadzimy projekty badawcze i publikujemy artykuły naukowe z zakresu badań i ochrony przyrody. Uczestniczymy w ogólnopolskich konferencjach, prezentując wyniki naszych prac i konsultując podejmowane działania z naukowcami. Nasze doświadczenia przekazujemy dzieciom i młodzieży w czasie realizacji projektów edukacji przyrodniczej. Współpracujemy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Nadleśnictwami, gminami , szkołami i innymi organizacjami pozarządowymi.

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, działamy non profit. Środki na nasze działania pozyskujemy  w ramach konkursów grantowych, dotacji oraz darowizn od osób nieobojętnych na los przyrody.

Tu możesz przeczytać o tym, jakimi zagadnieniami zajmowaliśmy się w 2016 roku:

http://www.mostedu.org/index.php/2017/01/01/jaki-byl-rok-2016-dla-stowarzyszenia-most/

Realizowane przez nas działania badawczo-ochronne:

http://www.mostedu.org/index.php/projekty/

O naszych działaniach na rzecz nietoperzy przeczytasz tutaj:

http://www.chirobaza.org/

O PROJEKCIE

Nasze Stowarzyszenie od 2015 roku realizuje dwa programy ochrony: 1) rzadkiej i słabo znanej grupy ssaków należącej do rodziny popielicowatych, 2) nietoperzy w lasach Gór Świętokrzyskich.

W ich ramach dotychczas rozwiesiliśmy już 400 budek dla popielic i 50 dla nietoperzy. Zostały one zamontowane na obszarze Nadleśnictw: Daleszyce, Łagów oraz Zagnańsk. Działania te przyniosły zaskakujące wyniki: w lasach nadleśnictwa Daleszyce już w pierwszym roku trwania programu zajętych zostało niemal 40% z nich, a rok później prawie 70%! Podejmując działania ochronne, uzyskujemy również wiedzę, jakie gatunki popielicowatych i nietoperzy występują na terenach leśnych województwa świętokrzyskiego. Dzięki projektowi wiemy, że gatunkiem dominującym jest popielica. Okazało się również, że w drzewostanach bukowych i bukowo-jodłowych Gór Świętokrzyskich pomimo istnienia odpowiednich żerowisk jest zbyt mało starych, dziuplastych drzew, preferowanych przez te zwierzęta. Raport z naszych dotychczasowych działań na rzecz ochrony popielicowatych został wykorzystany przez Nadleśnictwo Łagów przy tworzeniu nowego Planu Urządzania Lasu.

W 2017 roku uzyskaliśmy zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony środowiska w Kielcach oraz Nadleśnictw: Daleszyce, Łagów, Kielce, Zagnańsk i Pińczów na kontynuację projektu. Rekomendacji do jego realizacji udzieliła nam Dyrekcja Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Tak szerokie poparcie dowodzi skuteczności i potrzeby naszych działań. Chroniąc popielicowate i nietoperze, chronimy jednocześnie wyżynne lasy Gór Świętokrzyskich o dużej powierzchni cennych siedlisk: buczyn i dąbrów. Dotąd nikt nie prowadził tu tego rodzaju projektu na tak wielką skalę.

O POTRZEBIE WSPARCIA

Koszt zakupu jednej drewnianej budki dla popielicowatych to 40 zł, natomiast koszt jednej budki trocinobetonowej dla nietoperzy wynosi 70 zł. Całość obejmuje znaczną sumę 19 000 zł. Mamy świadomość, że jest to wysoka kwota i na wskazane działania nieustannie staramy się pozyskać środki w ramach konkursów grantowych. Nie mamy pewności, czy zostaną one nam przyznane na ten rok. Jako organizacja nie działamy dla zysku, każda wpłata przekazana nam przez Darczyńców zostanie przeznaczona wyłącznie na zakup budek. Montaż w terenie oraz późniejsze kontrole ich zajętości przeprowadzimy przeznaczając na to własny czas i środki. Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę.

CO NASZA ORGANIZACJA MOŻE ZAOFEROWAĆ W ZAMIAN ZA WSPARCIE?

W podziękowaniu za Wasze wsparcie przygotowaliśmy upominki: ośmiu osobom, które okażą nam największe wsparcie i ujawnią się, zaproponujemy udział w obozie i pracach terenowych w Górach Świętokrzyskich przy realizacji projektu z możliwością obserwowania na żywo popielic. Dla kolejnych osób mamy przygotowane upominki książkowe: dwa bardzo cenne i trudno dostępne w formie papierowej opracowania wydane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków:  „Ostoje ptaków o znaczeniu międzynarodowym w Polsce” (1 egz.) oraz  „Ptaki polskich Karpat – stan, zagrożenia, ochrona” (1 egz.), monografię przyrodniczą „Łabędź krzykliwy” autorstwa naszego kolegi Krzyśka Dudzika ze specjalną dedykacją (10 egz.), a także znakomity przewodnik Collinsa „Drzewa” (1 egz.).

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Wpłaty - 18

Damian powies ta budke w najlepszym miejscu;) - awatar
50
Damian powies ta budke w najlepszym miejscu;)
Orsynia Wegrzyn - awatar
15
Orsynia Wegrzyn
Orsynia Wegrzyn - awatar
20
Orsynia Wegrzyn
Arek - awatar
40
Arek
Anonimowy Darczyńca - awatar
280
Anonimowy Darczyńca
Barbara - awatar
25
Barbara
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Anna - awatar
40
Anna
Anonimowy Darczyńca - awatar
40
Anonimowy Darczyńca
Dorota Maciąg - awatar
20
Dorota Maciąg

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij