Zbiórka Ochrona popielic i nietoperzy - miniaturka zdjęcia

Ochrona popielic i nietoperzy

Zbiórka Ochrona popielic i nietoperzy - zdjęcie główne

Ochrona popielic i nietoperzy

850 zł z 19 000 zł (Cel)
Wpłaciło 18 osób
Wpłać teraz
 

CEL

Naszym celem jest zgromadzenie środków na zakup 300 specjalistycznych skrzynek rozrodczych dla rzadkiego ssaka – popielicy i 100 schronów dla nietoperzy.  Budki zostaną rozwieszone latem 2017 roku w lasach Gór Świętokrzyskich i Ponidzia w ramach programu czynnej ochrony tych zwierząt w województwie świętokrzyskim.

KIM JESTEŚMY I JAKIE DZIAŁANIA PODEJMUJEMY?

Stanowimy grupę przyrodników skupionych w regionalnej organizacji pozarządowej – Stowarzyszeniu MOST www.mostedu.org założonym w 2009 roku. Od czasu jego powstania zrealizowaliśmy wiele lokalnych projektów na rzecz ochrony przyrody (m.in. ochrona popielicowatych, ochrona nietoperzy, ochrona polan śródleśnych), wykonywaliśmy plany ochrony rezerwatów przyrody, braliśmy udział w postępowaniach administracyjnych w sprawach ochrony miejsc przyrodniczo cennych. Ponadto prowadzimy projekty badawcze i publikujemy artykuły naukowe z zakresu badań i ochrony przyrody. Uczestniczymy w ogólnopolskich konferencjach, prezentując wyniki naszych prac i konsultując podejmowane działania z naukowcami. Nasze doświadczenia przekazujemy dzieciom i młodzieży w czasie realizacji projektów edukacji przyrodniczej. Współpracujemy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, Zespołem Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych, Nadleśnictwami, gminami , szkołami i innymi organizacjami pozarządowymi.

Jesteśmy organizacją pożytku publicznego, działamy non profit. Środki na nasze działania pozyskujemy  w ramach konkursów grantowych, dotacji oraz darowizn od osób nieobojętnych na los przyrody.

Tu możesz przeczytać o tym, jakimi zagadnieniami zajmowaliśmy się w 2016 roku:

http://www.mostedu.org/index.php/2017/01/01/jaki-byl-rok-2016-dla-stowarzyszenia-most/

Realizowane przez nas działania badawczo-ochronne:

http://www.mostedu.org/index.php/projekty/

O naszych działaniach na rzecz nietoperzy przeczytasz tutaj:

http://www.chirobaza.org/

O PROJEKCIE

Nasze Stowarzyszenie od 2015 roku realizuje dwa programy ochrony: 1) rzadkiej i słabo znanej grupy ssaków należącej do rodziny popielicowatych, 2) nietoperzy w lasach Gór Świętokrzyskich.

W ich ramach dotychczas rozwiesiliśmy już 400 budek dla popielic i 50 dla nietoperzy. Zostały one zamontowane na obszarze Nadleśnictw: Daleszyce, Łagów oraz Zagnańsk. Działania te przyniosły zaskakujące wyniki: w lasach nadleśnictwa Daleszyce już w pierwszym roku trwania programu zajętych zostało niemal 40% z nich, a rok później prawie 70%! Podejmując działania ochronne, uzyskujemy również wiedzę, jakie gatunki popielicowatych i nietoperzy występują na terenach leśnych województwa świętokrzyskiego. Dzięki projektowi wiemy, że gatunkiem dominującym jest popielica. Okazało się również, że w drzewostanach bukowych i bukowo-jodłowych Gór Świętokrzyskich pomimo istnienia odpowiednich żerowisk jest zbyt mało starych, dziuplastych drzew, preferowanych przez te zwierzęta. Raport z naszych dotychczasowych działań na rzecz ochrony popielicowatych został wykorzystany przez Nadleśnictwo Łagów przy tworzeniu nowego Planu Urządzania Lasu.

W 2017 roku uzyskaliśmy zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony środowiska w Kielcach oraz Nadleśnictw: Daleszyce, Łagów, Kielce, Zagnańsk i Pińczów na kontynuację projektu. Rekomendacji do jego realizacji udzieliła nam Dyrekcja Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych. Tak szerokie poparcie dowodzi skuteczności i potrzeby naszych działań. Chroniąc popielicowate i nietoperze, chronimy jednocześnie wyżynne lasy Gór Świętokrzyskich o dużej powierzchni cennych siedlisk: buczyn i dąbrów. Dotąd nikt nie prowadził tu tego rodzaju projektu na tak wielką skalę.

O POTRZEBIE WSPARCIA

Koszt zakupu jednej drewnianej budki dla popielicowatych to 40 zł, natomiast koszt jednej budki trocinobetonowej dla nietoperzy wynosi 70 zł. Całość obejmuje znaczną sumę 19 000 zł. Mamy świadomość, że jest to wysoka kwota i na wskazane działania nieustannie staramy się pozyskać środki w ramach konkursów grantowych. Nie mamy pewności, czy zostaną one nam przyznane na ten rok. Jako organizacja nie działamy dla zysku, każda wpłata przekazana nam przez Darczyńców zostanie przeznaczona wyłącznie na zakup budek. Montaż w terenie oraz późniejsze kontrole ich zajętości przeprowadzimy przeznaczając na to własny czas i środki. Będziemy wdzięczni za każdą wpłatę.

CO NASZA ORGANIZACJA MOŻE ZAOFEROWAĆ W ZAMIAN ZA WSPARCIE?

W podziękowaniu za Wasze wsparcie przygotowaliśmy upominki: ośmiu osobom, które okażą nam największe wsparcie i ujawnią się, zaproponujemy udział w obozie i pracach terenowych w Górach Świętokrzyskich przy realizacji projektu z możliwością obserwowania na żywo popielic. Dla kolejnych osób mamy przygotowane upominki książkowe: dwa bardzo cenne i trudno dostępne w formie papierowej opracowania wydane przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków:  „Ostoje ptaków o znaczeniu międzynarodowym w Polsce” (1 egz.) oraz  „Ptaki polskich Karpat – stan, zagrożenia, ochrona” (1 egz.), monografię przyrodniczą „Łabędź krzykliwy” autorstwa naszego kolegi Krzyśka Dudzika ze specjalną dedykacją (10 egz.), a także znakomity przewodnik Collinsa „Drzewa” (1 egz.).

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online
850 zł z 19 000 zł (Cel)
Wpłaciło 18 osób
Wpłać teraz
 

Wpłaty: 18

Damian powies ta budke w najlepszym miejscu;) - awatar
Damian powies ta budke w najlepszym miejscu;)
50
Orsynia Wegrzyn - awatar
Orsynia Wegrzyn
15
Orsynia Wegrzyn - awatar
Orsynia Wegrzyn
20
Arek - awatar
Arek
40
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
280
Barbara - awatar
Barbara
25
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anna - awatar
Anna
40
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
40
Dorota Maciąg - awatar
Dorota Maciąg
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij