Zbiórka Orangutany na Borneo - zdjęcie główne

Orangutany na Borneo

825 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 27 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Iwona Jaworska - awatar

Iwona Jaworska

Organizator zbiórki

Kim jestem ?

Mam na imię Iwona i jestem pilotem wycieczek do Indonezji. Razem z biurem legalnomads.pl zabieram grupy między innymi na Kalimantan, czyli indonezyjską część Borneo, do Parku Narodowego Tanjung Puting, gdzie póki co, możemy jeszcze oglądać orangutany w ich naturalnym środowisku. Nie wiem, czy następne pokolenia będa miały jeszcze tą mozliwość.

Gdzie potrzebna pomoc

Tanjung Puting jest dużym ParkiemNarodowym położonym na południu Kalimantanu. Został wyznaczony  jako rezerwat biosfery UNESCO w 1977 roku i park narodowy w 1982 roku. Pomimo tego, że jest chronionym parkiem narodowym, około 65% pierwotnego lasu parku jest zdegradowane. To właśnie utrata naturalnego środowiska stanowi największe zagrożenie dla dzikiej przyrody. Fundacja Friends of National Parks jest indonezyjską organizacją pozarządową, która od 1997 roku zajmuje się przywracaniem środowiska w regionach parku. Działania tej fundacji prowadzą do powolnego, ale postępującego ponownego zalesiania zniszczonych terenów. Ich ponowne zalesianie doprowadziło do obsadzenia tysięcy drzewek w tym regionie w celu odtworzenia siedlisk dla endemicznych gatunków dzikich zwierząt na tym obszarze.

Dziś Park jest zagrożony przez nielegalne pozyskiwanie drewna, nielegalne wydobycie i oczyszczanie lasów na użytek rolniczy pod produkcję palmy olejowej. Olej palmowy, otrzymywany z nasion lub miąższu olejowca gwinejskiego, to najczęściej używany olej roślinny świata. Wykorzystywany jest do produkcji słodyczy, smarów, świec, kosmetyków, mydła, a także margaryny.

Za każdym razem gdy lecę samolotem nad Borneo, z przerażeniem spoglądam z góry na równe poletka upraw, które za każdym razem zajmują coraz większą przestrzeń. Niestety te równe poletka to palma olejowa, która wypiera lasy deszczowe.

Ginący gatunek

Orangutany występują tylko na Borneo i Sumatrze. Oba gatunki są krytycznie zagrożone wyginięciem. W ciągu ostatnich 60 lat, liczba ich spadła o ponad 60% i ciągle spada. Naukowcy szacują dalszy spadek w ciągu najbliższych 10-15 lat o kolejne 20%, jeśli nic się nie zmieni. Główną przyczyną wymierania gatunku jest degradacja ich  środowiska naturalnego, związana z uprawą palmy olejowej ( olejowca gwinejskiego ). Pod uprawę palmy wycinane są ogromne obszary lasów. Po wycince, przed posadzeniem palmy olejowej obszary te są wypalane. Orangutany, oprócz tego, że tracą swoje środowisko i pokarm, giną też w trakcie pożarów, duszą się w dymie. W wyniku wypalania, w porze suchej wybuchają pożary. W 2015 r. miało miejsce największe nasilenie pożarów,  spłonęło ponad 2 mln hektarów lasów na Borneo i Sumatrze.

Orangutany traktowane są przez właścicieli plantacji jako szkodniki i są zabijane. Poza tym, wysoką cenę na czarnym rynku osiągają małe orangutany. Matki zawsze zaciekle bronią potomstwa i jedynym sposobem zabrania matce młodego jest jej zabicie.

Badania przeprowadzone na Kalimantanie wykazały, że co roku zabijane jest tam 750-3500 osobników. W tej chwili populację orangutanów na Kalimantanie szacuje się na  42 – 60 tys osobników. 

Nazwa orangutan pochodzi z indonezyjskiego : 

orang – człowiek, hutan –las, czyli człowiek lasu ;-) 

Młode rodzą się co 6-8 lat, długo są wychowywane przez matkę i długo karmione piersią, czasem nawet do 5-8 r. ż., pierwsze młode, samice maja zwykle dopiero w wieku ok 15 lat. To sprawia, że odtwarzanie gatunku postępuje bardzo powoli, wolniej niż jego degradacja.


Na co wykorzystana zostanie pomoc ...

Wszystkie prace związane z odtworzeniem środowiska i ochroną gatunku opierają się o wolontariat, pieniądze pozyskiwane przez fundacje, od turystów, datki.... To wciąż mało. 

Za każdym razem zbieramy w grupie, między soba pieniądze "do kapelusza" i przekazujemy do fundacji. Sadzimy przy tym symboliczne drzewo...

Tym razem chciałam rozszerzyć swoją pomoc, również o tych co nie mogą pojechać, ale nie jest im obojętny los naszej planety i żyjących tu gatunków. Dlatego proszę o wpłaty, nawet symbolicznej kwoty :-) 

W czasie ostatniej wizyty w Tanjung Puting zostałam poproszona o zakup mleka dla orangutanów. Pieniądze ze zbiórki wydam częściowo na zakup mleka, częściowo przekażę Fundacji na zalesianie tych terenów. Wszystko zamierzam udokumentować i przedstawić na swoim profilu na facebooku.  Plan wyjazdu można sprawdzić na stronie legalnomads.pl

Iwona Jaworska https://www.facebook.com/profile.php?id=100001293186756

https://www.facebook.com/LegalNomadsPL/ 


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


  • Iwona Jaworska - awatar

    Iwona Jaworska

    14.08.2019
    14.08.2019

    Witam wszystkich serdecznie,
    kolejny wyjazd do Indonezji potwierdzony. Wyjeżdżamy 8 września i znowu będziemy mogli spędzic trochę czasu w jednym z moich ulubionych miejsc w Indonezji, czyli w Parku Tanjung Puting.
    Mam dzięki temu kolejna okazję, żeby trochę wspomóc ludzi pracujących z orangutanami i mam zamiar zakupić mleko, którym są dokarmiane :-)

    Bardzo proszę o wsparcie, a relacja , tak jak poprzednio będzie na moim FB :-)

    Dziekuję z góry :-)

    Zdjęcie aktualizacji 35 726

Komentarze


  • Igor Olejniczak - awatar

    Igor Olejniczak

    09.04.2019
    09.04.2019

    💪🏽

825 zł  z 5 000 zł (Cel)
Wpłaciło 27 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Iwona Jaworska - awatar

Iwona Jaworska

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 27

piotruś orangutan - awatar
piotruś orangutan
4
Karolina - awatar
Karolina
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5
Honorata Haase - awatar
Honorata Haase
50
Katarzyna Supińska - awatar
Katarzyna Supińska
50
Asia Basia - awatar
Asia Basia
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Marczak-Bocheńska Barbara - awatar
Marczak-Bocheńska Barbara
20
Paulina - awatar
Paulina
5
Ilona L - awatar
Ilona L
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Animals
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij