Piękny cmentarz niszczeje

2 130 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 37 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Początek listopada 2018. Wyjątkowo ciepły, jesienny dzień. Przy drodze prowadzącej z Pniew do Kwilcza nietypowe widowisko. Kilka osób ubranych w dziewiętnastowieczne stroje kręci się przy starym cmentarzu. O co może chodzić? Okazuje się, że grupka zapaleńców organizuje grę terenową… na cmentarzu. Pomysł może niezwykły, ale chętnych do udziału nie zabrakło. Kilkanaście osób z zainteresowaniem słuchało opowieści o historii tego miejsca i pochowanych tu ludziach, a potem rozwiązywało przygotowane dla nich zadania.

Gra terenowa i warsztaty epigraficzne w Orzeszkowie, listopad 2018.


Tak zaczęła się nasza przygoda z Orzeszkowem. Ten zabytkowy kalwiński cmentarz niszczał przez wiele lat. W latach 80-tych XX wieku utworzono tu lapidarium, odnowiono niektóre nagrobki. Potem jednak znów miejsce popadło w zapomnienie. Niektórzy nawet mówili, że to nie jest polski cmentarz i nie warto się nim zajmować. Ale my wiedzieliśmy, że warto. 

Prawda jest taka, że na cmentarzu leżą ludzie różnych narodowości: Polacy, Niemcy, a nawet Szwajcarka. Bo w czasach, gdy cmentarz ten funkcjonował, na ziemiach polskich współistniały ze sobą różne wyznania i narody. I, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie każdy Polak był katolikiem. Ale to też miejsce, które jest świadkiem polskich dążeń niepodległościowych – leżą tu np. powstańcy i działacze okresu Wiosny Ludów. Takim działaczem był nawet pastor, Jan Wilhelm Kassyusz. 

Obelisk Jana Wilhelma Kassyusza w Orzeszkowie.


Dlatego jako organizacja weszliśmy we współpracę z Parafią Ewangelicko-Reformowaną w Zelowie, czyli właścicielem cmentarza.Chcieliśmy na początku dokładnie udokumentować, ale też wypromować to miejsce. Pokazać ludziom, jak ciekawe historie kryją się za tą starą, zniszczoną bramą, którą pewnie nieraz mijali,na przykład jadąc do pracy. We współpracy z Centrum Kultury i Edukacji w Kwilczu udało nam się wydać książkę. A dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury zorganizowaliśmy grę terenową.

Dlaczego najpierw badanie? Bo zanim przystąpi się do pracy, trzeba wiedzieć co, jaki po co chcemy zrobić. Staramy się podkreślać, że zabytkowe cmentarze to nie tylko nagrobki, ale też roślinność. Była ona sadzona celowo, dużo obficiej niż na dzisiejszych cmentarzach komunalnych. To wszechobecne bluszcze, barwinki, starodrzew – dęby, czy lipy, które pamiętają czasy sprzed 150, czy 200 lat. Dlatego wykonaliśmy dokładną inwentaryzację nagrobków, a także za prosiliśmy do współpracy botaników, którzy przeprowadzili inwentaryzację roślinności. Opisaliśmy też biografie pochowanych tu osób.

Książka jest dostępna za darmo – tutaj: https://www.academia.edu/38013560/Cmentarz_w_Orzeszkowie_%C5%9Bwiadek_historii_walk_o_niepodleg%C5%82o%C5%9B%C4%87

Prace porządkowe na cmentarzu w Orzeszkowie, kwiecień 2019.


Zaczęło się też zbieranie funduszy – na renowację nagrobków i pielęgnację roślinności. Jest to obiekt zabytkowy, więc prace takie muszą być przeprowadzane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. A to niestety kosztuje. Od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych za jeden nagrobek. Pomagaliśmy Parafii w składaniu wniosków o dotacje do podmiotów publicznych. Pierwszy wniosek, złożony do ministerstwa kultury, niestety został odrzucony. W listopadzie 2018 r. po raz pierwszy zorganizowaliśmy zbiórkę publiczną na rzecz Orzeszkowa. Cztery dni spędzone na cmentarzu na poznańskim Miłostowie dały rezultat w postaci ponad 2300 zł. Wystarczyło to na wsparcie Parafii przy sfinansowaniu prac pielęgnacji roślinności. Dzięki współpracy kilku podmiotów, m.in. Gminy Kwilcz, sołectwa Orzeszkowo, czy Centrum Kultury udaje się też organizować coroczne prace porządkowe na cmentarzu. W 2019 r. Parafia otrzymała dofinansowanie na renowację nagrobka Kurnatowskich. A dzięki naszej kolejnej zbiórce i wsparciu Parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie w 2020 r. odnowiono nagrobek ks. Karola Diehla. Widać było pierwsze efekty wspólnych działań.

Nagrobek rodziny Kurnatowskich w Orzeszkowie.

Zbiórka na rzecz cmentarza w Orzeszkowie, listopad 2018.


Niestety, to wszystko kropla w morzu potrzeb. Większość nagrobków nadal jest zniszczona, ogrodzenie również wymaga renowacji. Warto byłoby także postawić nową tablicę informacyjną. Co jakiś czas ktoś zwraca uwagę na ten cmentarz, zamieszczając na przykład relację w mediach społecznościowych. Cieszy nas to bardzo, bo oznacza, że nie tylko nam zależy na tym miejscu. Jednak często zobaczyć można komentarz: „miejsce zapomniane i bardzo zaniedbane”. Robimy, co możemy. Ale sami nie damy rady. Nasze stowarzyszenie jako mała organizacja, ma ograniczone moce przerobowe. Działamy przede wszystkim wolontariacko, niejednokrotnie też wydawaliśmy własne pieniądze na przejazdy, czy wydruk ulotek. Wszystkie pieniądze ze zbiórek przekazujemy Parafii bezpośrednio na renowację cmentarza. Jednak w 2021 r. podjęliśmy kolejne wyzwanie – pieniądze z zeszłorocznej zbiórki internetowej, z której zebrało się 1325 zł, przeznaczyliśmy na realizację filmu. Będzie on opublikowany już niedługo. Liczymy na to, że w ten sposób dotrzemy do większej liczby osób, które pomogą nam w działaniach na rzecz tego cmentarza. 

Pierwsze zdjęcia do filmu, lipiec 2021.


Dlaczego warto? Coraz mniej jest miejsc takich jak to. W Wielkopolsce bardzo niewiele cmentarzy ewangelickich zachowało się w dobrym stanie. A tu mamy nie tylko reprezentacyjne nagrobki, ale też niesamowite historie o ludziach, którzy tu mieszkali. Możecie o nich przeczytać w naszej książce. Poza tym rośnie tu piękny starodrzew i inne cenne rośliny, które nadają charakter temu miejscu. Jeśli zadbamy o nie, może się stać lokalną perełką, prawdziwą atrakcją turystyczną. Takie miejsca uczą też tolerancji dla innych wyznań i kultur. Świadomość, że współistniały one na ziemiach polskich i zostawiły po sobie cenne dziedzictwo, może pomóc w zrozumieniu tego, jakie wartości niesie ze sobą taka różnorodność.

Dlatego prosimy o wsparcie naszych działań. Nawet niewielka kwota robi różnicę! Jeśli uważasz, że warto ocalić zabytkowy cmentarz w Orzeszkowie dla przyszłych pokoleń, dorzuć się do naszej zbiórki :-) Może to być 50 zł, 20 zł lub nawet 5 zł. Będziemy też wdzięczni za udostępnienie informacji o tej zbiórce!

ZA WSZYSTKIE WPŁATY SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

Nagrobki na cmentarzu w Orzeszkowie.

Więcej o nas i o cmentarzu w Orzeszkowie:

https://www.facebook.com/StowarzyszenieKoimeterion/  

https://www.koimeterion.org/orzeszkowo


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • STOWARZYSZENIE REWITALIZACJI ZABYTKOWYCH CMENTARZY "KOIMETERION" - awatar

  STOWARZYSZENIE REWITALIZACJI ZABYTKOWYCH CMENTARZY "KOIMETERION"

  08.04.2021
  08.04.2021

  Szanowni Państwo,
  bardzo dziękujemy Państwu za wszystkie wpłaty. Niestety nie udało nam się zebrać kwoty pozwalającej na zaplanowane działania (renowację nagrobków). W związku z tym chcielibyśmy przeznaczyć zebrane środki na dalszą promocję naszych działań, ściśle związaną z pozyskiwaniem funduszy na rewitalizację cmentarza w Orzeszkowie. Planujemy w tym roku zrealizować film promujący naszą akcję i ukazujący, jaką wartość ma to szczególne miejsce. Liczymy na to, że dzięki tej formie więcej osób dowie się o naszej inicjatywie i będzie skłonnych ją wesprzeć.
  O kolejnych etapach realizacji będziemy informować na bieżąco na naszym fanapage'u: https://www.facebook.com/StowarzyszenieKoimeterion. Zapraszamy zatem do śledzenia strony i jeszcze raz dziękujemy za wsparcie!

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  20.10.2022
  20.10.2022

  Bohdan B

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  02.11.2020
  02.11.2020

  Życzę powodzenia w Państwa działaniach!

  • STOWARZYSZENIE REWITALIZACJI ZABYTKOWYCH CMENTARZY "KOIMETERION" - awatar

   STOWARZYSZENIE REWITALIZACJI ZABYTKOWYCH CMENTARZY "KOIMETERION" - Organizator zbiórki

   02.11.2020
   02.11.2020

   Bardzo dziękujemy za wsparcie!

2 130 zł  z 25 000 zł (Cel)
Wpłaciło 37 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 37

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anna Dembinska-Poludniak - awatar
Anna Dembinska-Poludniak
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Filip Lipiński - awatar
Filip Lipiński
25
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij