Zbiórka Ratujmy cmentarz w Orzeszkowie - zdjęcie główne

Ratujmy cmentarz w Orzeszkowie

1 325 zł  z 1 500 zł (Cel)
Wpłaciło 25 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Aktualizacja:

Ze względu na wysokość zebranych środków, zostaną one przeznaczone na realizację i promocję filmu dotyczącego cmentarza w Orzeszkowie. Jego celem będzie dotarcie do szerszego grona odbiorców oraz zebranie większej kwoty na odnowienie cmentarza w Orzeszkowie. Nadal jednak można wpłacać środki - dzięki temu uda się dotrzeć do większej liczby osób!


Poniżej opis wcześniej realizowanej zbiórki:

W 1848 roku, tuż po wydarzeniach Wiosny Ludów, w Wielkopolsce rozpoczęto wielką zbiórkę. Gromadzono fundusze na rzecz postawienia pomnika. Miał on upamiętniać niezwykłego człowieka, zasłużonego w działaniach na rzecz zachowania polskiej kultury i tożsamości. Zbiórkę zainicjował znany społecznik, Karol Libelt, który w ten sposób wspominał swojego zmarłego przyjaciela:

„...wiadomość o jego śmierci żalem wszystkich serca przejęła; każdy to poczuł, że strata takiego męża w obecnych mianowicie okolicznościach, klęską jest narodową. Bo (…) nie żył dla siebie, ale cały żył dla Ojczyzny, którą najgorętszą miłością ukochał”.

Mowa tu o Janie Wilhelmie Kassyuszu (1787-1848), którego pomnik nagrobny w formie żeliwnego obelisku do dzisiaj stoi na cmentarzu w Orzeszkowie (gm. Kwilcz, pow. międzychodzki). Kassyusz był pastorem parafii ewangelicko-reformowanej w Orzeszkowie. Pochodził z rodziny czeskiej, która do Wielkopolski przybyła pod koniec XVII wieku. Pracował też jako nauczyciel w gimnazjum pruskim w Poznaniu, gdzie dał się poznać jako polski patriota, zaszczepiający miłość do Ojczyzny wśród młodzieży i walczący o zachowanie języka polskiego w nauczaniu. Jego niechęć do władz pruskich w końcu przyczyniła się do jego zwolnienia. W 1848 roku działał w Komitecie Narodowym, przygotowując materiały do rozprawy przeciwko włączeniu Wielkiego Księstwa do Związku Niemieckiego. W listopadzie 1848 r. Kassyusz zmarł na cholerę, przebywając wówczas w majątku swojego przyjaciela, Macieja Mielżyńskiego, w Chobienicach.

Obelisk Kassyusza bliski był zawalenia w latach 80-tych XX wieku. Poddano go wówczas renowacji. Obecnie jednak, po upływie blisko 40 lat, ponownie jest nadgryziony zębem czasu. 

Obelisk Jana Wilhelma Kassyusza w Orzeszkowie.


Cmentarz w Orzeszkowie

Nasze Stowarzyszenie działa na rzecz zabytkowego, lecz zapomnianego cmentarza ewangelicko-reformowanego w Orzeszkowie (gm. Kwilcz, pow. międzychodzki). 

Jest to niezwykła nekropolia z początków XIX wieku, na której pochowani są przedstawiciele polskiej szlachty wyznania kalwińskiego: Bronikowscy, Kurnatowscy i Żychlińscy. Miejsce to ukazuje też dawną wielokulturowość tych ziem - mieszkali tu obok siebie Polacy, Niemcy, a nawet osoby pochodzące z Czech czy ze Szwajcarii. Jest tam pochowana Franciszka Persoy, opiekunka dzieci generała Dąbrowskiego. Jej połamany nagrobek stoi przy głównej alei cmentarza. 

Nagrobek Franciszki Persoy w Orzeszkowie.

W Orzeszkowie napotykamy zarówno na reprezentacyjne grobowce w stylu neogotyckim (np. pomniki nagrobne rodzin Bronikowskich, czy Kurnatowskich z połowy XIX wieku), jak i nagrobki mniejsze, ale również wykonane z ogromnym kunsztem, jakim cechowały się dzieła tamtej epoki. Wiele nagrobków jest niestety w opłakanym stanie, co przedstawiają zdjęcia.

Część lapidaryjna cmentarza - nagrobki pochodzące z cmentarza ewangelickiego w Czempiniu.

Po prawej - nagrobek Adama Kurnatowskiego.


Właścicielem cmentarza jest Parafia Ewangelicko-Reformowana w Zelowie, która pomimo starań nie jest w stanie sprostać wysokim kosztom jego utrzymania. Wprawdzie dzięki dofinansowaniu otrzymanemu ostatnio z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków oraz Starostwa Powiatowego w Międzychodzie udało się odremontować jeden z nagrobków (rodziny Kurnatowskich), to jednak nadal kropla w morzu potrzeb. Utrzymanie cmentarza wiąże się bowiem z bieżącymi pracami porządkowymi, utrzymaniem i pielęgnacją zieleni, czy w końcu renowacją wielu zabytkowych nagrobków, popadających w ruinę. Ponadto potrzebna jest też wymiana ogrodzenia i wybrukowanie głównej alei. 

Cmentarz w Orzeszkowie - ogólny widok nekropolii.


Pomóż nam w dalszych działaniach!

Mimo, że potrzeb jest bardzo dużo, to wierzymy, że małymi krokami jesteśmy w stanie przywrócić to miejsce do świetności. Jedną z renowacji, które chcielibyśmy w najbliższym czasie przeprowadzić jest konserwacja nagrobka Franciszki Persoy (1800-1886). Pochodząca ze Szwajcarii opiekunka do dzieci, jak głosi inskrypcja na tylnej stronie jej nagrobka, „poświęciła od 1820 roku życie swe familji Jenerałowej Dąbrowskiej”. To więc osoba również zasłużona dla naszej historii narodowej! 

Zachowawcza konserwacja tego nagrobka to koszt ok. 4500 zł, a pełna (z rekonstrukcją krzyża) – ok. 7500 zł

Tak więc, wpłacając 75 zł, dorzucasz cały 1% do pełnej renowacji tego pomnika, zdobiącego główną aleję cmentarza w Orzeszkowie. Wystarczy zaledwie 100 takich wpłat do osiągnięcia celu! Ale możesz wpłacić też mniej –będziemy wdzięczni za każdą złotówkę, która przybliża nas do sukcesu.

Im więcej pieniędzy uzbieramy, tym więcej będziemy mogli zrobić i tym lepiej będzie można zadbać o miejsce, które jest tak ważnym punktem na mapie Wielkopolski.


Czy tym razem się uda?

Ponad 170 lat temu, pod zaborami, udało się zebrać środki na postawienie potężnego, żeliwnego pomnika, aby przekazać pamięć o wybitnym działaczu następnym pokoleniom. Czy teraz uda nam się zebrać fundusze na ratowanie pamięci o osobach zasłużonych dla naszej historii? To zależy od Ciebie! Pomóż nam ratować ten niezwykły cmentarz i dbać o naszą pamięć narodową. 

Dziękujemy wszystkim za wsparcie w ratowaniu naszego dziedzictwa!


Więcej o nas i o cmentarzu w Orzeszkowie:

https://www.facebook.com/StowarzyszenieKoimeterion/  

https://www.koimeterion.org/


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • STOWARZYSZENIE REWITALIZACJI ZABYTKOWYCH CMENTARZY "KOIMETERION" - awatar

  STOWARZYSZENIE REWITALIZACJI ZABYTKOWYCH CMENTARZY "KOIMETERION"

  08.04.21
  08.04.21

  Szanowni Państwo, bardzo dziękujemy Państwu za wszystkie wpłaty. Niestety nie udało nam się zebrać kwoty pozwalającej na zaplanowane działania (renowację nagrobków). W związku z tym chcielibyśmy przeznaczyć zebrane środki na dalszą promocję naszych działań, ściśle związaną z pozyskiwaniem funduszy na rewitalizację cmentarza w Orzeszkowie. Planujemy w tym roku zrealizować film promujący naszą akcję i ukazujący, jaką wartość ma to szczególne miejsce. Liczymy na to, że dzięki tej formie więcej osób dowie się o naszej inicjatywie i będzie skłonnych ją wesprzeć. O kolejnych etapach realizacji będziemy informować na bieżąco na naszym fanapage'u: https://www.facebook.com/StowarzyszenieKoimeterion. Zapraszamy zatem do śledzenia strony i jeszcze raz dziękujemy za wsparcie!

Komentarze


 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  02.11.20
  02.11.20

  Życzę powodzenia w Państwa działaniach!

  • STOWARZYSZENIE REWITALIZACJI ZABYTKOWYCH CMENTARZY "KOIMETERION" - awatar

   STOWARZYSZENIE REWITALIZACJI ZABYTKOWYCH CMENTARZY "KOIMETERION" - Organizator zbiórki

   02.11.20
   02.11.20

   Bardzo dziękujemy za wsparcie!

1 325 zł  z 1 500 zł (Cel)
Wpłaciło 25 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 25

Richter - awatar
Richter
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Marta - awatar
Marta
50
Marta G. - awatar
Marta G.
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Mirosław Prajzendanc - awatar
Mirosław Prajzendanc
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Opłaty:Założenie i prowadzenie zbiórki w serwisie jest darmowe, jednak od zebranej przez Ciebie kwoty potrącimy niewielki procent na pokrycie kosztów promocji serwisu i kosztów operatorów płatności (łącznie - 7,5 % od zebranej kwoty). Są to jedyne opłaty, jakie poniesiesz ! Dzięki nim Pomagam.pl jest najskuteczniejszym narzędziem do tworzenia zbiórek pieniężnych w internecie. Nigdy nie pobieramy dodatkowych lub ukrytych opłat.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij