Witam!
Jako Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej w Boduszewie zwracam się do was o wsparcie w zakupie Ciężkiego auta gaśniczego, które na które nasi druhowie zasłużyli! I ci młodzi i ci co zakończyli swoją służbę!
Poniżej historia naszej jednostki, zapoznajcie się i sami oceńcie czy nam się ono należy.
Historia jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Boduszewie sięga 1911 roku. Załozycielem jednostki był TOIEFEL (pisownię podaję zgodnie z otrzymanym źródłem – przyp. Aut.). W tym czasie nasza straż posiadała niewielki budynek remizy do sikawki konnej wraz ze sprzętem. Mimo działań wojennych członkowie naszej jednostki nie zaprzestali działań. Odnowicielami OSP Boduszewo w roku 1945 byli druhowie; Franciszek Wawrzyniak, Edwin Ołdziejewski, Benedykt Kuminkiewicz, Stanisław Słomiński, Antoni Słomiński i Kazimierz Faliński.
W roku1965 starą sikawkę zamieniliśmy na motopompę,cóż ,wiadomo, postęp. Naszym Marzeniem stało się od tej pory posiadanie własnego wozu bojowego, ale na to wypadło jeszcze nieco poczekać. W okresie powojennym działalność OSP Boduszewo skupiła się się głównie na działalności profilaktycznej i propagandowej. Jednostka uczestniczyła również w wielu akcjach gaśniczych m.in. w akcjach gaszenia zabudowań rolniczych: Karłowicza, Słomińskiego, Kamińskiego. Gasiła też też wielokrotnie pożary lasów, pól, wypalanych bezmyślne łąk na terenie naszej gminy. Początek lat 80-tych obfitował w czołowe miejsca zajmowane w zawodach pożarniczo- gaśniczych na szczeblu gminnym i wojewódzkim.
W 1987 roku z okazji 75-lecia OSP Boduszewo, przy współudziale szefa okręgu druha Ryszarda Kamińskiego została podjęta ( jakże długo oczekiwana- z uwagi na skromne warunki lokalowe) decyzja budowy nowej remizy przy czym warto dodać, że mieszkańcy zadeklarowali duży wkład pracy społecznej w zaplanowana inwestycje ( na dzień dzisiejszy mieszkańcy Boduszewa przepracowali społecznie około 5tys godzin- imponujące , nieprawdaż-przyp. Aut.).
W skład zarządu OSP , który podjął tą śmiałą decyzje wchodzili wówczas: dh. Zygmunt Felerski, Dh marek Faliński, Dh. Zdzisław Słomiński, Dh. Kazimierz Jóźwiak oraz Dh. Stefan Orzeszek. Jednostka Liczyła sobie wówczas 53 druhów oraz dwie drużyny młodzieżowe.
Dzięki dużemu osobistemu zaangażowaniu (niestety, dziś już nie żyjącego) druha naczelnika MARKA FALIŃSKIEGO jednostka otrzymała przyzwolenie na rozpoczęcie budowy. Od roku 1988 do niwelacji terenu i zwożenia materiałów budowlanych ( w dużej mierze były to prace społeczne!), choć np. w zwożeniu płyt stopowych z Obornik pomagali spółdzielcy z Łopuchowa, Nieszawy i Trojanowa. Głównym wykonawcą budowlanym był PBRol Oborniki. Gminnych pieniędzy wystarczyło, niestety, tylko na postawienie budynku remizy w stanie surowym zamkniętym. Z uwagi na przemiany polityczne oraz trudności gospodarcze i finansowe zaprzestano dalszych prac budowlano- wykończeniowych.
Rok 1997 przyniósł krajowi katastrofalna w skutkach powódź. Mało kto wie że jednostka OSP Boduszewo na czele z druhem Markiem Falińskim zaangażowali się w niesienie pomocy dzieciom powodzian , przyjmując ( jako jedyna w woj. Poznańskim) na wypoczynek w Boduszewie trzydzieścioro dzieci.
W 1999 roku na skutek dyskusji wywołanej na forum gminnym, podjęto decyzje o wykończeniu pomieszczeń parterowych z przeznaczeniem na salę,bibliotekę i pomieszczenia dla celów strażackich w ramach prac społecznych. Upór mieszkańców połączony z przychylnością władz gminnych sprawił, że udało się wykończyć 170m. Kw. Pomieszczeń ( łącznie z posadzkami) oraz położyć 70m. kw. „poz-bruku” przed budynkiem. Wykonano również efektywne „skalne” zbocze z głazów polnych.
Podsumowanie tego etapu było uroczyste otwarcie wykończonej części remizy, które odbyło się 18 lipca 1999r z udziałem proboszcza E. Szymańskiego, starosty R. Pomina, burmistrza T. Łęckiego, Prezesa Zarządu MG OSP J. Błachowiak oraz zaproszonych przedstawicieli władz gminnych i strażackich.
Istnienie pomieszczeń mogących służyć całemu środowisku spowodowało, że wieś nasza bardzo się ożywiła, imprezy taneczno-rozrywkowe wzrosły w nasze środowisko integrując społeczność.
Nie znaczy to jednak, że duch naszej strażackiej braci wygasł, o nie!
Wraz z nadejściem roku 2000 nie tylko bawiliśmy się, ale przystąpiliśmy do dalszych prac w naszej remizie. Wykończono kolejna część pomieszczeń ( w tym zaplecze kuchenne) o pow. 70m. kw. Zainstalowano również centralne ogrzewanie ( nie odpłatnie zamontował je p.R. Grudzień). Niezbednej modernizacji elektrycznej dokonał Z. Bakalaż
W maju 2000r jednostka OSP Boduszewo otrzymała samochód marki „ŻUK” dzięki czemu staliśmy się bardziej operatywni i co okrywać szybsi w interwencjach gaśniczych. Dzis nasza jednostka liczy sobie 38 członków czynnych, 3 honorowych oraz 12 członków młodzieżowej drużyny pożarniczej .
Wspólnym wysiłkiem z Rada Sołecką zorganizowaliśmy dożynki Gminne. Nasza remiza wiele na tym skorzystała . Zainstalowano w budynku sieć wodociągowa (sfinansowana z funduszy gminnych),
założono sieć kanalizacyjna (sfinansowaną przez właściciela pałacu w Boduszewie). W dalszym ciągu trwają prace przy wykończeniu remizy. I choć potrwają one zapewne jeszcze jakiś czas, to na pewno doprowadzimy je do końca!
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: