Zbiórka Budujemy Centrum Medytacji ZEN - miniaturka zdjęcia

Budujemy Centrum Medytacji ZEN Jak założyć taką zbiórkę?

Budujemy Centrum Medytacji ZEN

10 105 zł  z 100 000 zł (Cel)
Wpłaciły 84 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 

SANGHA DOGEN ZENJI

http://zazen.pl/

KIM JESTEŚMY?

Jesteśmy międzynarodową wspólnotą starającą się wcielać w życie i przekazywać nauki zen, we współczesnym, europejskim duchu. Są wśród nas mniszki i mnisi, osoby świeckie i sympatycy.

Naszą podstawową praktyką jest siedząca medytacja, zwana w Japonii: zazen. Rozpoczynamy od niej wszystkie nasze codzienne aktywności. To uważna obecność „w tym, co jest takie, jakie jest”, chwila za chwilą.

Dzięki tej uważności, każdy człowiek może zdać sobie sprawę z mechanizmów i skłonności rządzących działaniem umysłu, a przez to powrócić do swojego naturalnego stanu ciała – umysłu, odnaleźć wrodzony spokój i wolność od wewnętrznych i zewnętrznych uwarunkowań.

Od kilku lat naszą dodatkową praktyką jest europejska kaligrafia, która wspaniale pozwala skupić rozproszony umysł.

Naszym nauczycielem jest Mistrz Sando Kaisen – mnich zen, który praktykuje i uczy Siedzącej Medytacji Buddy od pięćdziesięciu lat. Tradycje naszej europejskiej szkoły wywodzą się z japońskiego buddyzmu Zen Soto.

CZYM SIĘ ZAJMUJEMY?

Od trzydziestu lat tworzymy w miastach otwarte ośrodki dla wszystkich zainteresowanych taką formą samorozwoju. Organizujemy również wyjazdowe odosobnienia, spotkania z mistrzem oraz mnichami zen, wydajemy książki.

W ostatnim czasie prowadziliśmy także webinaria on-line, podczas których uczyliśmy podstaw pozycji zazen, siedzieliśmy wspólnie z uczestnikami i  odpowiadaliśmy na  ich pytania.

DLACZEGO ZWRACAMY SIĘ DO WAS Z PROŚBĄ O WSPARCIE?

Nagromadzone z latami doświadczenie sprawiło, że wiemy jak powinno wyglądać odpowiednie miejsce służące treningowi uważności i świadomej obecności w codziennym życiu. Dotąd wynajmowaliśmy ośrodki, dostosowując je za każdym razem na czas odosobnienia do naszych potrzeb. Nie jest to łatwe zadanie, więc postanowiliśmy takie miejsce urządzić na stałe. Potrzebujemy na to środków finansowych.

ZAKUP I ROZBUDOWA CENTRUM MEDYTACJI ZAZEN W TURZY 

Około dwóch lat temu zaczęliśmy intensywne poszukiwania odpowiedniego miejsca i w końcu UDAŁO SIĘ! Dzięki wsparciu wielu darczyńców (między innymi z tej zrzutki którą już prowadzimy jakiś czas) jak również wkładowi gromady zapaleńców udało nam się kilka miesięcy temu zakupić teren z zabudowaniami oraz rozpocząć pierwsze prace budowlane. Mamy kawał roboty do wykonania ale też mnóstwo energii i determinacji!

W tym krótkim filmie, nakręconym jeszcze przed finalizacją zakupu (latem 2020, podczas odosobnienia w klasztorze we Francji), opowiadamy o naszej wizji i projekcie tego miejsca: 

NA JAKIM JESTEŚMY ETAPIE? [Aktualizacja z dnia 20.12.2020]
* Skuliśmy wylewkę w stajni;
* Posprzątaliśmy stodołę, która jest już w dużej części zaadaptowana na stolarnię, magazyn materiałów budowlanych oraz przydatnych odpadów z rozbiórki, które segregujemy i niektóre z nich powtórnie wykorzystujemy do budowy;
* Opróżniliśmy małe pomieszczenie przy stajni, które obecnie stanowi warsztat i
narzędziownię w jednym;
* Zaaranżowaliśmy tymczasową łazienkę i kuchnię w budynku mieszkalnym, w którym są do zagospodarowania cztery izby mieszkalne (w dwóch z nich na razie mieszkają zmieniające się ekipy remontowe);
* Zdemontowaliśmy stare pokrycie ścian i sufitów do gołych drewnianych bali w dwóch niezamieszkanych pomieszczeniach oraz w sieni;
* Przygotowaliśmy do remontu dwa pokoje, wymieniając w trakcie instalację elektryczną. Obydwa zostały już uszczelnione, a jeden z nich dostał już nowe, ocieplone ściany i sufit. Zapewne wkrótce przybędzie kolejna izba do zamieszkania;
* Wykopaliśmy ziemię oraz zrobiliśmy wylewkę przy jednej ze ścian obecnego budynku mieszkalnego. Będzie ona stanowić fundament pod łazienki lub pod taras widokowy w zależności od tego jak uda nam się zagospodarować inne pomieszczenia.
* Opróżniliśmy strych, czego tam nie było!;
* Rozpoczęliśmy tworzenie ogrodu – jesienią posadziliśmy drzewka, krzewy owocowe, poziomki oraz stworzyliśmy pierwsze grządki permakulturowe wykorzystując siano zostawione przez poprzednich właścicieli gospodarstwa;
* Badamy teren - poznajemy sąsiadów, dostawców;
* Postanowiliśmy wykopać studnię głębinową;
* Zmieniające się grupy budowniczych na zmianę pracują, robią zazen, ćwiczą kaligrafię oraz gotują w kuchni pyszne posiłki.

Wspomogłeś nas już? Ogromnie dziękujemy! Możesz śledzić postępy prac na Instagramie (https://www.instagram.com/zenturza/). Chcesz nas wspomóc cegiełką? Dołączyć do grupy praktykujących? Wspaniale! Czytaj dalej.

CO TO ZA MIEJSCE?

To gospodarstwo rolne o powierzchni 1,17 ha położone w miejscowości Turza (powiat tarnowski) na malowniczych terenach Parku Krajobrazowego Pogórza Ciężkowickiego. Właśnie tutaj chcemy stworzyć uroczy zakątek, gdzie każdy zainteresowany praktyką uważności oraz siedzącej medytacji znajdzie swój azyl. Wierzymy, że atmosfera tego miejsca wpłynie korzystnie na rozwój duchowy każdego, kto się tutaj pojawi.

JAK TO WYGLĄDA TERAZ A CO CHCEMY ZMIENIĆ?

Aktualnie, na tej położonej na południowo - zachodnim stoku działce, znajduje się drewniany dom oraz ogromna, murowana stodoła. Budynki  są otoczone sadem i wysokimi drzewami. 

Planujemy GENERALNY REMONT zabudowań znajdujących się na działce i ich ROZBUDOWĘ, tak, aby powstały jak najlepsze warunki dla gości i rezydentów.

PLANY NA PRZYSZŁOŚĆ

W planach mamy również budowę nowych budynków oraz stworzenie infrastruktury służącej celom praktyki. Chcielibyśmy, aby w naszym ośrodku znalazły się:

- sala do medytacji,

- pokoje dla praktykantów i gości,

- pomieszczenie przystosowane do kaligrafii, warsztatów, treningów, wykładów, itp.

- kuchnia i jadalnia,

- sanitariaty,

- część mieszkalna dla rezydentów opiekujących się ośrodkiem,

- utwardzony parking.

SALA DO MEDYTACJI I WSPÓLNA PRAKTYKA

Zazen to bezpośrednie doświadczenie zewnętrznych oraz wewnętrznych warunków, poprzez ciało i umysł siedzącego. Doświadczenie bez konceptualizacji - porównywania z bagażem doznań z przeszłości. Gdy umysł przestaje rozróżniać na „ja” i „świat zewnętrzny”, w naturalny sposób harmonizuje się z otoczeniem.

Praktykę zazen odbywamy wspólnie w sali do medytacji, siedząc twarzami w kierunku ściany tak, aby sobie nawzajem nie przeszkadzać i po prostu się nie rozpraszać. 

W ten sposób każdy z nas praktykuje w intymnej szczerości z samym sobą, jednocześnie mając wsparcie otaczających go praktykujących. Kolory oraz aranżacja sali, ma sprzyjać skupieniu i wyciszeniu.

OGRÓD PERMAKULTUROWY

Część terenu zostanie przeznaczona na ogród uprawiany zgodnie z zasadami permakultury. 

Ogród, w którym człowiek pełniąc rolę opiekuna, umożliwia roślinności wzrastanie zgodnie z rytmem natury. To miejsce, w którym człowiek jest uczniem a przyroda mistrzem. 

Wyrosłe w nim warzywa i owoce będą służyły do przygotowywania posiłków dla praktykujących, oraz gości odwiedzających ośrodek pomiędzy cyklicznymi odosobnieniami.

SALA DO KALIGRAFII

Ćwiczenie kaligrafii jest jedną z naszych stałych aktywności na odosobnieniach. To nie tylko nauka pięknego pisania, ale również skuteczny trening skupienia umysłu i precyzji. Co ciekawe kaligrafia towarzyszyła niemal wszystkim tradycjom duchowym i prądom filozoficznym od niepamiętnych czasów. Ta forma praktyki daje możliwość odkrycia niezmierzonych pokładów własnych możliwości twórczych, pozwala szlifować charakter oraz jest niezmierzonym polem do wyrażania własnej ekspresji.


DLACZEGO PROSIMY O WSPARCIE

Chcemy stworzyć piękny, a zarazem funkcjonalny ośrodek do rozwijania praktyki zen oraz odbywania odosobnień otoczony malowniczym krajobrazem. Zarazem ma być to azyl dla wszystkich zainteresowanych innymi, wyżej wymienionymi aktywnościami. Znaleźliśmy już odpowiednie miejsce i jesteśmy w trakcie dopinania formalności związanych z jego zakupem. Brakuje nam jednak jeszcze około 100 000 zł. W części, aby zakup sfinalizować, a dalej, aby rozpocząć pierwsze najbardziej pilne prace. Pragniemy już w lecie 2021 roku otworzyć Centrum Medytacji Zazen.

Zapraszamy do wsparcia naszego projektu. Każda, nawet niewielka kwota jest dla nas wielką pomocą. Wszystkim Darczyńcom z całego serca dziękujemy!

Wszelkie zmiany i postępy będziecie mogli śledzić na bieżąco. Będziemy Was o nich informować tutaj (poniżej zamieszczamy zdjęcia dokumentujące remont i codzienne życie w ośrodku), a także na stronie zazen.pl (http://zazen.pl/2019/10/01/projekt-budowy-osrodka/)

W Polsce funkcjonujemy od wielu lat, jako związek wyznaniowy Sangha Dogen Zenji, w Rejestrze związków wyznaniowych pod numerem 170. Jeżeli chcesz się o nas dowiedzieć więcej, zapraszamy do odwiedzenia strony http://zazen.pl/.

Wszystkim Darczyńcom ogromnie dziękujemy za wsparcie!

[Zaprezentowane zdjęcia przedstawiają ośrodek w Turzy, obrazy z naszych wspólnych organizowanych spotkań oraz obozów medytacyjnych we Francji.]

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Michał W - awatar

  Michał W

  23.02.2021
  23.02.2021

  :)

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  14.09.2020
  14.09.2020

  Dziękuję bardzo!

 • Kasia - awatar

  Kasia

  12.08.2020
  12.08.2020

  Trzymam kciuki za powodzenie projektu!

 • Anonimowy Darczyńca - awatar

  Anonimowy Darczyńca

  23.07.2020
  23.07.2020

  Welkie ludzkie dzięki!Bardzo!

10 105 zł  z 100 000 zł (Cel)
Wpłaciły 84 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 84

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Sylwia Grzegorzewska - awatar
Sylwia Grzegorzewska
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Vasyl Petrov - awatar
Vasyl Petrov
20
Jacek Wolski - awatar
Jacek Wolski
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
JOANNA - awatar
JOANNA
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij