Covid, David, Pabo i my

10 990 zł z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciło 109 osób
Krzysztof Błażyca - awatar

Krzysztof Błażyca

Organizator zbiórki

Drodzy Przyjaciele, Szanowni Państwo

Pozwólcie, że tym, którzy nie znają, przedstawię Davida.

David Okullu, jest:
- twórcą organizacji SORUDEO (Solidarity for Rural Development Organisation) pomagającej ubogiej społeczności w rejonie Aczoli na północy Ugandy  http://www.sorudeo.org.ug/

- ugandyjskim księdzem, proboszczem parafii Niepokonalanego Serca Mary we wsi Pabo w rejonie Amuru  

- moim (i wielu z nas) serdecznym przyjacielem, który już trzy razy odwiedził Polskę (https://youtu.be/-3LvVCl2tno)

Wraz z Davidem, kilkakrotnie już WIELE OSÓB miało okazję wspólnie uczynić PROSTE DOBRO, pomagając w budowie studni głębinowych na północy Ugandy, w ubogim rejonie Aczoli. 

Przez ponad rok, dzięki życzliwej pomocy wielu ludzi, udało się nam wybudować kolejne studnie we wsiach Latodore, Opok, Remakilyok, Abye (https://kblazyca.wixsite.com/subi/studnie). Budowa kolejnej jest w trakcie.

Dostęp do wody zdatnej do picia, znacząco przyczynia się do zminimalizowania chorób i śmiertelności, zwłaszcza wśród dzieci. 

Niestety do i tak już trudnej sytuacji w rejonie, teraz doszły jeszcze społeczne skutki koronawirusa. Destabilizują i tak już nie łatwe życie mieszkańców Pabo i okolicznych wsi.

Oficjalnie w Ugandzie koronawirus nie zbiera takiego żniwa jak w Europie. Jednak restrykcje nałożone przez państwo, celem przeciwdziałania epidemii, drastycznie uderzają w codzienność ludzi. Już kolejny miesiąc obowiązuje zakaz transportu publicznego, ludzie potracili jednodniowe prace. Do parafii Davida coraz częściej do zgłaszają się osoby, przyznające że w ich rodzinach brak jedzenia, na które dotychczas zarabiali.

"Sytuacja zmienia się ze złej na gorszą. Ludziom brakuje jedzenia, są głodni. Biedni przychodzą do parafii licząc na wsparcie, na żywność, a my sami nie mamy już wystarczająco żywności" - mówi David. Jeszcze kilka tygodni temu starał się pomagać, z tego co mieli na parafii.

W związku w koronawirusem, w Ugandzie ludzie zobowiązani są też do noszenia maseczek w miejscach publicznych. "Wielu nie jest w stanie ich kupić. Nie mają pieniędzy. Taka maseczka to 5 tys. szylingów (ok. 5 PLN). A za brak maseczki grozi areszt. Lokalne władze, oczekują też, że każde gospodarstwo będzie miało środki dezynfekujące. Ale największym problemem jest obecnie to, że ludzie są głodni" - podkreśla David.

Dlatego propozycja AKTUALNEJ pomocy. W odpowiedzi na bieżące potrzeby. Zebrać na początek 10 000 PLN, które pozwolą, na:

- zakup i dystrybucję żywności (maniok, fasola, ryż) wśród najbiedniejszych rodzin oraz kobiet samotnie wychowujących dzieci. "To podstawowa potrzeba" - podkreśla David. Na terenie jego parafii (22 stacje dojazdowe) mieszka ponad 70 tys. osób.
- zakup materiałów i szycie maseczek przy parafii w Pabo, co zaktywizuje zawodowo kobiety i pozwoli na nienarażanie ludzi na kary za brak maseczek.
- zakup i dystrybucję środków higienicznych i dezynfekujących, dystrybuowanych wg. potrzeb.

Dystrybucją zajmie się ks. David Okullu, w porozumieniu z lokalnymi grupami zadaniowymi celem przeciwdziałania COVID-19, którym zgłoszenie takiej pomocy jest w Ugandzie wymagane.

Zapraszam serdecznie do współpomocy! Potrzeb zawsze jest wiele...  Ale i dobra. I nadziei. 

A jeśli chcielibyście więcej dowiedzieć się o rejonie, historii i kulturze ludu Aczoli, zapraszam do mej książki "Krew Aczoli", której David jest jednym z bohaterów: https://kblazyca.wixsite.com/subi/ksiazki

Apfoyo matek! (to w języku aczoli znaczy: dziękujemy!) 

                                                      "Pokochajcie Afrykę!'"  
                                                     kard. Charles Lavigerie 

Aktualności


 • Krzysztof Błażyca - awatar

  Krzysztof Błażyca

  03.07.20
  03.07.20

  Pomoc dociera do potrzebujących w Pabo. Przyjaciele, Szanowni Państwo, Wszyscy którzy pomogliście w Pabo Dzięki Waszemu wsparciu ks. David Okullu, z pomocnikami docierają do najbardziej potrzebujących pomocy - osób starszych i chorych, wdów, matek samotnie wychowujących dzieci. Dystrybuują worki poszo, które jest "chlebem" codziennym na ugandyjskiej wsi, fasolę, bloki mydła. Podstawowe środki, codziennego użytku, za które ludzie są jakże wdzięczni. Davidowi pomaga m.in. jego wikary Francis i siostra Martha. Na zdjęciach, jest też zmarły dziś nad ranem, pan Charles. Dziś David napisał: "Odwiedziliśmy go z małym "teamem". Niestety, zmarł dziś o poranku. Jutro udaję się aby go pochować, o godzinie 14-tej. On był bardzo chory, starzec, i naprawdę niedożywiony, z powodu braku jedzenia. Niech jego dusza spoczywa w pokoju. Amen" Dziękujemy Wam za Waszą pomoc. Apfoyo matek! Zdjęcia na: https://kblazyca.wixsite.com/subi/covid-david-pabo-i-my

  Zdjęcie aktualności 52 004

Komentarze


 • Artur Woźniakowski - awatar

  Artur Woźniakowski

  13.05.20
  13.05.20

  Tu trzeba pomóc a nie komentować.

10 990 zł z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciło 109 osób
Krzysztof Błażyca - awatar

Krzysztof Błażyca

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 109

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Lukas - awatar
Lukas
50
Maria - awatar
Maria
300
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Iwona Bieniek - awatar
Iwona Bieniek
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 30 lipca zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij