Zbiórka Przedszkole dla dzieci z Pamiru - miniaturka zdjęcia

Przedszkole dla dzieci z Pamiru

Iga Cichoń - awatar

Iga Cichoń

Organizator zbiórki

                                                Przedszkole dla dzieciaków z Pamiru

Życie w Pamirze jest ciężkie. Brak ciągłej elektryczności, brak bieżącej wody. Półkoczowniczy sposób życia. Zimą temperatury dochodzące do -40 stopni, latem upały I silny wiatr. Susza. Rozrzedzone powietrze – Murghab położone jest na wysokości 3 600 metrów. Mimo to w okolicy Murghab we wschodnim Pamirze żyje około 15 tys. osób. Około 3,5 tysiąca stanowią dzieci w wieku przedszkolnym zamieszkujące zarówno samo Murghab jak I okoliczne wioski.

Za czasów Związku Radzieckiego w Murghab powstało przedszkole. Od tego czasu było wielokrotnie remontowane, okazjonalnie wspierane przez rząd kwotą wystarczającą na zakup kilku zabawek. Obecnie rodzice sami troszczą się o jego wyposażenie – mimo to placówka nie jest w stanie przyjąć więcej niż 40 dzieci. Ponad 80% dzieciaków zostaje w domach – co oznacza konieczność pozostawania w domach również ich matek. Częstym jest widok dzieci bawiących się na ulicach, w okolicach bazaru – który nie  jest dla nich bezpiecznym miejscem.

We wschodnim Pamirze istnieje wciąż tradycja porywania kobiet na przyszłe żony. Zwyczaj ten często praktykowany bez jakiegokolwiek poszanowania prawa kobiety do decyzji skutkuje dużą ilością związków, w których kobiety zdane są wyłącznie na siebie i pozbawione są praktycznie pomocy w wychowywaniu dzieci. Często muszą jednocześnie dbać o ich utrzymanie i pracować.

Sama odwiedziłam Murghab wielokrotnie, mam znajome wśród tamtejszych kobiet i wiem jak ogromne potrzeby są w tym rejonie. Wierzę, że inicjatywa realizowana przez lokalną organizację publiczną “Faizo Pamir” budowy przedszkola pomoże lokalnej społeczność zadbać o jej najmłodszych członków. Zebrane fundusze zostaną przeze mnie przekazane organizacji i przeznaczone zostaną na materiały potrzebne do remontu starego budynku I zakup niezbędnego wyposażenia.

Dodatkowo wraz z moimi wyprawami w Pamir zamierzamy zebrać materiały szkolne, książki anglojęzyczne i zabawki - na potrzeby powstającego przedszkola i lokalnej szkoły. W sprawie przekazania zabawek i materiałów szkolnych bardzo proszę o kontakt. Pierwsza porcja zebranych darów pojedzie już w maju do dzieci.

Warszawiaków zachęcam do odwiedzenia księgarni podróżniczej "Geograf" (Al. Jerozolimskie 61), gdzie można będzie zostawić podarowane rzeczy - a przy okazji zapoznać się z bogatą ofertą przewodników i książek podróżniczych ;-)

Dziękuję serdecznie w imieniu swoim i organizacji "Fazoi Pamir" za okazaną pomoc!

Iga Cichoń

www.ethno-experience.com

iga.cichon@gmail.com

tajemniczedrogi.wordpress.com - blog 


Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna

Aktualności

 • Iga Cichoń - awatar

  Iga Cichoń

  10.10.18
  10.10.18

  Kochani, bardzo dziękujemy za ostatnie wpłaty - przywróciliście wiarę w sens tej inicjatywy! Uzbierana kwota to już są pieniążki, za które tam na miejscu można kupić sporo potrzebnych materiałów szkolnych. Walczymy dalej: jeżeli kwota wzrośnie to będzie można myśleć o poważniejszych zakupach: np. o materiałach budowlanych czy elementach wyposażenia. Przypominam, że budynek na przedszkole już jest. To jest dom, w którym mieściła się dawna szkoła. Z rządowych środków został ufundowany budynek na nową szkołę, który przez jakiś czas nie mógł być wykorzystywany zimą z powodu braku ogrzewania. Teraz problem został rozwiązany i nowa szkoła działa, a budynek w którym mieściła się stara szkoła po remoncie będzie mógł stać się przedszkolem ;)

Komentarze

 • Paweł Szybiak - awatar

  Paweł Szybiak

  29.11.18
  29.11.18

  Cudownie, że możemy im pomóc wspólnymi siłami! :-) Powodzenia!

 • Metel Dariusz - awatar

  Metel Dariusz

  01.03.17
  01.03.17

  Powodzenia w szlachetnej zbiórce.

  • Iga Cichoń - awatar

   Iga Cichoń - Organizator zbiórki

   09.03.17
   09.03.17

   dziękuję bardzo!

Iga Cichoń - awatar

Iga Cichoń

Organizator zbiórki

Wpłaty - 56

Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Ilona Kamecka-Żyła - awatar
20
Ilona Kamecka-Żyła
Izabela Pająk - awatar
8
Izabela Pająk
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
5
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Patrycja Szymura - awatar
10
Patrycja Szymura
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij