Zbiórka Przedszkole dla dzieci z Pamiru - miniaturka zdjęcia

Przedszkole dla dzieci z Pamiru

Iga Cichoń - awatar

Iga Cichoń

Organizator zbiórki

                                                Przedszkole dla dzieciaków z Pamiru

Życie w Pamirze jest ciężkie. Brak ciągłej elektryczności, brak bieżącej wody. Półkoczowniczy sposób życia. Zimą temperatury dochodzące do -40 stopni, latem upały I silny wiatr. Susza. Rozrzedzone powietrze – Murghab położone jest na wysokości 3 600 metrów. Mimo to w okolicy Murghab we wschodnim Pamirze żyje około 15 tys. osób. Około 3,5 tysiąca stanowią dzieci w wieku przedszkolnym zamieszkujące zarówno samo Murghab jak I okoliczne wioski.

Za czasów Związku Radzieckiego w Murghab powstało przedszkole. Od tego czasu było wielokrotnie remontowane, okazjonalnie wspierane przez rząd kwotą wystarczającą na zakup kilku zabawek. Obecnie rodzice sami troszczą się o jego wyposażenie – mimo to placówka nie jest w stanie przyjąć więcej niż 40 dzieci. Ponad 80% dzieciaków zostaje w domach – co oznacza konieczność pozostawania w domach również ich matek. Częstym jest widok dzieci bawiących się na ulicach, w okolicach bazaru – który nie  jest dla nich bezpiecznym miejscem.

We wschodnim Pamirze istnieje wciąż tradycja porywania kobiet na przyszłe żony. Zwyczaj ten często praktykowany bez jakiegokolwiek poszanowania prawa kobiety do decyzji skutkuje dużą ilością związków, w których kobiety zdane są wyłącznie na siebie i pozbawione są praktycznie pomocy w wychowywaniu dzieci. Często muszą jednocześnie dbać o ich utrzymanie i pracować.

Sama odwiedziłam Murghab wielokrotnie, mam znajome wśród tamtejszych kobiet i wiem jak ogromne potrzeby są w tym rejonie. Wierzę, że inicjatywa realizowana przez lokalną organizację publiczną “Faizo Pamir” budowy przedszkola pomoże lokalnej społeczność zadbać o jej najmłodszych członków. Zebrane fundusze zostaną przeze mnie przekazane organizacji i przeznaczone zostaną na materiały potrzebne do remontu starego budynku I zakup niezbędnego wyposażenia.

Dodatkowo wraz z moimi wyprawami w Pamir zamierzamy zebrać materiały szkolne, książki anglojęzyczne i zabawki - na potrzeby powstającego przedszkola i lokalnej szkoły. W sprawie przekazania zabawek i materiałów szkolnych bardzo proszę o kontakt. Pierwsza porcja zebranych darów pojedzie już w maju do dzieci.

Warszawiaków zachęcam do odwiedzenia księgarni podróżniczej "Geograf" (Al. Jerozolimskie 61), gdzie można będzie zostawić podarowane rzeczy - a przy okazji zapoznać się z bogatą ofertą przewodników i książek podróżniczych ;-)

Dziękuję serdecznie w imieniu swoim i organizacji "Fazoi Pamir" za okazaną pomoc!

Iga Cichoń

www.ethno-experience.com

iga.cichon@gmail.com

tajemniczedrogi.wordpress.com - blog 


Aktualności

 • Iga Cichoń - awatar

  Iga Cichoń

  28.08.17
  28.08.17

  Toktomush położone jest trzy godziny drogi od Murghab. W Pamirze odległości mierzy się trochę jak w kosmosie - miarą czasu. Toktomush ma sporo szczęścia, leży niedaleko drogi prowadzącej do Chin. Jest szkoła z internatem dla dzieci z odleglejszych miejsc, jest szpital a w nim kilkanaście łóżek. Zima większość z nich się zapełnia. Obowiązkowo jest też dom kultury. Instytucji takiej jak przedszkole brak. Większość dzieci wychowuje się w domach, spędzają czas bawiąc się w okolicy lub pomagając starszym - zbierają odchody, suche patyki na opał. Jak wszystkie dzieci, które są kochane, są szczęśliwe. Przypominam jednak, że w Murghab ma szansę powstać przedszkole z prawdziwego zdarzenia, będące wsparciem dla kobiet w całej społeczności. Polecam projekt: https://pomagam.pl/pamir

  Zdjęcie aktualności 7 399

Komentarze

 • Metel Dariusz - awatar

  Metel Dariusz

  01.03.17
  01.03.17

  Powodzenia w szlachetnej zbiórce.

  • Iga Cichoń - awatar

   Iga Cichoń - Organizator zbiórki

   09.03.17
   09.03.17

   dziękuję bardzo!

Iga Cichoń - awatar

Iga Cichoń

Organizator zbiórki

Wpłaty - 25

Anonimowy Darczyńca - awatar
100
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
20
Anonimowy Darczyńca
Asia - awatar
50
Asia
Mamuth - awatar
500
Mamuth
Anonimowy Darczyńca - awatar
22
Anonimowy Darczyńca
Anonimowy Darczyńca - awatar
60
Anonimowy Darczyńca
Krzyśko - awatar
15
Krzyśko
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Paweł Włazewicz - awatar
50
Paweł Włazewicz
Anonimowy Darczyńca - awatar
30
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij