Zbiórka Ujawniamy prawdę o Morskim Oku - miniaturka zdjęcia

Ujawniamy prawdę o Morskim Oku Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Ujawniamy prawdę o Morskim Oku - zdjęcie główne

Ujawniamy prawdę o Morskim Oku

4 482 zł  z 4 000 zł (Cel)
Wpłaciło 236 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Fundacja Viva po pierwszej turze badań koni z Morskiego Oka ujawniła szereg nieprawidłowości, spowodowanych zaniedbaniami ze strony Tatrzańskiego Parku Narodowego. Zbliża się druga tura badań. Musimy w nich wziąć udział! Jeśli nas tam zabraknie – nikt już nie ujawni prawdy o sposobie wykonywania badań, a TPN odtrąbi sukces i opowie społeczeństwu, że konie są zdrowie, choć tak naprawdę nie zostały należycie przebadane...

PROSIMY O POMOC! Do 1 sierpnia musimy zebrać 4000 zł. Kwota ta pozwoli opłacić lekarza weterynarii oraz noclegi  i dojazd na Podhale naszych wolontariuszy, którzy są nieocenioną pomocą przy badaniach! Tym razem badania potrwają góra dwa dni, podczas których komisja przebada konie, które nie zostały przedstawione do badania w czerwcu, a my będziemy monitorować stanowiska badania obsadzone przez lekarza zatrudnionego przez furmanów i TPN. Po badaniach nasza lekarka napisze raport z badań, a my prześlemy dokumenty do Prokuratury, która prowadzi śledztwo w sprawie znęcania się nad końmi pracującymi na trasie do Morskiego Oka! Szczegóły opiszemy w szerokim raporcie na temat sytuacji koni, pracujących na trasie do Morskiego Oka!

Wolontariusze Vivy! podczas pierwszej tury badań wykryli wiele nieprawidłowości, związanych z badaniami. Gdyby nie nasza obecność na miejscu i udział w badaniach – fakty te nigdy nie ujrzałyby światła dziennego...

Podczas spotkania 30 stycznia 2018 roku w siedzibie TPN Komisja ustaliła zmiany w regulaminie, mające na celu bardziej dokładne badanie koni z Morskiego Oka. Ustalenia zakładały zatrudnienie kolejnego lekarza weterynarii, który miał zająć się tylko i wyłącznie  badaniem układu ruchu koni. Komisja ustaliła wówczas, że TPN na dolnym parkingu na Palenicy Białczańskiej przygotuje TWARDE podłoże do indywidualnego badania koni. Konie miały być tam badane w ruchu wyprzęgnięte, co nigdy nie było możliwe na górnym postoju na Włosienicy. W związku z tym TPN miał ponad 4 miesiące czasu, aby  takie miejsce do badania przygotować. Mimo to w pierwszym dniu badania okazało się, że szutr wysypany na drogę wewnętrzną TPN nie spełnia swojej roli – konie zapadały się w podłożu na kilka centymetrów, a lekarz weterynarii zatrudniony przez TPN bada konie zaprzęgnięte do wozu. Co więcej – lekarz weterynarii obserwował ruch koni w wielu przypadkach jadąc na wozie za furmanem!

W związku z powyższym badanie koni zostało przeprowadzone na podłożu, którego nie można uznać za twarde, a konie nie były wyprzęgane, co stoi w sprzeczności z ustaleniami Komisji z 31 stycznia 2018 roku. W tej sytuacji Fundacja Viva! zawnioskowała o powtórzenie badań ortopedycznych na koszt Tatrzańskiego Parku Narodowego. Oczywiście na pismo do dziś nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi. Nic dziwnego – Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu nie spieszy się do przeprowadzenia prawidłowych badań koni z Morskiego Oka!

Nie jest  prawdą, że Fundacja Viva! nie zgłaszała żadnych uwag co do podłoża i sposobu wykonywania badania ortopedycznego. Dotychczas podczas badań każdorazowo zgłaszaliśmy pisemne uwagi dotyczące sposobu przeprowadzania badań, ale w latach ubiegłych NIGDY nie otrzymaliśmy odpowiedzi na te pisma, a przedstawiciele TPN argumentowali, że mamy swojego przedstawiciela w Komisji i to on, w naszym imieniu, powinien zgłaszać uwagi dotyczące sposobu przeprowadzania badań. Dlatego w drugim dniu badań podczas porannego spotkania Komisji lek. wet. Bożena Latocha w naszym imieniu zgłosiła Komisji szereg uwag dotyczących podłoża oraz badania koni niewyprzęgniętych.

Nie jest prawdą, że konie kulawe nigdy na trasie nie pracowały. Badania z lat poprzednich pokazują, że na trasie pracowało wiele koni, które miały problemy ortopedyczne. Ocena ruchu odbywała się wówczas na górnym postoju wozów  konnych na Polanie Włosienica i przeprowadzał ją lekarz weterynarii Fundacji Viva!, a następnie wykonywane były zdjęcia RTG, które pozwalały określić przyczynę kulawizny. W 2016 roku z pracy wycofano aż 12 koni, które z powodu różnych schorzeń trwale  nie mogły już pracować. Furmani podstawiali do badania, a w związku z tym do pracy (zwierzęta są zawsze badane po wjeździe na Włosienicę) konie, które były kulawe, co może świadczyć o braku umiejętności oceny kulawizny. W 2018 roku ocena ruchu nie została przeprowadzona w sposób zgodny ze sztuką, w związku z czym istnieje duże prawdopodobieństwo, że konie kulawe  będą musiały pracować na trasie przez cały sezon wakacyjny, co będzie prowadziło do bólu i cierpienia.

Warto również podkreślić, że lek. wet. Bożena Latocha zostałą poinformowana o tym, że jest przewodniczącą komisji po pierwszej turze badań, tj. w poniedziałek 11 czerwca 2018 roku. Zgodnie z §2 załącznika nr 1 do Regulaminu świadczenia usług przewozowych konnym pojazdem zaprzęgowym na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego na trasie Palenica Białczańska-Włosienica, który wszedł w życie Zarządzeniem dyrektora TPN nr 7/2018, przewodniczący organizuje prace Komisji. Lek. wet. Bożena Latocha nie mogła czuwać nad organizacją pracy nie wiedząc, że pełni funkcję przewodniczącej i w związku z tym nie może wziąć odpowiedzialności za przebieg pierwszej tury badań koni.

Z związku z powyższym MUSIMY być na miejscu, aby monitorować przebieg badań. Musimy patrzeć na ręce TPN, żeby nie mogli wprowadzać w błąd społeczeństwa. 

Wszystko, co robimy w sprawie Morskiego Oka, przybliża nas do wprowadzenia całkowitego zakazu wykorzystywania koni do pracy na tej trasie!!! Liczy się każda złotówka, liczy się każdy gest!


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Komentarze


  • Anonimowy Darczyńca - awatar

    Anonimowy Darczyńca

    30.07.2018
    30.07.2018

    Dziekuje, ze zajmujecie sie ta sprawa. Powodzenia

  • Alicja Kołaczyk - awatar

    Alicja Kołaczyk

    30.07.2018
    30.07.2018

    Cierpię i płaczę razem z tymi biednymi końmi,

  • Pisz Mazury - awatar

    Pisz Mazury

    29.07.2018
    29.07.2018

    Trzymam kciuki !!!!

  • Basia Nelz - awatar

    Basia Nelz

    29.07.2018
    29.07.2018

    Trzymam kciuki za konie 🐴🐴

  • Aleksandra - awatar

    Aleksandra

    25.07.2018
    25.07.2018

    Musicie tam być. Popieram.

4 482 zł  z 4 000 zł (Cel)
Wpłaciło 236 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 236

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Krystyna Mastela - awatar
Krystyna Mastela
100
Joanna Szurlej - awatar
Joanna Szurlej
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
Alicja Gębala - awatar
Alicja Gębala
20
Natalia Stankiewicz - awatar
Natalia Stankiewicz
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
5

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Animals
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij