W ramach kampanii zbieramy środki, które pozwolą na sfinansowanie projektu "4 ŁAPY VS. PTSD". Projekt obejmuje program szkolenia psów asystujących osobom borykającym się z zespołem stresu pourazowego.
Większości z nas psy pracujące z żołnierzami kojarzą się z czworonogami, które szukają materiałów wybuchowych, przeszukują budynki lub kontrolują pojazdy. Rzadziej w kontekście armii wspomina się o wykorzystywaniu umiejętności psów w celach terapeutycznych. Chociaż od wielu lat psy są wykorzystywane w pracy z osobami z niepełnosprawnością narządu wzroku, wspierają terapię osób z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami somatycznymi, to zwierzęta asystujące osobom z zespołem stresu pourazowego nadal są rzadkością. Psy potrafią wykryć nie tylko zmiany w zakresie poziomu cukru, zbliżający się atak epilepsji czy problemy kardiologiczne - potrafią równie doskonale wyłapać zmiany w samopoczuciu swojego opiekuna i odpowiednio zareagować na pojawiające się objawy PTSD.
Codzienne funkcjonowanie osoby cierpiącej na PTSD obfituje w trudności. Wspomnienia dotyczące traumatycznego wydarzenia mogą powodować wzrost napięcia na samą myśl o wejściu do zamkniętego, "niesprawdzonego" pokoju, skutkować nagłą reakcją lękową na głośny dźwięk, wywoływać ataki paniki podczas prowadzenia pojazdu albo przebywania w zatłoczonych miejscach lub napady agresji w sytuacji, kiedy brakuje możliwości poradzenia sobie z nadmiarem emocji.
PTSDog, czyli pies-asystent osoby z PTSD to zarówno towarzysz, który daje poczucie bezpieczeństwa, jak i doskonały sposób na obniżenie poziomu odczuwanego napięcia. Meg Daley Olmert w Warrior Canine Connection w Baltimore wskazuje na wyjątkowy wpływ więzi człowieka z psem zaznaczając, że zależność ta ma wpływ na wytwarzanie oksytocyny. Oksytocyna obniża poziom lęku, redukuje nieufność i nadmierną czujność, poprawia umiejętności poznawcze, ułatwia radzenie sobie z objawami odtwarzania traumatycznego zdarzenia i nawiązywanie relacji społecznych - jej działanie stoi niejako w opozycji do objawów PTSD.
Pies towarzyszący osobie z zespołem stresu pourazowego musi być zdolny do pomocy swojemu opiekunowi w każdej sytuacji - właściwie odczytując stan emocjonalny swojego opiekuna powinien zapewniać mu wsparcie prowadząc do obniżenia poziomu napięcia. Umiejętności psa należy dostosować do objawów osoby cierpiącej na zaburzenia potraumatyczne - wszystko zależy od tego, w jaki sposób PTSD manifestuje się u konkretnego pacjenta. Psy mogą nauczyć się przynoszenia telefonu lub alarmowania konkretnej osoby w sytuacji napadu lęku u opiekuna, potrafią "wybudzać" z flashbacków dotyczących traumy (lizaniem bądź naciskiem ciężaru ciała przywracają opiekuna do "tu i teraz", odcinając od otwarzania wspomnień o zdarzeniu), zapalać światło lub sprawdzać bezpieczeństwo pomieszczenia i sygnalizować zagrożenie. W miejscu publicznym może zacząć krążyć wokół właściciela lub wyprowadzić go w spokojniejsze miejsce, jeśli wyczuje, że ten nie czuje się pewnie otoczony zbyt dużą ilością ludzi. Meg Daley Olmert wskazuje na zależność sytuacji pacjenta będącego w relacji z psem asystującym od czasu jej trwania. Im dłużej wzrastają pozytywne relacje pacjenta z psem, tym łatwiej pacjent radzi sobie z opanowaniem lęku, napięcia i agresji, łatwiej mu uspokoić umysł i poruszać się wśród trudnych wspomnień.
Nie jest łatwo dopasować psa do osoby cierpiącej na PTSD. To trudny i żmudny, wieloetapowy proces, polegający na dopasowaniu możliwości, zdolności i potrzeb obu stron. Zwierzęta muszą być skrulatnie dobrane, gdyż pies nie może prezentować zachowań nieprzewidywalnych lub gwałtownych. Trener obserwuje zachowania zwierzęcia podczas szkolenia wstępnego i eliminuje te niepożądane, o ile jest to możliwe. Psy, którym udaje się ukończyć szkolenie wstępne wymagają kosztownego szkolenia specjalistycznego, uwzględniającego już bardzo specyficzne potrzeby jego przyszłego opiekuna... Nie jest łatwo, ale biorąc pod uwagę korzyści - zdecydowanie warto!
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Jurgen
Pozdrowienia i podziękowania dla weteranów za ich służbę.