Zbiórka Odbudujmy pomnik Narutowicza! - miniaturka zdjęcia

Odbudujmy pomnik Narutowicza! Jak założyć taką zbiórkę?

Zbiórka Odbudujmy pomnik Narutowicza! - zdjęcie główne

Odbudujmy pomnik Narutowicza!

41 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciły 3 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Monika Socha-Czyż - awatar

Monika Socha-Czyż

Organizator zbiórki

Niezależna Gazeta Obywatelska:

Czy pomnik Gabriela Narutowicza ponownie stanie w Bielsku-Białej?


W sierpniu ubiegłego roku nasza redakcyjna koleżanka, wówczas radna Sejmiku Województwa Śląskiego, Monika Socha-Czyż zwróciła się do władz samorządowych Bielska-Białej z wnioskiem o odbudowanie przedwojennego pomnika Prezydenta II RP Gabriela Narutowicza. – Przemyślana polityka historyczna powinna cechować również samorządowców. Budzi moje zdziwienie, że od 1989 roku władze Bielska – Białej nie zajęły się odbudową przedwojennego pomnika Prezydenta II RP Gabriela Narutowicza i poprzestały na umieszczeniu na cokole obecnego monumentu Adama Mickiewicza – na placu imienia tego ostatniego – jedynie tablicy, że kiedyś Bielsko upamiętniło tego zamordowanego męża stanu – napisała wówczas w NGO działaczka samorządowa.


"Bielscy radni poprzedniej kadencji na posiedzeniu Komisji Edukacji i Kultury w dniu 24 września 2018 roku zarekomendowali gromadzenie środków w celu zrealizowania inicjatywy. – Zwróciłam się do prezydenta Bielska-Białej Jarosława Klimaszewskiego z Platformy Obywatelskiej z pytaniem jakie środki zarezerwowano w budżecie miasta na rok 2019 na odbudowę pomnika Gabriela Narutowicza. Okazało się, że zero złotych. Za to bielscy liberałowie będą budowali „pomniki” kreskówek z bajek wyprodukowanych przez Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej w tym roku 190 tys. złotych, a kolejnym 262 tys. złotych. Wiceprezydent Bielska-Białej Adam Ruśniak zasugerował, że zbiórkę środków na odbudowę historycznej pamiątki może zorganizować Towarzysztwo Patriotyczne im. Jana Olszewskiego, którego jestem liderką. Przyjmujemy to wyzwanie, bo w swoim piśmie Adam Ruśniak zadeklarował, że jeżeli znajdą się środki to władze gminy wskazą lokalizację dla tego pomnika. Tymczasem od początku proponuję plac Chrobrego lub plac Ratuszowy. W tej chwili zwrociliśmy się o patronat honorowy nad inicjatywą do Pana Prezydenta RP Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i marszałków Sejmu oraz Senatu RP”


– mówi NGO Monika Socha-Czyż.

  

W czerwcu 1927 r. powołany został w Bielsku Komitet Budowy Pomnika Pierwszego Prezydenta RP śp. Gabriela Narutowicza, na czele którego stanął dyrektor miejscowej policji, Jan Podgórski. Patronat nad budową objęli: premier Józef Piłsudski, wicepremier Kazimierz Bartel oraz prezydent Ignacy Mościcki. Po wyklarowaniu odpowiednich wniosków do władz miasta pod budowę pomnika zaproponowane zostały trzy lokalizacje: przed hotelem Prezydent (którego nazwa upamiętniała właśnie Narutowicza), przed Teatrem Miejskim i na wspomnianym wyżej placu Blichowym. W początkach 1928 r. podjęto decyzję, że wykonawcą popiersia prezydenta będzie pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego rzeźbiarz Jan Raszka. Uroczystość odsłonięcia pomnika odbyła się 28 października 1928. Ignacego Mościckiego zastąpił wojewoda Michał Grażyński. Oficjalne przywitanie gości przez władze miejskie nastąpiło przed kościołem św. Mikołaja, skąd po mszy pochód przemaszerował na plac Blichowy. Właściwe uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.15. Uczestniczyło w nich około trzech tysięcy osób. W dniu odsłonięcia na pomniku zabrakło właściwego popiersia Narutowicza. Odlana w brązie rzeźba trafiła na swoje miejsce dopiero na początku roku 1930. W 1939 r., po zajęciu Bielska przez wojska niemieckie i włączeniu go w granice III Rzeszy, pomnik został zburzony.

 


– Rozpoczynamy zbiórkę środków. W tej chwili na koszty kwerendy archiwalnej i wstepny plan odbudowy. Myslę, że zwrócimy się o środki na odbudowę do firm państwowych, np. PKN „Orlen” czy do Narodowego Banku Polskiego. Jeśli ktoś może, a liczy się każda złotówka (...). Myślę, że sobie poradzimy”


– konkluduje w rozmowie Monika Socha-Czyż.


Piotr Galicki, Niezależna Gazeta Obywatelska 


***


Obecnie zbieramy środki na fazę wstępną - kwerendę archiwalną, poszukiwanie planów zburzonego przedwojennego monumetu, itp.

41 zł  z 10 000 zł (Cel)
Wpłaciły 3 osoby
Wpłać terazUdostępnij
 
Monika Socha-Czyż - awatar

Monika Socha-Czyż

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 3

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
1
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij