Zbiórka Pomóż dzikim sokołom - zdjęcie główne

Pomóż dzikim sokołom

2 045 zł  z 18 240 zł (Cel)
Wpłaciło 31 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" zwraca się do wszystkich sympatyków zwierząt o wsparcie koniecznych interwencji związanych z ochroną chronionego gatunku sokoła. Z zebranych środków chcemy przeprowadzić w tym roku konkretne czynności związane ze skrzynkami lęgowymi, które zasiedla ten gatunek. Monitorujemy ponad 400 skrzynek na obszarze 15 gmin w 4 powiatach oraz w 3 dużych miastach

Program czynnej ochrony pustułki realizujemy od 15 lat (od 2003 roku). Strona projektu http://www.bocian.org.pl/pustulka/o-projekcie

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku, podczas stosowania w rolnictwie środków owadobójczych na bazie DDT, pustułka niemal zupełnie wyginęła z krajobrazu rolniczego, gdzie była wcześniej najczęściej spotykanym ptakiem drapieżnym.

Z gospodarczego punktu widzenia pustułka jest ptakiem pożytecznym, gdyż głównym składnikiem jej pożywienia są gryzonie polne (myszy i norniki). Obecnie zagrożeniem dla pustułki jest brak odpowiednich miejsc do gniazdowania oraz ubożenie bazy pokarmowej (intensyfikacja rolnictwa). W krajobrazie rolniczym pustułka zajmuje najczęściej gotowe gniazda ptaków krukowatych-głównie gawrona i wrony siwej. Gatunki te są coraz rzadsze w tym typie środowiska. Z kolei w miastach pustułka zajmuje różnego rodzaju wnęki w wysokich budynkach. Na skutek prac remontowych ubywa takich miejsc. 

Dzięki naszym działaniom, które polegają na wywieszaniu specjalnej konstrukcji skrzynek lęgowych, staramy się przywrócić dawny status liczebności tego pożytecznego gatunku. Przez wszystkie lata działalności zawiesiliśmy na terenie środkowo-wschodniej Polski ponad 1000 skrzynek. Wychowało się w nich już ponad 5 tys. młodych pustułek! W ostatnich latach działamy głównie na obszarze czterech powiatów: siedleckiego, sokołowskiego, łosickiego i węgrowskiego. Działania te polegają na:

- corocznej kontroli ponad 400 skrzynek;

- wymianie starych, zniszczonych skrzynek na nowe;

- czyszczeniu skrzynek po opuszczeniu młodych;

- naprawie uszkodzonych skrzynek;

- obcinaniu gałęzi na drzewach, które utrudniają ptakom dolot do skrzynek;

Bardzo istotny jest monitoring (coroczna kontrola),  dzięki któremu możemy określić stopień zasiedlenia skrzynek przez ptaki oraz efekt lęgów, a także potrzeby dotyczące konkretnych ww. interwencji. Dzięki naszym działaniom, systematycznie zwiększa się liczba par lęgowych pustułek. W roku 2017 wychowało się około 661 piskląt. Według naszych wyliczeń koszt odchowania 1 pisklęcia w roku 2016 wyniósł 47,50 zł, a w roku 2017 (dzięki polepszeniu jakości skrzynek) już tylko 33 zł. 

W roku 2018 planujemy nakłady w wysokości 18 240,00 zł:

- 7 140,00 zł - monitoring ok. 420 skrzynek. Średni koszt 2 kontroli każdej skrzynki w terenie to ok. 17 zł (obejmuje koszty paliwa)

- 9 000,00 zł - zakup i montaż około 50 skrzynek. Cena 1 skrzynki wynosi ok. 110 zł, montaż średnio 70 zł (paliwo, praca 2 osób na wysokości)

- 2 100,00 zł - inne interwencje przy 30 skrzynkach (naprawa, obcinanie gałęzi, czyszczenie). Koszt interwencji taki sam jak przy montażu skrzynki. 

Liczymy na Państwa pomoc finansową, która przyczyni się do większego stopnia zasiedlenia skrzynek lęgowych przez sokoły, a tym samym większej liczby odchowanych młodych. Pustułki można obserwować na terenach otwartych, w krajobrazie rolniczym. Żerując ptaki często zawisają w powietrzu wypatrując zdobyczy. Z góry dziękujemy za wsparcie!

Zdjęcia: Andrzej Łukijańczuk


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online
2 045 zł  z 18 240 zł (Cel)
Wpłaciło 31 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 31

Kamil Nowakowski - awatar
Kamil Nowakowski
50
Berenika - awatar
Berenika
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Dawid Leonowicz - awatar
Dawid Leonowicz
100
Łukasz Pyra - awatar
Łukasz Pyra
50
Urszula Wysokińska - awatar
Urszula Wysokińska
60

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Animals
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij