Zbiórka Pomóż dzikim sokołom - miniaturka zdjęcia

Pomóż dzikim sokołom

Zbiórka Pomóż dzikim sokołom - zdjęcie główne

Pomóż dzikim sokołom

1 995 zł z 18 240 zł (Cel)
Wpłaciło 30 osób
Wpłać teraz
 

Towarzystwo Przyrodnicze "Bocian" zwraca się do wszystkich sympatyków zwierząt o wsparcie koniecznych interwencji związanych z ochroną chronionego gatunku sokoła. Z zebranych środków chcemy przeprowadzić w tym roku konkretne czynności związane ze skrzynkami lęgowymi, które zasiedla ten gatunek. Monitorujemy ponad 400 skrzynek na obszarze 15 gmin w 4 powiatach oraz w 3 dużych miastach

Program czynnej ochrony pustułki realizujemy od 15 lat (od 2003 roku). Strona projektu http://www.bocian.org.pl/pustulka/o-projekcie

W latach 70. i 80. ubiegłego wieku, podczas stosowania w rolnictwie środków owadobójczych na bazie DDT, pustułka niemal zupełnie wyginęła z krajobrazu rolniczego, gdzie była wcześniej najczęściej spotykanym ptakiem drapieżnym.

Z gospodarczego punktu widzenia pustułka jest ptakiem pożytecznym, gdyż głównym składnikiem jej pożywienia są gryzonie polne (myszy i norniki). Obecnie zagrożeniem dla pustułki jest brak odpowiednich miejsc do gniazdowania oraz ubożenie bazy pokarmowej (intensyfikacja rolnictwa). W krajobrazie rolniczym pustułka zajmuje najczęściej gotowe gniazda ptaków krukowatych-głównie gawrona i wrony siwej. Gatunki te są coraz rzadsze w tym typie środowiska. Z kolei w miastach pustułka zajmuje różnego rodzaju wnęki w wysokich budynkach. Na skutek prac remontowych ubywa takich miejsc. 

Dzięki naszym działaniom, które polegają na wywieszaniu specjalnej konstrukcji skrzynek lęgowych, staramy się przywrócić dawny status liczebności tego pożytecznego gatunku. Przez wszystkie lata działalności zawiesiliśmy na terenie środkowo-wschodniej Polski ponad 1000 skrzynek. Wychowało się w nich już ponad 5 tys. młodych pustułek! W ostatnich latach działamy głównie na obszarze czterech powiatów: siedleckiego, sokołowskiego, łosickiego i węgrowskiego. Działania te polegają na:

- corocznej kontroli ponad 400 skrzynek;

- wymianie starych, zniszczonych skrzynek na nowe;

- czyszczeniu skrzynek po opuszczeniu młodych;

- naprawie uszkodzonych skrzynek;

- obcinaniu gałęzi na drzewach, które utrudniają ptakom dolot do skrzynek;

Bardzo istotny jest monitoring (coroczna kontrola),  dzięki któremu możemy określić stopień zasiedlenia skrzynek przez ptaki oraz efekt lęgów, a także potrzeby dotyczące konkretnych ww. interwencji. Dzięki naszym działaniom, systematycznie zwiększa się liczba par lęgowych pustułek. W roku 2017 wychowało się około 661 piskląt. Według naszych wyliczeń koszt odchowania 1 pisklęcia w roku 2016 wyniósł 47,50 zł, a w roku 2017 (dzięki polepszeniu jakości skrzynek) już tylko 33 zł. 

W roku 2018 planujemy nakłady w wysokości 18 240,00 zł:

- 7 140,00 zł - monitoring ok. 420 skrzynek. Średni koszt 2 kontroli każdej skrzynki w terenie to ok. 17 zł (obejmuje koszty paliwa)

- 9 000,00 zł - zakup i montaż około 50 skrzynek. Cena 1 skrzynki wynosi ok. 110 zł, montaż średnio 70 zł (paliwo, praca 2 osób na wysokości)

- 2 100,00 zł - inne interwencje przy 30 skrzynkach (naprawa, obcinanie gałęzi, czyszczenie). Koszt interwencji taki sam jak przy montażu skrzynki. 

Liczymy na Państwa pomoc finansową, która przyczyni się do większego stopnia zasiedlenia skrzynek lęgowych przez sokoły, a tym samym większej liczby odchowanych młodych. Pustułki można obserwować na terenach otwartych, w krajobrazie rolniczym. Żerując ptaki często zawisają w powietrzu wypatrując zdobyczy. Z góry dziękujemy za wsparcie!

Zdjęcia: Andrzej Łukijańczuk


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online
1 995 zł z 18 240 zł (Cel)
Wpłaciło 30 osób
Wpłać teraz
 

Wpłaty: 30

Berenika - awatar
Berenika
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
200
Dawid Leonowicz - awatar
Dawid Leonowicz
100
Łukasz Pyra - awatar
Łukasz Pyra
50
Urszula Wysokińska - awatar
Urszula Wysokińska
60
Aleksandra Cabanek - awatar
Aleksandra Cabanek
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij