Zbiórka Odkłamanie historii Polski - zdjęcie główne

Odkłamanie historii Polski

20 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciła 1 osoba
Wpłać terazUdostępnij
 
Ruch Sejmikowy - awatar

Ruch Sejmikowy

Organizator zbiórki

Witam, nazywam się Radosław Patlewicz, jestem historykiem zajmującym się odkłamaniem historii Polski. Za swój cel wziąłem całościowe opisanie wydarzeń z ponad 1000 lat dziejów naszego kraju i Narodu. W swojej pracy szczególne miejsce poświęcam poruszaniu wątków, które zwykle nie pojawiają się w profesjonalnych publikacjach a w książkach do historii w szkołach to ich już w ogóle nie ma. Są bowiem w naszej historii wydarzenia, które zostają notorycznie przekręcane lub celowo pomijane. Oto kilka przykładów takich wydarzeń:

- testament Kazimierza Wielkiego, w którym  zapisał koronę polską swojemu wnukowi Kazimierzowi Słupskiemu. Ludwik Węgierski w kilka dni po śmierci króla, zajął Kraków i zwołał specjalny sąd, który ten testament unieważnił,

- antypolska propaganda na zachodzie Europy, która doprowadziła do tego, że nie wpuszczono polskiego poselstwa na sobór w Konstancji w 1414 roku. Polscy rycerze z Zawiszą Czarnym musieli wyłamać bramy papieskiego pałacu aby dostać się przed oblicze i wytłumaczyć Ojcowi Świętemu swoje racje, 

- utworzenie pierwszego państwa protestanckiego w Europie (Prusy Książęce) przy wydatnej pomocy Zygmunta Starego w 1525 roku,

- katastrofa 1569 roku czyli Unia Lubelska, która ostatecznie uwiązała Polskę do spraw wschodnich, wprowadziła sejmiki na Litwę i Ukrainę. Sejmiki te w praktyce miały zupełnie inny charakter od tych we właściwej Polsce i były ich karykaturą, co później doprowadziło do katastrofy ustrojowej,

- wydanie śmierci na Rzeczpospolitą w Londynie. W roku 1597 poseł Zygmunta III Paweł Działyński interweniował w Anglii i groził użyciem siły jeśli Elżbieta nie zaprzestanie napadać na polskie statki. W Londynie wybuchł tumult, próbowano polskiego posła otruć. Elżbieta groźnie pokiwała palcem w bucie i wygłaszała gniewne antypolskie mowy ale nic nie mogła więcej zrobić - rok później ukorzyła się i przysłała do Warszawy posłów z przeprosinami. Niemniej jednak od tego momentu niewątpliwie wpisano Rzeczpospolitą na listę śmiertelnych wrogów Korony Angielskiej i zwalczano ją przy każdej okazji.

- udział angielskich i holenderskich najemników w inwazji na Inflanty z 1603 roku,

- wymordowanie mieszkańców Dorohobuża przez angielskiego dowódcę na carskim żołdzie Alexandra Leslie w czasie wojny smoleńskiej (1632),

- próby sformowania antypolskiej ligi w latach 1627-1632. Działaniami kierował rezydent holenderski w Stambule Korneliusz Haga, który zabiegał o sojusz Turcji z Rosją. Atak na Polskę miał nastąpić także od strony Śląska. Pieniędzy dorzucały ponoć a udzielały poparcia politycznego z pewnością, Francja i Szwecja. Haga zwerbował nawet prawosławnego patriarchę Konstantynopola Cyryla Lukarisa, który bunotował kozaków przeciwko Rzeczpospolitej (obie postacie są w ogóle bardzo ciekawe).

- Holenderski Kościół Reformowany i jego filie w Anglii. Kościół ten rzucał pieniądze np. dla Komenskyego co wiadomo, gdyż dziękuje on w listach za przekazane sumy i prosi o kolejne. Anglicy w drugiej połowie XVII w. zaczynają się orientować w celach tego Kościoła i stopniowo go wygaszają bo sami chcą przewodzić sprawie rewolucji protestanckiej, której elementy kierownicze w tym czasie wyraźnie przerzucają już na różokrzyż, zza którego pleców wyłania się wczesna masoneria. Jak się później okazało, Anglicy przejęli metody działania Holenderskiego Kościoła Reformowanego.

- Rafał Leszczyński zwany papieżem protestantów, promotor i sponsor Komenskyego, XVII wieczny George Soros.

- spotkanie w Piszu 6-7 sierpnia 1632 roku. Elektor brandenburski Jerzy Wilhelm i Krzysztof Radziwiłł rozmawiają o perspektywach podniesienia sprawy protestanckiej w Polsce. W spotkaniu miał wziąć udział także Rafał Leszczyński ale obowiązki zmusiły go do pozostania w Warszawie. Według mnie, Radziwiłł był podkomendnym Leszczyńskiego. W każdym razie pada obietnica oddania pod komendę Radziwiłła 5000 żołnierzy oraz chęć ruszenia z resztą wojska przez elektora jeśli sytuacja będzie sprzyjająca. Jaka sytuacja? Otóż w czerwcu zapadła na Kremlu decyzja o ataku na Polskę. W całym sezonie letnim trwały rozmowy na temat dopięcia sojuszu z Turcją oraz zaciągano żołnierzy w Niemczech. Pożyczki na zaciągi niemieckie dawała Szwecja. Jednoczesny atak na Polskę miał nastąpić od strony Smoleńska i Śląska a Turcja miała co najmniej szachować siły polskie na południu. W wypadku pomyślnych działań moskiewskich, w drugim rzucie mieli wejść elektor z Radziwiłłem. Plan się na szczęście posypał.

- sprawa odzyskania Śląska za panowania Władysława IV,

- nadanie Wiśniowieckiemu przez Władysława IV w lutym 1648 ziem lewobrzeżnej Ukrainy. Było to według mnie iskrą na proch chmielnicczyzny. Jednak nie łączyłbym Chmielnickiego ze sprawą protestancką. Protestanci raczej tylko skorzystali na osłabieniu Polski powstaniem lecz nie mieli decydującego wpływu na jego wybuch.

- kontakty Jana Amosa Komenskyego z dyplomatą szwedzkim w Szczecinie, kupcami angielskimi z Elbląga i otoczeniem księcia Rakoczego w Siedmiogrodzie w celu sfinalizowania traktatu rozbiorowego w Radnot. Człowiek ten jest dziś uważany za jednego z wielkich myślicieli i filozofów a na jego cześć stworzono program studencki "Komeniusz". Polacy jeżdżą na "komeniady" nie wiedząc, że ich patronem jest zdeklarowany wróg Polski.

- powstała z końcem XVII wieku drezdeńska loża masońska „Okrągły Stół” i jej berlińska filia oraz działalność obu organizacji przeciw Polsce. Nazwa loży wymowna w zestawieniu do wydarzeń z 1989 roku,

- drugi zjazd z Piszu: W czerwcu 1698 r. doszło w Piszu do spotkania króla polskiego Augusta II Mocnego z elektorem pruskim Fryderykiem III. Z tej okazji urządzono wielkie polowanie w Puszczy Piskiej, podczas którego znacznie zmniejszono populację żubrów. Prawdziwym jednak powodem spotkania piskiego były tajne rozmowy, w których król polski potwierdził układy welawsko – bydgoskie i wyraził zgodę na koronację elektora jako króla w Prusach. Dodatkowo, August sprzedał Fryderykowi Elbląg za 150 tysięcy talarów. Do miasta wkroczyły wojska pruskie, groził wybuch wojny. Kryzys ciągnął się aż do 1703 roku.

- reformy Antoniego Tyzenhauza na Litwie w latach 60-tych XVIII wieku. Tyzenhauz zarządzając królewszczyznami wokół Grodna, wybudował kilkadziesiąt manufaktur, które szybko zbankrutowały bo nikt nie chciał kupować ich produktów. Dodatkowo, z powodu braku rąk do pracy wprowadził w nich (zlikwidowaną już od dawna w dobrach królewskich) pańszczyznę co doprowadziło nawet do powstania chłopskiego. Jest to wspaniały przykład efektów rozwijania gospodarki przez państwowe inwestycje.


To tylko fragmenty mojej pracy. Dlaczego zwracam się do Państwa z prośbą o pomoc finansową? Część książki już jest napisana, jednak brakuje mi pieniędzy na zbieranie materiałów i źródeł. Chciałbym odwiedzić kilka muzeów by przejrzeć stare pisma, które nie zostały jeszcze zdigitalizowane. Ostatecznie, brakuje mi też pieniędzy na wydanie tej książki oraz jej promocję.


Uważam, że odkłamanie historii jest ważne, gdyż jej nieznajomość prowadzi do ciągłego powtarzania błędów z przeszłości. Zła historia jest matką złej polityki także współcześnie, gdy osoby piastujące najważniejsze urzędy w kraju, nie mają pojęcia, że proponowane przez nich rozwiązania już były kiedyś wprowadzone i skończyły się klapą.

Z góry dziękuję za każdą wpłatę.

Pozdrawiam, Radosław Patlewicz 


PS: Na powyższym zdjęciu fragment prognozy pogody z niemieckiej telewizji ZDF z lat 60-tych XX wieku. Ziemie polskie nadal są uważane za niemieckie.


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online
20 zł  z 20 000 zł (Cel)
Wpłaciła 1 osoba
Wpłać terazUdostępnij
 
Ruch Sejmikowy - awatar

Ruch Sejmikowy

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 1

Mirosław Zygmunt - awatar
Mirosław Zygmunt
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij