Zbiórka Samochód do ratownictwa wodnego - miniaturka zdjęcia

Samochód do ratownictwa wodnego

KIM JESTEŚMY


Szanowni Państwo!

Stowarzyszenie Ratownictwa Wodnego Darłowo działa oficjalnie na terenie miasta Darłowo od 2015r. Od samego początku przyświecała nam idea odbudowy miejscowej drużyny ratowników, którzy z pasją i  zaangażowaniem podejmą się zadań związanych z szeroko pojętym bezpieczeństwem wypoczywających nad wodą turystów i mieszkańców Darłowa i okolicy.

Od trzech lat staramy się odbudować mocno zapomniane ratownictwo wodne w Darłowie, poprzez wspieranie działań urzędu w kwestii prawidłowego nadzoru nad ratowniczym sprzętem, zbierania funduszy na zakup nowego  i niezbędnego osprzętu, prowadzania szkoleń na ratowników oraz prawidłowego zabezpieczania kąpielisk w sezonie letnim, ale i poza nim. 


NASZA DZIAŁALNOŚĆ

Nasza działalność skupia się głównie wokół zabezpieczania miejskich kąpielisk w okresie wakacyjnym (lipiec i sierpień), kiedy Darłowo i plaże są oblężone przez turystów z całej Polski i zagranicy, ale także poza sezonem, gdy na plażach licznie pojawiają się  „morsy” z klubów morsów z całej Polski.

Naszym priorytetem jest także działalność edukacyjno-profilaktyczną dla dzieci i młodzieży szkolnej. Co roku na wiosnę i w okresie przedwakacyjnym odwiedzamy darłowskie szkoły z programem „Bezpieczna Woda”, aby przedstawić najmłodszym kolegom i koleżankom zasady bezpiecznego przebywania nad wodą.

Funkcjonujemy również prężnie całorocznie na innych płaszczyznach, współpracując z służbami porządkowymi takimi jak Policja czy SAR m.in. przy akcjach poszukiwawczych czy zabezpieczaniu terenów i mienia w przypadku walk z żywiołem. Przez ostatnie trzy lata zdobywaliśmy na tych polach cenne doświadczenie, jednakże wciąż się doszkalamy.

Zajmujemy się także prowadzeniem rejestru aktywnych, lokalnych ratowników z aktualnymi uprawnieniami, wspieramy ratownictwo w zakresie formalnym i prawnym, organizujemy kursy na ratowników, kwalifikowanej pierwszej pomocy oraz kursy dające uprawnienia motorowodne. Chętnie służymy radą w zakresie pierwszej pomocy,  organizowania bezpiecznych kąpielisk i sprawowania opieki nad zorganizowanymi grupami.

Od 2018 roku przynależymy do najbardziej obecnie szanowanej organizacji ratowniczej w Polsce, a mianowicie do Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej (RWR) w Kaliszu, a nasza drużyna liczy już przeszło 20 osób, w tym ratownicy z przeszło 20 letnim stażem w pracy na plaży, instruktorzy ratownictwa wodnego oraz młodzi adepci, którzy zasilą nasze szeregi juz w przyszłych latach.


SYTUACJA MATERIALNA

Ratownictwo Wodne Darłowo jest organizacją pozarządową, która nie prowadzi działalności zarobkowej, stąd nie dysponujemy tak naprawdę żadnym budżetem. Naszą dotychczasową działalność utrzymujemy głównie z darowizn prywatnych osób, przedsiębiorstw i ewentualnych dotacji. Borykamy się z wieloma problemami, głównie natury logistycznej, ale też finansowej. Organizacja sprawnie działającego ratownictwa w nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej wymaga bowiem sprawnego i specjalistycznego sprzętu, zaplecza logistycznego, ale też świetnie wyszkolonej kadry. Co roku staramy się pozyskiwać finanse na odświeżanie mocno wysłużonego już sprzętu, którym dysponuje miasto, jednak nie jest to łatwe zadanie, a samo miasto nie jest też w stanie poczynić niezbędnych i odpowiednich inwestycji, aby Darłowo posiadało ratownictwo wodne z prawdziwego zdarzenia.

 

CEL ZBIÓRKI

Pod koniec 2017 roku firma Energa przekazała na ręce naszego stowarzyszenia darowizne w postaci auta terenowego marki Nissan, które docelowo może zasilić działalność Ratownictwa. Samochód był niestety uszkodzony, a jego naprawa wymagała specjalistycznych zabiegów i niemałych nakładów finansowych.
Dzięki wsparciu lokalnych firm i mieszkańców Darłowa udało nam się zebrać kwotę 2.200 tyś. złotych potrzebną na naprawę uszkodzonej ramy samochodu.

W maju 2018r., po specjalistycznej naprawie, samochód stanął ponownie na kołach. Dzięki zbiórce pieniędzy wśród lokalnych ratowników, ktorym na sercu leży lokalne ratownictwo, udało nam się zebrać kwotę na wymianę uszkodzonych tylnich lamp, zrobienie przeglądu, a także na opłacenie pierwszej raty ubezpieczenia OC samochodu. Własnym sumptem udało nam się jeszcze okleić samochód w nasze barwy i logo - samochód zaczął w końcu przypominać auto ratownicze i wydawałoby się, że w końcu jedziemy z górki... ;)
Niestety nadal pozostają koszty niezbędnych napraw bieżących, mniejszych usterek technicznych, wymiany płynów eksploatacyjnych czy choćby samego ubezpieczenia OC (druga rata). Pozostaje tez najważniejsza kwestia, a mianowicie wyposażenie samochodu w najpotrzebniejszy sprzęt ratowniczy, aby mógł spełniać swoje zadanie.

Chcemy, aby samochód ratowniczy funkcjonował całorocznie, jako samochód patrolowy Ratownictwa Wodnego Darłowo na darłowskich plażach w okresie wakacyjnym, ale i po za nim, m.in. podczas zabezpieczania zimowych kąpieli morsów, współpracy z innymi służbami porządkowymi, czy też podczas odwiedzin najmłodszych kolegów i koleżanek w szkołach z programem "Bezpieczna Woda", ktory co roku prowadzimy. Aby to wszystko było możliwe, potrzebujemy "małego" wsparcia finansowego, stąd nasz apel do Państwa.


Kwota w jakiej powinny zamknąć się wszystkie wspomniane niezbędne zabiegi z samochodem, łącznie z wyposażeniem w sprzęt ratowniczy to 25 000zł. 

Na chwilę obecną potrzebujemy pokryć, następujące koszty:

- niezbedne naprawy (wymiana chłodnicy, uszczelek pod silnikiem, płynów itp.) - ok 1500zł

- ubezpieczenie OC - II rata - 500zł

- naprawy blacharskie - 700zł

- nowe opony - 3000zł

- wyposażenie ratownicze:

• deska ratownicza Wetiz - 4000zł

• torba medyczna R1 - 5000zł

• defibrylator AED Lifeline - 5.300zł

• pasy ratownicze i bojki SP - 1000zł

• deska ortopedyczna Iron Duck - 1500zł

* łączność radiowa (radio VHF-UHF  stacjonarne w samochodzie + łączność bezprzewodowa): 1500zł 

• wyciągarka samochodowa z silnikiem: 1500zł

• oświetlenie samochodu (kogut, halogeny do pracy w nocy): 1500zł


Marzy nam się, aby samochód mógł być "na służbie" jak najszybciej, gdyż pogoda, jak i ilość turystów w naszej nadmorskiej miejscowości dopisała, a liczba interwencji, nie tylko na wodzie, z roku na rok jest coraz większa.

Gorąco prosimy o wsparcie naszej zbiórki dowolną kwotą. Każda złotówka idzie naprawdę na szczytny cel społeczny i wydana zostaje zgodnie z przeznaczeniem. Przepływ finansów w naszym stowarzyszeniu jest jawny i w każdej chwili na Państwa życzenie udzielamy informacji odnośnie naszej sytuacji finansowej, jak i wydatków, które mają miejsce.

Zapraszamy także nad nasze piękne wybrzeże, do Darłowa, gdzie są jedne z piękniejszych i najbezpieczniejszych plaż w Polsce! Liczymy, że z Państwa pomocą uda nam się utrzymać renomę i jeszcze bardziej profesjonalnie prowadzić działalność ratowniczą w naszym mieście :)


Dziękujemy i pozdrawiamy,
Ratownictwo Wodne Darłowo

https://www.facebook.com/ratownictwo.wodne.darlowo/
tel. 504 803 300Komentarze

 • Karolina Choina - awatar

  Karolina Choina

  07.08.18
  07.08.18

  Co by samochodzik sie sprawowal 👍 Powodzenia i pozdrawiam

  • Ratownictwo Wodne Darłowo - awatar

   Ratownictwo Wodne Darłowo - Organizator zbiórki

   08.08.18
   08.08.18

   Dziekujemy bardzo!:) Mamy nadzieje, ze wkrotce uda się go wyposażyć jak należy i wdrożyć czym prędzej do działań ratownictwa wodnego w Darłowie:) Pozdrawiamy!:)

Wpłaty - 18

Karol Musiał - awatar
20
Karol Musiał
Sylv Ja - awatar
50
Sylv Ja
Agata Drzewucka - awatar
20
Agata Drzewucka
Baldek Dziki Zachod - awatar
100
Baldek Dziki Zachod
Anonimowy Darczyńca - awatar
50
Anonimowy Darczyńca
Aleksander Czapnik - awatar
50
Aleksander Czapnik
geo-bud.eu - awatar
200
geo-bud.eu
Adrian Florkiewicz - awatar
20
Adrian Florkiewicz
Martyna - awatar
10
Martyna
Kovalova - awatar
50
Kovalova

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Pomagam.pl korzysta z plików cookie na zasadach opisanych w polityce prywatności, która uległa zmianie. Dowiedz się więcej.