Zbiórka Dach nad głową dla uchodźców - miniaturka zdjęcia

Dach nad głową dla uchodźców

Zbiórka Dach nad głową dla uchodźców - zdjęcie główne

Dach nad głową dla uchodźców

18 705 zł z 24 000 zł (Cel)
Wpłaciło 135 osób
Wpłać teraz
 

O NAS:

Chciałbyś pomóc uchodźcom i uchodźczyniom, którzy już są w Polsce,  ale nie wiesz jak to zrobić?

Zewsząd docierają do nas informacje dotyczące tragedii uchodźców i migrantów, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami do Europy. Często spotykana reakcja to bezsilność: nawet, jeśli bardzo chcemy im pomóc i przeciwstawić się rosnącej fali ksenofobii, to zazwyczaj nie wiemy jak.

Nasza propozycja? Zacznijmy od własnego podwórka. 

Refugees Welcome to platforma internetowa (http://refugees-welcome.pl/), która łączy uchodźców oraz uchodźczynie z Polakami, którzy chcą wynająć im pokoje. W ten sposób pomagamy uchodźcom znaleźć dach nad głową, ale nie tylko – równocześnie otwieramy drogę do integracji, wzajemnego poznania i przełamywania stereotypów.

Program działa w 13 krajach – Niemczech, Austrii, Szwecji, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii, Włoszech, Kanadzie, Czechach, Rumunii, Irlandii, a od października 2015 roku też w Polsce – na razie w Warszawie i okolicach. Od listopada 2016 roku Refugees Welcome Polska działa jako program Fundacji Ocalenie (http://ocalenie.org.pl).

Komu pomagamy?

Nasz program pomaga osobom, które otrzymały już status uchodźcy oraz tym, które oczekują na decyzję w w tej sprawie.

Jak to działa?

Żeby zgłosić swój pokój do programu, wystarczy wypełnić formularz na naszej stronie internetowej (www.refugees-welcome.pl).  Między uchodźcą a gospodarzem podpisywana jest umowa najmu, w której określone są warunki umowy i wysokość czynszu. Nad wszystkim czuwa koordynator z naszego zespołu, który pozostaje opiekunem sprawy także po podpisaniu umowy. 

Ale to jeszcze nie koniec! Nasz program to nie tylko mieszkania, ale też pomoc w integracji z polskim społeczeństwem. Zarówno uchodźcy oraz uchodźczynie, jak i gospodarze uczestniczący w programie mogą liczyć na indywidualne wsparcie naszych wolontariuszy. Uchodźcy są także otoczeni opieką Fundacji Ocalenie, która zapewnia im bezpłatne spotkania z mentorem kulturowym, psychologiem, doradcą zawodowym i kursy języka polskiego. Wszystko po to, żeby mogli poczuć się u nas jak w domu.

W związku z rozwojem programu i tym, że trudno nam liczyć na finansowanie z pieniędzy publicznych, zwracamy się do Was z prośbą o pomoc. Żeby móc dalej działać i pomagać uchodźcom oraz uchodźczyniom integrować się z polskim społeczeństwem, potrzebujemy Waszego wsparcia! 

Nasz cel początkowy to 24 000 zł, które pozwolą nam działać bez przeszkód przez kolejne 6 miesięcy.

Na co przeznaczymy pieniądze?

Nasz program wymaga sporo pracy! Oto podstawowe czynności niezbędne do jego realizacji:

1. Kiedy zgłasza się do nas uchodźca/uchodźczyni albo gospodarz, to my kontaktujemy się z nimi, umawiamy spotkania i czuwamy nad procesem zapoznania się obu stron, negocjacji i podpisania umowy.

2. Po podpisaniu umowy pozostajemy w regularnym kontakcie z obiema stronami i upewniamy się, że wszystko jest w porządku.

3. Koordynujemy wolontariuszy, którzy wspierają uchodźców i gospodarzy.

4. W razie potrzeby dofinansowujemy czynsz uchodźców.

5. Cały czas mamy dużo większą liczbę zgłoszeń od uchodźców i uchodźczyń, niż dostępnych pokoi. Dlatego bardzo ważne jest, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszym programie! Niezbędna jest też promocja w mediach, projekt i druk plakatów oraz ulotek, uczestnictwo w debatach, spotkaniach i konferencjach.

6. Pieniądze przeznaczamy też na obsługę programu: IT, księgowość i niezbędne tłumaczenia.


Dlaczego nasz program jest potrzebny?

Osoba starająca się o status uchodźcy w Polsce ma do wyboru mieszkanie w ośrodku lub poszukiwanie mieszkania na własną rękę.

W pierwszym przypadku otrzymuje od państwa 70 złotych miesięcznie, z czego 20 złotych musi przeznaczyć na środki higieny. To oznacza, że w Warszawie nie stać go nawet na zakup karty miejskiej. Jak podaje Urząd ds. Cudzoziemców, utrzymanie jednej osoby w ośrodku, w dzielonym pokoju, kosztuje państwo 1380 zł miesięcznie.

Jeśli osoba starająca się o status uchodźcy zdecyduje się opuścić ośrodek, dostaje od państwa wsparcie w wysokości 750 złotych miesięcznie. Za tę kwotę musi wynająć mieszkanie i utrzymać się. Jak dobrze wiemy, pokoje w Warszawie nie należą do najtańszych: ceny wynajmu na wolnym rynku rozpoczynają się od 500 zł, plus opłaty licznikowe i kaucja.

Pamiętajmy, że przez pierwsze 6 miesięcy pobytu w Polsce uchodźcy i uchodźczynie nie mogą legalnie pracować. To wszystko sprawia, że wśród osób ubiegających się o status uchodźcy i tych, którzy już ten status otrzymały, co 10 jest zagrożona bezdomnością, a co 3 trafia do noclegowni dla bezdomnych (według danych Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, miesiąc utrzymania jednej osoby w takim ośrodku to koszt ok. 4000 zł). I właśnie tutaj do akcji wkraczamy my.

Opieka nad jednym uchodźcą uczestniczącym w naszym programie kosztuje nas około 260 zł miesięcznie. Zawiera się w tym znalezienie pokoju, pomoc w podpisaniu umowy, oraz regularne indywidualne wsparcie. To, co najważniejsze, jest bezcenne: uchodźca uczestniczący w naszym programie mieszka w normalnych warunkach i ma regularny kontakt z Polakami. Dodatkowo, dzięki wsparciu Fundacji Ocalenie uczy się języka, szuka pracy, ma dostęp do pomocy psychologicznej i prawnej. Ostatecznym celem naszego programu jest usamodzielnienie uchodźców tak, żeby po wyjściu z naszego programu mogli pracować i samodzielnie znaleźć mieszkanie.

Do tej pory działając jako nieformalna inicjatywa pomogliśmy 14 uchodźcom. Dzięki Waszemu wsparciu nasz program może objąć dużo większą liczbę uchodźców!

Stwórzmy razem nową kulturę powitania!

Więcej informacji o naszym programie: http://refugees-welcome.pl/

Więcej informacji o Fundacji Ocalenie: http://ocalenie.org.pl

Więcej danych o uchodźcach w Polsce:
https://udsc.gov.pl/wp-content/uploads/2015/09/Więcej-wiedzy-mniej-strachu-Uchodźcy-w-Polsce-small.pdf

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualności


 • Refugees Welcome Polska - awatar

  Refugees Welcome Polska

  01.06.19
  01.06.19

  📣 Z okazji Światowego Dnia Uchodźcy, z radością zapraszamy na III Aukcję Sztuki Refugees Welcome! 😍 📍 W tym roku aukcja odbędzie się w niedzielę 16 czerwca w Muzeum nad Wisłą. Można w niej brać udział osobiście lub zdalnie przez portal Artinfo.pl. 💸 Cały dochód z wydarzenia przeznaczony będzie na wsparcie naszego programu Refugees Welcome Polska oraz Centrum Pomocy Cudzoziemcom Fundacji Ocalenie. 👩‍🎨 Swoje prace na rzecz uchodźców przekazało ponad 50 artystek i artystek, w tym tak znakomici twórcy jak Monika Sosnowska, Wilhelm Sasnal, Pawel Althamer, Maurycy Gomulicki, Dorota Buczkowska czy Aneta Grzeszykowska. ZOBACZ KATALOG I SZCZEGÓŁY: https://refugees-welcome.pl/aukcja/

  Zdjęcie aktualności 32 215

Komentarze


 • Jacek - awatar

  Jacek

  30.08.17
  30.08.17

  Jestem szczęśliwy, że powstała akcja. Mam nadzieję, że jak najwięcej naszych przyjaciół znajdzie dom. Powodzenia!

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   06.11.17
   06.11.17

   Bardzo dziękujemy za wpłatę i ciepłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie

 • Tomek - awatar

  Tomek

  21.07.17
  21.07.17

  Powodzenia!

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   06.11.17
   06.11.17

   Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy ciepło

 • Tomek - awatar

  Tomek

  21.03.17
  21.03.17

  Jednoczyć trzeba sie w imię czegoś, a nie przeciwko czemuś:)

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   22.03.17
   22.03.17

   Dziękujemy! Ponieważ wpłacił Pan jak na razie największą kwotę, ma Pan dużą szansę na zdobycie pięknego zdjęcia Filipa Skrońca: https://www.facebook.com/refugeeswelcomepolska/photos/a.729910133820135.1073741828.721401098004372/1044126415731837/?type=3&theater Bardzo prosimy o przesłanie danych kontaktowych na adres mailowy [email protected] Pozdrawiamy, wspaniałego dnia!

 • Eliza Szarbiewska - awatar

  Eliza Szarbiewska

  20.03.17
  20.03.17

  W

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   28.03.17
   28.03.17

   Dziękujemy!

 • Paweł Gajda - awatar

  Paweł Gajda

  13.03.17
  13.03.17

  Powodzenia!

18 705 zł z 24 000 zł (Cel)
Wpłaciło 135 osób
Wpłać teraz
 

Wpłaty: 135

Yawei - awatar
Yawei
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Marta Dudzińska - awatar
Marta Dudzińska
100
LUCYNA GEBERT - awatar
LUCYNA GEBERT
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Elzbieta Wojtczak - awatar
Elzbieta Wojtczak
200
Mikołaj Obiała - awatar
Mikołaj Obiała
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij