Zbiórka Dach nad głową dla uchodźców - miniaturka zdjęcia

Dach nad głową dla uchodźców

Zbiórka Dach nad głową dla uchodźców - zdjęcie główne

Dach nad głową dla uchodźców

18 805 zł z 24 000 zł (Cel)
Wpłaciło 137 osób
Wpłać teraz
 


O NAS:

Chciałbyś pomóc uchodźcom i uchodźczyniom, którzy już są w Polsce,  ale nie wiesz jak to zrobić?

Zewsząd docierają do nas informacje dotyczące tragedii uchodźców i migrantów, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami do Europy. Często spotykana reakcja to bezsilność: nawet, jeśli bardzo chcemy im pomóc i przeciwstawić się rosnącej fali ksenofobii, to zazwyczaj nie wiemy jak.

Nasza propozycja? Zacznijmy od własnego podwórka. 

Refugees Welcome to platforma internetowa (http://refugeeswelcome.pl/), która łączy uchodźców oraz uchodźczynie z Polakami, którzy chcą wynająć im pokoje. W ten sposób pomagamy uchodźcom znaleźć dach nad głową, ale nie tylko – równocześnie otwieramy drogę do integracji, wzajemnego poznania i przełamywania stereotypów.

Program działa w 16 krajach, a od października 2015 roku też w Polsce, w Warszawie i okolicach. Jest programem Fundacji Ocalenie (http://ocalenie.org.pl).

Komu pomagamy?

Nasz program pomaga osobom, które otrzymały już status uchodźcy oraz tym, które oczekują na decyzję w w tej sprawie.

Jak to działa?

Żeby zgłosić swój pokój do programu, wystarczy wypełnić formularz na naszej stronie internetowej (www.refugeeswelcome.pl).  Między uchodźcą a gospodarzem podpisywana jest umowa najmu, w której określone są warunki umowy i wysokość czynszu. Nad wszystkim czuwa koordynator z naszego zespołu, który pozostaje opiekunem sprawy także po podpisaniu umowy. 

Ale to jeszcze nie koniec! Nasz program to nie tylko mieszkania, ale też pomoc w integracji z polskim społeczeństwem. Zarówno uchodźcy oraz uchodźczynie, jak i gospodarze uczestniczący w programie mogą liczyć na indywidualne wsparcie naszych wolontariuszy. Uchodźcy są także otoczeni opieką Fundacji Ocalenie, która zapewnia im bezpłatne spotkania z mentorem kulturowym, prawnikiem, psychologiem, doradcą zawodowym i kursy języka polskiego. Wszystko po to, żeby mogli poczuć się u nas jak w domu.

W związku z rozwojem programu i tym, że trudno nam liczyć na finansowanie z pieniędzy publicznych, zwracamy się do Was z prośbą o pomoc. Żeby móc dalej działać i pomagać uchodźcom oraz uchodźczyniom integrować się z polskim społeczeństwem, potrzebujemy Waszego wsparcia! 

Nasz cel początkowy to 24 000 zł, które pozwolą nam działać bez przeszkód przez kolejne 6 miesięcy.

Na co przeznaczymy pieniądze?

Nasz program wymaga sporo pracy! Oto podstawowe czynności niezbędne do jego realizacji:

1. Kiedy zgłasza się do nas uchodźca/uchodźczyni albo gospodarz, to my kontaktujemy się z nimi, umawiamy spotkania i czuwamy nad procesem zapoznania się obu stron, negocjacji i podpisania umowy.

2. Po podpisaniu umowy pozostajemy w regularnym kontakcie z obiema stronami i upewniamy się, że wszystko jest w porządku.

3. Koordynujemy wolontariuszy, którzy wspierają uchodźców i gospodarzy.

4. W razie potrzeby dofinansowujemy czynsz uchodźców.

5. Cały czas mamy dużo większą liczbę zgłoszeń od uchodźców i uchodźczyń, niż dostępnych pokoi. Dlatego bardzo ważne jest, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszym programie! Niezbędna jest też promocja w mediach, projekt i druk plakatów oraz ulotek, uczestnictwo w debatach, spotkaniach i konferencjach.

6. Pieniądze przeznaczamy też na obsługę programu: IT, księgowość i niezbędne tłumaczenia.


Dlaczego nasz program jest potrzebny?

Osoba starająca się o status uchodźcy w Polsce ma do wyboru mieszkanie w ośrodku lub poszukiwanie mieszkania na własną rękę.

W pierwszym przypadku otrzymuje od państwa 70 złotych miesięcznie, z czego 20 złotych musi przeznaczyć na środki higieny. To oznacza, że w Warszawie nie stać go nawet na zakup karty miejskiej. Jak podaje Urząd ds. Cudzoziemców, utrzymanie jednej osoby w ośrodku, w dzielonym pokoju, kosztuje państwo 1380 zł miesięcznie.

Jeśli osoba starająca się o status uchodźcy zdecyduje się opuścić ośrodek, dostaje od państwa wsparcie w wysokości 750 złotych miesięcznie. Za tę kwotę musi wynająć mieszkanie i utrzymać się. Jak dobrze wiemy, pokoje w Warszawie nie należą do najtańszych: ceny wynajmu na wolnym rynku rozpoczynają się od 700 zł, plus opłaty licznikowe i kaucja.

Pamiętajmy, że przez pierwsze 6 miesięcy pobytu w Polsce uchodźcy i uchodźczynie nie mogą legalnie pracować. To wszystko sprawia, że wśród osób ubiegających się o status uchodźcy i tych, którzy już ten status otrzymały, co 10 jest zagrożona bezdomnością, a co 3 trafia do noclegowni dla bezdomnych (według danych Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, miesiąc utrzymania jednej osoby w takim ośrodku to koszt ok. 4000 zł). I właśnie tutaj do akcji wkraczamy my.

Opieka nad jednym uchodźcą uczestniczącym w naszym programie kosztuje nas około 260 zł miesięcznie. Zawiera się w tym znalezienie pokoju, pomoc w podpisaniu umowy, oraz regularne indywidualne wsparcie. To, co najważniejsze, jest bezcenne: uchodźca uczestniczący w naszym programie mieszka w normalnych warunkach i ma regularny kontakt z Polakami. Dodatkowo, dzięki wsparciu Fundacji Ocalenie uczy się języka, szuka pracy, ma dostęp do pomocy psychologicznej i prawnej. Ostatecznym celem naszego programu jest usamodzielnienie uchodźców tak, żeby po wyjściu z naszego programu mogli pracować i samodzielnie znaleźć mieszkanie.

Do tej pory pomogliśmy 31 uchodźcom. Dzięki Waszemu wsparciu nasz program może objąć dużo większą liczbę uchodźców!

Stwórzmy razem nową kulturę powitania!

Więcej informacji o naszym programie: http://refugeeswelcome.pl

Więcej informacji o Fundacji Ocalenie: http://ocalenie.org.pl

Więcej danych o uchodźcach w Polsce: https://migracje.gov.pl


Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Refugees Welcome Polska - awatar

  Refugees Welcome Polska

  07.09.20
  07.09.20

  Zapraszamy do udziału w charytatywnej Aukcji Sztuki Refugees Welcome, która odbędzie się 13 września. To specjalna, epidemiczna edycja aukcji online. Organizuje ją Fundacja Ocalenie, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Towarzystwo Przyjaciół Muzeum. W tym roku aukcja odbędzie się już po raz czwarty. W poprzednim roku udało się zebrać ponad 200 tys. złotych, a cały dochód przeznaczony został na wsparcie uchodźców mieszkających w Polsce. Tak będzie i tym razem. W czasie pandemii potrzeby migrantek i migrantów są jeszcze większe niż dotychczas. Aukcja odbędzie się w niedzielę, 13 września o godz. 17.00 i poprzedzona zostanie wystawą licytowanych prac, która będzie miała miejsce w siedzibie Muzeum przy ul. Pańskiej 3 w dniach 7-12 września. Więcej informacji i katalog: https://refugeeswelcome.pl/aukcja/

  Zdjęcie aktualizacji 54 972

Komentarze


 • Jacek - awatar

  Jacek

  30.08.17
  30.08.17

  Jestem szczęśliwy, że powstała akcja. Mam nadzieję, że jak najwięcej naszych przyjaciół znajdzie dom. Powodzenia!

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   06.11.17
   06.11.17

   Bardzo dziękujemy za wpłatę i ciepłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie

 • Tomek - awatar

  Tomek

  21.07.17
  21.07.17

  Powodzenia!

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   06.11.17
   06.11.17

   Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy ciepło

 • Tomek - awatar

  Tomek

  21.03.17
  21.03.17

  Jednoczyć trzeba sie w imię czegoś, a nie przeciwko czemuś:)

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   22.03.17
   22.03.17

   Dziękujemy! Ponieważ wpłacił Pan jak na razie największą kwotę, ma Pan dużą szansę na zdobycie pięknego zdjęcia Filipa Skrońca: https://www.facebook.com/refugeeswelcomepolska/photos/a.729910133820135.1073741828.721401098004372/1044126415731837/?type=3&theater Bardzo prosimy o przesłanie danych kontaktowych na adres mailowy [email protected] Pozdrawiamy, wspaniałego dnia!

 • Eliza Szarbiewska - awatar

  Eliza Szarbiewska

  20.03.17
  20.03.17

  W

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   28.03.17
   28.03.17

   Dziękujemy!

 • Paweł Gajda - awatar

  Paweł Gajda

  13.03.17
  13.03.17

  Powodzenia!

18 805 zł z 24 000 zł (Cel)
Wpłaciło 137 osób
Wpłać teraz
 

Wpłaty: 137

Lidia M - awatar
Lidia M
50
Alicja Podbielska - awatar
Alicja Podbielska
50
Yawei - awatar
Yawei
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Marta Dudzińska - awatar
Marta Dudzińska
100
LUCYNA GEBERT - awatar
LUCYNA GEBERT
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Elzbieta Wojtczak - awatar
Elzbieta Wojtczak
200
Mikołaj Obiała - awatar
Mikołaj Obiała
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Stwórz swoją
pierwszą zbiórkę

Nie czekaj, weź sprawy w
swoje ręce teraz!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniężnych. Dzięki Pomagam. pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz pieniądze na dowolny cel, np. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie znajomych i rodziny w ciężkich chwilach, realizację projektów społecznych, kulturalnych i biznesowych albo spełnianie marzeń.

Krok 1:Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz (zobacz krótki film poniżej).

Krok 3:Dla swojej zbiórki wybierasz adres internetowy, pod którym będzie ona dostępna dla każdego, np. pomagam.pl/nazwazbiorki. Zbieranie pieniędzy polega na zapraszaniu jak największej liczby osób do odwiedzenia tej strony. Pomagam.pl pozwala automatycznie rozesłać zaproszenia e-mailowe, udostępnić zbiórkę na Facebooku, Twitterze itd. Od razu możesz przyjmować wpłaty. Konto do wypłat wskażesz później.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać, i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby. Dzięki Pomagam.pl udostępnianie zbiórki na Facebooku, Twitterze lub e-mailowo jest niezwykle proste. Zbiórkę odwiedzają i udostępniają kolejne osoby i tak tworzy się efekt kuli śnieżnej.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 1 dzień roboczy. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Za darmo:Zbiórki opublikowane w dniach 15 kwietnia - 30 września zwolnione są z wszelkich opłat! Pomagam.pl pokrywa wszelkie koszty prowadzenia Twojej zbiórki (w tym także opłaty naliczane przez operatorów płatności). 100% zebranej kwoty trafia do Ciebie. #zostanwdomu

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij