Zbiórka Dach nad głową dla uchodźców - miniaturka zdjęcia

Dach nad głową dla uchodźców Jak założyć taką zbiórkę?

Dach nad głową dla uchodźców

18 805 zł  z 24 000 zł (Cel)
Wpłaciło 137 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

O NAS:

Chciałbyś pomóc uchodźcom i uchodźczyniom, którzy już są w Polsce,  ale nie wiesz jak to zrobić?

Zewsząd docierają do nas informacje dotyczące tragedii uchodźców i migrantów, którzy uciekają przed wojną i prześladowaniami do Europy. Często spotykana reakcja to bezsilność: nawet, jeśli bardzo chcemy im pomóc i przeciwstawić się rosnącej fali ksenofobii, to zazwyczaj nie wiemy jak.

Nasza propozycja? Zacznijmy od własnego podwórka. 

Refugees Welcome (http://refugeeswelcome.pl/) łączy uchodźców oraz uchodźczynie z Polakami, którzy chcą wynająć im pokoje. W ten sposób pomagamy uchodźcom znaleźć dach nad głową, ale nie tylko – równocześnie otwieramy drogę do integracji, wzajemnego poznania i przełamywania stereotypów.

Program działa w 16 krajach, a od października 2015 roku też w Polsce, w Warszawie i okolicach. Jest programem Fundacji Ocalenie (http://ocalenie.org.pl).

Komu pomagamy?

Nasz program pomaga osobom, które otrzymały już status uchodźcy oraz tym, które oczekują na decyzję w w tej sprawie.

Jak to działa?

Żeby zgłosić swój pokój do programu, wystarczy wypełnić formularz na naszej stronie internetowej (www.refugeeswelcome.pl).  Między uchodźcą a gospodarzem podpisywana jest umowa najmu, w której określone są warunki umowy i wysokość czynszu. Nad wszystkim czuwa koordynator z naszego zespołu, który pozostaje opiekunem sprawy także po podpisaniu umowy. 

Ale to jeszcze nie koniec! Nasz program to nie tylko mieszkania, ale też pomoc w integracji z polskim społeczeństwem. Zarówno uchodźcy oraz uchodźczynie, jak i gospodarze uczestniczący w programie mogą liczyć na indywidualne wsparcie naszych wolontariuszy. Uchodźcy są także otoczeni opieką Fundacji Ocalenie, która zapewnia im bezpłatne spotkania z mentorem kulturowym, prawnikiem, psychologiem, doradcą zawodowym i kursy języka polskiego. Wszystko po to, żeby mogli poczuć się u nas jak w domu.

W związku z rozwojem programu i tym, że trudno nam liczyć na finansowanie z pieniędzy publicznych, zwracamy się do Was z prośbą o pomoc. Żeby móc dalej działać i pomagać uchodźcom oraz uchodźczyniom integrować się z polskim społeczeństwem, potrzebujemy Waszego wsparcia! 

Nasz cel to 24 000 zł, które pozwalają nam działać bez przeszkód przez kolejne 6 miesięcy.

Na co przeznaczymy pieniądze?

Nasz program wymaga sporo pracy! Oto podstawowe czynności niezbędne do jego realizacji:

1. Kiedy zgłasza się do nas uchodźca/uchodźczyni albo gospodarz, to my kontaktujemy się z nimi, umawiamy spotkania i czuwamy nad procesem zapoznania się obu stron, negocjacji i podpisania umowy.

2. Po podpisaniu umowy pozostajemy w regularnym kontakcie z obiema stronami i upewniamy się, że wszystko jest w porządku.

3. Koordynujemy wolontariuszy, którzy wspierają uchodźców i gospodarzy.

4. Organizujemy spotkania integracyjne dla uchodźców, gospodarzy i wolontariuszy.

5. W razie potrzeby dofinansowujemy czynsz uchodźców.

6. Cały czas mamy dużo większą liczbę zgłoszeń od uchodźców i uchodźczyń, niż dostępnych pokoi. Dlatego bardzo ważne jest, żeby jak najwięcej osób dowiedziało się o naszym programie! Niezbędna jest też promocja, uczestnictwo w debatach, spotkaniach i konferencjach.

7. Pieniądze przeznaczamy też na obsługę programu: IT, księgowość i niezbędne tłumaczenia.


Dlaczego nasz program jest potrzebny?

Osoba starająca się o status uchodźcy w Polsce ma do wyboru mieszkanie w ośrodku lub poszukiwanie mieszkania na własną rękę.

W pierwszym przypadku otrzymuje od państwa 70 złotych miesięcznie, z czego 20 złotych musi przeznaczyć na środki higieny. To oznacza, że w Warszawie nie stać go nawet na zakup karty miejskiej. Jak podaje Urząd ds. Cudzoziemców, utrzymanie jednej osoby w ośrodku, w dzielonym pokoju, kosztuje państwo 1380 zł miesięcznie.

Jeśli osoba starająca się o status uchodźcy zdecyduje się opuścić ośrodek, dostaje od państwa wsparcie w wysokości 750 złotych miesięcznie. Za tę kwotę musi wynająć mieszkanie i utrzymać się. Jak dobrze wiemy, pokoje w Warszawie nie należą do najtańszych: ceny wynajmu na wolnym rynku rozpoczynają się od 800 zł, plus opłaty licznikowe i kaucja.

Pamiętajmy, że przez pierwsze 6 miesięcy pobytu w Polsce uchodźcy i uchodźczynie nie mogą legalnie pracować. To wszystko sprawia, że wśród osób ubiegających się o status uchodźcy i tych, którzy już ten status otrzymały, co 10 jest zagrożona bezdomnością, a co 3 trafia do noclegowni dla bezdomnych (według danych Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, miesiąc utrzymania jednej osoby w takim ośrodku to koszt ok. 4000 zł). I właśnie tutaj do akcji wkraczamy my.

Opieka nad jednym uchodźcą uczestniczącym w naszym programie kosztuje nas około 260 zł miesięcznie. Zawiera się w tym znalezienie pokoju, pomoc w podpisaniu umowy, oraz regularne indywidualne wsparcie. To, co najważniejsze, jest bezcenne: uchodźca uczestniczący w naszym programie mieszka w normalnych warunkach i ma regularny kontakt z Polakami. Dodatkowo, dzięki wsparciu Fundacji Ocalenie uczy się języka, szuka pracy, ma dostęp do pomocy psychologicznej i prawnej. Ostatecznym celem naszego programu jest usamodzielnienie uchodźców tak, żeby po wyjściu z naszego programu mogli pracować i samodzielnie znaleźć mieszkanie.

Do tej pory pomogliśmy 33 uchodźcom. Dzięki Waszemu wsparciu nasz program może objąć dużo większą liczbę uchodźców!

Stwórzmy razem nową kulturę powitania!

Więcej informacji o naszym programie: http://refugeeswelcome.pl

Więcej informacji o Fundacji Ocalenie: http://ocalenie.org.pl

Więcej danych o uchodźcach w Polsce: https://migracje.gov.pl

Wybierz kwotę


20 
50 
100 
200 
1 000 
Inna
Wpłać teraz
 Bezpieczne płatności online

Aktualizacje


 • Refugees Welcome Polska - awatar

  Refugees Welcome Polska

  10.10.2020
  10.10.2020

  Obejrzycie piękną rozmowę z gospodyniami i gospodarzami, którzy zdecydowali się zaprosić uchodźcę do swojego domu. Opowiadają o swoich doświadczeniach.

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


 • Jacek - awatar

  Jacek

  30.08.2017
  30.08.2017

  Jestem szczęśliwy, że powstała akcja. Mam nadzieję, że jak najwięcej naszych przyjaciół znajdzie dom. Powodzenia!

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   06.11.2017
   06.11.2017

   Bardzo dziękujemy za wpłatę i ciepłe słowa! Pozdrawiamy serdecznie

 • Tomek - awatar

  Tomek

  21.07.2017
  21.07.2017

  Powodzenia!

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   06.11.2017
   06.11.2017

   Bardzo dziękujemy! Pozdrawiamy ciepło

 • Tomek - awatar

  Tomek

  21.03.2017
  21.03.2017

  Jednoczyć trzeba sie w imię czegoś, a nie przeciwko czemuś:)

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   22.03.2017
   22.03.2017

   Dziękujemy! Ponieważ wpłacił Pan jak na razie największą kwotę, ma Pan dużą szansę na zdobycie pięknego zdjęcia Filipa Skrońca: https://www.facebook.com/refugeeswelcomepolska/photos/a.729910133820135.1073741828.721401098004372/1044126415731837/?type=3&theater Bardzo prosimy o przesłanie danych kontaktowych na adres mailowy [email protected]. Pozdrawiamy, wspaniałego dnia!

 • Eliza Szarbiewska - awatar

  Eliza Szarbiewska

  20.03.2017
  20.03.2017

  W

  • Refugees Welcome Polska - awatar

   Refugees Welcome Polska - Organizator zbiórki

   28.03.2017
   28.03.2017

   Dziękujemy!

 • Paweł Gajda - awatar

  Paweł Gajda

  13.03.2017
  13.03.2017

  Powodzenia!

18 805 zł  z 24 000 zł (Cel)
Wpłaciło 137 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 137

Lidia M - awatar
Lidia M
50
Alicja Podbielska - awatar
Alicja Podbielska
50
Yawei - awatar
Yawei
10
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Marta Dudzińska - awatar
Marta Dudzińska
100
LUCYNA GEBERT - awatar
LUCYNA GEBERT
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Elzbieta Wojtczak - awatar
Elzbieta Wojtczak
200
Mikołaj Obiała - awatar
Mikołaj Obiała
5
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Załóż swoją pierwszą zbiórkę

Zbieraj pieniądze na to, czego
najbardziej potrzebujesz już dziś!

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij