Stowarzyszenie "Wereszczyński Gościniec" potrzebuje wsparcia finansowego na wkład własny renowacji zabytkowych nagrobków cmentarza rzymskokatolickiego w Wereszczynie oraz sfinansowania porządkowania innych miejsc pamięci w Wereszczynie i najbliższej okolicy.
Rok 2024 rozpoczęliśmy od przygotowania programów prac konserwatorskich renowacji grobowców rodzin Białkowskich, Rulikowskich i Leduchowskich oraz nagrobka Rozalii Szwykowskiey w ramach Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. W tym roku udało się nam odnowić nagrobek Szwykowskiey, jak również rozpoczęliśmy przygotowania do odnowienia grobowca Białkowskich. Zakończenia wszystkich prac planujemy w przyszłym roku.
W bieżącym roku odnowiliśmy też (w ramach projektu Fundacji Solidarni Górnicy, funkcjonującej przy LW Bogdanka) jedyną drewnianą mogiłę na cmentarzu, jak również doprowadziliśmy do zagospodarowania terenu przy tablicy upamiętniającej zagładę Żydów wereszczyńskich.
W 2023 r. wspólnie z Krzysztofem Gorczycą z Towarzystwa dla Natury i Człowieka oraz Stowarzyszenia Bramy Pamięci Włodawa - Sobibór uporządkowaliśmy teren cmentarza prawosławnego w Wereszczynie, a znajdujące się na nim nagrobki zostały oczyszczone, posklejane i zakonserwowane.
Działamy od 2012 roku, organizując kwesty i zbiórki publiczne, a z zebranych datków i wszelkich dotacji odnawiamy nagrobki i grobowce zabytkowego cmentarza rzymsko-katolickiego w Wereszczynie (wpisanego w 1987 r. do rejestru zabytków woj. lubelskiego pod pozycją A/188). Więcej o naszych zbiórkach dowiesz się na zbiorka.gov.pl
Wereszczyn, to malutka miejscowość parafialna, ale w swej historii sięga XII w. Spuścizną tej historii jest kościół drewniany (z 1783 r.) i cmentarz rzymsko-katolicki z wieloma zabytkowymi nagrobkami, w tym licznymi z XIX w. W Wereszczynie znajdują się także miejsca pamięci po ludności prawosławnej i żydowskiej. Cieszy nas zatem każde wsparcie, nawet te najmniejsze kwoty. Przez 10 lat udało nam się wykonać prace renowacyjne na cmentarzu rzymsko-katolickim o wartości ok. 260 tys. zł odnawiając mogiłę żołnierską, 4 grobowce, 8 nagrobków i 8 płyt nagrobnych:
2013 - nagrobki Anieli Skroniewskiej i Ludwika Cękalskiego;
2015 - nagrobek Tadziunia Eydziatowicza oraz 4 płyty rodziny Karpińskich, w tym Anieli Dembowskiej, żony Edwarda Dembowskiego, przywódcy powstania krakowskiego;
2017 - mogiła 8 żołnierzy poległych w 1920 r. i 2 żołnierzy poległych w 1939 r.;
2018 - grobowiec Antoniny Hlebickiej-Józefowicz;
2019 - grobowiec rodziny Karpińskich i nagrobek rodziny Rucińskich;
2020 - grobowiec rodziny Czarnieckich i płyta Jana Suprynowicza;
2021 - płyta Marii Arasimowiczowej i nagrobek Józefa Dobrskiego.
W 2022 r. odnowiliśmy kompleks 2 nagrobków i 1 płyty rodziny Hemplów, w tym Aleksandra Hempla, który brał udział w wojnie napoleońskiej i powstaniu listopadowym, dowodząc szwadronem, a za zasługi w powstaniu otrzymał Złoty Krzyż Virtuti Militari. Ponadto przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odnowiliśmy grobowiec rodziny Nazarewiczów.
W 2023 r. odnowiliśmy mogiłę Adama Łaskiego z 1848 r.
Nie pobieramy wynagrodzeń, delegacji, itp., a wszystkie zebrane pieniądze w 100% wydatkujemy wyłącznie na prace konserwatorskie. W nasze kwesty każdego roku angażuje się po kilkadziesiąt osób, w tym licznie młodzież.
Wspierają nas instytucje, takie jak Powiat Włodawski, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Lubelski Węgiel "Bogdanka", Ban Spółdzielczy w Cycowie, korzystamy również z dotacji Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednakże każdy wniosek o dotację wymaga zabezpieczenia wkładu własnego, o który, zwłaszcza w okresie szybko rosnących cen, jest coraz trudniej.
W 2022 r. własnym staraniem wykonaliśmy karty zabytków dla 25 nagrobków (grobowców), a w najbliższym czasie opracowaniem obejmiemy pozostałe nagrobki. Szacujemy, że na cmentarzu znajduje się ok. 60 nagrobków o walorach zabytkowych.
Pragniemy każdego roku kontynuować nasze prace renowacyjne, a skala prac w dużej mierze zależy od Państwa hojności.
O przebiegu wszelkich prac na bieżąco informujemy na naszym profilu https://facebook.com/stowarzyszenie.wereszczyn
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Anonimowy Darczyńca
Jesteście wspaniali, dużo dobrego dla Was ❤️