Witam serdecznie, na wstępie chciałbym zaznaczyć że zbiórka nie jest oficjalnie organizowana przez placówkę w której pracuje czyli Młodzieżowy Dom Kultury w Świdnicy. Organizuję zbiórkę jako osoba prywatna.
Kim jestem?
Jestem nauczycielem mianowanym, od kilkunastu lat uczę w placówce oświatowej, od kilku lat prowadzę zajęcia o tematyce elektronika, robotyka, programowanie. Uczę w Młodzieżowym Domu Kultury w Świdnicy prowadzę zajęcia pozalekcyjne, popołudniowe, bezpłatne dla dzieci i młodzieży z miasta Świdnicy. Od kilku lat prowadzę hobbystycznie kanał w serwisie Youtube gdzie pokazuję świat elektroniki od kuchni tzw. elektronika dla początkujących. Z zawodu programista z zamiłowania elektronik, nauczyciel. W wolnych chwilach majsterkuje i wymyślam co rusz jakieś nowe projekty z elektroniką w tle.
Dlaczego jest ta zbiórka?
Pracuję od wielu lat w placówce oświatowej, nieferyjnej, nie będącej szkoła i dobrze już wiem że budżet w takich placówkach jest niewystarczający nawet na podstawowe rzeczy. Brakuje pieniędzy na sprzęt, materiały i wyposażenie. Nie jesteśmy szkołą w myśl prawa oświatowego temu też bardzo trudno jest pozyskać jakiekolwiek pieniądze pozabudżetowe z tzw. grantów organizowanych przez firmy, organizacje czy MEN. Co roku staram się pozyskiwać środki pozabudżetowe m.in. z darowizn od firm. Do tej pory zawsze udawało mi się uzyskać jakieś pieniądze pozabudżetowe ale aby takie pieniądze wydatkować trzeba przejść przez całą procedurę co trwa nawet kilka miesięcy od dnia przyznania środków. Nie jest to łatwe ale oczywiście możliwe, nigdy ani złotówki nie zmarnowałem z tych pieniędzy. Największym problemem jest to że trzeba takie pieniądze wydać do danego dnia, na dany cel, na dany projekt, przeważnie jednorazowo aby później można było się np. z darczyńcą rozliczyć, przedstawić na jego wniosek faktury, sprawozdanie itd. Często bywa tak że nie jesteśmy w stanie przewidzieć że w późniejszym czasie zabraknie nam środków, bo np. w czasie pracy pokazały się dodatkowe koszty, uszkodzenia w materiałach lub sprzęcie, braki w sprzęcie i narzędziach. Wtedy nie ma skąd wziąć pieniędzy. Budżet placówki posiada paragraf przewidziany na doposażenie pracowni ale tych środków jest za mało, bo i pracowni i potrzeb jest dużo, dużo więcej. Większość środków na doposażenie idzie na drobne remonty i zakupy ... jest ciężko.
Długo myślałem jak zrobić aby osoby chcące wesprzeć to co robię mogły to zrobić w sposób legalny. Postanowiłem spróbować czegoś takiego, temu powstała ta zbiórka. Zbiórka ta jest darowizną, dobrowolną wpłatą, kto będzie chciał doda od siebie cegiełkę. Nie chce aby ktoś pomyślał że na podstawie wpłaty będę na kogoś lepiej czy gorzej patrzył na zajęciach.
Cel, na co będą przeznaczone środki ze zbiórki?
Środki przeznaczone będą na bieżące wydatki związane z prowadzeniem zajęć np. zakup uszkodzonych w trakcie zajęć elementów elektronicznych, płytek arduino, modułów, silników, narzędzi. Zakup nowych narzędzi, nowych elementów, materiałów do zajęć. Nie zdarzyło mi się jeszcze nigdy abym pociągnął do odpowiedzialności rodzica jeśli dziecko w trakcie zajęć uszkodziło m.in. moduł mostka H, płytkę Arduino, czy robota. Wychodzę z założenie że takie coś ma prawo się zdarzyć i człowiek ucząc się może popełnić błędy. Sam z własnej kieszeni pokrywałem taką stratę i ogólnie mówiąc sporo rzeczy w mojej pracowni pochodzi z tego źródełka. Mając dodatkowe środki będę mógł też spokojnie planować co raz to ciekawsze zajęcia.
Słów kilka o zajęciach jakie prowadzę:
Zajęcia jakie prowadzę są bezpłatne, nie pobieram od uczestników żadnych pieniędzy na tzw. materiały bo też nie chcę aby ktoś później powiedział że na tym zarabiam, czy też pobieram opłatę za uczestnictwo w moich zajęciach. Prowadzę kilka grup o różnym stopniu zaawansowania. W roku oświatowym 2019/2020 jest to około 100-110 uczestników zajęć stałych, czyli osób które co tydzień uczęszczają na zajęcia. Moi uczniowie spotykają się przeważnie raz w tygodniu na 2-4 godziny lekcyjne. Prowadzę różne tematy zajęć m.in.:
- nauka algorytmiki w językach wizualnych, obiektowych, edblocks, edware, scratch, python na przykładzie programowania robotów oraz c++, php
- proste tworzenie gier 2D jest rozwinięciem podstaw tworzenia algorytmów
- modelowanie w 3D i obsługa drukarek 3D
- obsługa różnego oprogramowania związanego z elektroniką
- podstawy elektroniki z wykorzystaniem płytek prototypowych i elementów biernych oraz czynnych
- arduino i różne moduły od prostych czujników do rozbudowanych tzw. shieldów m.in. ramps, cnc, GPS, GSM
- mechatronika czyli jak połączyć elementy mechaniczne i elektronikę do stworzenia różnych rzeczy
- tworzenie pojazdów, robotów w oparciu o moje autorskie płytki PCB
- szalone konstrukcie gdzie moi uczniowie sami wybierają projekt jaki chcą realizować w ramach zajęć stałych
- profilaktyka czyli lataj z głową, podstawa i nauka o dronach, bezpieczne korzystanie z internetu, wyszukiwanie informacji i pomoc w zagadnieniach szkolnych
W tym roku chcę w moim mieście otworzyć pierwszy w historii tzw. Makerspace czyli miejsce kreatywnej pracy dla uczniów i studentów nie będących uczestnikami stałymi ale tzw. okazjonalnymi. Zasada działania takiego makerspace byłaby oczywiście zgodna z statutem mojej placówki czyli m.in. bezpłatna. Napisałem o "grant" na ten cel do jednej z firm ale czy go dostanę i kiedy tego na ten moment nie wiem.
Rozliczenie zbiórki:
Mam zamiar prowadzić prywatnie rozpiskę na co będą wydane środki ze zbiórki, zbierać wszystkie paragony i faktury. Prowadzić spis zakupionych narzędzi, materiałów. W miarę możliwości zaznaczyć że dana rzecz pochodzi z zakupu dzięki tej zbiórce np. naklejka dla narzędziu o źródle finansowania. Chciałbym aby było to wszystko transparentne.
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej: