Zbiórka SKRZYDLATA HUSARIA - książka - miniaturka zdjęcia

SKRZYDLATA HUSARIA - książka Jak założyć taką zbiórkę?


                                Zbiórka SKRZYDLATA HUSARIA - książka - zdjęcie główne

SKRZYDLATA HUSARIA - książka

871 zł  z 30 000 zł (Cel)
Wpłaciło 14 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Łukasz Sojka - awatar

Łukasz Sojka

Organizator zbiórki

5 listopada 1918 roku ze lwowskiego lotniska Lewandówka po raz pierwszy wzniósł się w powietrze samolot wykonujący lot bojowy na rzecz Państwa Polskiego. Państwa, które oficjalnie miało się odrodzić dopiero za sześć dni...

25 kwietnia 1945 roku, załogi 300 Dywizjonu Bombowego wzięły udział w wielkim nalocie na kwaterę Adolfa Hitlera w Berchtesgarden.

Pomiędzy tymi symbolicznymi datami zawiera się ponad dwadzieścia sześć lat historii polskich załóg bombowych. Historii znanej głównie pasjonatom i zawsze pozostającej w cieniu dokonań Dywizjonu 303 i innych dywizjonów myśliwskich.

Nazywam się Łukasz Sojka i w książce "Skrzydlata Husaria" chcę tą historię opowiedzieć w sposób dostępny dla każdego, skupiając się głównie na ludzkich losach i ich kontekście historycznym. Bez zbędnego patosu ale i bez modnego dziś obalania pomników.

Polskie załogi bombowców walnie przyczyniły się do wywalczenia Lwowa w 1918 roku a rok później ocaliły miasto przed konnicą Budionnego. Zostały uwikłane w bratobójcze walki podczas przewrotu majowego a bombowiec PZL.37 "Łoś", na którym bili się w 1939 roku, po dziś dzień pozostaje symbolem możliwości przemysłu lotniczego II Rzeczpospolitej. W 1940 roku wzięli udział w "Bitwie o Barki", która odegrała kluczową rolę w ocaleniu Wysp Brytyjskich przed niemiecką inwazją. Bombardowali Niemcy w czasie ofensywy bombowej RAF, tropili U-Booty podczas bitwy o Atlantyk, niszczyli zapasy paliwa wspierając inwazję w Normandii czy wreszcie ruszyli ze straceńczymi misjami pomocy walczącej Warszawie.

Dlatego właśnie chciałbym opowiedzieć ich historię - historię postaci znanych i kontrowersyjnych jak Ludomił Rayski ale też i tych, którzy stoją w drugim szeregu jeśli idzie o sławę, choć gdy trzeba było stanąć do walki, bez wahania stanęli na pierwszej linii. Są wśród nich Walerian Nowakowski, Ludwik Maślanka, Kazimierz Bernas, Stanisław Cwynar i wielu innych.

"Skrzydlata Husaria" ma już wydawcę i ok. 60% tekstu (452 strony w Wordzie). Za zebrane pieniądze zamierzam kupić książki i inne materiały, dostęp do archiwów ale przede wszystkim czas. Na każdą godzinę pisania przypada bowiem 4-5 godzin prowadzenia badań, zbierania materiałów, analizowania i zestawiania ze sobą często sprzecznych relacji.

Będę dozgonnie wdzięczny za każdy przekazany datek, który przybliży mnie do postawienia ostatniej kropki w tej opowieści.

Dla szczególnie hojnych darczyńców będą oczywiście przewidziane "dowody wdzięczności".

Za każdą wpłatę powyżej 300 zł - egzemplarz książki z imienną dedykacją od autora.

Za każdą wpłatę powyżej 2000 zł - imienne podziękowanie w słowie wstępnym oraz oczywiście książka z dedykacją.


Aktualizacje


  • Łukasz Sojka - awatar

    Łukasz Sojka

    09.01.2019
    09.01.2019

    Dziś 78 urodziny jednego z bohaterów "Skrzydlatej Husarii".

    9 stycznia 1941 roku po raz pierwszy wzbił się w powietrze prototyp Avro Manchester Mk. III. Była to czterosilnikowa wersja dwusilnikowego Manchestera, który zdążył już zaskarbić sobie powszechną niechęć w RAF "łatwopalnymi" silnikami RR Vulture.
    Konstruktor Manchestera - Roy Chadwick - szybko zdał sobie sprawę z ograniczeń jakie narzucają jego konstrukcji nieudane silniki i zaprojektował wersję z czterema sprawdzonymi silnikami RR Merlin.

    Początkowo nosiła nazwę Manchester Mk. III szybko zmienioną na Lancaster. Pod tą nazwą samolot przeszedł do historii, będąc powszechnie uznawany za najlepszy brytyjski bombowiec II Wojny Światowej.

    Polscy lotnicy zetknęli się z nim w 1944 roku, kiedy trafił do 300 Dywizjonu Bombowego by pozostać podstawowym samolotem Dywizjonu do końca wojny.

Słowa wsparcia

Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲


  • TVS B. - awatar

    TVS B.

    13.07.2020
    13.07.2020

    Prosze p.Sojkę o kontakt w sprawie interesujących materiałów.

871 zł  z 30 000 zł (Cel)
Wpłaciło 14 osób
Wpłać terazUdostępnij
 
Łukasz Sojka - awatar

Łukasz Sojka

Organizator zbiórki

Zadaj pytanie

Wpłaty: 14

Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
50
TVS B. - awatar
TVS B.
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
300
Wanda Torbacka - awatar
Wanda Torbacka
100
Malgorzata Mioduchowska - awatar
Malgorzata Mioduchowska
20
Łukasz Malok - awatar
Łukasz Malok
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
100
Viktor Kulchytsky - awatar
Viktor Kulchytsky
10
Stanisław An - awatar
Stanisław An
10

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

People
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij