Zbiórka Szlakiem gruzińskich stadionów - miniaturka zdjęcia

Szlakiem gruzińskich stadionów

Marcin Fastyn - awatar

Marcin Fastyn

Organizator zbiórki

English version below!

Cześć!

Mam na imię Marcin. Choć urodziłem się i mieszkam w Polsce, od dzieciństwa Gruzja była mi bliska. Gdy podrosłem i zacząłem interesować się piłką, starałem się dowiedzieć jak najwięcej także o gruzińskim futbolu. Dzięki temu w tej chwili jestem jednym z nie tak wielu statystyków gruzińskiej piłki nożnej (oczywiście - hobbystycznie), prowadziłem także polskojęzyczny fanpage jej poświęcony (https://www.facebook.com/gruzinski.futbol/) - niestety chwilowo nieaktualizowany z powodu natłoku innych obowiązków :(

Nie był to mój jedyny projekt związany z piłką w Gruzji. Rozpocząłem prace nad książką poświęconą historii ligi gruzińskiej od  1990 do czasów dzisiejszych roku, w której będzie można prześledzić, jak się rozwijał futbol w każdym regionie tego kraju. Obecnie jestem mniej więcej w roku 1995, jak przy poprzednim projekcie - inne obowiązki uniemożliwiają regularne pisanie i postępy następują tylko, gdy mam trochę więcej wolnego czasu - ale na pewno uda się to doprowadzić do końca - materiały do każdego poziomu (oprócz, niestety, Turniejów Kwalifikacyjnych z początków lat 90) już mam, stoją na półce - to tylko kwestia ich opracowania.

Nie jest to jednak mój jedyny pomysł. Gdy odwiedzałem Gruzję (jak do tej pory trzykrotnie: w 2015, 2016 i 2018), poza czystą turystyką zwracałem również uwagę na miejscowe stadiony - zarówno duże i używane, jak też małe i opuszczone. Jednym z moich celów jest, pewnego dnia w przyszłości, kiedy starczy już wizyt na odwiedzenie (prawie) wszystkich osobiście, opracować książkę im poświęconą. Oczywiście, z wieloma zdjęciami - także z przeszłości i robionymi przez kogo innego ;) 

 Na początku lat 90, kiedy piłka nożna w Gruzji jeszcze rozwijała się żywiołowo, co roku około 100-120 zespołów uczestniczyło w rozgrywkach na różnych szczeblach. Później, niestety, z powodu problemów kraju, liczba ta spadła, do zaledwie 40-50 w najgorszych latach. W wielu miasteczkach i wsiach lokalne zespoły nigdy nie zostały reaktywowane, a ich boiska i stadiony niszczeją.

Jak do tej pory, odwiedziłem (lub przynajmniej sfotografowałem) 60 stadionów/boisk w różnych regionach kraju. Czasami miałem możliwość obejrzenia meczu, czasem tylko wejścia na stadion lub jego pozostałości. Efekty możecie obejrzeć na moim fanpage'u:

https://www.facebook.com/saqartvelosstadionebi/

Już teraz myślę o kolejnych podróżach, wizytach w kolejnych regionach, na kolejnych obiektach (nie ukrywam, że oprócz tego po prostu w celach turystycznych). Jeśli chcielibyście pomóc w przyspieszeniu tych planów, wydłużeniu czasu mojego pobytu tam, albo ułatwieniu dotarcia do niektórych miejsc (czasami marszrutki i autostop podlegają ograniczeniom czasowym) - możecie wrzucić jakiegoś grosika do zbiórkowej puszki.

Jeśli nie - i tak jesteście mile widziani jako goście i oglądacze na fanpage'u, na łamach którego są i wciąż będą dostępne wszystkie efekty mojej podróży.

Dziękuję Wam za zapoznanie się ze wszystkim oraz za ewentualne wsparcie!

Wybierz kwotę

20
50
100
200
1 000
Inna
Marcin Fastyn - awatar

Marcin Fastyn

Organizator zbiórki

Wpłaty - 3

ალბერტ - awatar
20
ალბერტ
Paweł - awatar
23
Paweł
Anonimowy Darczyńca - awatar
1
Anonimowy Darczyńca

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe!

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij