Edukacja jest kluczem do wszystkiego. Bez znajomości pisania, czytania czy podstawowych informacji o funkcjonowaniu świata ciężko jest funkcjonować w dzisiejszych czasach, kiedy sprytni wyrywają pieniądze z każdego zakątka, a tracą na tym biedni, prości ludzie.
W dystrykcie Masaka, na południu Ugandy, wielu ludzi utrzymuje się z rolnictwa. Przez ostatnie 10 lat pora sucha trwała dłużej niż powinna, powodując wysuszanie sadzonek, mniejsze plony i wyższe ceny żywności.
Państwo finansuje edukację tylko po części, a nie każdego stać na pokrycie pozostałej kwoty.
To i brak polityki dotyczącej dzieci to jedne z powodów powiększania się grupy dzieci ulicy, które nie są w stanie się usamodzielnić i normalnie funkcjonować w społeczeństwie.
Aby temu zapobiec, wielu lokalnych ludzi dobrej woli stara się wspólnymi siłami tworzyć i prowadzić szkoły dla najbardziej potrzebujących i sami zdobywać pieniądze potrzebne na jej utrzymanie.
Jedną z takich szkół jest założona przez Patricka Ssyakabuuza Hope For All Junior School zrzeszająca dzieci z rodzin niepełnych, dotkniętych niepełnosprawnością, sierot wychowywanych przez dziadków w podeszłym wieku lub rodziny dotknięte biedą z powodu zmian klimatycznych.
Chcielibyśmy rozwiązać problem głodnych uczniów zebraniem funduszy na utworzenie ogrodu przyszkolnego, w którym nauczyciele, uczniowie i ich opiekunowie mogliby uprawiać rośliny, które zapewnią uczniom ciepły posiłek w ciągu dnia. Nadwyżka plonów niezdolnych do dłuższego magazynowania zostanie sprzedana, a z zarobionych pieniędzy zostaną zakupione artykuły szkolne dla dzieci oraz nasiona i dzierżawa za ziemię za kolejny rok.
Projekt obejmuje 150 dzieci ze szkoły, w wieku od 3 do 10 lat, i ich rodziny oraz 4 pracujących tam nauczycieli.
Chcielibyśmy posadzić rośliny jednoroczne: kukurydzę, fasolę, soję, proso i kasawę na obszarze 2 akrów.
Planowany czas realizacji projektu:
Sierpień: Dzierżawa i przygotowanie ziemi, nasion, narzędzi.
Wrzesień: Sadzenie, założenie kropelkowego systemu irygacyjnego.
Grudzień - styczeń + maj (w przypadku kassawy): Zbieranie plonów i sprzedaż nadwyżek.
Projekt został utworzony z inicjatywy Fundacji HumanDoc.
Osobą odpowiedzialną za koordynację projektu na miejscu będzie Patrick Ssyakabuuza - dyrektor i założyciel szkoły Hope For All Junior School.
Patrick jest naszym zaufanym przyjacielem, z którym współpracowaliśmy już podczas realizacji innych projektów.
Koordynacją projektu z Polski zajmie się Róża Michalec z Fundacji HumanDoc.
Zdjęcia: Róża Michalec i Patrick Ssyakabuuza.
Jeśli chciałbyś wesprzeć nasz projekt i przyczynić się do przerwania zamkniętego koła biedy spowodowanej brakiem edukacji, wpłać kilka złotych. Dzieciaki i ich rodzice będą Ci bardzo wdzięczni.
Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!