owner

Joanna Lech

Organizator zbiórki

Zbiórka

Od autorki

To jest opowieść o dorastaniu.
To jest opowieść o stracie. 
I magii. O chłopcu w czerwonej pelerynie, który miał na imię Nic i był czarodziejem. 
O poszukiwaniu skarbów i zabawach w umieranie. O kocie, który nie chciał zostać Szarikiem, o sercu napędzanym mechanicznym słowikiem i Dziadku z wąsami Hitlera. O śwince Marysi, która zjadła tęczę, o bogach rzeki i Babci, która zmieniła się w drzewo. O karmieniu grobów, pladze biedronek i o tym, dlaczego koniec świata zaczął się w Niebie.
To nie jest bajka o śmierci. 

„Wszystko zdarzyło się mniej więcej naprawdę”, jak pisał Kurt Vonnegut w „Rzeźni numer pięć”. 

Prawie na pewno to prawda.

Photo

Czym są "Sztuczki"?

To gawędziarska, pełna czarnego humoru opowieść o dzieciństwie, o rozrachunkach z przeszłością i dorastaniu do śmierci.

Fragmenty książki cieszą się uznaniem środowiska literackiego, były już publikowane w antologiach i czasopismach literackich, m.in. Wyspie, Fabulariach, Ricie Baum, Fa-arcie, Redzie czy Elewatorze.

Photo

Żeby wydać tę książkę, potrzebujemy Waszego finansowego wsparcia!

Debiutanckie książki nie mają łatwo. Trudno im się przebić do czytelników, więc i o dużej sprzedaży nie ma co marzyć. A to znaczy, że odzyskanie wydanych pieniędzy jest bardzo mało prawdopodobne.

W dodatku takie małe wydawnictwa jak Nisza nie mają też szans na dotacje z Instytutu Książki. Instytut ograniczył krąg potencjalnych dotacjobiorców do firm, które mają maksymalnie rozbudowaną księgowość. Małych na nią po prostu nie stać. Dlatego potrzebujemy Waszej pomocy!

Pomagam.pl umożliwia dokonanie płatności także przy użyciu kart kredytowych, PayPal’a, tradycyjnych przelewów bankowych oraz w okienku na poczcie.

Możecie też łatwo wesprzeć nas dowolną kwotą bez wybierania nagrody i bez rejestracji na portalu.

Będziemy wdzięczni za każdą złotówkę!

 

Photo

Na co przeznaczymy pieniądze?

Pieniądze z akcji przeznaczymy w całości na sfinansowanie wydania debiutanckiej powieści Joanny Lech „Sztuczki”:  

 • druk
 • dystrybucję  
 • promocję 

Książka jest już przygotowywana do wydania. 

Dzięki uprzejmości Katarzyny Gintowt otrzymaliśmy już ten przepiękny obraz „Ocean”, który znajdzie się na okładce! :) 

Photo

Kim jest Joanna Lech?

Autorka tomów wierszy „Zapaść” (Biblioteka Arterii, Łódź 2009) i „Nawroty” (WBPiCAK, Poznań 2010). 

Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich. W 2007 r. nagrodzona Grand Prix w VI konkursie im. R. M. Rilkego w Sopocie oraz nagrodą główną w XIII konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi. Wyróżniona w X edycji Konkursu Literackiego PTWK (2010) w kategorii „debiut roku”, nominowana do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2010) i Nagrody literackiej Nike 2011. 

Stypendystka Miasta Krakowa i Fundacji Grazella (2011). Publikowała prozę i poezję m.in. w Studium, Portrecie, Ricie Baum, Toposie, Gazecie Wyborczej, Czasie Kultury, Tygodniku Powszechnym, Kresach, Chimerze, Przekroju, Lampie, Twórczości, w antologiach m.in. „Poeci na nowy wiek” (Biuro Literackie,Wrocław 2010), „Free Over Blood” (Off_press, 2011) i Antologii współczesnych polskich opowiadań” (Wydawnictwo FORMA, Szczecin 2014). Tłumaczona  na język angielski, niemiecki, ukraiński, rosyjski i czeski. 

Photo

Wydawnictwo Nisza

Wydawnictwo Nisza wydaje książki mądre i ciekawe. Przede wszystkim takie, które pomagają zrozumieć, co dzieje się między ludźmi. Ich działania - które widać, i uczucia - których często nie widać, chociaż są najważniejsze.

Chociaż nie jest wydawnictwem głośnym, ma na koncie parę sukcesów - po pierwsze, nienajgorszą opinię, po drugie, całkiem sporo nagród i nominacji dla Niszowych autorek i autorów:

- Paszport Polityki,  Nagroda Literacka Unii Europejskiej i nominacja do Nike dla Piotra Pazińskiego za "Pensjonat"

- Nagroda Gryfia, Nagrodę Gdynia i nominacja do Nike oraz do Angelusa dla Magdaleny Tulli za "Włoskie szpilki"

- Nagroda Conrada dla Liliany Hermetz za "Alicyjkę"

- nominacja do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej i do Nagrody Gdynia, a także Nagroda miasta Radom dla Michała Sobola za "Pulsary"

- nominaja do Nagrody Gdynia dla Jana Gondowicza za "Ducha opowieści"

- nominacja do Nagrody Gryfia dla Anny Augustyniak za "Kochałam, kiedy odeszła"

Photo

A jeśli uda nam się zebrać więcej?

Wszystkie dodatkowo zebrane środki przeznaczymy na większą promocję wydanej powieści - kolejne spotkania autorskie i reklamę w magazynach literackich.

To będzie nasz wspólny sukces!

Photo

Fragment książki

Nie przegap swojej bajki

1.
Twój Drogi Tato stracił pracę i dom. Twój Drogi Ojciec przepił wszystkie pieniążki i rozwiódł się był z Twoją Mamą; tak mi mówiłeś, gdy leżeliśmy na łące i upał wypalał nam korytarze na skórze. Twój Drogi Tato codziennie chłostał cię pasem, o, tutaj, zobacz, pokazałeś. Ale zamknęłam oczy i żułam źdźbło, które kaleczyło w usta. Słonce wszystko zakrapiało na żółto, przed oczami latały mi nieostre plamy i tak mocno pachniały mlecze. Ale zamknęłam oczy i słuchałam, gdy mi opowiadałeś, jak Twój Tato musiał sprzedać telewizor i meble i wrócić do swojej siostry, czyli Twojej Biednej Ciotki, czyli do rodzinnego domu, którego nienawidził z całego serca. Na wieś, gdzie miała kury, trzy koty, dwa psy i jedną starą krowę, ponieważ była starą panną i nie miała nic lepszego do roboty; tak narzekał Twój Ojciec, gdy wnosił wasze bagaże z samochodu. A potem musiał sprzedać nawet tego starego fiata i pójść do pracy w tartaku, gdzie pracował jego ojciec i dziadek i gdzie wciąż pracowali jego koledzy ze szkoły, którzy nie mieli matury i nigdy nie pracowali, tak jak on, na Kierowniczym Stanowisku w Poważnej Firmie, w mieście. Nikt nie był z tego powodu zadowolony, mówiłeś. Zwłaszcza ty, bo potem musiałeś wysłuchiwać tego samego codziennie rano, gdy Twój Ojciec wychodził do pracy. A zwłaszcza niezadowolone były kury i trzy koty, codziennie ostrzeliwane gradem żwiru przez Twojego Drogiego Tatę. A już zwłaszcza niezadowoleni byli wszyscy jego koledzy ze szkoły, którzy nawet nie mieli matury i nigdy nie pracowali na Kierowniczym Stanowisku w Poważnej Firmie, w mieście, bo przecież całymi dniami musieli wysłuchiwać niekończącej się litanii narzekań Twojego Ojca. Jednak najmniej zadowolona z tego wszystkiego była Twoja Biedna Ciotka, która była starą panną i nie miała nic lepszego do roboty, niż karmienie trzech kotów, dwóch psów i pasanie jednej starej krowy, zbierania żwiru z obejścia i butelek z szopy, odbierania ciebie ze szkoły a nierzadko i Twojego Ojca z zajazdu, wleczenia go do łóżka i opatrywania jego rozbitej głowy.  Mój boże, cóż za radość mnie jeszcze na stare lata czekała; narzekała Twoja Biedna Ciotka, gdy w środku nocy musiała szorować podłogę. Chociaż to kawał chłopa będzie w tym domu, jakież to szczęście; jęczała, godzinami trzymając głowę Twojego Taty nad kiblem. (...)

Aktualności

 • Joanna Lech

  Premiera "Sztuczek"!

  30.04.16
  30.04.16

  "Sztuczki", dzięki Waszej pomocy zostały już wydrukowane i miały swoją premierę 29 kwietnia w krakowskiej księgarni De Revolutionibus. Teraz pakujemy i wysyłamy książki wszystkim wspierającym nas osobom. Raz jeszcze bardzo dziękujemy i pozdrawiamy! Joanna Lech i Nisza

  Photo

Komentarze

 • Paulina

  22.12.15
  22.12.15

  myślę najcieplej! niech się spełnia i wydaje!

  • Joanna Lech

   Joanna Lech - Organizator zbiórki

   28.12.15
   28.12.15

   dziękujemy! :)

 • Tomek

  21.12.15
  21.12.15

  Wierzę w gust Pani Bratkowskiej, a Pani Joannie na ładne oczy. Chętnie przeczytam! :)

  • Joanna Lech

   Joanna Lech - Organizator zbiórki

   21.12.15
   21.12.15

   Wierzymy w naszych czytelników! :* dzięki! :)

 • Wesołych!

  21.12.15
  21.12.15

  :*

  • Joanna Lech

   Joanna Lech - Organizator zbiórki

   21.12.15
   21.12.15

   super! dziękujemy! :* :)

 • Michał

  21.12.15
  21.12.15

  Komentarzy brak ...ale miałabym pytanie i prośbę jednocześnie. Czy w nagrodzie (w tych książkach niespodziankach) mogłyby znaleźć się tomiki poezji Autorki ?? Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  • Joanna Lech

   Joanna Lech - Organizator zbiórki

   21.12.15
   21.12.15

   dziękujemy pięknie! :)

 • Maciej

  20.12.15
  20.12.15

  Łódź, ul. Dowborczykow 28m.8 90-019 Pozdrawiam serdecznie i życzę wszystkiego dobrego oraz sukcesów przy dalszych projektach.

  • Joanna Lech

   Joanna Lech - Organizator zbiórki

   20.12.15
   20.12.15

   dziękujemy pięknie! :)

owner

Joanna Lech

Organizator zbiórki

Wpłaty - 94

 • Avatar Paulina
  28
  Paulina
 • Avatar Anna
  50
  Anna
 • Avatar Dariusz
  56
  Dariusz
 • Avatar Anna
  5
  Anna
 • Avatar Greg
  60
  Greg
 • Avatar Barbara
  60
  Barbara
 • Avatar Przemysław
  28
  Przemysław
 • Avatar Łukasz
  28
  Łukasz
 • Avatar Tomek
  40
  Tomek
 • Avatar Wesołych!
  1 000
  Wesołych!

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Jak to działa?

1

Stwórz zbiórkę

Podaj kwotę, uzupełnij opis, gotowe !

2

Udostępnij

Zapraszaj do wsparcia zbiórki.

3

Zbierz pieniądze

Wykorzystaj najlepsze narzędzie w sieci.

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij

Obróć, aby zobaczyć stronę