Projekt „Gidna”:
Projekt profesjonalnej pomocy psychologicznej dla kobiet, które doświadczyły przemocy ze strony żołnierzy armii okupanta z Federacji Rosyjskiej. Ponadto, dzięki temu projektowi, z wykorzystaniem profesjonalnej pomocy psychologicznej, kobietom-bliskim wojskowych, którzy zaginęli podczas działań wojennych lub są w niewoli, praktycznie przywracamy je do życia.
Misja monitorująca prawa człowieka ONZ na Ukrainie udokumentowała 85 przypadków przemocy seksualnej związanej z wojną wobec cywilów i jeńców wojennych w 2023 roku, zgodnie z 15. dorocznym Raportem Sekretarza Generalnego ONZ na temat przemocy seksualnej związanej z konfliktami. Ofiary obejmują 52 mężczyzn, 31 kobiet, jedną dziewczynkę i jednego chłopca, przy czym przemoc seksualna była często stosowana jako metoda tortur wobec ukraińskich mężczyzn podczas rosyjskiej niewoli. Udokumentowane przypadki przemocy seksualnej związanej z wojną obejmują „gwałt, groźby gwałtu, porażenia prądem i bicie w okolice narządów płciowych, porażenia prądem piersi, groźby kastracji, okaleczanie genitaliów, niechciany dotyk, przymusowe rozbieranie i nagość”, zgodnie z raportem.
Biorąc pod uwagę ogromne znaczenie pomocy tym dotkniętym kobietom, Fundacja Przyszłość dla Ukrainy organizuje działania rehabilitacyjne z pomocą wykwalifikowanych psychologów. Praca tych specjalistów opiera się na ich doświadczeniu z projektu GIDNA, który zapewniał pomoc kobietom cierpiącym na zespół stresu pourazowego (PTSD). Więcej o projekcie można dowiedzieć się na stronie GIDNA. Jednym z celów projektu jest pokazanie osobom, które przeżyły, że nie są same – jest wielu ludzi gotowych wyciągnąć pomocną dłoń i wspólnie przejść drogę do uzdrowienia. Przemoc seksualna podczas wojny jest częstym zjawiskiem jako część szeroko zakrojonego ataku na ludność cywilną lub aktów ludobójstwa przeciwko narodowi. Staje się powszechna i jest popełniana wobec wielu osób, aby osiągnąć cele wojskowe, osłabić wolę i opór społeczności, zastraszyć i upokorzyć.
W ramach kursu konsultacji każda kobieta otrzymuje 16 bezpłatnych konsultacji:
Psychologowie co miesiąc uczestniczą w dwóch grupowych superwizjach prowadzonych przez superwizora z Izraelskiej Koalicji Traumy, Ruth Dorom. W szczególnie trudnych przypadkach psycholog może uzyskać indywidualną superwizję.
Bezpłatną pomoc psychologiczną poszkodowane kobiety mogą uzyskać, wypełniając ankietę na stronie: https://gidna.org/questionnaire. Mogą również skontaktować się pod numerem telefonu: +38 050 909 88 81 lub przez Telegram.
Wszyscy psychologowie projektu przeszli specjalistyczne szkolenie w Izraelskiej Koalicji Traumy dotyczące nieokreślonej straty, ponieważ proces terapeutyczny straty i nieokreślonej straty różni się. Podejście to jest zintegrowane i obejmuje nie tylko psychoterapię dla poszkodowanych, ale także superwizje dla psychoterapeutek, które są nieodłączną częścią terapii. Dzięki indywidualnym i grupowym sesjom z psychologiem każda kobieta może przezwyciężyć ten rodzaj traumy lub zmniejszyć jej wpływ, a także odnaleźć sens życia.
Twoje darowizny bezpośrednio wspierają kluczową pracę tych profesjonalistów, umożliwiając im udzielanie niezbędnego wsparcia psychologicznego i opieki mężczyznom dotkniętym wojną.
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Załóż darmową zbiórkę pieniędzy dla siebie, swoich bliskich lub potrzebujących!