Zbiórka Duszący się jeż, ginący gatunek - miniaturka zdjęcia

Duszący się jeż, ginący gatunek Jak założyć taką zbiórkę?

Duszący się jeż, ginący gatunek

500 zł  z 600 zł (Cel)
Wpłaciło 20 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Kilka lat temu na Osiedlu Sobieskiego we Wrocławiu wieczorami roiło się od dzikich jeży. Od roku widywano tam tylko jednego dorodnego starszego samca - zwinnie przemierzał trawniki koło Żabki i Biedronki w poszukiwaniu jedzenia. Już nie będzie - przejechano go tuż przed świętami w strefie ograniczonej prędkości do 30 km/h.

Jego jeszcze ciepłe wtedy ciało na asfalcie każe przypomnieć, że zgodnie z przewidywania naukowców dzikie jeże w wyniku nasilonej antropopresji wyginą w Europie, w niektórych krajach już do 2025 r.*) Dlatego tak ważna jest uparta walka o każde jeżowe życie!  

Mimo świąt uparcie walczymy o życie dorodnego jeża z ciężkim odoskrzelowym zapaleniem płuc, któremu towarzyszy silny obrzęk płuc. Trafił do nas z potworną dusznością - żeby zaczerpnąć powietrza otwiera pyszczek tak, że prawie wyrywa sobie żuchwę ze stawów. Śmierć przez uduszenie to jedna z najgorszych możliwych śmierci, towarzyszy jej panika i niesamowite cierpienie

Odoskrzelowe zapalenie płuc zabija jeże. Nie jest to kwestia zwykłego "przeziębienia się", ale obecności w ich drogach oddechowych ruchliwych złogów robaków płucnych z rodzaju Capilaria sp. i Crenosoma sp. Ich stadia larwalne obecne są w dżdżownicach i ślimakach, które jedzą jeże.

Robaki najpierw zapalnie zmieniają one oskrzela, powodując krwawienia do wnętrza klatki piersiowej, upośledzające wymianę gazową. A potem po prostu zapychają tchawicę i oskrzela. Często w czasie duszności wysuwają się one z pyszczka jeża. W płucach jeża poseskcyjnie stwierdza się nawet 50 dojrzałych wijących się robaków w charakterystycznym kształcie dania z makaronu )**

Jeże każdego dnia zabija człowiek (np. przejechania autem) i zabijają go wyjątkowo okrutnie robaki płucne. Każdego dnia ratujemy jeże skrzywdzone przez ludzi lub los zwierzęcia skazanego z powodu diety na wyjątkowo okrutną śmierć przez uduszenie robakami.

Stan jeża poprawia się - dostaje silne antybiotyki i wszystkie możliwe leki, żeby przeżył tą ciężką chorobę, żeby się nie udusił na śmierć. Przebywa pod tlenem w inkubatorze, jest nebulizowany silnymi sterydami. Pozostaje nam czekać na jeszcze większą poprawę. Lub śmierć. 

Jeż znajduje się pod opieką wrocławskiej EKOSTRAŻ-y. Wspierając niniejszą zbiórkę, wspierasz jego leczenie i przyczyniasz się do ocalenia ginącego na naszych oczach gatunku. 

==
*) A. Nicolson, Where have all our hedgehogs gone?, The Guardian, 2006
**) S. Naem i inni, Macroscopic and microscopic examination of pulmonary Crenosoma striatum in hedgehog, J Parasit Dis (Apr-June 2014) 38(2):185–189

500 zł  z 600 zł (Cel)
Wpłaciło 20 osób
Wpłać terazUdostępnij
 

Wpłaty: 20

Weronika - awatar
Weronika
10
Oskar Bednarski - awatar
Oskar Bednarski
50
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
25
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
10
Grzegorz Tatarowski - awatar
Grzegorz Tatarowski
20
Anonimowy Darczyńca - awatar
Anonimowy Darczyńca
16
Małgorzata - awatar
Małgorzata
20
Piotr Kwiatkowski - awatar
Piotr Kwiatkowski
20
Kasia - awatar
Kasia
20

Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas

Animals
Logo Fundacji Pomagam.pl

Wspieraj inicjatywy bliskie Twojemu sercu. Wystarczy, że wpiszesz nasz numer KRS przy rozliczaniu podatku dochodowego PIT, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna razem z nami.

Dzięki Tobie możemy zmieniać świat na lepsze. Dziękujemy ❤️

KRS 0000353888

Sprawdź, jak przekazać 1,5% podatku

Jak założyć zbiórkę na Pomagam.pl

Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.

Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.

Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.

Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.

W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).

W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.

Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.

Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.

Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.

Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.

Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:

Pomagam.pl wykorzystuje pliki cookies. Dowiedz się więcej

Zamknij