Jesteśmy osobami, którym zależy na dobrych szkołach. Chodzi o szkoły, w których każde dziecko jest szanowane i ma szanse wzrastać w otoczeniu wolnym od niesprawiedliwego traktowania czy przemocy. Całym sercem wspieramy edukację o równości, różnorodności i prawach człowieka. Jesteśmy Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA).
W naszym projekcie sprawdzamy, jak instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo uczniów i uczennic oraz ich równe traktowanie radzą sobie z dyskryminacją i przemocą motywowaną uprzedzeniami.
Przez cały rok 2015 monitorowałyśmy media ogólnopolskie i regionalne wyszukując informacje na temat przypadków dyskryminacji i przemocy w szkołach w Polsce. Każdego miesiąca wybierałyśmy kilka konkretnych zdarzeń, o których alarmowały media i podejmowałyśmy w tych sprawach interwencje. Korzystając z dostępu do informacji publicznej pytałyśmy odpowiednie instytucje, co w danej sprawie zrobiły.
Zareagowałyśmy w ponad 30 sprawach, dotyczących m.in.:
Wnioski z naszego poprzedniego raportu wydanego w kwietniu 2015 r. pod tytułem „Dyskryminacja w szkole – obecność nieusprawiedliwiona. O budowaniu edukacji antydyskryminacyjnej w systemie edukacji formalnej w Polsce” potwierdzają, że dyskryminacja w szkołach jest faktem. Dotyka ona uczniów i uczennic w każdym wieku. W znaczący sposób wpływa na ich bezpieczeństwo oraz możliwości uczenia się i korzystania z edukacji.
O przypadkach naruszeń w szkołach regularnie informują media. Informacje dostępne opinii publicznej dostępne są też instytucjom systemu oświaty – kuratoriom, organom prowadzącym, Ministerstwu Edukacji Narodowej.
Nasz projekt mówi: sprawdzam! Pytamy decydentów:
Potrzebujemy Twojego wsparcia aby wydać nasz raport! Chcemy zaprezentować wyniki zrealizowanego przez nas badania. Marzymy o profesjonalnie wydanej publikacji w 500 egzemplarzach.
Nasz raport będzie zawierał:
Koszt prowadzenia badania został pokryty ze środków EOG w ramach Programu „Obywatele dla Demokracji” Fundacji Batorego. Teraz zbieramy środki na druk raportu i jego promocję.
Jesteśmy Towarzystwem Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA). Misją TEA jest rozwijanie i upowszechnianie edukacji antydyskryminacyjnej tak, aby każda osoba współtworzyła świat wolny od dyskryminacji i przemocy.
Uważamy, że:
Szkoła powinna być dobrym miejscem dla każdego dziecka. Nikogo nie powinno spotykać wykluczenie, docinki, wyśmiewanie, gorsze traktowanie czy przemoc. Każde dziecko, bez względu na jakąkolwiek cechę, powinno mieć równy dostęp do edukacji i czuć się w szkole bezpiecznie. Każde dziecko powinno mieć możliwość wyboru ścieżki edukacyjnej zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, również wtedy gdy są one niestereotypowe i „tradycyjne”.
Szkoła powinna pokazywać wartość różnorodności. Dobrze jest uczyć dzieci/młodzież o tym, że ludzie są różni i że to może być bardzo wnoszące, ciekawe, wzbogacające. Różnice nie powinny być podstawą gorszego traktowania. Różnice nie są zagrożeniem, lecz szansą.
Dobry nauczyciel/nauczycielka reaguje na nierówne traktowanie, staje w obronie dziecka, uczy dzieci i młodzież empatii, szacunku, ale też odwagi cywilnej do reagowania, gdy dzieje się komuś krzywda. Sam jest odważny/odważna i umie zaprotestować, gdy sytuacja tego wymaga. Pokazuje różnorodność świata, które jest ciekawa i dobra.
Rodzice to naturalni i ważni partnerzy/partnerki szkoły.
W Towarzystwie Edukacji Antydyskryminacyjnej (TEA) kierujemy swoje działania do tych osób i instytucji, które zajmują się edukacją formalną i nieformalną w Polsce. Tworzymy rozwiązania dla:
Zapraszamy na www.tea.org.pl oraz nasze profile na FB:
www.facebook.com/TEAorg
www.facebook.com/szkolarownosci/
A teraz chcemy przedstawić Wam nasz zespół projektowy!
Jestem członkinią Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i socjolożką. W TEA angażuję się w działania badawcze, rzecznicze i edukacyjne. Parę lat temu pracowałam głównie na sali szkoleniowej, teraz przede wszystkim czytam i piszę (maile, listy, oświadczenia, analizy....). Współpracuję też z innymi organizacjami pozarządowymi - interesują mnie badania społeczne (jako narzędzie społecznej zmiany) oraz przeciwdziałanie dyskryminacji kobiet. Staram się regularnie medytować.
Na zdjęciu z Krzysztofem Łosiem.
Autorka zdjęcia: Agata Kubis.
Jestem członkinią Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej, edukatorką, badaczką, koordynatorką projektów społecznych i "networkerką" - zajmuję się tworzeniem dobrych warunków do wymiany doświadczeń i współpracy dla grup i organizacji pozarządowych. W TEA współkoordynuję działania Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej, czyli porozumienia prawie 60 organizacji i grup z całej Polski, którym zależy na wprowadzeniu edukacji antydyskryminacyjnej do szkół w Polsce. Współpracuję także z Fundacją Przestrzeń Kobiet, gdzie zajmuję się m.in. historią kobiet. Jestem zapaloną czytelniczką i opiekunką młodej i energicznej suńki Buby.
Na zdjęciu, w wykonaniu Tomka Wiecha, Natalia Sarata.
Jestem członkinią Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej i psycholożką międzykulturową. Moją przygodę z byciem trenerką i edukatorką zaczynałam dość dawno, w harcerstwie. A teraz pracuję zarówno w sali szkoleniowej (prowadząc warsztaty antydyskryminacyjne, jak i te dotykające tematyki wrażliwości kulturowej) oraz koordynując projekty, głównie w obszarze edukacji międzykulturowej, jak i globalnej. Współpracuję przy tym z różnymi organizacjami pozarządowymi. A ponadto jestem mamą dwóch synów – uczniów szkoły podstawowej, w której staram się prowadzić działania antydyskryminacyjne. I opiekunką dość niesfornej psicy Figi.
Najpierw lektura "Reprodukcji" Pierre'a Bourdieu. Potem udział w ruchu alterglobalistycznym i ogromne poczucie solidarności społecznej i zbiorowego sprawstwa. Przypadkowa pierwsza praca w Ośrodku Informacji Środowisk Kobiecych Ośka. I jedno z ważniejszych wydarzeń - uczestnictwo w warsztatach antydyskryminacyjnych na obozie Feministycznej Akcji Letniej. Wychodząc z nich pomyślałam - to jest ważne, to jest potrzebne, bardzo chciałabym to robić! To ta sekwencja zdarzeń sprawiła, że mogę dziś napisać, że od 10 lat zajmuję się edukacją przeciwdziałającą dyskryminacji. Jeśli do tej mieszanki dodamy to, że pracowałam w Watchdog Polska i wierzę w kontrolę obywatelską - wychodzi przepis na raport, o którego wsparcie pytamy Ciebie.
Jestem członkinią Towarzystwa Edukacji Antydyskryminacyjnej. Pracuję w zarządzie Towarzystwa, jestem menadżerką wirtualnego biura TEA, koordynuję projekty oraz współkoordynuję Koalicję na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej. Współpisałam nasze dwa raporty. Lubię duńskie seriale kryminalne i długie spacery.
Autorka zdjęcia: Agata Kubis
Twoje słowa mają moc pomagania! Wpłać darowiznę i przekaż kilka słów wsparcia 🤲
Organizator zbiórki
Uważasz, że ta zbiórka zawiera niedozwolone treści ? Napisz do nas
Pomagam.pl to największy i najpopularniejszy w Polsce serwis do tworzenia internetowych zbiórek pieniędzy. To narzędzie, które umożliwia każdemu i całkowicie za darmo założenie zbiórki w kilka chwil.
Dzięki Pomagam.pl w łatwy i bezpieczny sposób zbierzesz fundusze na to, co dla Ciebie ważne m.in. pokrycie kosztów leczenia, wsparcie bliskich w trudnych chwilach i na inicjatywy bliskie Twojemu sercu.
Krok 1:Chcesz założyć zbiórkę, ale nie wiesz od czego zacząć? Nie martw się! Obejrzyj krótki film poniżej, który tłumaczy, jak działa Pomagam.pl.
Krok 2:Zbiórkę na Pomagam.pl przygotowujesz i publikujesz samodzielnie. Nie przejmuj się - założenie zbiórki trwa dosłownie kilka chwil i jest prostsze, niż myślisz. Sprawdź poniższy poradnik.
W momencie tworzenia zbiorki możesz wybrać, czy chcesz ją prowadzić samodzielnie czy ze wsparciem Pomagam.pl. Pierwsza opcja jest całkowicie darmowa. Jeśli natomiast zdecydujesz się na promowanie zbiórki z naszym wsparciem, będziemy przypominać o Twojej zbiórce i zachęcać do wpłat osoby, które ostatnio odwiedziły stronę Twojej zbiórki (tzw. retargeting).
W tym celu będziemy wyświetlać Twoją zbiórkę zarówno na stronie głównej Pomagam.pl jak i w reklamach internetowych. Zwiększa to szanse na to, że więcej odwiedzających Twoją zbiórkę osób zdecyduje się ostatecznie na wpłatę lub udostępnienie zbiórki. W zamian za to dodatkowe, nieobowiązkowe wsparcie w promocji od każdej wpłaty potrącimy automatycznie 12%.
Krok 3:Twoja zbiórka jest gotowa, czas zacząć działać! Nikt nie wypromuje Twojej zbiórki tak jak Ty, dlatego pamiętaj, żeby udostępniać ją we wszystkich mediach społecznościowych: Facebook, Instagram, Twitter, LinkedIn czy YouTube i TikTok. Zacznij od rodziny i przyjaciół - poproś ich o udostępnienie i zachęć do wpłat. Wyślij znajomym linka do zbiórki z krótkim opisem na Messengerze, SMSem lub mailowo. Następnie skontaktuj się z lokalnymi mediami z prośbą o publikację Twojej zbiórki oraz zaangażuj w promocję okoliczne organizacje społeczne, władze samorządowe, instytucje oraz osoby znane w Twojej okolicy.
Pamiętaj, im więcej osób dowie się o Twojej zbiórce, tym większa szansa na osiągniecie celu! Więcej porad znajdziesz w ebooku, jak założyć i prowadzić skuteczną zbiórkę. Znajdziesz go w swoim panelu zarządzania zbiórką po jej stworzeniu. Sprawdź również naszego bloga, w którym dzielimy się praktycznymi poradami i wskazówkami.
Krok 4:Wszystkie osoby odwiedzające Twoją zbiórkę mogą szybko i bezpiecznie wpłacać na nią pieniądze, np. przy użyciu przelewów internetowych, kart kredytowych, tradycyjnych przelewów bankowych, a nawet na poczcie! Wpłaty księgują się natychmiast. Wszyscy widzą, jaką kwotę udało się już zebrać i mogą zapraszać do zbiórki kolejne osoby.
Krok 5:Pieniądze ze zbiórki możesz wypłacać na konto bankowe w każdej chwili i tak często, jak chcesz. Wypłata pieniędzy trwa na ogół 3 dni robocze. Wypłata nie spowoduje zmiany stanu licznika wpłat na stronie Twojej zbiórki. Możesz dalej zbierać pieniądze, a zbiórka będzie trwać aż do momentu, gdy zdecydujesz się ją zamknąć.
Prawda, że proste? To właśnie dlatego dziesiątki tysięcy osób prowadzi już swoje zbiórki na Pomagam.pl. Nie czekaj. Dołącz do nich teraz! Aby założyć zbiórkę, kliknij tutaj lub w przycisk poniżej:
Wpłata nie jest możliwa po końcu zbiórki.
Zrób jeszcze jeden mały krok.
Nawet 1 zł może pomóc!
Margo
Powodzenia i tak trzymać!
Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej - Organizator zbiórki
Dziękujemy!!!! I nie zamierzamy zaprzestawać naszych działań :-)
Lila
Powodzenia Dziewczyny!:)
Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej - Organizator zbiórki
Dziękujemy :-)
Calipso
Czy mogę liczyć na elektroniczną wersję raportu z wysyłką na maila? :)
Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej - Organizator zbiórki
Oczywiście. Prosimy o przesłanie adresu na adres podany w mailu, który został wysłany przez stronę pomagam.pl. Wszystko będziemy wysyłać :-) Pozdrawiamy i stokrotnie dziękujemy!
mrrau.pl
Pomyślcie też o kotach!
Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej - Organizator zbiórki
Jasne :-) Stokrotne dzięki!
Mart
trzeba zacząć u podstaw, trzymam kciuki :)
Towarzystwo Edukacji Antydyskryminacyjnej - Organizator zbiórki
Dziękujemy za wsparcie i kciuki!